Kendveshtrimi kritik mbi realitetin e tanishem

Shko poshtė

Kendveshtrimi kritik mbi realitetin e tanishem

Mesazh  Anon prej 13.09.14 18:40

Ka nje shkalle te madhe te mizorise fetare,me shume kembeza ; tri nga te cilat jane me te rendesishmet.

Nje here e nje kohe perendive te veta njerezit u flijonin qenie njerezore,ndoshta pikerisht ata qe donin me shume,midis ketyre permenden flijimet e femijeve te tyre te pare nga te gjitha besimet parahistorike,mes tyre gjithashtu filijimi i perandorit Tiber ne shpellen kushtuar perendise Mitra ne ishullin e Kaprit,me i tmershmi i anakronizmave romake.

Me pas,ne epoken morale te njerezimit,Perendise se vet njerezit u flijonin instiktet me te fuqishme qe kishin,"natyren" e tyre,ky gezim i festes vezullon ne veshtrimet mizore te asketit,te fanatikut "kunder-natyre".

Me ne fund,cfare ngelej ende per te dhene? a mos duhej me ne fund te flijohej nje here e pergjithmone gjithcka qe aty eshte ngushelluese,e shenjte,shelbyese,te gjitha shpresat,te gjithe besimin ne nje mirkuptim te fshehte,ne lumturi dhe drejtesi te ardhshme? Mos duhet flijuar vete Zoti (Universi) dhe per mizori kunder vetvetes,te adhurohet "shpirti,budallalleku,rreptesia,fati,asgjeja?" Te flijosh Zotin per asgje!

Ky mister paradoksal i mizorise se fundit po rezervohet pikerisht brezit qe po rritet "lightworker" ; per kete gje te gjithe kemi filluar te kuptojm dicka ....
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kendveshtrimi kritik mbi realitetin e tanishem

Mesazh  55 prej 13.09.14 21:22

sjam dakort me kto-kendveshtrimi me i mir per sakrificat eshte i Apollonius of Tyana-philostratus pdf+on sacrifices
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kendveshtrimi kritik mbi realitetin e tanishem

Mesazh  Anon prej 13.09.14 22:36

Ne fakt,pikpamja ime qendron mbi evoluimin e gabuar te qenies njerezore ,dhe se gjurmet tona nuk kane ndryshuar qe nga "parahistoria"/ (Shembulli im nuk ishte qe te tregoj se cila sakrifice eshte me e trishtuar ,por te bej te qarte se jemi ne nje labirinth te ngjashem)
Kjo eshte nje ngecje qe duhet trajtuar me me shume vemendje!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kendveshtrimi kritik mbi realitetin e tanishem

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi