E vėrteta e rrezikshme pėr Orgone

Shko poshtė

E vėrteta e rrezikshme pėr Orgone

Mesazh  gjilanasi prej 10.09.14 10:17Nuk ėshtė njė gjė e pazakonshme pėr shkencėtarėt ekstrem tė persekutohen nga autoritetet, sidomos nėse ata ndodh tė punojnė pėr forma tė panjohur tė energjisė. Por, persekutime zakonisht bėhet nė njė mėnyrė delikate, kėshtu qė vetėm viktima ėshtė e informuar pėr kėtė.

Sigurisht ky nuk ėshtė rasti i vetėm me Wilhelm Reich, burri i cili paraqiti para botės energjinė orgone. Ai ishte persekutuar nė mėnyrė brutale, sistematike dhe atė nė mėnyrė publike. Librat e tij ishin djegur, aparati i tij ishte shkatėrruar, idetė e tij ishin sharė dhe ai ishte burgosur. Ēka nėse e vėrteta qė kishte Reich ka ngecur nė zbulim, si justifikim pėr njė trajtim mė tė madh tė saj.

Wilhelm Reich e filloi karrierėn e tij si psiko-analist nė traditėn e Frojdit, por Reich shkoi edhe mė larg se Freud duke ndėrlidhur psikologjinė me seksin. Ai besonte qė orgazma ishte ēelėsi kryesor i shėndetit fizik dhe mental, dhe gjendjet e tjera si skizofrenia - kishte origjinėn nga paaftėsia pėr tė arritur orgazėm. Sipas Reich, efekti i njė orgazme ėshtė pėr tė gjeneruar sasi tė mėdha tė njė forme speciale qė quhet orgone. Edhe pse ideja ishte e re pėr shkencėn perėndimore kur ai e propozojė atė mė 1930, orgone ka gjurmė nga rrėnjėt e energjisė Kundalini tė Indisė antike apo tė mjekėsisė tradicionale kineze Qi.

Reich erdhi tė besimi se orgone mund tė mblidhet dhe ruhet nė mėnyrėn e njėjtė sikurse energjia elektrike qė mund tė ruhet nė njė bateri. Ai shpiku njė mjet pėr kėtė qėllim tė cilin e quajti akumulatori orgone – njė kuti e drurit e kufizuar me folje metalike e cila mblidhte orgone pėr tė gjithė ata qė uleshin brenda saj. Me besimin qė ai ka zbuluar njė formė tė panjohur tė energjisė, Reich arrin t’ja mbush mendjen edhe Ajnshtajnit – fizikanit me tė njohur tė atyre ditėve – qė zgjoi interesin e tij akumulatori orgone. Ajnshtajni bėri disa teste tė ndryshme tė tij, por pas dy jave konkludoi se nuk kishte bazė fizike pėr teorinė orgone tė Reich.Derisa orgone u hodh poshtė nga qarqet shkencore, ajo u bė njė mode pėr subkulturėn avangarde tė Amerikės. Njė figurė radikale letrare e ditės pėr, Norman Mailer, J.D. Salinger, Allen Ginsberg, Jack Kerouac, William S. Burroughs – tė cilėt u bėnė njerėzit mė tė interesuar pėr akumulatorin e orgone. Pėr konservativėt, nė anėn tjetėr, orgone erdhi pėr tė prezantuar “anarkinė dhe kultin e ri pėr seksin”, njė titull qė revista “Harper’s” e kishte vėnė nė prill tė vitit 1947.

Shpejt, Reich u bė Armiku numėr njė i popullit. Mė 1954, autoritetet federale lansuan njė deklaratė qė ndalonin tė gjithė akumulatorėt orgonė madje nuk duhet tė pėrdoreshin as si fjalė nė letėrsi. Reich u dėnua me 10 000 dollarė – shumė para nė atė kohė – dhe u dėnua me dy vite burg. Gjyqi urdhėroi qė tė gjithė akumulatorėt orgone tė shkatėrrohet dhe tė gjitha kopjet e librave tė Reich tė digjen. Kjo rezultojė me njė shkatėrrim tė tėrė qė pėrshkruhet edhe nė Encyclopaedia Britannica si njė “prej censurės mė tė madhe dhe mė tė zhurmshme nė historinė e SHBA-ve”.

Shumė fjalė tė rėnda u shkruan pėr Wilhelm Reich, shumė nga ato u fokusuan se a ishte orgone “i vėrtetė” apo jo – me fjalė tė tjera, a kishim tė bėnim me shkencė apo pseudoshkencė. Kėtu deformohet e vėrteta. Nė fusha sikurse ėshtė psikiatria dhe mjekėsia alternative, gjėja mė e rėndėsishme nuk ėshtė se a ėshtė teoria e “vėrtetė” apo “false” por a mundet pacienti tė pėrfitojė nga ajo. Orgone nuk ėshtė as mė shumė dhe as me pak shkencore sa psikanaliza e Freudit, dhe asnjė pseudoshkencėtarė nuk mund tė llogarit nė terapi plotėsuese qė janė praktikuar edhe pa vuajtjet dhe persekutimin e Reich. Ka mundur tė kėtė diēka nė akumulatorin orgone, sepse njerėzit sikurse janė Norman Mailer dhe Allen Ginsberg nuk ishin budallenj.

Nė ēdo rast, autoritetet nuk do tė shkonin nė gjėra tė kėtilla ekstreme pėr ta shtypur atė si njė gjė qė “nuk funksionon”. Do tė ishte njė humbje e burimit tė tyre. Nėse ata kanė pasur synim akumulatorėt orgone sepse kanė besuar se nuk janė funksional, pse nuk i kanė injoruar ata dhe tė lėnė publikun dhe njerėz tė zgjedhin mėnyrėn e tyre pėr t’u shėruar?

Andaj kjo gjė mbetet njė sekret – ēfarė bėri Wilhelm Reich aq tė jashtėligjshme qė tė trajtohet me kėtė dėnim kaq tė rėndė? Disa njerėz automatikisht do tė llogarisin qė ai kishte gjetur ēelėsin e reales, fizikės, burimin e energjisė qė Qeveria deshi ta mbante sekret. Kjo gjithmonė ėshtė njė teori, natyrisht.

Pastaj, e pėrsėrisim, mund tė ishte njė mes i shekullit tė 20 ku Amerika u tmerrua nga reagimi i njė “kulti tė ri tė seksi dhe anarkisė”. Cinikėt mund tė besojnė kėtė mė vonė – por tė tjerėt mund tė mos pajtohen.
/gazetaexpress/
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi