Shqisa e Gjashtė

Shko poshtė

Shqisa e Gjashtė

Mesazh  Admin prej 02.05.08 15:31

Shqisa e Gjashtė



Bie telefoni dhe kemi ndjesine se e dime kush po merr, shohim ne enderr nje aksident dhe ai ndodh nje dite me pas, jemi ne nje situate dhe kemi ndjesine se e kemi jetuar me pare... keto dhe shume pervoja te tjera "misterioze" i perjetojme ne jeten tone te perditshme...

Shikimi, degjimi, prekja, shija dhe nuhatja, jane shqisat qe i njohim mire por pikepytjet e medha dalin kur flitet per nje shqise te gjashte, te cilen disa mohojne ta kene, te tjere thone se e zoterojne e te tjere e cilesojne si legjende.

Nese eshte e vertete qe ekziston, ku ndodhet, a mund te zhvillohet, keto dhe shume pyetje te tjera kane tashme nje pergjigje.

Shqisa e gjashte ndodhet ne nje pjese te trurit qe na ndihmon ne zgjidhjet e rendesishme duke gjetur nje rruge te ndermjetme ndermjet arsyes dhe ndjenjes.

Shqisa e 6 -te ekziston dhe ndodhet ne tru midis dy hemisferave.

Kjo pjese e trurit eshte si nje sistem alarmi qe na paralajmeron kur do te ndodhe dicka. Gjithcka funksionon si nje qark qe na jep informacione ne menyre te tille qe ne te arrijme te mendojme dhe te veprojme ne varesi te situates. Ky zbulim eshte bere dy vjet me pare nga dy shkencetare te Washington University ne St. Louis.

Mendohet se intuita ka lidhje me nje transmetim te sakte dhe te shpejte te informacioneve qe japin shqisat. Logjika ndodhet ne hemisfern e majte te trurit te njeriut ndersa ne te djathten impulset dhe ndjenjat. Intuita eshte nje proces qe ka nevoje per nje proces neutral ne te dyja keto pjese.

Thuhet se femrat jane me intuitive se meshkujt dhe kjo eshte pjeserisht e vertete pasi eksperimentet kane treguar kete ne testimin e dy individeve te sekseve te kundert por ne moshe te njejte.

Kjo shpejgohet me faktin se intuita ndikohet pak me shume nga hemisfera e djathte te cilen femrat e kane me te ndjeshme ndaj fenomeneve te jashteme.

Ne aspektin psikiatrik, argumentimi shkencor i ekzistences se shqises se gjashte mund te sjelle shpjegime mbi sjelljet jonormale te disa individeve te cilet deri me sot jane pare dhe trajtuar si te semure mendore.

Sipas zbulimit te bere jeta individe anomali ne sensin e gjashte dhe per pasoje vuajne nga shqetesime mendore, kane halucinacione dhe shumicen e kohes jane ne gjendje paniku.

Pjesa e trurit pergjegjese per shqisen e gjashte ka qene dhe me pare objekt studimi pasi nga shume neurologe mendohej se vetem aty mund te gjehej dhe jepej nje shpjegim i sakte mbi skizofrenine.

Kjo zone midis dy hemisferave permban neurone te cilat japin sinjale kur truri duhet te marre vendime teper te rendesishme dhe te gjeje ekulibrin e duhur midis logjikes dhe ndjenjave, pa harruar dhe arsyetime komplekse ne situtata te ndryshme.

Duhet thene se deri tani shqisa e gjashte konsiderohej me shume si nje aftesi e mbinatyrshme sesa nje proces i komplikuar mendor. Ne fakt kjo shqise nuk eshte vecse proces me i shpejte se zakonisht i te menduarit.

Per te vertetuar dicka te tille u testuan 100 individe te shendoshe menderisht. Ata kishin nje kompjuter ku nje pike transformohej ne nje shigjete e cila shkonta majtas ose djathtas.

Detyra ishte qe te shtypej nje buton sa here shigjeta merrte nje drejtim. Pika behej here pas here blu dhe ne disa raste dilnin dy shigjeta por te testuarit duhet te ndiqnin shigjeten e pare.

Te gjithe gabuan. Ne kete eksperiment kishte nje truk, pasi sa here pika ishte blu, dilnin dy shigjeta, por asnjeri nga individet ne prove nuk e kishte dalluar kete detaj.

Me kalimin e kohes te gjithe filluan te permiresoheshin megjithese askush prej tyre nuk pohoi se e kishte kuptuar ceshtjen e pikes blu. Ky permiresim shpjegohet me ane te shqises se gjashte e cila kishte vepruar automatikisht duke ndihmuar keshtu reflekset dhe zgjedhjet e te testuarve.

Skizofrenet jane te tille pasi vuajne nga anomali strukturore pikerisht ne zonen e shqises se gjashte. Personat qe kane shume te zhvilluar kete shqise vuajne akoma me shume pasi shohin rrezik edhe aty ku nuk ka duke vepruar ne nje menyre te caktuar e cila mund ti demtoje fizikisht.

Ky zbulim ka treguar gjithashtu se shqisa e gjashte mund te ushtrohet dhe fuqizohet me kalimin e kohes.

Nuk mund te mohohet se gjithkujt i ka ndodhur te pakten nje here ne jete qe te kete marre nje vendim te rendesishem pa u menduar gjate, ky veprim ka ardhur ne menyre intuitive.

Duke eksploruar trurin shume, studiuesit kane gjetur prova te cilat vertetojne se individet kane ne tru aftesi qe nuk i njohin.

Pa dijenine tone, truri mbledh informacione te cilat ne nje momente te caktuara vijne ne ndihme. Kjo cilesohet si intuite e krijuar nga pervoja jetesore.

Veprimi i papritur i shqises se gjashte, eshte nje faktor i rendesishem ne mbijetesen e mendjes se njeriut dhe mundesise per te mundur nje kompjuter fale intuites, parandjenjes ose shqises se gjashte, quajeni si te doni, pasi ekzistenca e saj eshte e pamohueshme....

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e Gjashtė

Mesazh  Xhemajl prej 20.08.10 21:13

Si mundet Shqisa e 6t te ushtrohet apo te fuqizohet?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e Gjashtė

Mesazh  Iliriana Bejta prej 01.09.10 22:44

Shisa e gjashte eshte dicka qe nuk e posedojne te gjithe personat nese mund ti quaj te thjesht "ate e posedojne persona te nivelit me te larte se te zakonshmit" ajo eshte plotesisht e vertet, e cila gje eshte vertetuar edhe shkenctrisht, por nga pervoja ime personale e perjetuar individualisht, eshte fantastike te takosh nje person te till, i cili di ta shfrytzoj dhe ta kontrrolloj si duhet pa pasur komplikime, eshte mrekulli...
avatar
Iliriana Bejta

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e Gjashtė

Mesazh  Jon prej 11.01.11 14:22

Nėse i besoni intuitės mund tė merrni vendim tė gabuar

Nėse e dėgjoni shqisėn tuaj tė gjashtė dhe merrni vendime nė bazė tė instinkteve, me siguri do tė bėni gabim tė madh, pohojnė shkencėtarėt.

Njė studim i kohės sė fundit, tė cilin e kanė kryer shkencėtarėt nga Universiteti Cambridge ka treguar qė aktivitetet fizike nė trupin tonė pėrcaktojnė sa shumė do tė mbėshtetemi nė intuitė dhe tė marrim vendimin duke e ndjekur atė “ndjenjė tė pazakonshme”.

Megjithatė, kėshilla e shkencėtarėve ėshtė qė njerėzit tė mos mbėshteten shumė nė ndjenjat e tyre dhe tė mos ndjekin instinktet.

Shkencėtarėt po ashtu pohojnė qė aftėsia e parandjenjės pėr ndonjė vendim ndryshon nga personi nė person.

“Shpesh themi qė intuita vjen prej trupit – ndjekim instinktet tona tė mira dhe i besojmė zemrės. Megjithatė, nuk jemi tė sigurt nėse duhet ta ndjekim apo duhet tė jemi dyshues ndaj asaj qė na flet trupi”, ka thėnė udhėheqėsi i studimit, Barnaby Dunn, nga Universiteti Cambridge.

Dunn dhe shkencėtarėt e tjerė kanė gjetur lidhje nė mes ndjenjave tė mira dhe vendimmarrjes intuitive, e cila ėshtė shumė mė e fuqishme te njerėzit tė cilėt i besojnė zemrės sė tyre.

“Ajo qė ndodh nė trupin tonė me tė vėrtetė ndikon nė mendimet tona. Njerėzit duhet tė jenė mė tė kujdesshėm kur vendosin tė ndjekin instinktet e veta. Natyrisht, ato ndjenja nganjėherė ndihmojnė, ndėrsa nganjėherė pengojnė marrjen e vendimit”, ka theksuar Dunn.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e Gjashtė

Mesazh  yasmin prej 11.01.11 15:06

Se pari;gjithmone u dashka te bazohemi se cfare thone shkencetaret mbi vendimet qe duhet te marrim ne ne jete,cfare jane shkencetaret nje grumbull zotash apo thjesht njerez si ne por ne ndryshim nga ne,ato e konsiderojne njeriun si kavje eksperimentale edhe jo si qenie intelektuale edhe mbi te gjitha spirituale !?

Se dyti,nuk eshte e thene se te gjithe intuiten ta kene te vendosur ne tru,disa e kane ne zemer...dhe persa i perket zemres po citoj nje thenie nga Alkimiseti : "Degjo zemren.Ajo di gjithcka,sepse vjen nga Shpirti i Botes dhe nje dite aty do te kthehet prape"
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shqisa e gjashtė

Mesazh  Androo prej 16.10.11 19:29

Dikur kemi patur njė shqisė tė gjashtė



Sipas njė teorie tė fundit tė shkencėtarėve, format e para humane e kanė prejardhjen nga njė lloj peshku mishngrėnės, i cili qarkullonte nėpėr oqeane rreth 500 milionė vjet mė parė dhe qė ishte i pajisur me “elektrosensore”, aftėsi pėr tė dalluar fushat elektrike nė ujė.

Kėtė aftėsi, kjo lloj gjallese e pėrdoret pėr tė diktuar prenė, pėr tė komunikuar dhe pėr t’u orientuar. Studimi i Universitetit tė Kembrixhit arriti nė pėrfundimin se jo vetėm njerėzit, por plot 65 mijė specie me shtyllė kurrizore vijnė prej kėtij amfibi dhe si rrjedhojė, edhe ata kanė qenė tė pajisur me njė shqisė tė gjashtė.

Ky pėrfundim, i cili paraqitet nė edicionin e fundit tė revistės “Nature Communications”, pėrbėnė pikėn kulmore tė njė pune qė ka zgjatur 25 vjet me radhė mbi kėtė ēėshtje.

Studimi gjithashtu tregon se miliona vite mė parė, ndodhi njė ndarje madhore nė pemėn e evolucionit midis paraardhėsve tė qenieve vertebrore. Njėra palė evoluoi, duke dhėnė gjallesat ujore, ndėrsa tjetra format e jetės me shtyllė kurrizore qė jetojnė nė tokė.

Ishte interesant fakti se disa qenie vazhdojnė tė ruajnė deri nė ditėt e sotme kėtė shqise tė gjashtė.

Njėra prej tyre ėshtė salamandra.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e Gjashtė

Mesazh  Luli prej 08.11.11 18:23

Macja udhėtoi 3.200 kilometra pėr nė shtėpi



Njė mace nė Australi ishte e detyruar tė bėnte njė udhė 3.200 kilometrash, nga njėra anė e kontinentit nė tjetrėn, meqė dėshironte tė kthehej nė shtėpi. Pronarėt e saj ishin zhvendosur dhe ajo gjatė shpėrnguljesh kishte humbur.

- Kur humbi kishte njė moshė vetėm disa javėsh dhe menduam se e kishim humbur pėrgjithmonė, dhe pėr kėtė arsye ishim shumė tė pikėlluar, u deklaroi medieve pronarja.

Askush nuk din ta shpjegojė se si ia doli kjo mace ta gjejė pronaren e vet, meqė bėhet fjalė pėr njė ndėrmarrje fare pak tė mundshme dhe tė zbatueshme, por ēifti bashkėshortor nuk mund e fshehte gėzimin kur e pa atė nė oborrin e vet.

K.Ditore
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e Gjashtė

Mesazh  Zattoo prej 22.03.12 22:08

Shqisa e 6-tė





Filozofia Lindore na mėson se kur njeriu vdes shkon nė njė vėnd i cili quhet Kama Loka. Ėshtė njė vėnd i cili i jep mundėsi mbartėsit tonė emocional (Astral) qė tė pėrjetojė tė gjitha ato qė dėshiron ose dėshironte gjatė kohės qė ishtė gjallė nė tokė, me qėllim qė, ose tė ēlirohet nga dėshira ose pėr tė kuptuar se sa e padobishme ishte ajo qė e shqetėsonte. Prandaj dhe quhet kėshtu Kama Loka qė pėrkthehet “Vėndi i Dėshirave”.

Ky ėshtė njė filmi i cili ka shumė kėrkime pėr sa i pėrket lidhjes midis jetės dhe vdekjes. Na paraqet se sa tė padallueshėm janė shpesh herė kufinjtė midis kėtyre dyve gjėndjeve, pavarėsisht se njerėzit kanė tjetėr opinion mbi kėtė temė. Sidoqoftė kemi tė bėjmė mė njė skenarė shumė tė zgjuar, me huazime tė shumta nga tradita esoterike lindore mbi temėn e vdekjes.

Le ti shohim nga afėr.

Ėshtė njė djal i vogėl i cili ka ankthe dhe frika tė forta, qė sheh pėrreth tij fantazma, , shpirtra tė vdekur qė pėrpiqen qė tė thonė diēka por si pėrfundim ai plagoset vazhdimisht psikologjikisht dhe fizikisht nga ato. Si pėrfundim do ta ndihmojė njė doktorė psikolog i cili shohim nė fund tė filmit se ėshtė i vdekur.

Interesantja ėshtė se protagonisti- psikolog nė fillim tė filmit, goditet me armė nga njė ish pacient i tij nė momentin qė po gėzohej nga njė ēmim qė i kishin dhėnė. Dhe pas sulmit, ndėrsa ne mendojmė se ai duhet te ketė vdekur, shohim se ai vazhdonė tė jetojė nė shtėpinė e tij, vazhdon tė punojė, tė jetojė normalisht.

Vetėm nė fund tė filmit do tė vetdijisohem bashk me protagonistin, se ai nė tė vėrtet ka vdekur. Dhe athere shpjegohen mjeshtėrisht tė gjitha ato detaje qė duhet tė na kishin bėrė tė kuptonim se diēka nuk shkonte(p.sh. doreza e njė dere tė cilėn nuk e hapte dot, fakti qė asnjėherė nuk bashkbisedonte me gruan e tij etj.) por tė cilat nuk i vumė re.

Pikėrisht tė njėjtėn gjė bėn edhe Shpirti. Shikon gjėra dhe ngjarje tė veēanta nga ato qė do tė shohė, nga ato tė cilat ka nevojė tė shohė. I lidh mė njėra tjetrėn, skarcon ato gjėra tė cilat do ta bėnin qė tė shohė tė vėrtetėn. Nė kėtė mėnyrė fiton kohė gradualisht, qė tė kalojė dalė ngadalė nga padija tek dija e vdekjes kur ai tė jet gati, nė mėnyrė qė tė mos pėsojė njė shok tė menjėhershėm.

Por Kama Loka traditat na thonė se nuk ėshtė destinacioni pėrfundimtarė. Pasi tė kalojė nga kjo fazė dhe tė ēlirohet nga gjėrat qė e lidhnin me tokėn, ngjitet nė njė nivel mė tė lartė i cili quhet “Devakan”. Gjatė filmit dėgjojmė pėr gjyshen e djaloshit e cila gjithashtu ka vdekur por nuk e shohim pasi ajo ndodhet nė njė vėnd nė tė cilin ėshtė e lumtur dhe komunikon prej ati vėndi, sipas thėnieve tė djaloshit – medium.

Ky rast i fėmijės – medium ėshtė njė tjetėr pikė interesante e filmit. Shohim se ajo qė tė tjerėt quajnė “dhunti”, aftėsia pėr tė parė pėrtej fenomeneve, pėr tė parė pėrtej botės material, ka shumė pasoja sidomos kur shfaqet nė njė botė tė tillė si e jona. Pra nė njė botė qė ėshtė totalish materialiste dhe qė s’ka as idenė mė tė vogėl tė botės Astrale.

Shokėt e tij e ngacmojnė dhe arrin nė pikėn qė e torturojnė, meqėnėse zakonisht njerzit bėhen agresivė ndaj gjėrave tė cilat nuk i kuptojnė. Kjo gjė sjell pasoja tė tėmerrshme tek familja e djaloshit, qė e ka tė pamundur qė ta kuptojnė gjėndjen e tij, kanė frikė dhe shqetėsohen pėr kėtė “ndryshueshmėri”, dhe mė e keqja ėshtė se nuk ekziston asnjėri qė tė mund tė ndihmojė.

Sektorin real tė njė qytetėrimi i cili nuk pranon se nuk mund ta shpjegojė kėtė fenomen, e paguan vogėlushi qė ka turp, ka frikė dhe qė as ai vet nuk mund ta shpjegojė atė qė poi ndodh.

Pėrfundimish i vetėm dhe me ndihmėn e fantazmės – psikiatėr (ka mė tė vėrtet njė humor tė ēuditshėm skenaristi) do tė arrijė tė gjej vetveten, tė pranojė dhe tė kuptojė shkakun e tė gjitha atyre gjėrave tė cilat i ndodhin, me rezultatin qė nė fund tė pėrdorė aftėsinė e tij pėr tė bėrė mirė. Kaq shuma do ta ndihmojė psikiatri, aq sa gjatė jetės sė tij pavarėsisht pėrpjekjeve dhe dėshirės sė mirė, nuk kishte arritu qė tė ndihmonte asnjė thellėsisht.

Ndoshta nuk ishte faji i tij qė ndėrkohė qė gjatė jetės sė tij merrte ēmime tė mėdha devijonte nga tema mė e fuqishme qė ishte lidhja e njeriut me vdekjen. Sepse nėqoftėse mendojmė se Shpirti ėshtė me tė vėrtet i pavdekshėm, si mund qė dikush tė kuptojė dhe tė njohė misteret e tij nėse nė rradhė tė parė nuk e kuptonė kėtė pavdeksi? Ose nė rastet mė tė shumta as qė i intereson kjo temė?

Por nė fund vjen Ēlirimi. Dy shpirtra tė pėrvuajtur – njė i gjallė dhe tjetri i vdekur – dalin sit ė thuash dor prej dore fitimtarė kundrejt luftės tė mosdijes dhe frikės. Dhe megjithėse filmi prek makthet tona mė tė frikshėm, dalim nga salla e kinemasė te kėnaqur dhe me ndjenjėn se ato qė na prekėn do tė sorrollaten nė mėndjen tonė pėr disa ditė, dhe ndoshta kush e di… edhe nė shpirtin tonė.

/dituri.wordpress.com/
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e Gjashtė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi