Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Shko poshtė

Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Mesazh  pavllo prej 13.09.14 22:41

Piramidat janė ndėrtuar nga civilizimi ilir, i cili ishte shumė mė i avancuar se sa i sotmi . Ato janė mė tė sofistikuara se sa mund tua marrė mendja shumė ekspertėve.
]Historia nuk mbulohet dot nga dheu, drunjtė apo gėnjeshtrat. Piramidat e zbuluara nė Bonjė, tė cilat pėr shekuj me radhė mbaheshin sekretė nga shėrbimet jugosllave dėshmojnė se ilirėt janė civilizimi mė i lashtė nė botė, njofton Ina.]Piramida e Diellit, Hėnės dhe e Muajit tė zbuluara nė vitin 2006  nga arkeologu dhe historiani bosnjako-amerikan, Sam Semir Osmanagiq, nė qytetin Visoko, 20 km nė veriperėndim tė Sarajevės,  janė zbulimi i  qė ka tronditur arkeologėt, gjeologėt dhe shkencėtarėt e tė gjithė globit.

“Piramidat janė ndėrtuar nga civilizimi ilir, i cili ishte shumė mė i avancuar se sa i sotmi . Ato janė mė tė sofistikuara se sa mund tua marrė mendja shumė ekspertėve. Nė materialin e ndėrtuar nga tullat gjigante tė cilat peshojnė deri nė 5 tonė ėshtė gjetur njė material i lashtė rreth 40 mijė vjet”, thekson Osmanagiq.

Sipas tij piramidat nė fjalė janė piramidat mė tė larta dhe mė tė lashta se sa ato tė Egjiptit.

“Piramida mė e lartė nė botė ėshtė ajo e Gizės, 145 metra, piramida mė e lartė e Majave ėshtė ajo El Mirador – 103 metra, por piramida mė e lartė nė botė ėshtė ajo e Bosnjės, e quajtur Piramida e Diellit e lartė 220 metra. Shmangia nga veriu ėshtė 0 gradė, 0 minuta dhe 12 sekonda. Asnjėherė nuk ėshtė shėnuar njė orientim mė i saktė se ai nė Piramidėn e Diellit”, shprehet zbuluesi i saj, dr. Semir Osmanagiq,Nė rrafshin mbi piramidė, nė njė radius katėr metrash e gjysmė, ėshtė matur rrezatimi elektromagnetik 28 killohercash, njė dukuri e panatyrshme dhe njerėzimi ende nuk e shfrytėzon nė teknologji, njofton agjencia e lajmeve INA.

Disa gjeolog vendas dėshmojnė se kėto janė thjeshtė pėrbėrje gjeologjike, por  Osmanagic shprehet se kanė tė dhėna se ato janė tė ndėrtuara nga njeriu.

“Shumė nga vizitorėt besimtarė thonė se ndihen sikur fluturojnė kur ndodhen nė maje. Po ashtu edhe nė tunelet qė ndodhen nėn piramidė janė shėnuar jone negative. Bėhet fjalė pėr ndėrtime qė i ka bėrė dora e qenies inteligjente duke shfrytėzuar materialet e natyrės. Tė gjitha testimet kanė treguar se ato materiale janė tė vjetra rreth 38 mijė vjet”, pohon Osmanagiqi.

Nga kėto tė dhėna dhe dėshmi patjetėr se duhet tė kėrkohet ndryshimi i librave tė historisė.

“Nė kemi analizuar nė gjashtė institute pėr materiale tė cilėt kanė konstatuar se ky ėshtė njė material artificial tre herė mė cilėsor se ai i shekullit 21. Ku e gjetėn materialin ta ndėrtojmė njė piramidė kaq tė madhe”,Edhe arkeologu, Philip Copens thotė se piramidat ilire nė Bosnjė janė mė tė lashtat nė botė dhe materiali i tyre ėshtė shumė specifik.

“Ku ne filluam tė analizojmė piramidat e Bosnjės konstatuan se jo vetėm qė bėhet pėr piramidat mė tė mė mėdha nė botė dhe mė tė lashta, por edhe pėr materialin me tė cilin ato janė ndėrtuar. Ai ėshtė shumė specifik. Por, megjithatė shkencėtarėt e ēuditshėm vazhdojnė ta mohojnė ekzistencė e piramidave tė Bosnjės”, thekson ai.

Copens pyet: Por pse a fshihet diēka pas kėtyre kodrave qė qeveria dėshiron ta mbaj sekretė ashtu sikur piramidat e Kinės.
Ndėrkaq, historiani, Brien Foerster thotė se, nga kėto piramida konstatohet se njerėzit janė njė civilizim shumė mė i lashtė se sa qė kemi menduar.

“Duket qė ne kemi qene tė kushtėzuar nga librat e shenjtė si Kurani dhe Bibla dhe qė nga tregojnė se sa tė lashtė jemi . Por shumė traditat e kulturave njerėzore na dėshmojnė ne se jemi shumė mė tė lashtė se sa beson shkenca e Perėndimit. Shkenca konvencionale ėshtė pothuajse njė sistem i mbyllur dhe ēdo sistem qė ne nuk dėshirojmė ta besojmė e sulmojnė ose refuzojmė dhe kjo quhet arkeologjia e ndaluar”, thotė ai.

Botuesi i  “The Legendari Times Magazin”, Giorgio A. Tsoukalos thotė se, ajo ēfarė shohim ne dhe qė mund ta eksplorojmė na jep fakte se kėto vende janė ndėrtuar nga dora e njeriut.

“Kėshtu qė ēfarė tė themi rreth sekretit lidhur me piramidat e Bosnjės.  Nėse piramidat e Bosnjė janė ndėrtuar nga dora e njeriut atėherė e gjithė historia e Bosnjė do tė pėrmbyset. Pėr shkak se shtrohet pyetja kush ishin ndėrtuesit dhe kush ishin mėsuesit e tyre”, shprehet ai.

Ndėrtimet misterioze nė Bosnjė e Hercegovinė, me gjithė faktet dhe karakteristikat e shumta materiale, qė ēojnė nė lidhjet me piramidat egjiptiane, pėr 8 vite me radhė po mohohen nga institucionet shtetėrore dhe shkencore nė Bosnjė.Nese e verteta del se kto piramidat i kane ndertuar illiret atehere tokat shqiptare shtrihen dhe me gjere.A mund shkecetaret ta dime te verteten dhe populli jo ?
avatar
pavllo

Kur asgje s'eshte e sigurt ne jemi gjithmon te vemendeshem dhe ne gadishmeri per cdo te papritur .Eshte me mire t\i besh syte kater ne nje bote te pasigurte , sesa te kujtosh se i di te gjitha.

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Mesazh  Anon prej 14.09.14 0:15

Piramidat ne bosnje jane illyre /.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Mesazh  55 prej 14.09.14 9:44

ka edhe nje fshat me kete emer Vis-oka, ne mall-a-kaster
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Mesazh  elektronika prej 14.09.14 14:43

Mos i ngateroni gjerat. Vertet piramidat ndodhen ne territor Ilir  por as mos tu shkoje ne mendje se ato i kane ndertuar Iliret. Ato piramida, ashtu si dhe ato te Egjiptit, i kane ndertuar Alienet. per qellimet e tyre .  Gjithmone eshte vene ne dyshim ndertimi i piramidave nga ana e njeriut bazuar kjo tek madhesia (mungesa e teknologjise se nevojshme per ndertimin e tyre) dhe informacioni qe ato permbajne. Kur vjen puna tek diskutimet per te mare persiper meritat e nje suksesi anashkalohen te gjitha detajet dhe meret parasysh vetem interesi personal.  

Kam degjuar nje arkeologe Egjiptiane qe gjate diskutimit te saj, midis te tjerash,  te thote:  "Une nuk mund ta pranoj se keto piramida i kane ndertuar qenie te tjera te ardhura nga yjet sepse pastaj cfare do ti mbetej popullit tim?" Pra kjo ( dhe si kjo jane me shumice) arkeologe eshte gati ti fshije te gjitha informacionet e tjera vetem e vetem qe meritat e ndertimit te piramidave ne Egjipt ti mbeten popullit Egjiptian. Eshte shume e rende nga ana e saj qe te beje kete deklarate. Ku duket haptazi fshehja e se vertetes.

Pra ajo qe une dua te them eshte : Mos u gezoni para kohe sepse ato nuk i kane ndertuar Iliret por nje civilizim me i perparuar( Aliene) qe kane jetuar ne keto territore se bashku me Iliret paraardhesit tane. Kjo duhet pare si nje dokument qe verteton ae nuk ka pasur civilizim vetem ne Egjipt, por ai ka qene i pranishem edhe ne keto territore, bile mund te themi se ai ka egzistuar perpara atij Egjiptian duke u bazuar ne vjetersine e piramides se Diellit qe eshte zbuluar. Kjo duhet pare me kujdes sepse zbulimi i kesaj piramide nuk eshte pranuar nga nje pjese shume e madhe e arkeologeve.

Zbulimi nga dheu i kesaj piramide une kam degjuar qe eshte ndaluar dhe zbuluesi i saj eshte akuzuar per mashtrim. (Nuk e di sa e vertete eshte kjo ). Pranimi i egzistences se kesaj piramide qe eshte me e madhe se ajo e Egjiptit do te kerkonte rishikim te historise njerezore. Ku luhen interesa te medha financiare. Miliona dollare fiton Egjipti nga vizitoret e piramidave. Dhe ai nuk do ta leshoje lehte kete ndryshim te historise, ku destinacioni turistik per arkeologji do te jete Bosnja.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Mesazh  Gabriel prej 16.09.14 14:23

Mendohet se Iliret e kan prejardhjen nga Pellazget.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Mesazh  pavllo prej 23.09.14 13:54

nje gje eshte qe ne kto toke ku njeriu mbizoteron me sheku-j ,e me radhe dhe qe cdo gje eshte per per arsye sigurie qe ne lashtesi por informata jane po nuk i tregojne njerezimit se cdo besim apo feje do te prishet dhe kjo mund te quhet nje lufte mbijetese qe do filloje ne mbare boten,dhe se dyti as ufo as gjera qe njeriu mendon qe ekziston nuk gjera apo kafse ne keto galaktika e vetmja kafse eshte njeriu  ne keto galaktika eshte njeriu o njeres nuk ekzistojn as ufo e as gjera qe mendoni ju qe ka neper galaktika cdo gje eshte shpikur nga dora e njeriut dhe nga dora e njeriut do te preshit cdo gje e gjithe historia e njerezimit eshte poshte vatikanit nese doni ta dine te verteten ku jane te gjitha ngjarjet e shenuara
avatar
pavllo

Kur asgje s'eshte e sigurt ne jemi gjithmon te vemendeshem dhe ne gadishmeri per cdo te papritur .Eshte me mire t\i besh syte kater ne nje bote te pasigurte , sesa te kujtosh se i di te gjitha.

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ne Bosnje po trondisin opinionin boteror

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi