Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Shko poshtė

Enderrat Lucide

Mesazh  Neo prej 29.06.08 2:43

ĖNDĖRRAT LUCIDE

Gjatė ėndėrrės sė zakonshme njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm se ndodhet nė ėndėrr, nė njė realitet imagjinar qė arrihet kur thellėsishtė relaksohet trupi. Pėr tė ėndėrra ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet.

I vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndėrrat e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndėrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndėrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveq realitetit ėndėrr, eksiston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhepse ndodhet nė gjumė.

Gjatė ėndėrrės sė zakonshme njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm se ndodhet nė ėndėrr, nė njė realitet imagjinar qė arrihet kur thellėsishtė relaksohet trupi. Pėr tė ėndėrra ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet.

Pra i vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndėrrat e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndėrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndėrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveq realitetit ėndėr eksiston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhepse ndodhet nė gjumė. Pra ai e dinė se ndodhet nė gjumė - ėndėrr.

Te ėndėrrat e zakonshme njeriu nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė asgjė pėrveq qė nė mėnyrė pasive ta pėrjetoj ngjarjen "sikurse nė ndonjė film" qė e pėrjeton ngjarjen me emocione. Mirėpo, paramendoni sikur ju tė mund ta kontrollonit atė film dhe tė shėtiteni edhe nėpėr pjesėt tjera tė skenės, qė nė ekran nuk duken!

Nėse mund tė paramendoni kėtė, atėherė do tė keni mė tė kjartė se ē'ka janė ėndrat lucide. Me fjalė tjera ėndėrra lucide ėshtė "ėndėrrimi i vetėdijshėm", dhe pikėrisht ajo mundėsi qė ėndėrra tė kontrollohet nga personi qė e sheh atė.

Gjatė ėndėrrave lucide, ju mund tė merrni pjesė aktivisht nė ngjarjet dhe t'i formėsoni ato apo t'i krijoni nė njėfarė mėnyre. Pėr herė tė parė termin "Ėndėrr lucide" e pėrdori psikologu Holandez - Frederik van Eeden, termin ky me tė cilin e emėrtoi ėndėrrat e tija nė tė cilat kishte njė dozė tė caktar tė kontrollit.

Nė varėsi nga individėt, me anė tė ushtrimeve mund tė arrihet me sukses pėr disa muaj qė tė pėrjetoni ėndėrra lucide. Ndoshta tashmė edhe keni pėrjetuar ndonjė herė ėndėrr lucide spontanisht!? A keni patur ndonjė ėndėrr nė tė cilėn sadopak keni pas njė dozė tė vetėdijes? P.sh., keni ėndėrruar dhe e keni ditur se jeni nė ėndėrr, dhe se pėrveq saj eksiston edhe realiteti jashtė saj.. etj.

Nė pyetjen, pse tė arrihet njė ėndėrr e tillė, ne nuk mund t'ju pėrgjigjemi. Pse-nė duhet vet ju tė dini. Ne kėtu mė tepėr do tė merremi me metodėn si tė arrihet ajo.

Natyrisht, ata qė ia kanė aritur tė kenė njė vetėdije tė caktuar nė ėndėrr, pra tė pėrjetojnė ėndėrr lucide, shumė mė letė mund tė arrijnė projeksionin astral apo madje edhe gjendje e quajtur autohipnoza.

Tė gjitha janė kėto pėrjetime pak a shumė tė ngjashme por qė megjithatė dallohen mes vete dhe kanė tė bėjnė me njė pėrvojė tė quajtur "pėrvoja jashtė trupit" dhe tė gjitha shpiejnė drejt komunikimit mė tė mirė tė vetėdijes me ndėrdijen pėr tė arritur njohuri mė tė mėdha mbi shumėēka nė jetė.

Pėr gjitha kėto do tė shkruajmė sė shpejti nė faqet e Mjellmės, ndėrsa tash le t'i kthehemi ėndrave lucide.

Shumė ėndėrra nuk mbahen nė mend. Kėtu ėshtė dhe problemi edhe me ėndėrrat lucide. Ju mund t'i arrini ato spontanisht apo me ushtrime, por si tė mbahen mend?

Shumė mjeshtėr, pėr kėtė dukuri, preferojnė qė sė pari vėmendjen nė ushtrimet tuaja t'i kushtoni ėndėrrave tė zakonshme dhe mėpastaj tė filloni me ėndėrrat lucide. E pėr t'i mbajtur mend ato hapi i parė do tė duhej tė ishte Ditari i ėndėrrave.

Hapi i parė - Ditari i ėndėrrave

Qė tė arrini tė vendosni njė dozėt ė vetėdijes nė ėndėrrat tuaja, unė ju propozoj ta mbani njė fletore dhe laps nėn jastėk. Nė fillim, ndoshta disa ėndėrra tė para do tė duhet t'i regjistroni pak mė detalisht, mirėpo mė vonė kjo nuk do tė jetė e nevojshme. Pse ju them nėn jastėk? Ngase qėllimi ėshtė qė menjėherė sa tė zgjoheni ta regjistroni ėndėrrėn tuaj.

Me kalimin e kohės ėndėrra harrohet, kėshtu qė pas njė ore mund tė ndodh ta harroni madje edhe gjzsmėn e ėndėrrės, ndėrsa brenda ditės, vėshtirė se do t'ju kujtohet mė tepėr se 10% e pėrmbajtjes sė ėndėrrės.

Ėshtė shumė me rėndėsi tė mbahen mend detajet, dhe tė shkruhen, p.sh; kush ishte nė ėndėr, ēka ka ndodhur, ēka keni folur, si jeni ndier, ku keni qenė etj. Pra si po e vėreni, duhet t'i pėrgjigjeni pesė pyetjeve tė cilėt i pėrdorin gazetarėt: KUSH? KU? PSE? ĒKA? SI? Dhe mos harroni ėshtė me rėndėsi ēdo ditė ta mbani kėtė ditar tė ėndėrrave.

Ėshtė shumė mirė qė nėse dėshironi tė avansoheni me kėtė teknikė sa mė parė, tė zgjoheni vetėm pa pėrdorur orė apo zile. Posa t'ju delė gjumi, mos lėvizni shumė, mbani sytė mbzllur, relaksohuni dhe mo lejoni t'ju ikė ndjenja qė shfaqet nė ēastin kur kaloni nga ėndėrra nė ketė realitet, pra thjeshtė relaksohuni qė tė qėndroni sa mė shumė nė njėfar mesi, as nė ėndėrr as nė realitetin tonė.

Nuk duhet tė mundoheni qė tė qėndroni me ēdo kusht nė atė gjendje, ngase ēdo tentim i dhunshėm do t'ju zgjojė.

Pėrpiquni t'ju kujtohet se ēka keni ėndėrruar, mendoni nė ėndėrrėn qė e keni parė. Pas njė kohe thjesht mund t'i rekonstruktoni detajet dhe t'ju kujtohen ėndėrrat tuaja, detajet, fotografitė etj.

Ėshtė interesante se eksperimenti me gjendjen as nė gjumė as nė ėndėrr te personat e ndjeshėm (mė senzitiv) mund tė sjellė gjer te ėndėrra lucide, madje edhe te projektimi astral. Po ashtu nė gjendjen gjysmė tė zgjuar ndodheni edhe kur tė shtriheni pėr tė fjetur. Ajo ėshtė gjendja pikėrisht kur ju hyni nė ėndėrr, ndrsa ende e keni vetėdijen. Kėtė unė mė sė shumti e adhuroj.

Tė paramenduarit - Vizualizimi

Sikurse qė pėr ndriqimin e njė poqi elektrik, nevojitet energjia elektrike, ashtu edhe pėr arritjen e ėndėrrės sė vetėdijshme nevojitet energji. Ajo energji nė fillim ėshtė vizualizimi.

Vizualizimi ėshtė njė llojė paramendimi apo imagjinimi i ngjarjes dhe gjėrave, por qė pėr dallim nga paramendimi i thjeshtė, kėtu marrin pjesė dhe janė shumė aktive edhe ndjenjat dhe emocionet. Para se tė fillohet vizualizimi, trupi duhet tė relaksohet mirė, pra sė pari duhet tė mėsoni tė relaksoni trupin tuaj. Ja njė teknikė qė unė e preferoj pėr tė arritur vizualizimin e suksesshėm.

-Vendosuni nė ndonjė vend tė kėndshėm, ku do tė mund tė relaksoni krejt trupin tuaj. Pėr metodat e relaksimit lexoni nė temėn: Disa teknika pėr ta arritur relaksimin fizik dhe psikik. Pasi tė jeni relaksuar filloni procesin e vizualizimit.

Paramendoni, se posa tė shtriheni dhe relaksoheni, automatikisht shtrati i juaj ngritet lartė nė ajėr pėr rreth 20 m, dhe aty ju pretė njė fluturake. Ngriteni nga shtrati dhe hyni nė fluturake.

Ajo ju shpien mbi qendėr tė qytetit dhe aty nė lartėsi ndalet, hapet dera e fluturakes dhe ju dilni jashtė. Po sa e bėni hapin e parė, qėndroni pezull nė ajėr. Provoni, mund tė lėvizni. E ndjeni ajrin e freskėt.

Shikoni qytetin qė shihet sikur nga perspektiva e zogut. Provoni tė ecni apo tė fluturoni pėrreth objekteve, ndėrtesave etj. Pra ėshtė me rėndėsi qė sa me besnikėrisht t'i pėrjetoni gjėrat gjatė vizualizimit.

Mos u mundoni me forcė me aritė kėtė. Nėse ju zė gjumi, nė rregull ėshtė. Le tė jetė e gjithė kjo me njė spontanitet dhe lehtėsi. Do ta keni vėshtirė nė fillim, por pėr disa ditė mėsoheni.

Pra me forcė asgjė nuk do tė arini, pėrkundrazi do ta humbni koncentrimin. Pas pak serish ngrituni lartė, ecni apo fluturoni dhe kthehuni nė fluturake e cila do t'ju sjellė gjer te vendi mbi banesėn tuaj, aty ku ju pret shtrati.

Dilni nga fluturakja, shtrihuni nė shtrat dhe shtrati kthehet nė vendin e vet...E gjithė kjo duhet tė jetė e pėrcjellur me ndjenjė reale, sikur tė ndodhte nė realitetin fizik e jo nė botėn mendore.

Ėshtė me rėndėsi qė ēdo ditė tė paramendohet - vizualizohet skenari i njėjtė pa ndryshime, ngase ēdo ndryshim mund ta kthej avancimin tuaj nė fillim. Pasi tė ktheheni nė shtrat, bindeni veten duke i sygjeruar me pėrsėritje mendjes suaj: "Unė dė tė vetėdijėsohem nė ėndėrr dhe do ta kem kontrollin e plotė".

Disa herė do t'ju zė gjumi para kohe, tjera herė do tė keni pengesa tė ndryshme... Duroni dhe bėhuni kėmbėngulės. Ēdo natė pėrsėritni t njėjtin vizualizim. Njė mesnatė duke qenė nė gjumė do tė zgjoheni nė ėndėrrėn tuaj dhe do tė ndodheni nė vendin e vizualizuar deri tash dhe nga aty do tė mund tė shkoni kudo qė dėshironi duke e pasur vetėdijen e plotė.

Edhe pse trupi i juaj fizik ndodhet nė gjumė, ajo me tė cilin ju udhėtoni gjatė ėndrave lucide quhet trupi astral, prandaj pėr kėtė kjo dhe quhet Projektim Astral apo Pėrvojė jashtėtrupore (Out of Body Experience).

Se ēfarė ndjenje ėshtė, do tė kuptoni vetėm atėherė kur e pėrjetoni kėtė? .

Nga Arsim Gjinoci
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Neo prej 29.12.08 16:18

Endrrat Lucide pėrkatėsisht ėndrrat e vetėdijshme

Pėr herėn e parė e pėrdori termin “ėndrrat lucide” shkencėtari Holandez Frederik Van Eeden nė fillimin e shekullit XX-tė. Kurse vetė termi lucid vjen nga latinishtja lucidus qė do tė thotė i shkėlqyeshėm, i ndritshėm; i qartė, i kthjellėt.

Me njė fjalė tjetėr ėndrrat Lucide nuk janė asgjė tjetėr pėrveē vetėdija e njeriut i cili gjendet nė mesin e ėndrrės dhe atė e drejton nė mėnyrė tė vetėdijshme, ashtu siē ai dėshiron.

Individi ėshtė i vetėdijshėm se ėshtė nė gjumė dhe flenė po ashtu ėshtė i vetėdijshėm se gjendet nė i zhytur nė botėn e ėndrrave dhe ai tani e merr timonin nė duart e veta dhe manipulon sipas dėshirės me botėn e ėndrrave, ai nuk ėshtė i kufizuar as nga bota fizike, as nga vendi, nga koha as nga morali individi ėshtė krejtėsisht i lirė.

Ai mund tė eci nė kohė, tė shkojnė nė kohėn e kaluar sa ia dėshiron nė thellėsinė e historisė, mund tė ecin nė kohėn e ardhshme (futur), bile me profetizuar edhe vdekjen e vetes apo tė tjerėve pėrkatėsisht fatin, mund tė shkojė me mija vitet pėrpara.

Madje mund tė shkoi nė planet tjera bile edhe nė Galaktikė, tė fluturojė (Matrix Style), tė vizitojnė vendet qė kurrė nuk ka qenė pėrpara. Mund tė shndėrrohet nė njė person tjetėr, mund tė shndėrrohet po ashtu edhe nga mashkulli nė femėr ose anasjelltas, ose mund tė shndėrrohet me ndonjė kafshė, ose bime ose nė diēka tjetėr.

Po ashtu mund tė dalin me dashurin ose dashurėn tė bėjnė aventurier sė bashku, madje mund tė kenė dashuri ose marrėdhėnie seksuale pa kufi.

Mos tė flasim mund tė takohet me shpirtrat e tė vdekurve, mund tė mėsojė gjėrat qė nuk i di, ta hapin njohurin e vetė nė ēo lėmi shkence nė mėnyrė tė pakufizuar, po ashtu tė pasurohet me pėrvojat e llojllojshme, pastaj pėr tu shėruar nga ndonjė sėmundje, kėshillime pėr t’i kapėrcyer problemet aktuale, kėshillime me udhėheqin shpirtėror, ndikimin nė vetė zhvillimin psikik dhe fizik etj. etj. etj.

Dallimi nga ėndrrat e zakonshme, pėr ėndėrrta zakonshme ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet.

Pra i vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndėrrta e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndėrrta e quajtura "LUCIDE" pėrveē realitetit ėndrra ekziston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhe pse ndodhet nė gjumė. Pra ai e dinė se ndodhet nė gjumė - ėndėrr.

Te ėndėrrta e zakonshme njeriu nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė asgjė pėrveē qė nė mėnyrė pasive ta pėrjetoj ngjarjen "sikurse nė ndonjė film" qė e pėrjeton ngjarjen me emocione.

Kurse te ėndrra lucide ėshtė "ėndėrrimi i vetėdijshėm", dhe pikėrisht ajo mundėsi qė ėndrra tė kontrollohet nga personi qė e sheh atė. Gjatė ėndrrave lucide, ju mund tė merrni pjesė aktivisht nė ngjarjet dhe t'i formėsoni ato apo t'i krijoni nė njėfarė mėnyre.

Pakėz histori sa i pėrket ėndrrave lucide

Deri para dhjetar viteve ėndėrrta lucide ishin nga bota shkencore vetėm njė dukuri e njė imagjinatės pa vlera shkencore dhe si tė tilla fare nuk ekzistofshin.

Sepse vetėdija e njeriut gjatė gjumit tejkalon nė pavetėdije. Kurse sipas shkencėtarėve materialist ėndrrat lucide nuk ishin asgjė tjetėr pėrveē njė fiksion, dukuri okulte pa vlerė shkencore.

Pas viti 1970 shkencėtari i njohur Dr. Stephen LaBerge dhe Alan Worsley bėnin shumė eksperimente laboratorike nė dhomat e fjetjes pėrkatėsisht gjumit dhe ia dhanė njė kahe tjetėr “ėndrrave lucide” duke pėrmbysur mendimet e shkencės empirike deri tanishme.

Ashtu rrėzohet miti i deritanishėm i ėndrrave dhe nga kėto eksperimente e marrin kahen shkencore dhe njeriut i hapet njė botė e re, epi i ri duke zbuluar edhe njė botė tė re qė deri tani nė qarqet shkencore temė e anatemuam.

Njė paraqitje telegrafike ėndrrave lucide gjatė historisė sė njerėzimit
Edhe pse ėndrrat lucide fillojnė tė trajtohen shumė vonė nė rrafshin shkencorė pėrkatėsisht pas vitit 1970, por ato ishin tė pranishėm nė gjirin njerėzor qė nga zanafilla e njeriut.

Ku i gjejmė edhe sot e kėsaj dite nė gojėdhėnėn e fiseve primitive, nė dokumentet e shkruara, nga tradita, antropologjia, etnografia, arkeologjia etj.

Aborigini

Gjatė historisė dhe kulturės si dhe qytetėrimit tė njerėzimit, fiset e llojllojshme tė planetit tonė jo vetėm se u besofshin ėndrrave lucide por ato i pėrdoreshin pėr nevojat e veta, me njė fjalė ishin udhėrrėfyese pėr tė zgjedhur problemet e fisit, lufta, sėmundjet etj.

Njė prej kėtyre fiseve ishin banorėt e vjetėr tė Australisė tė quajtur sot e kėsaj dite Aboriginet, qė gjenden nė Australi mė se 40 000 vjet. Ky fis i shfrytėzonte ėndrrat lucide pėr tė udhėtuar nė botėn e ėndrrave (Dream Time), pėr tė kėrkuar pėrgjigjet pėr nevojat e fisit.

Ecja nė kohė apo nė botėn e ėndrrave nė mėnyrė tė vetėdijshėm pėr tė arrit deri te shpirtrat e parėve tė tyre si dhe deri edhe te “Krijuesi i botės”. Ashtu kishin kontaktet me parėt e tyre, ku merreshin prej tyre kėshilla, udhėzime pėr tė zgjedhur problemet aktuale tė fisit.

Ky fis pėrvojat e veta nga bota e ėndrrave lucide i paraqitnin nė artin figurativ si fjala vjen, pikat e ngjyrosura me vizat e llojllojshme.

Afrika

Po ashtu ėshtė i njohur edhe nė Afrikė fisi i vjetėr i quajtur Shamanė, tė cilėt po ashtu i shfrytėzofshin ėndrrat lucide si ndihmesė dhe udhėrrėfyes pėr t’i zgjedhur problemet e fisit. Ata kishin kontaktet nėpėrmes ėndrrave lucide me parėt e tyre, prej tė cilėve kėrkofshin kėshillime, udhėzime bile edhe pėr t’i shėruar anėtarėt e sėmurė tė fisit.

Shamanėt dallohen nga Aborginėt, sepse tek Aborginėt tė gjitha anėtarėt e fisit mund tė ėndėrrojnė dhe t’i pėrjetojnė ėndrrat lucide kurse te Shamantė jo, vetėm Shamani.

Shamani i viziton shpirtrat e vdekur, ai kėshillohet me shpirtrat e tė parėve dhe ai nė fund i ndihmon anėtarėve tė fisit pėr t’i shėruar nga sėmundjet e llojllojshėm, ndėrmjetėson nė mes politikanėve dhe shpirtrave tė parėve pėr ēėshtje politikės etj.

Shamani e kishte njė pozitė tė lartė dhe autoritet tė madh nė kirakinė e fisit.

Tibet

Joga tibetane nė mėnyrė tė vetėdijshėm i ka ushtruar dhe stėrvitur pėr t’u zhytur nė botėn e ėndrrave lucide, bile tibetanėt, ėndrrat e tilla i quheshin “realitet”. Ėshtė e njohur njė anekdotė: disa perėndimorė dėshironin pėr tė ngjitur nė bjeshkėt e Himalajeve.

Dhe njė prej tibetianėve thote: “Sa tė ēuditshėm janė perėndimorėt, e mundojnė trupin pėr tė dalė nė kėto bjeshkėt e larta, nė vend qė ta lėnė trupin tė pushojnė dhe tė dalin me trupin shpirtėror dhe t’i shijojnė kėto bjeshkėt e bukura!”

Sipas tibetianėve si jeta e pėrditshme ashtu edhe jeta pas vdekjes janė njė realitet, qė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē njė ėndrrės.

Ata e shfrytėzojnė ushtrimet shpirtėrore pėr t’ia arrit deri tek ėndrrat lucide.

Kur trupi shpirtėror e lėshon trupin fizik, dhe individi si i tillė vazhdon tė jetojė nė botėn e ėndrrave. Po qe se individi vetėdijesohet kėsaj vėrtetės atėherė ai ėshtė i ēliruar nga rrethi dhe rishtas rilindė.

Malezia

Fisi i njohur Seno nga Malezia, besonin qė bota e ėndrrave ndėrlidhet me botėn e shpirtrave. Ashtu ēfarė do ėndėrrt sipas tyre ėshtė mjaft e rėndėsishėm.

Sepse ėndrrat ēfarė do llojit ato qofshin mund tė pėrmbajtėn porosinė e shpirtrave, tė cilėt mund t’iu ndihmojnė fisit pėr t’i kapėrcyer problemet, sėmundjet dhe konfliktet e fisit.

Fėmijėt i mėsojnė qė nga mosha mė e njomė qė tė dinė t’i pėrdorin ėndrrat lucide pėr t’i mposhtur rreziqet e jetės.

Ky fis para Luftės sė Dytė Botėrore kishte njė qytetėrim dhe kulturė tė lartė lidhur me botėn e ėndrrave. Fatkeqėsisht nėn ndikimin e komunizmit shkatėrrohet kjo traditė e lartė e botės sė ėndrrave lucide.

Roma

Gjatė vitit 451 para Krishtit mjeku i njohur me emėr Gennadius brengosej nga “mungesa e besimit”, ai nuk besonte se jeta vazhdon edhe pas vdekjes.

Robert van de Castel nė librin e tij e shpjegon se si ky mjeku i quajtur Gennadius, e pėrjeton njė ėndėrr lucide.

Nė botėn e ėndrrės i shfaqet njė djalosh qė e shoqėron me njė pamje impozante, cili e fton qė ta shoqėroi. Udhėrrėfyesi i ėndrrės e ēon nė njė vend, ku dėgjohet njė muzikė e mrekullueshėm, qė ai kurrė nuk e kishte dėgjuar diē aq madhėshtore.

Dhe mjeku e pyeti shoqėruesin, “ēfarė ėshtė kjo muzikė magjike”? Djaloshi i pėrgjigjet: “kjo muzikė ėshtė himni i bekimit dhe i shenjtėrisė!

Qė e pėrkujton Qiellin pėrkatėsish parajsėn!” Djaloshi vazhdon dhe e pyeti mjekun, “ku ai gjendet tani?” Mjeku i pėrgjigjet: “unė gjendem nė dhomėn e fjetjes, nė shtrat.”

Por Gennadius pas kėsaj ėndrrės kurrė nuk dyshoj mė nė ekzistencėn e jetės andej varrit. Dhe ai pohon se ėshtė gjet nėpėrmes kėsaj ėndrrės lucide pėrpara portės sė parajsės.

Shekulli XX

Njerėzit gjatė historisė ėndrrat lucide i kanė emėrtuar me termet e llojllojshme, kuptohet me pėrputhjen e qytetėrimit dhe tė kulturės.

Kurse emėrtimin qė ne e pėrdorim “ėndrrat lucide” e kanė djepin nga shkencėtari holandezė Frederik Van Eeden, i cili e pėrshkrojė dukurinė ė ėndrrave lucide nė librin e njohur “Studimet mbi ėndrrat” qė e pa dritėn mė 1914.

Ai eksperimentoi mė se 9 tip ėndrrave tė llojllojshme pėr njė hark kohorė prej 16 viteve, kėshtu tipin e shtatė (7) e quajti “ėndrra lucide”.

Ashtu ai gjatė kohės 16 vjeēare nga 20. janar 1898 deri mė 26 dhjetor 1912 i regjistroi 352 ėndrra lucide. Pas botimit tė librit nė fjalė, ai u maur kryesisht me ėndrrat e veta personale deri nė vdekje.

Pas viteve 1960

Nė kohėn e zbulimit shpirtėror dhe tė lirisė. Grupet muzikore si fjala vjen, The Doors, Moody Blues dhe Jefferson Airplane kėndofshin pėr ndryshimin e vetėdijes dhe mbi ndriēimin e mendjes.

Ėndrrat lucide e personifikojnė shpirtin dhe mėnyrėn e menduarit tė gjashtėdhjetės (1960), ashtu kuptohet vetvetiu se rinia filloi tė zgjojė kureshtje dhe tė merren me kėtė tematik.

Ati Coonan, specialist nė fushėn e ėndrrave lucide na pėrkujton se muzika ka nxitė interes pėr ėndrra dhe pėr Zotin (Break through to the other side). Po ashtu gjatė kėtyre viteve ėshtė kontributi i pamohueshėm Stephen LaBerge nė hulumtimet e ėndrrave lucide.

Stephensoni i pėrjetoi ėndrrat e para lucide nė moshėn gjashtė vjeēare. Cili u gjet nėn ujė dhe i thotė vetes: “oh, si tė marr frymė?” i vėrejti se kjo ėshtė ėndėrr dhe filloi tė gjurmojnė thellėsinė e oqeanit dhe t’i kėrkojnė thesaret e mbytur nė fund tė detit dhe pėrjeton aventurierė me piratėt e detit.

Nga mosha 6 vjeēe deri mė 23 nuk i kujtohet as njė ėndėrr lucide. Nga natyra ishte i mbyllur nė vetvete dhe nė bodrum ai filloi tė punojnė bomba.

Diplomoi nga matematika nė Universitetin e Arizonės. Madje u interesuar shumė pėr studime budizmit tibetian, zen meditacion, tai chi dhe psikologjia.

Nė kėtė moshė pėrjetojė njė ėndėrr lucide, dhe vendosi qė kryekėput tė hulumtoi botėn e ėndrrave. Ma vonė u punėsuar nė Stanford njė prej laboratorėt e saj.

Njė prej eksperimenteve tė para deshi tė shohin se ēfarė ndodh njeriut gjatė ėndrrave lucide. Kur individi gjatė fjetjes ose gjumit arrin fazėn REM, asistenti i tij e zgjojė, se e ka lexuar kur ka kapėrcyer nė kėtė fazė dhe nuk ka harruar tė ėndėrrojnė.

Sipas Dr. LaBerge nuk janė tė gjitha ėndrrat lucide tė pėrdorshme.

Po ashtu konstaton truri atij qė ėndėrron jep valėt e posaēme gjatė ėndėrrimit lucid, qė e pohon vetėdija gjatė ėndėrrimit.

Gjatė vitit 1980 , refuzohet referati i tij, qė gjoja nuk mund t’i besohet. Ai nuk dorėzohet por gjatė verės mbledh hulumtimet e veta edhe njėherė. Kėtė radhė nė kėndvėshtrimin studimet psikofiziologjike tė ėndrrave, cili pohon se posedon argumentet e forta pėr ekzistencėn e ėndrrave lucide.

Nė njė intervistė nė revistėn e njohur Life dr. Stephen LaBerge pohon, se ėndrrat e tija lucide i shfrytėzon pėr tė pėrjetuar pėrvojat e reja nga jeta, qė gjatė fazės sė zgjuar u frikėsonte. Njė prej shembujt e tillė, kur u ngjitė nė Himalaje mre njė maicė pa maka, dhe papritmas ka vėrejtur se ai ėndėrron. I shtriri duart dhe kėrcej nė ajėr dhe fluturoi.

Sipas dr. LaBerge ēdo i dhjeti njeri mund tė mėsojnė t’i pėrjetojnė ėndrrat lucide.

Madje ai e zhvilloi tekniken induktive pėrkatėsisht metodėn MILD, qė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē zgjimin nga gjumi dhe ėndrra dhe pas njė pushimit tė shkurtėr kohorė rishtas flejė dhe vazhdojmė me botėn e ėndrrave, pėr tu vetėdijesuar se jemi tė zhytur nė botėn e ėndrrave.

Po ashtu ai e shpiku edhe “Dream Light”, njė vegėl qė e bartim me vete si syzat dhe shėrben pėr ta konstatuar fazėn e REM. Kur vegla konstaton se ai qė ėndėrron gjendet nė kėtė fazė, fillon tė ndezėn dhe shqimen dritat e kuqe, qė i ndihmon tė ėndrrės lucide.

Ėndėrruesi ndezjen dhe shqimen e dritave i pėrjeton si pulsin e ėndrrės dhe nė kėtė mėnyrė i kujton se ai gjendet i zhytur nė mesin e ėndrrės.

Dr. Stephen LaBerge u pėrkushtuar ėndrrave lucide pėr njerėzit tė cilėt dėshirojnė ti njohin ėndrrat.

Nga Don Nosh Gjolaj
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkallė e ėndrrave lucide

Mesazh  Neo prej 29.12.08 16:26

Shkallė e ėndrrave lucide

Ėndrrat lucide mund t’i paraqesim nė disa shkallė, po ashtu ato mund t’i ndajmė nė ėndrrat e mira dhe ėndrrat e kėqija. Madje ai qė i ėndėrron ėshtė i vetėdijshėm si dhe i bindur se pėrjeton ēdo gjė qė ekziston.

a) Ėndrra para-lucide

Ėndrrat para-lucide i pėrjetojmė atėherė kur ėndėrruesi ka ndjenjat e veēanta gjatė ėndrrės, se diēka po ndodh por nuk e di si dhe qysh. Ėndėrruesi e di se ėshtė nė botėn e ėndrrave por vetėdija nuk ėshtė e plotė gjatė ėndrrės.

b) Ėndrra lucide me intensitet tė dobėt

Ėndėrruesi gjatė ėndėrrimit pėrjeton momentet e shkurtra dhe tė vetėdijshme tė ėndrrės lucide. Madje nė mėnyrė tė pavetėdijshme zhyena nė ėndrrat e zakonshme. Kalimi bėhet pa u vėrejtur fare nga vetėdija e ėndėrruesit.

c) Ėndrrat lucide tė mira.

Shkalla e tretė i quajmė ėndrrat lucide tė mira. Ėshtė atėherė kur ėndėrruesi ėshtė i vetėdijshėm gjatė ėndrrės si diēka po ndodh rreth tij. Ai ėshtė i vetėdijshėm se trupi fizik gjendet nė dhomėn e gjumit pėrkatėsisht nė shtrat, kurse ai gjendet nė botėn e gjallė tė ėndrrave.

I pėrjeton ngjyrat e gjalla dhe tė qarta, po ashtu i pėrjeton aromėn si dhe ndjehemi mirė dhe mund tė shohim nė largėsi tė pakufizuar. Nė gjendjen e tillė ėndėrruesi pėrjeton si dhe i shijon ndodhitė e ėndrrės lucide.

d) Ėndrrat absolute - lucide

Ėndėrruesi ėshtė menjėherė i vetėdijshėm se ėndėrron edhe pse e di se trupi fizik i gjendet nė dhomėn e fjetjes, kurse botėn e ėndrrave i ka nėn kontroll tė plotė.

Nė vend tė jetė lucid nė mesin e ėndrrės, ai zhytet nga zgjuarsie nė botėn e ėndrrave lucide me vetėdijen e plotė. Ashtu ai del jashtė, kohės, vendit, logjikės, dhe manipulon me ėndėrr sipas dėshirės sė tij.

Luciditeti nuk ėshtė sinonim i kontrollit tė ėndrrave. Ne mund tė jemi lucidė kemi shumė pak ose aspak mbikėqyrjen e ėndrrave ose anasjelltas, nuk jemi lucidė por e kemi kontrollin e plotė mbi ėndrrat qė i ėndėrrojmė.

Qėllimi i ēdo njeriut ėshtė pėr t’ia arritur shkallen absolute tė ėndrrės lucide qė nėnkupton kontrollin ose mbikėqyrjen e plotė tė ėndrrės.

Reality checks (RC)

Kuptimi dhe qėllimi i “reality checks” ėshtė pėr ta verifikuar realitetin (a jemi vėrtet nė botėn e ėndrrave apo nė realitetin e pėrditshėm), qė nėpėr mes ėndrrės t’ia arrijmė luciditetin.

Me kėtė metodė mund t’i verifikojmė vetveten, a jemi nė ėndėrr apo jo. Kėshtu gjatė ditėt ushtrojmė sa mė shumė, qė njė mėnyrė bėhet rutinė. Ashtu nėpėrmes kėsaj metode RC do tė arrijmė qė bota e ėndrrave tė shndėrrohet nė ėndrra lucide.

RC ėshtė pothuajse njė element i domosdoshėm pėr ēdo ėndėrr. Jo vetėm se e verifikojmė a jemi vėrtet nė botėn e ėndrrave por me ndihmėn e saj stabilizohemi dhe e ruajmė pėrkatėsisht e grisim mė lartė luciditetin.

Kur ne e verifikojmė realitetin ėshtė shumė e rėndėsishme qė kėtė mostėr ta bėjmė nė mėnyrė automate, por duhet shumė herė dhe nė mėnyra tė ndryshme ta pėrsėrisim dhe ta verifikojmė, jo nė realitet por nė botėn e ėndrrave kur ėndėrrojmė.

Kuptohet verifikimi na merr kohė, por kjo ėshtė e domosdoshme po qe se dėshirojmė deri te pėrjetimet dhe shijimet botės sė ėndrrave lucide.

Po ashtu kėrkohet nga ne qė tė jemi serioz gjatė verifikimit gjatė fjetjes dhe ėndėrrimit, qė vėrtetė ėndėrrojmė apo jemi tė zgjuar pėrkatėsisht duke ėndėrruar me sy hapur.

Ky verifikim nuk bėnė tė bėhet njė rutinė automatike apo shprehi, qė e verifikojmė shkel e shko. Pėr ēdo lloj verifikimit kėrkon qė tė marrim njė kohė tė mjaftueshėm.

Dikush pat thėnė: “se ēelėsi i botės sė ėndrrave duhet ta kėrkojmė nė botė e zgjuar. Qė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē lucidi paradoks”!
Para se t’i shohim disa teknika apo teste ėshtė mjaft me rėndėsi ta pesėfishim RC disa herė.

Po qe rezultati ėshtė negativ rishtas ta pėrsėrisim RC pėrkatėsisht e marrin testin e ri tjetėr. Sepse mund tė ndodhin disa prej testeve pėrkatėsisht teknikave nuk na pėrshtatėn apo dėshtojnė. Po ashtu mund tė ndodhin RC do ta pėrsėrisim edhe 5x dhe mė tepėr.

Nė rrugėn e juaj drejt tek bota e ėndrrave lucide, kur do tė vetėdijesoheni se jeni nė gjumė duke ėndėrruar, atėherė do tė kini vėshtirėsi tė mbeten nė luciditet, se me siguri do t’iu kaplojė entuziazmi pėr tė shijuar dhe pėrjetuar, qė fatkeqėsisht do t’iu ēoi kah zgjimi nga gjumi dhe ėndrra lucide.

Ja disa teste pėrkatėsisht metoda e verifikimit: “vėrtet ne ėndėrrojmė!”:

Gjashtė gishtėrinjtė

E shtrijmė dorėn dhe fillojmė t’i numėrojmė me mend gishtėrinjtė. Po qe se na dalin gjashtė apo mė shumė gishtėrinjtė pėrkatėsisht mė pak se pesė, atėherė e dimė se jemi nė ėndėrr.

Rishtas e shtrimė dorė dhe fillojmė tė numėrojmė, zakonisht dalin 6 ose tetė gishtėrinjtė. E pa besueshme por e vėrtetė. Testi apo teknika qė pėrdoret mė sė shumtit dhe sipas disave mjeti mė i suksesshėm pėr verifikim, vėrtetė jemi nė ėndėrr apo zgjuar!

Leximi i tekstit

Testi i dytė pėrkatėsisht teknika ėshtė leximi i teksti, shikojmė atypari ku gjendemi nė botėn e ėndrrave ndonjė tekst nga ndonjė libėr, gazet, revistė, ku e hapim njė faqe dhe e lexojmė.

Madje e pėrsėrisim leximin tė njėjtės faqe edhe njėherė apo mė shumė. Po qe pėrmbajta e teksti ndryshon dukshėm, atėherė e dimė se jemi nė botėn e ėndrrave.

Kujdes me kėtė test apo metodė duhet tė jemi mjaft kritik. Po qe se nuk jeni krejtėsisht tė sigurt, atėherė mund tė kombinoni me ndonjė test tjetėr nga RC.

Depėrtimi me gisht apo me dorė, nė pasqyrė ose ndonjė dėrrasė
Testi pėrkatėsisht teknika e tretė ėshtė depėrtimi me dorė apo me gisht ndonjė dėrrase, pasqyre a diēka tjetėr.

E shtrijmė gishtin dhe tentojmė fjala bie, ta depėrtojmė shuplaken e dorės, ose ndonjė sipėrfaqe tjetėr qė ndodhet aty pari. Po qe se gishti e shpon dorėn dhe del nė anėn tjetėr, atėherė e dimė se jemi nė botėn e ėndrrave.

Shtrirja e gishtėrinjve

Testi tjetėr pėrkatėsisht teknika ėshtė shtrirja e gishtėrinjve. Po qe se gjatėsia e gishtėrinjve ndėrron, atėherė e dimė se jemi nė ėndėrr.

Frymėmarrja nėpėr mes hundės

Teknika tjetėr ose testi pėr verifikim ėshtė frymėmarrja nėpėrmes hundės. Me gishtėrinj ne e mbudhim huhen. Po qe marrim frymė lirshėm, ėshtė shenjė se jemi nė ėndėrr, po qe se ndjeni mungesėn e frymės atėherė ėshtė shenjė se ju jeni tė zgjuar.

Mbyllja e njėrit sy

Madje teknika pėrkatėsisht testi tjetėr ėshtė mbyllja e njėrit sy. Tentojmė ta mbyllin njėrin sy dhe shikoni pėr ta shikuar hundėn. Po qe se jemi tė zgjuar ne do ta shohim hundėn, po qe se jemi vėrtetėn nė botėn e ėndrrave ne nuk mund ta shohim hundėn. Kėtė test e pėrsėrisim herė me njėrin herė me tjetrin sy.

Fluturimi

Testi nė vijim e quajmė fluturimi, ndoshta ėshtė mė interesanti nga tė gjitha testet tjera. Gjatė ėndrrės tentojmė tė shkėputemi nga toka dhe tė ngrihemi nė ajėr dhe tė fluturojmė. Po qe se jemi vėrtetė nė botėn e ėndrrave ne do tė shkėputemi nga toka dhe ngrihemi nė ajėr dhe fluturojmė me lehtėsi.

Kujdes gjatė kėtij testimit mos e bėri para tjerėve, po ashtu as tė tjerėt mos t’iu shohin!

Ky test ėshtė shumė i mirė pėr fillestarėt, tė cilėt ende nuk i aftėsojnė lėvizjet e trupit gjatė ėndrrave lucide, sepse shumica i drejton me mendje kurse “trupi” zakonisht bllokohet. Po qe se dėshirojmė tė fluturojmė, fillojmė tė kėrcejmė!

Akrobatika

Testi nė vijim ėshtė mjaft interesant i quajtur akrobatika. Gjatė ėndrrės ju tenton me gjuhen e juaj ta prekni bėrrylin. Nė botėn e zgjuar ėshtė e pamundshme, po qe se vėrtetė ne ėndėrrojmė kėtė e bėjmė me lehtėsi.
Kujdes, qė tjerėt mos t’iu shohin!

Pasqyra

Po ashtu edhe testi pėrkatėsisht teknika nė vijim ėshtė mjaft e bukur e quajtur pasqyra. Gjatė ėndrrės shkoni dhe shikoni fytyrėn e juaj nė pasqyrė.

Po qe se fytyra e juaj ėshtė e shėmtuam, e ēuditshme si dhe ndėrron formėn e vetė, atėherė ta dini se jeni nė botėn e ėndrrave. Po ashtu tentoni ta shponi pasqyrėn me dorė pėrkatėsisht tė hyni ju nė pasqyrė, kush di se ēka do tė shihni dhe tė pėrjetoni!

Elektronika

Teknika pėrkatėsisht testi tjetėr janė aparat elektronike (ora, telefoni, llamba elektrike etj.) po qe se ėndėrrojmė zakonisht telefoni, pėrkatėsisht ora ose llamba e elektrike nuk funksionojnė.

Fjala vjen, drita nuk na ndezėt pėrkatėsisht nuk na shqimet, ora i ka numrat e ēuditshme, me telefon nuk mund ta thirrin as njė numėr ose marrin ndonjė funksion shtesė fjala vjen porosit e reklamave etj.

Si jam gjetur nė kėtė vend

Metoda pėrkatėsisht testi nė vijim e quajmė “se si jam gjetur nė kėtė vend?” Ja shtojmė vetes pyetjet se si kam ardhur nė kėtė vend. Dhe hap pas hapit e analizojmė fjala vjen, tani gjendem nė dhomėn e fjetjes,. E kam ndezur dritat. Para se i kam hap herėn kam hyrė brenda.

Pėrpara isha nė korridor. Nga korridori kam ardhur nė tulet ku i kam larė dhėmbėt ashtu me radhė. Po qe se jemi gjetur nė ndonjė lokacion dhe nuk e dimė se si kemi arritur aty, atėherė sigurish jemi nė botėn e ėndrrave.

I mbyllim sytė

Teknika tjetėr e quajmė mbrydhja e syve. Tentoni ti mbrydheni sytė. Dhe pasi qė tė hapni shikoni mjedisin, po qe se mjedisi ose renditė kanė ndryshuar, ose jeni gjetur diku gjeti, atėherė ju sigurisht ėndėrroni, po qe se gjėrat nuk ndėrrojnė atėherė ju fatkeqėsisht jini tė zgjuar. ėshtė mirė ti mbani mend gjėrave qė i shikoni, atėherė i mbyllni sytė, dhe pasi qė t’i hapeni shikoni a janė tė njėjta apo kanė ndryshuar!

Ndėrrimi i vendit

Testi tjetėr apo teknika e quajmė ndėrrimi i mjedisit pėrkatėsisht vendit nė tė cilin gjendemi. Mundohuni me mend ta ndėrroni mjedisin, vendin ose elementet, orenditė tė ndėrroni. Fjala vjen, madhėsia, ngjyra, forma, telekinezinė, madje me mendim i largojmė apo i lėvizim gjėrat. Po qe se jemi nė botėn e ėndrrave atėherė i ndėrrojmė formėn, ngjyrėn, vendin etj.

Po qe se ndonjė prej kėtyre metodave pėrkatėsisht teste nuk vepron, mos e humbin durimin, por tentoni t’i zgjidhni ato qė ju duken mė efikase dhe mė tė mira, pėrkatėsisht ato qė] veprojnė.

Nga Don Nosh Gjolaj
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Zattoo prej 14.05.11 21:09

Enderrat me sy hapur

Kush prej nesh nuk ka provuar te pakten nje here pervojen e gjumit me sy hapur? Kjo lloj pervoje eshte nje enderr ne te cilen ju jeni koshient qe po enderroni.

Normalisht ne kete enderr ka nje doze te caktuar “kontrolli” mbi te; dhe kjo na lejon qe te fluturojme, te krijojme objekte, te bejme te mundur shfaqjen e nje dhome pas deres sikurse hapet nje portofol, ose mund te jemi ne gjendje te trasformohemi ne nje kafshe ose, akoma me shume, te krijojme nje bote teresisht tonen!

E gjithe kjo mund te ngjaje sikur te ishit nje regjizor filmi. Eksperimente shkencore kane provuar egzistencen e ketyre lloj endrrave. Stephen LaBerge ka kryer shume eksperimente dhe kerkime ne The Lucidity Institute, duke perdorur nje makine te veēante e cila thith informacionet gjate rrotullimit te syve ne gjume (siē ndodh ne fazen REM).

Ndonjehere ndodh qe enderrat me sy hapur te trasformohen ne makthe te tmerreshme dhe te padallueshme nga realiteti. Ndonjehere enderrat me teme paranormale ose aliene lene ne mendjen e personit nje ndjenje sikur eshte rrembyer nga alienet.

Por le te nisim me nje shpjegim te nevojshem. Gjate nates trupi yne pershkon nje seri ciklesh te gjumit. Mesatarisht, ne nje te rritur qe fle 8 ore, nje cikel i plote perseritet 4-5 here. Secili prej tyre zgjat rreth 90-110 minuta dhe perbehet nga faza te ndryshme.

Cdo person ka faza te gjumit personale te cilat dallohen nga njera-tjetra ne menyre te pagabueshme dhe mund te ndikohen nga ushqimi, aktiviteti fizik, ilaēet, alkooli, drogat, shqetesime te gjumit dhe mungesa e pushimit.

Gjate fazes 1 gjumi eshte i lehte.

Gjate fazes 2 gjumi behet gjithnje e me i thelle.

Ne fazat 3 dhe 4, te quajtura dhe DELTA, arrihet thellesia maksimale e gjumit. Ne keto faza trupi shplodhet nga lodhja e dites.

Faza 5 e gjumit, e quajtyr ndryshe REM, karakterizohet nga ndryshime te dukshme fizike si frymemarrje e pershpejtuar, aktivitet me i shpejte cerebral, levizje e shpejte e syve dhe shlodhje e muskujve. Gjate kesaj faze enderrohet.

Gjate gjumit REM truri yne nuk pushon asnjehere. Elektroencefalogrami (EEG) tregon vale te ērregullta, te shpejta dhe me voltazh te ulet, shume te ngjashme me ato te fazes kur jemi zgjuar.

Konsumi i oksigjenit nga truri, qe eshte nje parameter per te treguar konsumin e energjise, eshte me i larte gjate fazes REM se sa gjate gjendjes se zgjuar kur kerkon te zgjidhe probleme te veshtira matematikore.

Gjate kesaj faze muskujt e trupit tone jane te paralizuara (atonia) sepse aktiviteti i motoneuroneve jane te dobesuara, dhe si rrjedhoje urdherat e trurit nuk arrijne ne destinacion (me perjashtim te muskujve shume te vegjel te veshit te brendshem dhe te atyre qe levizin syte qe jane shume aktive).

Kjo eshte ajo faze e gjumit gjate se ciles bejne ato endrra qe karakterizohen nga tema te gjalla, te detajuara, plot fantazi dhe te ēuditshme qe marrin shkas nga ngjarje (edhe te largeta) te jetes sone.

Emocionet qe provojme ne endrra mund te ndikojne ne gjendjen tone shpirterore te dites tjeter, pasi jemi zgjuar, edhe pse mund t emos mbajme mend se ēfare kemi enderruar. Gjate kesaj faze bejme shume endrra te cilat i kujtojme sikur te ishin ngjarje reale, sidomos ato me teme aliene.

Ne gjumin jo-REM karakteristikat e EEG-se jane vale te avashta me voltazh te larte dhe kjo tregon se shume celula nervoze te kores se trurit lekunden ne sintoni.

GJate gjumit jo-REM trupi eshte ne gjendje te levize, por vetem rralle truri urdheron muskujt te kryejne ndonje levizje, psh per te nderruar pozicion.

Truri pushon dhe perdorimi i energjise eshte ne minimumin e saj gjate te gjithe dites. Edhe gjate kesaj faze mund te enderrohet, por duket sikur ne te shumten e rasteve behet fjale per mendime te turbullta, pa arritur ne ato skena te ēuditshme dhe reale qe truri prodhon gjate fazes se gjumit REM.

Si te kontrollojme nje enderr me sy hapur dhe te mundim friken.

Ushtrim gjate gjendjes se zgjuar

Perpara se te formuloni qellimin per te enderruar me sy hapur dhe ne menyre sa me frekuente (te pakten 3 here ne dite), beni pyetjen vetes : “Po enderroj?” Verifikoni stabilitetin e perceptimeve te zakonshme:

Vezhgoni nje objekt duke pare karakteristikat e veēanta te tij, pastaj shkepusni shikimin; rishikojeni nje ēast me vone. Eshte njelloj? Psh, nje dhome ruan te njejten forme dhe madhesi?

Verifikoni efiēencen e memories tuaj: Rregulloni ne mendjen tuaj te gjitha momentet qe sapo keni pare. A keni patur ndonje boshllek ne memorie?

Pas kesaj “prove mbi realitetin”, imagjinoni me sa me shume intensitet qe po enderroni vertet. Imagjinoni veten ne nje enderr gjate se ciles keni kontrol te plote mbi ate qe po enderroni.

Thoni bindshem vetes tuaj: “Heren tjeter qe do te enderroj, do te mbaj mend saktesisht ate qe kam enderruar“.

Do te jete me mire qe te zgjidhen me pare disa raste per te provuar ushtrimin. Mund te pyesni psh: “Po enderroj?”, ne momentin kur perdorni ēelesat e shtepise apo te makines…

Pamja ndihmon ne mbajtjen mend te rrethanes ne lidhet me pyetjen. Nese doni te verifikoni realitetin faktik te perdorimit te ēelesit, imagjinoni veten ne ate moment ndersa kujtoni qellimin dhe vazhdoni duke e verifikuar.

Ushtrim perpara se te shkoni te flini

Perpara se te flini, shtrihuni qetesisht per disa minuta duke ndjekur keto menyra :
- Yoga ose ushtrime te tjera shplodhjeje;
- Shplodhje progresive: per gati dhjete sekonda terhiqni dhe relaksoni supet, duart dhe krahet, kembet dhe shputat, mesin, barkun, qafen, faqet, nofullen dhe muskujt e fytyres.
Harroni ēdo shqetesim, merrni fryme thellesisht dhe krijoni brenda jush kenaqesi dhe qetesi duke ndjekur ritmin e frymemarrjes.
Riktheni ne kujtese nje nga endrrat e fundit qe keni bere.
- Imagjinohuni ne kete enderr dhe vini re ēdo gje te pazakonshme ose te ēuditshme qe e karakterizon si enderr.
- Mendoni te fokalizoni keto anomali, tregues te gjendjes onirike, kur naten tjeter do te jeni duke enderruar.

Psh, nese ju ndodh te flisni me nje kafshe, mendoni per ēudine e kesaj bisede dhe toni : “Eshte e ēuditshme, kafshet nuk flasin. Do jem duke enderruar”.

Thoni me veten tuaj, me kembengulje: “Ne endrren tjeter, do te kuptoj qe jam duke enderruar”. Sa me shume te thoni kete fraze qpo qellim vetes, aq me mire ky ushtrim do te funksionoje.

Ushtrim naten (pas nje zgjimi te pare gjate nates apo pas endrres)

Eshte me rendesi te praktikoni kete ushtrim pas ēdo zgjimi, per te evituar qe ushtrimet e tjera te humbin vleren e tyre.

Qendroni pa levizuar per 1 apo 2 minuta: kjo mundeson nje kujtese me te mire te endrres.
Zgjohuni plotesisht: vendosja e nje shamie te lagur mbi sy do t’ju ndihmoje.
Memorizoni me kujdes gjithēka qe mund te mbani mend nga endrra. Analizoni te gjitha deri ne detaj dhe mbani mend qartesisht ndjesite qe keni provuar.
Ndizni driten dhe lexoni diēka per rreth 10 minuta ne menyre qe te zgjoheni plotesisht dhe te rivendosni funksionimin e kapacitetit mendor dhe logjik.
Kur te riktheheni ne gjume, thoni: “Ne endrren tjeter, do te kuptoj qe po enderroj“.
Pastaj, ne menyre sa me intensive, parafytyroni trupin tuaj ne gjume, te shtrire ne krevat. Vezhgoni nen qepallat e mbyllura levizjen e shpejte te syve qe tregon gjendjen onirike. Imagjinoni veten ne endrren qe keni kujtuar ndersa rifitoni ndergjegjen per faktin qe po enderroni. Sa me shume te perserisni kete ushtrim, aq me teper rezultat do te keni.
Perserisni: “Ne endrren tjeter, do te kuptoj qe po enderroj“
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  urimG prej 19.08.11 17:34

Kam ndegjuar me pare per keto lloj endrra por jo me kete emer por thjeshte ( shkeputja e mendjes nga trupi )..kur ma shpjegonin shoket fatkeqsisht qeshja me ta..por tani e kuptoj esencen dhe me ka rastisur shpesh here kjo lloj endrre spontanisht..madje i degjoja zerat ne shtepi por prap kisha mundesin te vazhdoja "fantazine"..
respekt.
avatar
urimG

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pjes e shkeputur nga libri jasht trupit

Mesazh  Albi4all prej 25.08.11 10:42

Si thekson Anthony Martini, koha mė adekuate pėr tė provuar projeksionin ėshtė nė ēastet kur trupi fizik ėshtė i lodhur, por edhe i aftė pėr relaksim tė shpejtė. Mendja duhet qė relativisht tė jetė e zgjuar, kurse dėshira pėr arritjen e projeksionit astral mjaft e fortė.
Koha mė e qėlluar ashtė pas mesit tė natės, kur organizmi pėrgjithėsisht fundoset nė pushim.
Bini nė dysheme. Kjo ėshtė mė mirė sesa tė bini nė krevat. Shtrihuni dhe relaksohuni. Provoni t’i dėboni tė gjitha mendimet tė cilat nuk kanė lidhje me dėshirėn tuaj pėr ta arritur ēlirimin e dublantit astral. Nė dhomė duhet tė mbizotėroj qetėsia e butė, kurse gjysmerrėsira ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme pėr pėrjetimin e projeksionit.
Harrojini tė gjitha shqetėsimet dhe brengat qė ju kanė pėrcjellė atė ditė. Muskujt tuaj dhe mendja juaj duhet tė jenė tė relaksuar, pasi qė ēdo shqetėsim, madje edhe ai mė i vogli, mund tė ndikojė negativisht nė rrjedhėn e eksperimentit. Dhe, edhe pse dėshira, siē kemi thėnė, ėshtė e njė rėndėsie tė madhe, nė rastin e mossukseseve tė para mos lejoni qė kjo tė ju persekutojė dhe tė ju bėhet opsesion. Pėrfundimisht, krejt kėtė duhet kuptuar si njė 163
lojė tė vogėl, interesante, e cila mund tė ketė apo tė mos ketė sukses.
Pėrndryshe, kur veēse flasim pėr d ė s h i r ė n , ka ndodhur nė rastet e jashtėzakonshme kur ajo e mobilizon tėrė energjinė mentale pėr t’i shkaktuar tė ashtuquajturat paraqitje. Rasti mė i njohur ėshtė i lidhur pėr shkrimtarin e famshėm suedez tė teatrit, August Strinberg, dhe ėshtė pėrshkruar hollėsisht nė shumė vepra kushtuar projeksionit astral.
Drejtpėrdrejt pas ndarjes me gruan e tij tė dytė, nė gjendje ērregullimi mental intensiv, Strinbergu mė 1895, ka udhėtuar pėr Pariz qė sa mė lehtė ta “mbijetonte” shpartallimin sentimental. Kjo, siē do tė shihet, nuk ka qenė edhe gjithaq e lehtė. Njė natė ka ndier gjakimin e papėrmbajtur qė edhe njėherė tė ishte nė rrethin e familjes sė vet, dhe, shih ēudinė: befasisht e ka parė veten nė shtėpinė e tij tė dashur! Ėshtė ulur nė kolltukun e tij tė adhuruar gjersa vjehrra e tij qetėsisht ka muzikuar nė piano.
Disa ditė mė vonė ka marrė letėr nga e vjehrra ku pyeste pėr shėndetin e tij, pasi qė: “Para disa netėsh, gjersa i kam rėnė pianos, e kam parė hijen tėnde sesi pushonte e hedhur nė kolltukun tėnd tė preferuar”!
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Ufo prej 03.09.11 12:35


Endrrat dhe sekretet e nenndergjegjes


Ėndrrat janė ato ēfarė ne duam tė na realizohen, thoshte babai i psikanalizės, Zigmund Frojd.

Por kur shohim njė ėndėrr tė keqe, ēfarė pėrfaqėson ajo nė ndėrgjegjen tonė? Ēfarė lidhje ka ajo me jetėn reale? Dhe nė fund tė fundit, ēfarė domethėnie ka? Prej kohėsh njerėzit i ka shtyrė kurioziteti dhe dėshira e madhe pėr tė interpretuar ėndrrat dhe pėr tė bėrė njė lidhje mes tyre dhe asaj qė pritet tė ndodhė nė jetėn e vėrtetė.

Por nė fakt, pėrgjigjja vjen nga studimi mė i madh i bėrė kohėt e fundit mbi kėtė argument qė mund tė na ndihmojė tė kuptojmė mė mirė ankthet, tė kuptojmė se ēfarė tregojnė ėndrrat tona, apo dėshirat tona tė pandėrgjegjshme. Pėr shembull, tė biesh nė njė hapėsirė boshe nga njė lartėsi, nė pėrgjithėsi do tė thotė se je duke u dashuruar me dikė tjetėr, ose e kundėrta qė njė dashuri ėshtė duke pėrfunduar: njė ėndėrr tipike qė e shohin gjatė gjithė jetės si burrat ashtu edhe gratė, ndoshta pėr tė treguar se pa dashuri nuk mund tė jetohet.

Tė ėndėrrosh sikur tė bien flokėt apo dhėmbėt, qė ėshtė njė ėndėrr kryesisht qė shohin femrat jo shumė tė reja nė moshė, tregon pėr njė gjendje ankthi pėr plakjen, frika e tė mos qenit mė tėrheqėse. Po ashtu, tė ėndėrrosh sikur tė pėrjashtojnė nga ndonjė provim, njė ėndėrr qė bėjnė zakonisht adoleshentėt, por edhe tė rriturit, madje shumė i pėrhapur si ankth, tė jep mesazhin e mungesės sė besimit nė vetvete, njė ulje tė vetėvlerėsimit.

I kryer nga psikologėt e “International Assocation for the Study of Dreams” dhe i publikuar nga “European Archives of Psychiatry and Clinical Neurosciense Journal”, ky studim ka marrė nė shqyrtim njė kampion prej 2 mijė meshkujsh dhe femrash. Sipas rezultatit ka dalė se 48 pėr qind nuk kanė pasur asnjėherė njė ankth gjatė gjumit ose qė nuk e kujtojnė sapo zgjohen pėr fatin e tyre tė mirė. 10 pėr qind e tė pyeturve thonė se shohin ėndrra tė kėqija me njė periodicitet tė caktuar, por jo shumė shpesh. Kjo u ndodh vetėm disa herė tė caktuara nė vit. 5 pėr qind tregon se zgjohen tė tmerruar nga frika mesatarisht ēdo 15 ditė, pėr shkak tė njė ankthi, qė gjithmonė ėshtė i njėjti.

Domethėnie tė tjera qė autorėt e studimit i atribuojnė interpretimit tė ėndrrave kanė tė bėjnė me: kur tė krijohet pėrshtypja se je i paralizuar apo nuk ke mundėsi tė lėvizėsh do tė thotė se je nė kurth nė njė lidhje apo njė marrėdhėnie. Tė ėndėrrosh sikur gjendesh nė njė makinė, pėrfshihesh nė njė aksident, apo nė njė avion qė bie, aludon pėr njė humbje kontrolli tė jetės.

Pesė ėndrrat mė tė kėqija dhe mė tė shpeshta sipas studimit janė: tė biesh nga lartėsi tė mėdha, tė ndiqesh nga dikush, tė ndihesh i paralizuar, pėrshtypja se je me vonesė nė njė takim tė rėndėsishėm, vdekja e njė njeriu tė dashur. “Tė ėndėrrosh sikur bie, ndiqesh nga dikush apo ndihesh i paralizuar, jo gjithmonė korrespondojnė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me pėrvojat e provuara nė jetėn reale. Por mund tė kenė njėlloj domethėnie duke iu pėrgjigjur frikės sė trashėguar, dėshirave tė pandėrgjegjshme”. Njė konfirmim, i maksimės sė vjetėr tė Frojdit: burrat dhe gratė gjykohen mė mirė nga ajo qė ėndėrrojnė se nga ajo qė mendojnė.Kjo sidomos kur ėndrrat qė bėjnė nuk janė shumė tė kėndshme. Sipas Frojdit, ėndrrat nuk janė produkt i rastėsisė ose tė pakuptimta. Mė pėrpara thuhej se ėndrra ėshtė njė gėnjeshtėr, njė vegim, qė nuk ka kuptim dhe qėllim, kėshtu qė njeriun nuk e lidh asgjė me ėndrrat. Pėr tė, ato janė ndėrmjetėse midis botės sė ndjenjave tona tė fshehura dhe asaj qė i nėnshtrohet arsyetimit tonė. Ēdo ėndėrr ka njė domethėnie, e cila ka kuptimin e saj, burimin e sė cilės mund ta lidhim me ngjarjet e pėrjetuara mė pėrpara. Ajo ėshtė shprehje e njė dėshire tė fshehtė, tė parealizuar, tė paplotėsuar, tė ndrydhur dhe pėrbėhet nga pjesa e dukshme dhe e padukshme.

Ėndrrat erotike

Tė shohėsh njė ėndėrr me pėrmbajtje erotike, ėshtė njė eksperiencė qė herėt ose vonė u ndodh tė gjithėve. Ėndrrat erotike janė shumė tė shpeshta te njerėzit. Nė fakt, shumė veta qė ėndėrrojnė tė kenė raporte seksuale me njė partner tė ndryshėm, mė pas ndihen nė faj dhe u vjen turp se si kanė arritur tė mendojnė diēka tė tillė edhe pse ajo ka ndodhur nė ėndėrr. Sigurisht, gjithēka varet nga pėrmbajtja e ėndrrės, por asnjėherė nuk duhet tė ndihemi nė siklet ose tė frikėsohemi.

Nė fund tė fundit, ėndrrat janė vetėm shprehje tė dėshirave qė shfaqen nė mendjen tonė, pa kaluar nė ndėrgjegje. Kėshtu, sipas Frojdit, forca e natyrės sonė i detyrohet nė radhė tė parė libidos, njė dėshirė me origjinė seksuale, qė i pėrket sė pandėrgjegjshmes. Kėshtu, ato qė nuk arrijnė tė shprehen nė jetėn e pėrditshme, shprehen pėrmes fantazive, ėndrrave dhe shumė veprimeve tė tjera tė pandėrgjegjshme. Nė shumė ėndrra, Frojdi arrin tė gjejė simbole domethėnėse seksuale.

Kėshtu, pjesa mė e madhe e ėndrrave ndodh gjatė fazės sė gjumit REM (lėvizja e shpejtė e syve) dhe pikėrisht gjatė kėsaj periudhe humbet kontrolli muskulor i trupit nga qafa e poshtė dhe kjo shėrben si pėr tė ēlodhur muskulaturėn, si dhe pėr tė ndaluar personin qė ėndėrron tė lėvizė nė njė mėnyrė tė tillė sa tė "pėrfaqėsojė" atė qė po ėndėrron nė realitet, me rrezikun pėr t’i bėrė keq vetes dhe tė tjerėve.
Me pak fjalė, ėshtė njė lloj "paralize" qė lė tėrėsisht nė gjendje aktive zonėn gjenitale, shpesh duke u dhėnė shtysė edhe ereksioneve dhe orgazmave. Jo rastėsisht flitet edhe pėr "ėndrra tė lagura", pasi shumė persona, duke parė ėndrra erotike dhe duke i pėrjetuar thellė ato, mund tė arrijnė nė orgazėm. Shpesh ėndrrat erotike ndodhin atėherė kur jeta seksuale aktive pėson rėnie tė dukshme, duke i dhėnė kėshtu njė efekt kompensues "mungesės" nė jetėn reale.

Kėto ėndrra mund tė pėrfaqėsojnė edhe njė dėshirė pėr tė pasur raporte fizike me dikė qė adhuron nė jetėn e pėrditshme. Ėndrra mund tė jetė tėrėsisht seksuale, por qė nė thelb mund tė flasė pėr gjėra tė tjera, qė nuk kanė lidhje me seksin. Nė fakt, zgjedhja e aktorėve sipas shpjegimeve tė ndryshme psikologjike, mund tė jetė e rastėsishme, por mund tė jetė edhe tregues i dėshirės pėr lidhje tė pandėrgjegjshme, pėr sa u pėrket kėtyre personave. Nė ėndrrat erotike, raporti seksual ndodh me njė person tė njohur, me tė cilin nuk ke shumė lidhje: njė fqinj, njė i afėrm ose ndonjė mik.

Burimi Shqipėria.com
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 04.09.11 22:19

Ne moshen nga 11-13 vjec besoj do kem qene shihja veten time ne enderr duke fluturuar permbi pallate dhe fluturimi behej me hapjen e kraheve njesoj sikur notoje me stil bretkose.Kam patur rendom raste qe ne te njejten menyre me ndodhte edhe ne vazhdimesi me ndodh edhe ne kete moshe dhe bile kjo me se shumti per ti shpetuar edhe ndonje rreziku qe me kanoset nga ndonje ndjekje.Ne subkoshiencen time e di se jam ne enderr por prape se prape fluturimi ne formen e notimit me vjen ne ndihme per ti shpetuar ndjekjeve.A jane keto enderra lucide ?
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Gon! prej 29.12.11 11:35

Ėndrrat mund tė kontrollohen dhe tė mėsohen shkathtėsi nė toAta tė cilėt nė ėndėrr kanė ushtruar hedhjen e monedhės, mė vonė kėtė gjė e kanė bėrė mė mirė nė realitet, ndėrsa ekspertėt tani hulumtojnė ėndrrat dhe mundėsinė e tė mėsuarit mė tė mirė nė ėndrra lucide.

Ideja tė cilėn na e ka shfaqur filmi hollivudian “Inception”, pėr manipulimin e ėndrrave dhe “mbjelljen” e idesė sė ėndrrės nė nėnvetėdijen e dikujt nuk ėshtė joreale, pohojnė hulumtuesit e Universitetit Yale. Njerėzit tė cilėt kanė ėndrra lucide apo ėndėrrojnė zgjuar mė tė vėrtetė mund tė manipulojnė ngjarjen nė to, apo tė mėsojnė shkathtėsi tė reja nė ėndrrat e tyre. Ekipi i shkencėtarėve ėshtė duke pėrpunuar idenė e trajnimit tė njerėzve pėr tė ėndėrruar atė qė u caktohet.

Njerėzit tė cilėt kanė ėndrra lucide mund tė kontrollojnė pjesė tė trurit dhe t’i detyrojnė qė tė “hapen”. Kėtė e bėjnė madje edhe ata qė kanė vetėm indikacione tė ėndrrave lucide, prandaj edhe ata mund tė mėsohen tė kontrollojnė ėndrrat.

Po ashtu, ata qė ėndėrrojnė me sy hapur mė mirė i kryejnė detyrat me bastet dhe detyrat tjera qė tregojnė efikasitetin e pjesės sė trurit pėrgjegjės pėr ndėrveprim shoqėror dhe vendosje, kanė shpjeguar shkencėtarėt pėr revistėn “New Scientist”. Ky rajon i trurit mund tė trajnohet me ushtrimet e veēanta autogjene, me ēka pėrmirėsohen shkathtėsitė e vendimmarrjes dhe kontrollet shoqėrore tė njeriut.

“Me vėnien nė lėvizje tė rajoneve tė caktuara tė trurit mund tė ndryshojmė arkitekturėn dhe punėn e kėtij organi tė jashtėzakonshėm”, ka thėnė udhėheqėsi i studimit, Peter Morgan.

Njė studim i mėhershėm zviceran ka treguar qė ėndėrruesit lucidė, tė cilėt nė ėndrra kanė ushtruar hedhjen e monedhave, e kanė bėrė mė mirė atė pasi qė janė zgjuar, sesa e kanė bėrė pa “treningun nė ėndrra”.Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 10.01.12 11:46, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Gon! prej 10.01.12 11:45

Realiteti dhe ėndrratRealitetin e konsiderojmė shpesh si diēka konkrete dhe ėndrrat si diēka abstrakte.

Mjaft njerėz pavarėsisht realitetit tė ashpėr, gjejnė pak kohė tė ėndėrrojnė dhe nė shumė raste nuk e humbin shpresėn se ėndrrat e tyre mund tė jenė vėrtėtė nje zanafillė pėr tu bėrė realitet.

Sipas disa zbulimeve tė botuara nga psikologia Hazel Markus e Universitetit tė Miēiganit, "ėndėrrat ditore"ose pėrfytyrimi, duket se ėshtė njė pjesė integrale e mėnyrės se si e perceptojmė ne veten tonė, pėrparimin tonė nė tė ardhmen dhe rolin tonė nė Univers.

Ėnddrat e ashtuquajtura “me mendje dhe syhapur” mund tė na ndihmojnė pėr tė pėrballuar tė pranishmen dhe pėr tė kontrolluar mė mirė tė ardhmen dhe ne mund ta shtrijmė kėtė kontroll deri nė ėndėrrat tona.

Ideja e kontrollit tė ėndėrrave njihet nė Perėndim qysh nga 1950 kur psikologu Kilton Stjuart botoi raporte mbi fisin Senoi tė Malajzisė, tė cilėt u mėsonin fėmijėve tė tyre se si t′i trajtonin ėndėrrat. Ai raportonte se njerėzit e fisit Senoi besonin se ēdo ėndėrr duhet tė jetė e tillė qė tė japė njė rezultat pozitiv.

Tė rinjtė qė shihnin ėndėrra tė kėqia inkurajoheshin qė t′i tregonin ėndėrrat e tyre dhe kėshilloheshin qė t′a pėrballonin atė qė i friksonte ata, dhe pastaj tė mėsonin se si t′i trajtonin ėndėrrat.

Parimi ėshtė se ata do tė mėsonin tė bėnin tė njėjtėn gjė edhe nė realitet. Kėtu nuk ka asgjė tė re.

Ka rreth 5000 vjet qė kėtė e bėjnė okultėt dhe mistikėt. Ajo qė ėshtė e re ėshtė fakti qė shkenca e fizikės, nė pėrgjithėsi esėll, ka filluar tė pėrpiqet qė tė shpjegojė lidhjet e mjegullta midis vizioneve tona dhe realitetit.

Pėr ata qė janė tė interesuar tė shikojnė se si funksionon vizioni ose pėrfytyrimi ose pėr ata qė thjesht duan ta vėnė nė provė atė qė pretendohet kėtu, Markus ofron metodėn e mėposhtme.

1. Mendoni atė qė ju nuk doni tė ndodhi. Pėrfytyroni gjėndjen mė tė rėndė nė tė cilėn ju mund tė hyni ose tė ndodheni. Prezantimi juaj me atė qė ju keni frikė mė shumė nuk duket se do t′i pėrmirėsojė gjėrat, por ju ndihmon juve qė tė analizoni atė qė ju nuk doni t′ju ndodhi nė asnjė mėnyrė. Kjo ėshtė, kuptohet, mė mirė se sa tė jetoni nėn hijen konstante tė njė pasigurie tė mjegullt dhe nėn frikėn e sė panjohurės.

2. Tani analizoni situatėn tuaj aktuale. Vlerėsoni potencialin tuaj, aftėsitė dhe drejtimin aktual nė jetė.

3. Pėrfytyroni fuqishėm veten tuaj siē do tė dėshironit tė bėheshit. Pėrpunojeni kėtė ′vete′ sa mė shumė qė tė jetė e mundur. Jepini sa mė shumė realizėm qė mundeni. Bėjeni pėrfytyrimin tė gjallė dhe specifik. Imagjinoni se si do tė dukeshit, se si do tė ndjeheshit dhe se si do tė vepronit po tė realizohej ėndėrra juaj. Familjarizimi me synimin tuaj do tė tentojė tė ushqejė suksesin.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Jon Sh prej 03.04.12 0:15

Kur kam qene me i vogel kisha qef te shihja endrra "lucide",keshtu sa here qe doja para se te flija mendoja qe sapo te fillonte ndonje enderr,do te kujtohesha qe isha ne enderr.Por nuk kam pasur kontroll te plote,keshtu ishte e bezdisshme.Nje (ose disa) here kam dashur te hap syte,por o gjithmone e kam arritur.


Ndersa,endrra me sy hapur s kam pare ndonjehere.Kam pare nje here motren qe levizte syte kur filnte.Kur u zgjua me tha qe po shihte enderr.


Persa i perket mbatjes mend te endrrave,une i perseris ne mengjes sapo zgjohem,gjate dites dhe ne ditet ne vijim.Po ti perseris edhe me vone behen gati te paharrueshme.
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat Lucide - ėndrrat e vetėdijshme

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi