Zhdukja e bletėve do tė zhdukte edhe njerėzimin

Shko poshtė

Zhdukja e bletėve do tė zhdukte edhe njerėzimin

Mesazh  Anon prej 19.09.14 2:33


Ndonėse pėr disa njerėz bletėt paraqesin vetėm njė lloj insekti tė mėrzitshėm qė iu sillen rreth kokės, ato kanė njė nga rolet mė tė rėndėsishme nė mbarė planetin tonė. Madje, sikur bletėt tė mos ekzistonin, nuk do tė kishte as njerėz.
Bletėt janė drejtpėrdrejt meritore pėr shumicėn e ushqimit qė e konsumojnė njerėzit. Ato kryejnė detyrėn qė ėshtė me interes jetik pėr agrikulturėn – pllenim (fekondim). Nė fakt bletėt pllenojnė njė tė tretėn e ushqimit qė e konsumojmė sot.
Thėnė me fjalė tė thjeshta, bletėt i mbajnė nė jetė bimėt dhe tė mbjellat. Pa to, njerėzit nuk do tė kishin ndonjė meny tė mirė pėr tė zgjedhur.
Bletėt janė mė meritoret pėr pllenimin e bademit, mollės, kajsisė, avokados, boronicės, arrės indiane, kafes, boronicės sė kuqe, trangujve, patėllxhanit, rrushit, kivit, mangos, arrės, dardhės, specit, dredhėzave, mandarinave dhe shalqirit.
Ulja konstante e numri tė bletėve nė botė po shndėrrohet nė njė nga problemet e mėdha, nė tė cilin duhet tė pėrqendrohet vėmendja. Nė Amerikė, ta zėmė, numri i kolonive tė bletėve ėshtė zvogėluar pėr 23.2 pėr qind dhe kjo madje ka ndodhur vetėm gjatė dimrit tė shkuar. Nė SHBA bletėt sjellin profit ekonomik nė shumė prej 15 miliardė dollarėve nė vit, sa prodhon ky vend perime brenda njė viti.
Qė nga Lufta e Dytė Botėrore bletėt po ngordhin masivisht, kurse arsyeja qėndron nė pėrdorimin e rritur tė pesticideve, veēmas tė neonikotinoidit, i cili ka ndikim fatal mbi bletėt.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi