Nga kemi ardhur?

Shko poshtė

Nga kemi ardhur?

Mesazh  Berti69 prej 17.09.14 23:02Njeriu ėshtė njė qėnie kureshtare qė gjithmonė kėrkon tė dijė sa mė shumė. Pyetja mė e madhe qė e ka mundur prej shekujsh me radhė prejardhja.

Dy pėrgjigjet kryesore mbėrrijnė nga feja dhe nga shkenca, por as e para dhe as e dyta nuk janė nė gjendje tė vėrtetojnė tezat e tyre.

Nė kėtė situatė gjithnjė e mė shumė lindin teori tė reja tė origjinės sė njeriut. Njėra prej tyre ėshtė edhe ajo e Brian Onley autor i librit “The Book of Man” (Libri i Njeriut) dhe producent i njė serie dokumentarėsh me tė njėjtin titull.

Brian njihet si njė hulumtues i thellė dhe koleksionues tė dhėnash qė datojnė qė nga periudhat mė tė hershme tė njeriut. Nė njė intervistė pėr “Huffington Post” ai thotė se ka ngritur teorinė e tij mbi bazėn e tė dhėnave tė grumbulluara dhe tė studiuara ndėr vite.

Duke qenė njė teori ajo lehtėsisht mund tė vihet nė qendėr tė kritikave, megjithatė para se tė kritikohet ia vlen tė mėsohet diēka rreth thelbit tė saj. Brian ofron njė kėndvėshtrim provokues nė teorinė e tij kur thotė se njeriu mund tė mos jetė produkt i vetėm njė inxhinieri, por i disa dhuruesve qė kanė lėnė shenjat e tyre nė ADN-nė tonė.

ADN e trashėguar nga kėta dhurues mund tė jetė pėrgjegjėse pėr sjelljen tonė njerėzore, thotė Brian, duke shpjeguar mė pas se prirjet tona pėr dhunė dhe pėr tė dominuar mund tė jenė ‘peshqesh’ nga njė dhurues dhe dashuria e dhembshuria nga njė dhurues tjetėr.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi