Isis i bie fyellit bashke me SHBA-n

Shko poshtė

Isis i bie fyellit bashke me SHBA-n

Mesazh  Anon prej 13.09.14 3:03ISIS i bie fyellit ne te njejten vrim me SHBA-n: Kullat binjake i rrezuan BinLadeni dhe terrorizmi islamik

Mė 11 shtator, ditėn kur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe jo vetėm, pėrkujtuan 13 vjetorin e sulmeve terroriste nga Al-Kaieda, Isis kishte zgjedhur mėnyrėn mė origjinale pėr tu “solidarizuar” me dhimbjen e amerikanėve.

Gjatė gjithė ditės sė premte nė rrjetet sociale qarkullonte njė ndėr fotot e postuara nga Isis, njė tortė me dy kullat binjake dhe dy avionė ushtarakė qė sulmonin kullat. Mbi foto dixhitura ishte njė mesazh i qartė pėr SHBA-nė dhe aleatėt e saj, “ Ky ėshtė pushtimi me i bukur islam”.

Kjo eshte e qartesuar qe Amerika(CIA ; Illyminati ; MK -ultra) financojne grupacionin ISIS dhe keta budallenjet tane nuk po e verejn fare!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nje pergjigje per kete teme

Mesazh  peja gjakova prej 13.09.14 23:26

Sa i perket ketij grupacioni  i quajtur issis  nje gje ashte e qarte se te gjithe dijetaret  e fese ISLAME  dijetaret me te njohur  ISLAM te gjithe jane te  mendimit se ky grup njerezish te quajtur isis, jane shkaterrimtare ne toke  dhe punojne ne dem te ISLAMIT.  Kjo fe  ISLAME  ashte fe e paqes, e ne kohe paqeje kjo fe po perhapet me te madhe ne bote,prandaj kjo po i pengon armiqeve te ISLAMIT,e per te penguar perhapjen e ISLAMIT armiqet e kesaj feje shpikin kesi far isisa per me pas shkak  arsyetim per me nderhy ne vendet muslimane dhe me vra sa ma shume musliman  ,kurse sa i perket shkuarjes se shqipetarve per te luftuar ne Siri kjo ashte vullnet e secilit qytetar  ne bote  per me shku me luftu kunder te keqes pra kunder zullumqareve ne cilin vend te deshirojne ata.

Edhe franca ka legjionin per te huajt ne marsej ,pra i ka legjionarte e huaj qe idergon kudo qe franca ka interes  e kjo askujt spo i pengon  ,ka edhe gjerman  edhe anglez edhe franqez edhe amerikan qe luftojne ne Siri kunder zullumqarit  dhe regjimit te tije  alavije qe jane 7 peqind ne Siri  dhe sundojne qe 40 vitene menyren me te eger mbi popullin musliman arab sunite qe jane 90 perqind ne Siri,pra qe 40 vite populli musliman ne ket vend masakrohet nga regjimi alevije i zullumqarit beshar el asad dhe babait te tije hafez el asad,   sa per  njoftim  sekti alevije ska lidhje me fene e paster ISLAME   keta alevitet jane teveshur me maske  islame,devijimet e tyre jane aq te medha sa qe dijetaret ISLAM   thojne se me te mire jane te krishtert  sesa ky sekt i humbur dervishesh  qe po masakron qe 1 gjysme shekulli popullaten shumice muslimane ISLAME .
avatar
peja gjakova

Ku rafsha mos u vrafsha.

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Isis i bie fyellit bashke me SHBA-n

Mesazh  Luli prej 28.09.14 21:50

Der Spiegel: Amerikanėt trajnuan ISIS-in

SHBA-tė kanė trajnuar anėtarėt e Shtetit Islamik tė Irakut dhe Levantin, ose ISIS, nė vitin 2012 nė njė bazė sekrete nė Jordani.

Zyrtarėt jordanezė thonė se trajnimi ishte pėr tė ndihmuar kryengritėsit qė luftojnė regjimin e presidentit sirian Bashar al-Asad dhe nuk ishte menduar pėr fushatėn e tanishme nė Irak.

Zyrtarėt jordanezė kanė thėnė se tė gjithė anėtarėt e ISIS-it tė cilėt kanė marrė trajnime nga Ushtria Amerikane, pėr tė luftuar nė Siri sė pari ata u verifikuan me parė pėr ndonjė lidhje me grupet ekstremiste tė tilla si Al-Qaeda.

Nė shkurt 2012, BND ishte i pari qė raportoi se SHBA, janė duke drejtuar njė bazė trajnimi pėr rebelėt sirianė nė qytetin jordanez tė Safawi nė rajonin verior tė shkretė tė vendit.

Marsin e kaluar, gazeta gjermane Der Spiegel raportoi se Amerikanėt janė duke trajnuar rebelėt sirianė nė Jordani.

Der Spiegel raportoi se nuk ishte e qartė nėse amerikanėt kanė punuar pėr kompani private apo ishin me ushtrinė amerikane, por revista tha se disa nga organizatorėt kishin veshur uniforma amerikane. Trajnimi nė Jordani u fokusua mbi pėrdorimin e armatimit anti-tank.

Revista gjermane gjithashtu ka raportuar se rreth 200 burra kanė marrė pjesė nė trajnimin gjatė tre muajve vitit 2012. SHBA ka trajnuar njė total prej 1,200 anėtarė tė Ushtrisė sė Sirisė sė Lirė nė dy kampe nė jug dhe nė lindje tė Jordanit.

Gjithashtu gazeta “Guardian” e Britanisė ka raportuar ne marsin e vitit 2012, se trajnerėt amerikanė u kanė ndihmuar rebelėve sirianė nė Jordani sė bashku me instruktorėt britanike dhe franceze.

/Der Spiegel/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Isis i bie fyellit bashke me SHBA-n

Mesazh  The Punisher prej 30.09.14 23:14

Pranvere ILLIMINATI
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Isis i bie fyellit bashke me SHBA-n

Mesazh  Luli prej 06.02.15 20:10

Gjenerali francez: Monstra e ISIS u krijua nga SHBAVincent Desportes ėshtė njė gjeneral francez me shumė dekorata, si dhe docent pranė fakultetit tė shkencave politike nė Paris.

Nė Francė ėshtė i njohur mbi tė gjitha pėr faktin se ka sulmuar fort, nė korrik tė vitit 2010, strategjinė amerikane nė Afganistan.

Tani Desportes ėshtė rikthyer tė flasė pėr Amerikėn dhe Lindjen e Mesme dhe e ka bėrė duke kritikuar edhe njė herė strategjinė e SHBA-sė.

Sipas tij, ėshtė vetė SHBA qė ka ndikuar pėr krijimin e Shtetit Islamik:

“Kush ėshtė Doktor Frankensteini qė ka krijuar kėtė monstėr (ISIS)? Le ta themi qartė, sepse ka shumė rėndėsi pėr pasojat: janė Shtetet e Bashkuara. Pėr interesa politikė kohėshkurtėr, edhe subjekte tė tjerė – disa prej tė cilėve shfaqen si miq tė Perėndimit – kanė kontrobuar, prej pėlqimit apo prej njė vullneti tė pėrllogaritur mirė, pėr kėtė krijesė dhe pėr forcimin e saj, por pėrgjegjėsia kryesore ėshtė e SHBA.

Kjo lėvizje, me aftėsinė shumė tė lartė pėr tė tėrhequr dhe pėrhapur dhunėn, ėshtė nė zgjerim. Eshtė e fuqishme, edhe pse karakterizohet nga pika shumė tė dobėta. Eshtė e fuqishme, por do tė shkatėrrohet. Kjo ėshtė e sigurtė. Nuk ka qėllim tjetėr pėrvec atij qė tė zhduket. Isis do tė zhduket.

Jemi thellėsisht solidarė, por ne nuk jemi aspak pėrgjegjės. Interesat tanė ekzistojnė, por janė indirektė. Nė ato anė kapacitetet tanė janė tė kufizuar nė krahasim me SHBA dhe ndikimi ynė strategjik ėshtė tejet i kufizuar”, shprehet ai.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Isis i bie fyellit bashke me SHBA-n

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi