Wbtb

Shko poshtė

Wbtb

Mesazh  Neo prej 29.12.08 16:23

WBTB (Wake – Back - To – Bet)

Ja edhe disa fjalė edhe pėr tekniken tjetėr pėrkatėsisht metodėn e WBTB (Wake –Back- To – Bet). (Zgjohem –rishtas shkoj nė shtrat tė flejė).

Kėtė metodė e zbulojė Dr. LaBerge dhe u mundua ta argumentojė vlefshmėrinė si dhe suksesin e saj:

1) Pėrpara se tė shkoj tė flemė nė dhomėn e gjumit kurdise orėn pėr tė zgjuar pasi qė i bėnė 5-6 orė gjumė.

2) Pasi tė zgjohen ora, ngrihu nga shtrati dhe koncentrohu nė ėndrra dhe ato shėnoji nė njė fletore. Pėrpiquni t'ju kujtohet se ēka keni ėndėrruar, mendoni nė ėndrrėn qė e keni parė.

Pas njė kohe thjesht mund t'i rekonstruktoni detajet dhe t'ju kujtohen ėndrrat tuaja, detajet, fotografitė etj.

Ėshtė interesante se eksperimenti me gjendjen as nė gjumė as nė ėndėrr te personat e ndjeshėm (mė senzitiv) mund tė sjellė gjer te ėndrra lucide, madje edhe te projektimi astral. Po ashtu nė gjendjen gjysmė tė zgjuar ndodheni edhe kur tė shtriheni pėr tė fjetur.

Ajo ėshtė gjendja pikėrisht kur ju hyni nė ėndėrr, ndėrsa ende e keni vetėdijen. Kėtė unė mė sė shumti e adhuroj.

3) Unė, ngritėm pėrkatėsisht ēohem

4) Qėndro nė kėmbė 30 -60 minuta.

5) Nė mes kėsaj kohės mundoju sa mė mirė tė kthjellohesh, e lajmė
fytyrėn, ose bėjmė ēfarė do pune tjetėr, ashtu ta kthjellojmė mendjen dhe jo trupin!

6) Kėshillohet, brenda kėsaj kohe tė merremi me ėndrra (lexojmė diēka nė internet lidhur me ėndrra, ose i shikojmė ėndrrat e pėrparshme, ose prapė lexojmė literaturė pėr mbi botėn e ėndrrave, ose bėjmė diēka tjetėr..)

7) po sa kalojnė 30 deri 60 minuta shkojmė nė shtrat pėr tė fjetur. Pasi tė ktheheni nė shtrat, bindeni veten duke i sugjeruar me pėrsėritje mendjes suaj: "Unė tė vetėdijesohem nė ėndėrr dhe do ta kem kontrollin e plotė". Disa herė do t'ju zė gjumi para kohe, tjera herė do tė keni pengesa tė ndryshme... Duroni dhe bėhuni kėmbėngulės.

8 ) T’i pėrdorim ndonjė teknik qė i kemi pėrshkruar pėr t’u zhytur nė bohemėn e ėndrrave.

Varėsisht varet prej individi deri te individi, po qe se dikujt i mjafton 5 minuta tė qėndrojnė nė kėmbė dhe menjėherė e merr gjumi, kurse tė tjetrit i nevojitet ndoshta njė orė. Ēdo kush ta eksperimentojnė veten dhe ta zgjedhin kohėn e pėrshtatshme.

Po ashtu ėshtė e nevojshėm eksperimentojmė sasinė e gjumit. Po qe pas 6 orė fjetje nuk na merr mė gjumi, atėherė duhet ta shkurtojmė kėtė hark pėr t’u zgjuar pas 3-4 orė fjetje.

Qėllimi i kėsaj metodės ėshtė ta pėrgatisim dhe ta kthjellojmė mendjen sa mė mirė dhe tė zgjohemi, qė tė jetė sa mė aktive kur do tė flejė rishtas.

Logjikisht ėshtė po qe se flejė truri do tė jetė mė aktiv, dhe ėndrrat e tilla mund tė na shėrbejnė pėr t’u zhytur nė ėndrrat lucide, sa mė tė gjalla janė ėndrra aq mė i mirė na pėrkujtohen ėndrrat (na mbeten tė gjalla nė kujtesė).

Nė varėsi nga individėt, me anė tė ushtrimeve mund tė arrihet me sukses pėr disa muaj qė tė pėrjetoni ėndrra lucide.

Shumė ėndrra nuk mbahen nė mend. Kėtu ėshtė dhe problemi edhe me ėndrrat lucide. Ju mund t'i arrini ato spontanisht apo me ushtrime, por si tė mbahen mend?

Shumė mjeshtėr, pėr kėtė dukuri, preferojnė qė sė pari vėmendjen nė ushtrimet tuaja t'i kushtoni ėndrrave tė zakonshme dhe pastaj tė filloni me ėndrrat lucide. E pėr t'i mbajtur mend ato hapi i parė do tė duhej tė ishte Ditari i ėndrrave.

Sikurse qė pėr ndriēimin e njė poqi elektrik, nevojitet energjia elektrike, ashtu edhe pėr arritjen e ėndrrės sė vetėdijshme nevojitet energji. Ajo energji nė fillim ėshtė vizualizimi.

Vizualizimi ėshtė njė lloj paramendimi apo imagjinomi i ngjarjes dhe gjėrave, por qė pėr dallim nga paramendimi i thjeshtė, kėtu marrin pjesė dhe janė shumė aktive edhe ndjenjat dhe emocionet. Para se tė fillohet vizualizimi, trupi duhet tė relaksohet mirė, pra sė pari duhet tė mėsoni tė relaksoni trupin tuaj.

Kur ne vetėdijesohemi se ėndėrrojmė, nga njėherė ėshtė vėshtirė tė mbetemi tė zhytur nė botėn e ėndrrave lucide. Ja disa teknika pėr ta mbajtur ėndrrėn nėn kontroll:

Qėndroni tė qetė dhe tė relaksuar.

Nė fillimin e rrugės suaj nė botėn e ėndrrave lucide, ndodh shpesh nga entuziazmi qė na rrėmben tė na dalin gjumi. Pėr kėtė nuk duhet tė shqetėsoheni. Paramendoni se jeni vėzhgues i largėt.

Po ashtu duhet ta kupton mjaft ėndrra lucide shkojnė nė hiē. Por mos u brengosni, me ushtrime tė vazhdueshme do tė pėrmirėsoni gjendjen.
Ushtroni tė gjitha teknika e shkruara para se do tė shkoni me fjet - nė gjendjen e zgjuarsisė.

Mos u koncentroni pėr sė tepritė

Merre kohėn, dhe pėrmblidhu dhe vėzhgoje mjedisin, dhe jo pėr sė tepėrmit tė koncentroheni nė ndonjė element nė mjedisin e juaj. Ashtu mos qėndroni para njė elementit tepėr shumė. Se mund tė ndodhin se ai element fillon tė ndryshojė formėn. Ashtu ai qė ėndėrron mund tė dekoncentrohet dhe shumė shpejt e humbė luciditetin.

Po qe se kini vendos t’i kontrolloni ėndrrat, fjala vjen, dėshironi tė jeni nė ishullin tropik, mos u bėni agresiv, se ėshtė mundėsia se do tė zgjoheni. Nė heshtje mendoni se ēka dėshironi ta shndėrroni. Po se nuk ia arrini, ndėrroni temėn pėrkatėsisht kontrolloni veprimet tuaja.

Urdhėr verbal

kur do tė arrini tė zhytemi nė botė lucide, atėherė shfrytėzoni urdhėresat verbale pėr t’i drejtuar ėndrrat e juaja. Fjala vjen, ai qė ėndėrron i thotė: “qetėsoju!” “E dua pamjen mė tė qartė!”. Urdhėresat jepi nė zė, bile pėrsėriti disa herė. Por mos e harro: nuk janė tė rėndėsishme fjalėt sa qėllimi i tyre!

Nuk kėshillohet qė nė fillim tė zhytemi nė botėn lucide. Duhet mė pėrpara tė stabilizojmė botėn e ėndrrave, dhe pas njė stabilizim tė ėndrrave e stabilizojmė edhe botėn lucide.

Po qe se nuk jemi tė aftė pėr ta pėrballojmė luciditetin e dobėt, atėherė luciditeti i lartė ėshtė i pa mundshėm. Shikoje mjedisin e ėndrrave, besoji faktit, qė mundesh ta kontrollosh sjelljen tėnde. Ashtu do tė bėni tė suksesshėm dhe nuk do ta humbeni botėn lucide.

Silluni (spinning)

Kur e ndjeni se po zhduket bota lucide (ėndrrat pėrfundojnė, mjedisi zhduket), filloni tė silluni rreth vetes, siē e kemi bėrė kur ishim fėmijė. Silluni me njė qėllimi sa mė realist. Kjo do t’ju jep ndjenjat e forta tė lėvizjes. Kur do tė ndaleni do tė vėreni se gjithēka ėshtė e qartė si pėrpara.

Sjellja dhe vendi i ri

Po qe se gjatė sjelljes jepi qėllimin, qė do tė gjendesh nė vendin e caktuar, ėshtė mundėsia se keni me ia arrit suksesit. Sipas RC qė e pėrsėritni, qė ju e pėrsėritni se jeni duke ėndėrruar. Mund tė pėrdorni urdhėresa verbale, pėr tė mbetur edhe mė tutje nė botėn e ėndrrave. Kur do tė gjendeni nė mjedisin e ri, me vėmendje ta vėshtroni. Po qe se nuk ėshtė ai vendi qė ju e dėshironi ose nuk jeni tė kėnaqur me tė pėrsėritni procedurėn.

Fėrkoni dorėn me dorė

Fėrkimi i duarve do t’ju japė ndjenjat e lėvizjes. Nė mesin e fėrkimeve pėrsėritni: “Nė periudhėn e ardhshėm do tė ėndėrroj.” Disave kjo teknikė u parapėlqen, sepse ėshtė lehtė ta vėzhgosh rrethin pėrkatėsisht mjedisin dhe shndėrrimin e saj, qė nuk ėshtė e mundshme gjatė sjelljes rreth vetes.

Sipas disave fėrkimi i duarve ėshtė mė i suksesshmi.

E rėndėsishme ėshtė qė ta kini para vetes mendimin :”se ju po ėndėrroni” dhe lehtė mund tė zhyteni nė ėndrrat e thjeshta. Kur edhe papritmas do tė gjendeni para botės lucide pėrkatėsisht do tė jeni “zot i konakut juaj” nė tė ardhmen do tė merrni kohė tė mjaftueshme, pėr ta stabilizuar mjedisi dhe ta ngritin nė nivelin e vetėdijes suaj. Ju paguhet.

Tė gjitha kėto janė tė marruara nga EWLD nga dr. LaBerge.

Natyrisht, ata qė ia kanė arritur tė kenė njė vetėdije tė caktuar nė ėndėrr, pra tė pėrjetojnė ėndėrr lucide, shumė mė letė mund tė arrijnė projeksionin astral apo madje edhe gjendje e quajtur autohipnoza.

Tė gjitha janė kėto pėrjetime pak a shumė tė ngjashme por qė megjithatė dallohen mes vete dhe kanė tė bėjnė me njė pėrvojė tė quajtur "pėrvoja jashtė trupit" dhe tė gjitha shpijnė drejt komunikimit mė tė mirė tė vetėdijes me pavetėdijen pėr tė arritur njohuri mė tė mėdha mbi shumėēka nė jetė.

Nga Don Nosh Gjolaj
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi