Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr

Shko poshtė

Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr

Mesazh  Crash prej 09.09.14 0:45

Nėse profesori dhe fizikanti i njohur Stephen Hakwing ka tė drejtė, atėherė mund tė ndodhė qė ne jemi duke jetuar momentet e fundit nė tokė. Sipas tij, ēdo gjė nė univers "po vije duke u ngushtuar dhe po i nėnshtrohet njė presioni tė madh".
Kjo sipas Hawking, mund tė bėjė qė "universi tė pėsojė kolaps".

Profesori Stephen Hawking deklaroi pėr “Daily Mail” se nėse ekziston diēka qė mund tė shkatėrrojė pėrbėrjen e universit, ajo ėshtė pikėrisht e ashtuquajtura “Grimcat e Zotit”.

Fusha magnetike e zbuluar nė vitin 2012 nga shkencėtarėt e Cambridge, ėshtė njė nga misteret dhe nė tė njėjtėn kohė rreziqet mė tė mėdha qė i kanosen njerėzimit.

“Grimcat e Zotit” nė gjuhėn shkencore njihet si Higgs Boson dhe ėshtė njė fushė magnetike me nivele shumė tė larta energjie. Ajo nuk mund tė shihet nė univers, por prania e saj ėshtė edhe shpjegimi i funksionimit tė motorit tė universit.

Ajo ėshtė shumė e ngjashme me fushėn magnetike, por ndryshe prej saj, nuk mund tė komandohet.

Nėse ndodh shpėrthimi i energjisė sė saj prej 100 miliardė giga-elektron-volt, atėherė shkatėrrimi i universit ėshtė i sigurt.

Sipas shkencėtarit Hawking, askush nuk mund tė parashikojė aktivitetin e kėsaj fushe, "por fakti qė ajo ėshtė nė qetėsi nuk do tė thotė qė ne duhet tė flemė tė qetė".
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr

Mesazh  Anon prej 09.09.14 0:49

Stephen hawking ; ateisti i kufizuar por me racionalitetin e tij gjenial na ben te kuptueshem pikepamjet e tij.
Ne nje menyre ka te drejte per kataklizmen,por duhet gjetur nje menyre parandaluese!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr

Mesazh  syri i art prej 09.09.14 10:15

Fundi i botes,kete e ka ne dor vet njeriu...jeta ka egzistu gjithnje dhe do te vazhdoj te egzistoj perher...me ndryshime te vazhduaeshme...!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr

Mesazh  Crash prej 09.09.14 10:43

syri i art shkruajti:    Fundi i botes,kete e ka ne dor vet njeriu...jeta ka egzistu gjithnje dhe do te vazhdoj te egzistoj perher...me ndryshime te vazhduaeshme...!
shum e vertet po me teknologjin qe po ecim perpara ne tok jemi me afer shkaterrimit, kurse ne gjithe universin vendos rastesia
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr

Mesazh  Jetmira prej 09.09.14 11:43

Jeta esht e veshtir,por njeriu e ben edhe me tveshtir...sa per zhdukjen njeriu e krijon vet fatin e tij dhe ne shum raste themi e ka kriju Zoti fatin ton..jemi ne ato qe po ejm zhdukjen e njeriut apo te tokes...Zoti thot ruju te te ruaj...fati esht 30% me tshkrujtme 70% me tkrujtme
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stephen Hawking: Fundi i botės ėshtė afėr

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi