Zbulohet njė pėrbindėsh i ri nė fund tė detit

Shko poshtė

Zbulohet njė pėrbindėsh i ri nė fund tė detit

Mesazh  Berti69 prej 17.09.14 23:09Incizimet nėnujore tė njė organizimi deri tash tė panjohur, me gjasė nga familja siphonophor, kanė shokuar hulumtuesit nė ekspeditėn nėnujore nė detin e Karaibeve.

E incizuar nga nėndetėsja Hercules, mė teledirigjues nga distanca, qenia e re e zbuluar nuk ėshtė njė organizėm nė kuptimin klasik, por njė koloni e organizmave qė bashkėpunojnė dhe i ofrojnė funksione tė ndryshme tėrėsisė, qė nga lėvizja e deri te  kapja e gjahut.  

“Nuk mund tė besoj qė kjo ėshtė e gjallė”, dėgjohet tė thotė nė incizim shkencėtari i emocionuar.

Incizimet janė bėrė nė kuadėr tė ekspeditės Nautilus Live, nė tė cilėn anija shkencore Nautilus po hulumton nėndetin e Gjirit tė Meksikės dhe tė Karaibeve.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi