A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  Muneer prej 17.09.14 20:24Pyetje: A ekziston rimishėrimi i shpirtrave?

Gurdjieff:

Njė shpirt ėshtė njė luks. Askush nuk ka lindur ende me njė shpirt tė zhvilluar plotėsisht. Para se tė mund tė flasim pėr rimishėrim, ne duhet tė dimė se pėr ēfarė lloj njeriu ne jemi duke folur, ēfarė lloj shpirti dhe se ēfarė lloj rimishėrimi. Njė shpirt mund tė shpėrbėhet menjėherė pas vdekjes, ose kjo mund tė ndodhė pas njė kohe tė caktuar. Pėr shembull, njė shpirt mund tė kristalizohet brenda kufijve tė tokės dhe mund tė mbetet atje, por jo tė kristalizohet pėr diellin.
Sistemet me tė cilat ju jeni tė njohur dhe tė cilat e pėrdorin kėtė shprehje qė tė gjithė njerėzit kanė njė "trup astral janė mjaft tė gabuara. Ajo qė mund tė quhet "trupi astral" arrihet me anė tė shkrirjes, qė ėshtė njė punė e brendshme tmerrėsisht e vėshtirė. Njeriu nuk lind me tė.
Dhe vetėm shumė pak njerėz marrin njė "trup astral. 'Nėse ėshtė formuar ai mund tė vazhdojė tė jetojė pas vdekjes sė trupit fizik, dhe mund tė lindė pėrsėri nė njė tjetėr trup fizik. Nėse nuk rilind, atėherė, nė rrjedhėn e kohės, ai gjithashtu vdes; nuk ėshtė i pavdekshėm, por mund tė jetojė gjatė pas vdekjes sė trupit fizik.


Osho:

E gjithė ideja e rimishėrimit ėshtė njė keqkuptim. Ėshtė e vėrtetė qė kur dikush vdes esenca e tij bėhet pjesė e tė gjithės. i keq apo i mire nuk ka rėndėsi. Por ai ka gjithashtu diēka qė quhet mendje, memorie. Gautama Buda e kishte tė vėshtirė ta shpjegonte kėtė gjė por sot ėshtė mė e lehtė.
Buda i dha disa indikacione por ai nuk mund tė jepte prova. Ai ka thėnė qė kur dikush vdes memoria e tij, mendja e tij hyn nė njė trup tjetėr – jo vetja e tij jo esenca e tij. Ne sot mund ta kuptojmė atė. Kur njeriu vdes lė pas kujtime nė ajėr dhe nėse ju keni qenė i mjeruar mjerimi juaj do ta gjejė njė vend, njė sistem tjetėr kujtimesh. Prandaj sot njerėzit kanė kujtime nga jetėt e tjera. Por nuk ėshtė e juaja, ėshtė e dikujt tjetėr qė ju keni trashėguar. Shumė njerėz nuk mbajnė mend.
Ata mund tė kenė fragmente aty kėtu dhe kėto fragmente krijojnė mjerimin tuaj. Gjithė kėta njerėz tė vdekur nė Tokė kanė vdekur nė vuajtje, shumė pak kanė vdekur me gėzim. Njeriu qė vdes duke vuajtur kur vdes lėshon pas ēdo lloj vuajtje. Ky ėshtė njė fenomen i padukshėm I ngjashėm me valet e radios. Ato lėvizin rrotull jush por ju as dėgjoni e as shikoni dhe sapo keni instrumentin e duhur ato bėhen tė kapshme pėr ju. Nuk ka rimishėrim por mjerimi rimishėrohet. Plagėt e miliona njerėzve lėvizin rrotull jush nė kėrkim tė dikujt qė do tė vuajė. Gjithė llojet e idiotėve dhe tė sėmurėve psikikė rimishėrohen nė kujtimet e tyre.


Castaneda:

Nuk ka! Njė luftėtar nuk ka tė ardhme. Meditimi ėshtė krijuar pėr tė larguar ēdo gjurmė tė zakoneve tona tė pėrditshme nga jeta jonė. Meditimi e fut njeriun nė njė mjedis shumė pozitiv dhe krijon energji rifreskuese rreth nesh. Efekti qė ai ka ėshtė ajo qė quhet “tė ndalėsh botėn” I gjithė qėllimi i kėsaj praktike
ėshtė qetėsia e brendshme dhe cilėsia e duhur e qetėsisė pėr tė arritur ndaljen e botės vjen vetėm nga kontakti direct me tė vėrtetėn e madhe tė ekzistencės tone dhe qė ėshtė “ne tė gjithė do tė vdesim”.
Nėse njeriu do tė njohė veten duhet tė jetė i vetėdijshėm pėr vdekjen personale qė ėshtė e vetmja gjė e sigurtė nė kėtė botė. Mėsoni ta pėrdorni kėtė pėr tė pasur efekte reale nė jetėn tuaj.
Mjaft besuat nė pėrralla. Askush nuk ka nevojė pėr ju. Asnjė nga ne nuk ėshtė aq i rėndėsishėm sa tė justifikohet shpikja e diēkaje kaq fantastike si pėrjetėsia. Ēdo luftėtar e di se fati i tij ėshtė i njėjtė me atė tė ēdo qenie tė gjallė nė kėtė Tokė. Prandaj nė vend qė tė krijojė shpresa tė kota, ai punon shumė pėr t’iu larguar gjendjes njerėzore dhe pėr tė arritur tė vetmen dalje qė ne kemi “thyerjen e barrierės sė perceptimit”. Vdekja e meson njeriun tė bėhet i pėrgjegjshėm pėr jetėn e tij dhe pėr veprimet qė bėn.

Gjithė teoritė pėr mbijetesėn e personalitetit janė rezultat i sugjestioneve sociale. Ato thonė qė njeriu ka kohė, qė ka njė mundėsi tė dytė. Gėnjeshtra! Ēdo jetė ėshtė unike dhe ju shpresoni ta pėrsėrisni atė? Ju kujtoni se jeni diēka unike por UNI juaj s’ėshtė gjė tjetėr veēse njė shumė besimesh, kujtimesh, por asgjė konkrete. Tė gjitha idetė pėr vdekjen rimishėrimin etj vijnė nga nga frika e lashtė e qenieve njerėzore pėr vdekjen. Ēdo kulturė ka sajuar shpjegimet e veta. Ka energji nė univers te tė cilat ne jemi tė lidhur si unazat e njė varėseje me njėri-tjetrin. Ne jemi ciklikė, ne jemi rezultati I njė stampe tė ndrtishme dhe ēdo here qė njė njeri lind ai merr natyrėn e modelit qė ekzistonte por kjo nuk do tė thotė transferim memoriesh personaliteti etj etj.
Por studiues kanė vėrtetuar qė disa njerėz mund tė kujtojnė jetėt e kaluara?
Ky ėshtė njė interpretim I gabuar I fakteve. Ēdo njeri mund tė hyjė nė sintoni me rrezatime energjie qė kanė ndodhur mė pare dhe tė ndjejė qė ka jetuar jo njė por mijėra jetė por asnjė nga kėto nuk ėshtė jeta e tij.
Eksploroni veten, njihni veten dhe jetoni me intensitet si njė luftėtar i vetėdijes. Kjo ėshtė njė botė burg dhe kur ne tė ikim nuk do tė mund tė marrim asgjė me vete. Qeniet njerėzore janė udhėtarė nė natyrėn e tyre. Tė fluturojmė dhe tė njohim horizonte tė tjera ėshtė fati ynė.

/Mystic Rose
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

338


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  55 prej 17.09.14 23:18

Krishna: "Vetem Buddha, Zotat dhe Mjeshtrat kane te drejte per tu rimisheruar."
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  DaniEL prej 18.09.14 0:48

Keto teori jane hipteza dhe etje per te ditur Verteten dhe kjo eshte nje gje e mire. Do ishte me mire we njeriu te shtronte pyetjen se nga edhi gjith ky univers? Si u projektua ne menyre kaq inteligjente? Kush i krijoi ligjet dhe rregullat ne menyre kaq ekzakte si pershebull dielli dhe toka jane ne distancen e duhur bashke me planetet e tjere nese do ishte me afer diellit do te ishte shkaterruese dhe nese do te ishte me larg diellit prap do te ishte shkaterruese pra fhera jane te prera dhe te gjitha ne vendin e duhur. tani vijme te shpirti ose rimisherimi sic thoni ju njeriu perbehet nga tri pjese 1- fryma 2- shpirti 3- prupi. te treja keto ndryshojne nga njera tjetra dhe jane ndryshme fryma eshte ajo pjese qe ne greqisht quhet "PNEUMA" dhe cdo sekonde nese njeriut ja ze hunden dhe gojen bashke ai nuk mund te mare dot fryme per disa minuta ai vdes nuk mund te jetoj me atehere shtrohet pyetja: Nga vjen fryma? Kush e krijoi frymen? Ku shkon fryma sepse ajo perderisa jetonte ne trup me ane te fryme marjes banonte aty ku shkon pasi vdes njeriu? 2- SHPIRTI nuk eshte fryma as fryma nuk eshte shpirt ka dallueshmeri fjala shpirt vjen prap nga greqishtja qe shqiptohet "PSIQI" njeriu ka nje te vecante nga krijesat e tjera sepse ka kete shpirtin kurse krijesat e tjera kane fryme dhe trup por jo shpirt po fjala shpirt mund te perkthehet dhe "MENDJA" po si vepron shpirti? nga vine mendimet, ndjenjat? per shembull kafshet ose krijesat e tjera nuk mundet te pikturojne ose vizatojne dot mund te kene instiket por jo vyrtyte dhe dhunti. nga vine dhuntite e njerut e artit pershembull?? po endrave qe shohim ne gjume pse nuk po u japin dot pergjigje shkencetaret?? dhe si ka mundesi qe me milinoa njerez pasi kane pare para disa kohesh realizohet ne jeten reale pas disa javaesh apo vitesh??? Ku shkon shpirti pas vdekjes? shkojne deri diku por pastaj bllokohen. 3 pastaj vjen dhe pjesa materiale e njeriut qe eshte trupi qe kjo dihet nuk shume nevoj per hipoteza. une vete nuk besoj tek rimieshrimi sepse nuk eshte vertetur qe me fakte qe njriu pasi vdes mund te kthehet ne nje zhapik ose ndonje qen ose ndonje zog sic e quani ju rimisherim nuk ka ndodhur ndonjehere. une besoj tek Bibla qe thote shpirti egziston dhe qe do te kete nje rringjallje pra do marim nje trup te persosur dhe pa dobesi sic jemi sot sepse njeriu ra na lavdia e Zotit. mund te ket shkalle progresivitetit ne gjith qenien e njerut qe te kaloj nga nje nivel i ulet ne nje nivel te larte si mesuesi me nxensin por qe gjithmon njeriu do jete ne varesi te Zotit nese ka ndonje ateist ketu i rekomandoj te lexoj Isak Njuton dhe Ravi Zakaria ka dhe te tjere. se fundmi Jezu Krishti eshte Zot, Mbret, e Shpetimtar
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  55 prej 18.09.14 1:30

sintez-Fu-Ji, Ketzalkoatl, Amida, Zoroaster, Ahura-Mazda, Osiris, Krishna, Krishti.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  55 prej 18.09.14 1:34

sintez-Isis, Maria, Adonia, Insoberta, Rhea, Cibeles, Flora,Dero,Akka, Opis, Dero, Flora, Tonantzin
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  Muneer prej 18.09.14 13:10

Little Professor shkruajti:sintez-Fu-Ji, Ketzalkoatl, Amida, Zoroaster, Ahura-Mazda, Osiris, Krishna, Krishti.
Cfare kuptimi ka kjo?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

338


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  55 prej 18.09.14 13:54

shiko jeten e tyre-kta lindin nga 1 virgjeresh me an te frymes, naten me 25
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  trigonkos prej 18.09.14 17:03

Nuk ka rimisherim thjesht xhindet percjellese pasi te vdes personi qe e ka percjellur merr detyren e re per ta percjellur personin tjeter dhe tek ai bart nje pjese te jetes se personit te vdekur me pare
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eksiston rimisherimi i shpirterave?

Mesazh  Omnipresent13 prej 29.12.15 19:37

Nga ajo qe kam provuar vete, kam arritur ne perfundimin se mbi kete teme mund te flasesh lirisht vetem me nje tjeter person qe ka rikujtuar jetet e tij te shkuar, sikur edhe nje te vetme. Gjithe pjesa tjeter e njerzve te humbasin kohen kot.

Kam mesuar se rimisherimi nis qysh ne konceptim, pra ne momentin qe formohet zigota. SHpirti(soul-pra pjesa qe rimisherohet, jo spirit) futet ne fushen aureike te nenes se re qe mbart embrionin. Por ky soul nk integrohet ne trupin e femijes. Kjo ndodh kur ai fillon te levize. Me sh mundesi kur fillon te rrahe zemra per here te pare. Sidoqofte ka edhe perjashtime. Psh ne kohen kur soul ende nuk eshte futur ne trupin e femijes, mund te zgjedhe te largohet nga fusha aureike e asaj nenes( ne kete rast ndodh aborti), ose mund te zevendesohet nga nje soul tjeter etj.

Omnipresent13

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi