Gjėrat e pazakonta tė cilat qentė mund t’i nuhasin

Shko poshtė

Gjėrat e pazakonta tė cilat qentė mund t’i nuhasin

Mesazh  gjilanasi prej 13.09.14 1:44

Ėshtė dėshmuar se pacientėt qė vuajnė nga kanceri nė mushkėri apo gjinjė, gjatė frymėmarrjes nxjerrin kėto erėra. Ashtuqė qentė sot stėrviten pėr tė paralajmėruar njerėzit pėr rrezikun e thithjes sė erėrave tė frymėmarrjes.Qentė shumė herėt i ndihmojnė njerėzit nė zbulimin e drogės, armėve … Por, a e keni ditur se miqtė tanė katėrkėmbėsh mund tė nuhasin edhe kėto gjėra?

Bakteriet

Pėr shkak tė pėrdorimit tė madh tė pesticideve, bletėt nė kontinentin e amerikės janė gjithnjė e mė tepėr nė rrezik tė zhdukjes. Mirėpo, qysh nga viti 1970, bletarėt amerikan i kanė stėrvitur qentė qė tė zbulojnė kosheret e sėmura para se t’i infektojnė tė tjerat, hojet e shėndosha. Me nuhatjen e shkėlqyer, qentė thjeshtė ndjekin aromėn e bakterieve e cila shkakton sėmundjen e njohur si “murtaja” amerikane e folesė sė bletėve.

DVD

Qentė mund tė stėrviten pėr zbulimin e materialit tė polikarbonatit, komponentė kryesore e tė gjithė CD-ve. Nė kėtė mėnyrė, qentė kanė kontribuar pėr zbulimin e tregtisė masive me DVD tė falsifikuara.

Trupat e mbytur nė ujė

Nė polici nė SHBA qentė shpesh ndihmojnė nė gjetjen e trupave nė ujė. Era e trupit tė mbytur lirohet nė ujė dhe pastaj del nė ajėr. Qentė kėtė erė mund ta nuhasin nga barka, nga bregu i detit, apo duke notuar.

Diabeti

Qentė mund tė stėrviten pėr t’i paralajmėruar pronarėt e tyre, tė cilėt vuajnė nga diabeti, sa herė qė niveli i sheqerit nė gjak rritet deri nė pikėn kritike.

Jashtėqitja e balenės

Shkencėtarėt shpesh analizojnė jashtėqitjen e balenave qė tė mund tė pėrcjellin shėndetin e kėtyre kafshėve, sepse pėrmban informata tė rėndėsishme tė ushqyerjes sė tyre. Por ekziston njė problem: jashtėqitja fundoset shpejtė. Pėr kėtė shkak, njė grup shkencėtarėsh i ka stėrvitur qentė qė tė zbulojnė jashtėqitjen. Qentė mundė tė nuhasin erėn nė largėsi mbi njė kilometėr e gjysėm dhe i shpie shkencėtarėt deri te “pasuria e qelbur”. Kur qeni e zbulon kėtė i lajmėron kapitenit tė anijes duke u pėrkulur nė tė majtė apo nė tė djathtė, apo ngurtėson veshin e majtė apo atė tė djathtė.

Ēimka e krevatit

Ēimka e krevatit ėshtė njė parazit i cili ushqehet me gjakun e njeriut, macės, qenit dhe kafshėve tjera, kurse mė sė shumti i pushton mobiljet tona – krevatin dhe dyshekun. Si pėrgjigje pėr kėtė problem, nė shtetet e perėndimit shėrbimet pėr dezinfektim kanė filluar qė si ndihmės tė marrin me vehte qenė tė cilėt mundė tė nuhasin kėta parazitė nė shtėpi. Shkalla e precizitetit tė tyre ėshtė mbi 96%.

Mineralet dhe xehet

Qeveria finlandeze ka finansuar program pėr stėrvitjen e qenve pėr zbulimin e sulfideve tė vlefshme. Kur shkėmbinjtė janė nė fazėn e shatėrrimit, pėrhapet erė e ngjashme me atė tė vezėve tė prishura, tė cilėn qentė mundė lehtė ta zbulojnė, qė ėshtė me rėndėsi tė madhe ekonomike.

Kanceri

Qelizat e kancerit kanė erė karakteristike tė cilėn hunda e ndjeshme e qenit mundė ta nuhasė. Ėshtė dėshmuar se pacientėt qė vuajnė nga kanceri nė mushkėri apo gjinjė, gjatė frymėmarrjes nxjerrin kėto erėra. Ashtuqė qentė sot stėrviten pėr tė paralajmėruar njerėzit pėr rrezikun e thithjes sė erėrave tė frymėmarrjes.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi