Takimi i ftoht!

Shko poshtė

Takimi i ftoht!

Mesazh  Anon prej 11.09.14 5:25


Kjo ėshtė fotografia e famshme e bėrė para paradės sė pėrbashkėt tė trupave tė Gjermanisė naziste dhe tė Rusisė komuniste (Bashkimit Sovjetik) nė qytetin polak Brest-Litovsk, nė shtator 1939, kur forcat ushtarake gjermane dhe ato sovjetike u takuan nė Lumin Bug, duke kryer pushtimin e perbashket te Polonise. Sipas Paktit Molotov-Ribentrop, qė nė fakt ishte Pakti Stalin-Hitler, Lumi Bug do tė ishte vija e ndarjes mes pjesės sė Polonisė qė do tė aneksonte Gjermania Naziste dhe asaj qė do tė aneksonte Rusia komuniste. Kėta dy burra me uniformė tė cilėt i buzėqeshin kaq ėmbėl njėri-tjetrit janė njė gjeneral gjerman (majtas) dhe njė Gjeneral rus (djathtas).
Nėse e shikoni mė me vėmendje fotografinė do tė vini re se gjenerali gjerman (Heinz Guderian) i cili i qėndron mė afėr gjeneralit rus, duket qartė se nuk ndjehet mirė nga ky takim dhe, ndonėse buzėqesh, nuk e shikon tjetrin nė sy, por vėshtron diku anash. Oficeri tjetėr gjerman, ndonėse ka gradėn gjeneral-leitnant (Mauritz von Viktorin) dhe mund tė rrijė mė afėr tyre dhe tė buzėqeshė, parapėlqen tė rrijė me pamje tė ngurtė, pas shpinės sė kolegut tė vet. Tė gjithė, si gjermanė ashtu dhe rusė kanė marrė porosi qė tė sillen pėrzemėrsisht me njėri-tjetrin nė kėtė takim tė dy ushtrive nė Lumin Bug. Kėshtu i interesonte Hitlerit dhe Stalinit, tė cilėt donin tė bindnin njėri-tjetrin se nuk ia kishin me hile nė aleancėn faktike qė porsa kishin lidhur mes tyre. Megjithatė kėtė porosi e zbaton vetėm gjenerali rus dhe jo dy gjeneralėt gjermanė. Ai qė pėrpiqet tė duket sa mė i pėrzemėrt dhe qė buzėqesh duke e parė nė sy gjeneralin gjerman, ėshtė gjenerali rus. Nuk mund tė mos bjerė nė sy, se ndonėse nga pala gjermane janė tė pranishėm dy gjeneralė, nga pala ruse ėshtė vetėm njė. Qartėsisht, gjenerali tjetėr rus ka gjetur njė shkak pėr tė mos qenė i pranishėm. Kėshtu qė rusėt pėrfaqėsohen nė kėtė takim historik me njė gjeneral tė vetėm, i cili pėr ironinė e madhe tė historisė ėshtė ēifut.
Gjenerali ēifut Krivoshein, i cili u priu trupave sovjetike qė u takuan me gjermanėt nė Lumin Bug, nė vijėn e ndarjes sė Polonisė mes Gjermanisė naziste dhe Rusisė komuniste, duket shumė i lumtur pėr atė qė ka bėrė sė bashku me homologun gjerman. A mendon gjenerali Krivoshein se si e pėrjetuan ēifutėt e qytetit Brest-Litovsk paradėn e pėrbashkėt gjermano-ruse? Dhe si e pėrjetuan 3.5 milionė ēifutėt e tjerė tė Polonisė kėtė gjė, pa folur kėtu pėr polakėt e tjerė? Nė shtator 1939, kur ėshtė bėrė kjo fotografi, tashmė kishin dalė Ligjet e Nurenbergut nė Gjermani, qė ligjėronin diskriminimin negative tė ēifutėve, si dhe kishte ndodhur Nata e Kristaltė. Tė gjitha kėto qenė bėrė gjerėsisht tė njohura edhe nė Bashkimin Sovjetik, se deri nė gusht 1939, Moska zyrtare bėnte propagandė antinaziste. Gjenerali Krivoshein e di se ēfarė i pret ēifutėt e Polonisė nga ajo qė ka bėrė ai, e megjithatė ai sillet aq pėrzemėrsisht me gjeneralėt hitlerianė.
Kur gjenerali Krivoshein u rikthye pėrsėri nė Poloni me Ushtrinė e Kuqe nė 1944-45, mbi 90% e ēifutėve tė Polonisė sė paraluftės nuk qenė mė gjallė. Pushtimi gjermano-rus i Polonisė nė 1939 u bė shkak pėr gjysmėn e tė vdekurve tė Holokaustit, tė cilėt qenė ēifutė polakė. Gjenerali Krivoshein jetoi deri nė vitin 1978 dhe shkruajti katėr vėllime me kujtime. Asnjė pendim nuk shprehu ai nė kujtimet e tij pėr bėmat e tij nė 1939.
Sa e madhe ėshtė pėrgjegjėsia e Gjeneralit Krivoshein pėr Holokaustin? Gjenerali Krivoshein ishte i vetėdijshėm se me atė qė po ndodhte atje nė Brest-Litovsk, ku ai ishte pjesėmarrės, kishte marrė njė kthesė tė madhe historia, dhe do tė ndryshonte jo vetėm fati i ēifutėve tė Polonisė, por edhe i ēifutėve tė krejt Europės. Nė kėtė moment historik, nėse Krivoshein do tė kishte bėrė njė gjest vetėsakrifikues, qoftė edhe thjesht simbolik, personal, duke qėlluar me armėn e tij gjermanėt, ky do tė kishte qenė njė veprim qė do tė shėrbente si sinjal jo vetėm pėr tė gjithė ēifutėt e Europės, por edhe pėr tė gjithė njerėzimin. Krivoshein, jo vetėm qė nuk e bėri kėtė gjė, por ai bėri tė kundėrtėn, ai u tregua shumė entuziast pėr bashkėpunimin ruso-gjerman, nga i cili mė sė shumti e pėsuan ēifutėt si ai.
Si mund t’ u kėrkohej miliona njerėzve nė Europėn e pushtuar nga gjermanėt qė tė rrezikonin jetėn e tyre dhe tė familjeve tė tyre pėr tė shpėtuar ēifutėt, kur ky ēifut qė mbante gradėn e gjeneralit sovjetik, nuk donte tė rrezikonte asgjė pėr tė shpėtuar ēifutėt?
Dhe a nuk duhej qė ky Gjenerali Krivoshein tė konsiderohej nga vetė ēifutėt si njė alter ego (i ngjashmi ēifut) i Eichmann-it, shfarosėsit nazist tė ēifutėve? Por ja qė nuk ka ndodhur kėshtu. SHBA dhe Izraeli kanė vazhduar tė pėrndjekin dhe tė gjykojnė si kriminelė deri edhe gardianėt jogjermanė tė kampeve tė pėrqėndrimit naziste, gjashtė-shtatė dekada pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore. A nuk duhet tė gjendej njė mėnyrė zyrtare pėr tė dėnuar edhe njerėzit si Gjenerali Krivoshein, ndonėse ai kishte vdekur qė nė 1978? Emri i gjeneralit Krivoshein nuk u shėnua kurrė nė listat zyrtare tė shtetit tė Izraelit me emrat e njerėzve qė kanė pėrgjegjėsi janė pėrgjegjės pėr Holokaustin, ndryshe Shoahun.
Hollywood, kinematografia amerikane e kontrolluar nga ēifutėt, ka bėrė shumė filma pėr Holokaustin nė Poloni, por nė asnjė prej tyre nuk tregohet qoftė edhe njė episod i vetėm pėr atė se si e pėrjetuan ēifutėt e qytetit Brest-Litovsk takimin Guderian-Krivoshein dhe paradėn e pėrbashkėt. Fare mirė Hollywood mund tė kishte bėrė madje filmin “Krivoshein’ s List”, ashtu sic bėri filmin “Schindler’s List”. Se edhe Gjenerali Krivoshein paraqitet me “listėn” e tij nė dorė, nė njė fotografi tjetėr tė famshme me gjeneralin gjerman. Veēse lista e Gjeneralit ēifut Krivoshein ėshtė harta ku qenė shėnuar, nė trajtė liste, pikat qė duhet tė zinte Ushtria e Kuqe nė terren, sipas marrėveshjes ruso-gjermane.
Hollywood ka bėrė shumė filma pėr Luftėn e Dytė Botėrore, dhe ndėr ta ka filma ku tregohet njė tjetėr ngjarje e madhe historike, takimi ushtrisė amerikane dhe asaj ruse nė Lumin Elbė, nė Gjermani, nė prill 1945. Por Hollywood asnjėherė nuk ka bėrė njė film pėr takimin e ushtrive naziste dhe komuniste nė Brest-Litovsk nė shtator 1939 dhe paradėn qė pasoi ku swastika lartėsoheshin pranė yjeve tė kuq. Ajo qė po ndodh nė Ukrainė sot, e ka origjinėn te tolerimi qė iu bė Rusisė komunistė nga aleatėt perėndimorė, SHBA dhe Britania e Madhe, duke iu harruar takimi nazisto-komunist nė Lumin Bug, dhe duke u lidhur aleanca me Bashkimin Sovjetik, qė ēoi deri nė takimin e ushtrive fitimtare amerikane dhe rusė nė lumin Elbė, nė mes tė Gjermanisė sė mundur, nė 1945. Nėse Stalini do tė ishte lėnė i vetėm nė qershor 1941 tė pėrballonte konseguencat e aleancės faktike me Hitlerin tė dy viteve mė parė, me siguri qė Gjermania do ta kishte mundur Rusinė. Por forcat gjermane do tė qenė ezauruar nė atė masė saqė Gjermania naziste nuk do tė kishte qenė nė gjendje qė t’ u bėnte ushtrive amerikane dhe britanike njė qėndresė mė tė madhe se ē’ u bėri kur ato zbarkuan nė Europė nė 1943 nė Itali dhe nė 1944 nė Francė. Vetėm se nė kėtė rast ushtritė amerikane dhe britanike do tė hynin veē Berlinit edhe nė Moskė, dhe do tė arrinin tė pashqetėsuara deri nė Vladivostok nė bregdetin e Oqeanit Paqėsor. Bota do tė kishte qenė krejt ndryshe nga ē’ ėshtė sot. Bota ėshtė ajo qė ėshtė sot, me dy dy superfuqi despotike kėrcėnuese, qė janė Rusia dhe Kina, pikėrisht se nga Perėndimi u pėrdor njė standard i dyfishtė pėr nazistin gjerman Eichmann dhe pėr komunistin ēifut Krivoshein. Kėtu e ka origjinėn Apokalipsi qė ēifutėt bėnė ndaj botės duke keqpėrdorur fuqitė anglosaksone. Dhe Apokalipsi nė ēdo rast ėshtė mė i keq se Holokausti
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi