Esenėt

Shko poshtė

Esenėt

Mesazh  Zattoo prej 05.09.14 14:12

Vėllazėria e esenėve e ka zanafillėn nė kohėn e Melkicedekut, mjeshtrit tė madh fetar qė jetoi rreth vitit 1973 pėrpara K. dhe qė ishte mishėrim i Jezuit. Kėshtu, nė tė vėrtetė, lėvizjen e esenėve e zuri fill Jezui, sikundėr se dhe Judaizmin pėrmes Abrahamit, dhe vetė Krishterimin.Zhvillimi i vėllazėrisė sė esenėve pėrgjatė dy mijė viteve tė ardhshme mishėrohet nė zhvillimin e Judaizmit. Esenėt ishin njė sekt hebre qė pėrfaqėsonin njė aspekt ezoterik tė Judaizmit, apo misticizmin hebre.

Historia e vėllazėrisė sė esenėve mund tė gjurmohet duke ndjekur zhvillimin e Judaizmit. Ajo fillon nė kohėn e Melkicedekut dhe themelimin e Urdhėrit tė Melkicedekut. Ndėrthuret me Abrahamin (El Morya). Vazhdon me Jakobin (historinė e shkallės sė Jakobit dhe ndeshjes sė tij me engjėllin). Vazhdon pastaj me Jozefin, qė ėshtė njė mishėrim i Jezuit, dhe gėzofin e tij shumėngjyrėsh, vėllezėrit e tij ziliqarė dhe me shpjegimin qė u bėn ai ėndėrrave tė faraonit.

Ajo vazhdon me Moisiun, i cili i nxorri hebrenjtė nga skllavėria e Egjiptit dhe foli me Hyun nė malin Sinai. Moisiut iu dhanė Dhjetė Urdhėresat, tė cilat janė shumė tė ngjashme me mėsimet qė Melkicedeku (Jezui) i dha Abrahamit. Pas vdekjes sė Moisiut, Joshuai, njė mishėrim i Jezuit, udhėhoqi hebrenjtė drejt Tokės sė Premtuar.

Eseni, hebreu, Melkicedeku dhe pasardhėsit e krishterė kanė, nė tė vėrtetė, njė prejardhje.

Jezui ishte njė rabin hebre, qė qėllimisht u mishėrua nė njė familje hebreje, qė u pėrkiste esenėve. Jezui ishte Mesia, tė cilin e prisnin hebrenjtė, por vetėm esenėt e njohėn pėr tė tillė.

Esenėt nuk bėnin be. Gjatė kuvendimeve, ata thjeshtė pėrgjigjeshin me “po” ose “jo”. Kishin njohuri tė spikatura mbi astrologjinė. Herė-herė atyre iu referoheshin si “tė heshturit”, pėr shkak tė heshtjes sė tyre gjatė ritualeve tė mėngjesit. Ushtronin pagėzimin. Mėsuesi kryesor i esenėve ishte rabban-i, apo rabboni, qė do tė thotė mjeshtėr. Ndihmėsi i rabban-it ishte rabini, apo mėsuesi. Rabini ndihmohej nga njė rab, apo ndihmėsmėsues.

Dorėshkrimet e Detit tė Vdekur pohojnė se ata nderonin Librin e Enokut. Pėr tė ruajtur shkrimet e tyre tė shenjta nga romakėt dhe grupet e tjera profane, esenėt i fshihnin nėpėr guva e kripta dhe nėpėr poēe, tė bėra enkas pėr kėtė qėllim. Dorėshkrime tė tilla u gjetėn nė vitin 1947 nė afėrsi tė Detit tė Vdekur.

Esenėt mėsonin se trupi fizik ishte tempulli i shpirtit.

Zhvilluan fushėn e agjelologjisė. Pėrpunuan njė lloj pemė tė jetės, qė paraqiste katėrmbėdhjetė forca engjėllore. Ishin kabalistė tė mbaruar.

Shtatė engjėj ishin me natyrė hyjnore:

Ati Qiellor

Engjėlli i Jetės sė Amshuar

Engjėlli i Paqes

Engjėlli i Dashurisė

Engjėlli i Urtisė

Engjėlli i Fuqisė

Engjėlli i Punės Krijuese

Shtatė tė tjerėt kishin njė natyrė mė tepėr tokėsore:

Nėna Tokėsore

Engjėlli i Tokės

Engjėlli i Jetės

Engjėlli i Haresė

Engjėlli i Diellit

Engjėlli i Jetės

Engjėlli i Ajrit.

Pema e jetės kishte shtatė degė qė ndeheshin drejt qiellit dhe shtatė rrėnjė qė mbėrrinin nė tokė. Njeriu paraqitej i ulur nė njė lloj qėndrimi zambaku uji midis Qiellit dhe Tokės. Domethėnia ezoterike e numrit shtatė njihej mirė.

Nė kohėn e Jezuit duhet tė kenė qenė shumė tė rėndėsishėm, sepse tė dhėnat pėr ta nė literaturėn antike janė mė tė bollshme sesa ato pėr dy sektet mė tė mėdha hebreje tė asaj kohe, Farisenjtė dhe Seducenjtė.

Pėrktheu: Shpėtim Kelmendi
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi