Misteri i hirit tė ‘shpirtėrave tė humbur’

Shko poshtė

Misteri i hirit tė ‘shpirtėrave tė humbur’

Mesazh  tollovia prej 02.09.14 0:31
Hiri i qenieve njerėzore peshon rreth 2.7 kilogramė. Ruhet nė njė vazo plastike rreth 46 centimetra, ose ndoshta nė njė vazo vjetėr.
Djegia e trupave po sundon ritet e funeralit nė shumė vende, por nė Mbretėrinė e Bashkuar, shumė vazo tė mbushura me hi nuk janė marrė nga familjarėt.

Drejtuesit e agjencive tė funeraleve nė Southampton, u kanė bėrė apel familjeve duke thėnė se 405 vazo hiri kanė mbetur pa u marrė.

B. Matthews tha se disa prej tyre kishin mbetur nė kujdesin e agjencive tė funeraleve pėr mė shumė se 30 vjet, ku mė e vjetra daton nė vitin 1975.

Ky nuk ėshtė njė rast i izoluar. Ėshtė normale pėr ata qė tė ndiejnė njė lloj detyrimi. Ata mund tė kenė humbur lidhjet me familjarėt, por nuk u duket e drejtė qė tė hedhin hirin. “Nė disa raste shumė tė rralla, drejtuesit mbajnė hirin e atyre qė kanė vdekur qė prej vitit 1910 apo 1920″, thotė Dominic Maguire, njė zėdhėnės i Lidhjes Kombėtare tė Drejtuesve tė Funeralėve (NAFD).

Pėrse nuk i kėrkojnė?

Nė disa raste mund tė ndodhė prej harresės ose prej mungesės sė interesit, por nė disa tė tjera, ēėshtja ėshtė edhe mė emocionale. Charles Cowling, autor i librit “Guida e funeralit tė mirė”, thotė se familjet shpesh nuk mund ta durojnė idenė e mbledhjes sė tyre. Varrimi nėnkupton zhdukje, trupi ka ikur njėherė e pėrgjithmonė, por nė rastin e djegies familjarėt duhet tė rikthehen e tė pėrballen me tė dashurit e tyre tė cilėt tashmė kanė marrė njė tjetėr formė.

“Ata nuk dinė se ēfarė tė bėjnė me ta. Disa i lėnė nė bagazhin e makinės, tė tjerė nė bodrum ose nė raftin e kuzhinės, gjysmė tė harruar”, sqaron autori.

Melanie Cooper dhe familja e saj e lanė hirin e tė atit 18 muaj. Ai kishte kėrkuar qė hiri tė shpėrndahej nė ishullin e Kretės, por familjarėve u duhej shumė kohė qė tė organizonin njė udhėtim pėr nė Kretė.

“E lamė nė shtėpinė e funeralit. Ishte mė pak e dhimbshme se sa ta merrnim nė shtėpi. Ku ta vendosnim hirin, nė garazh apo nė dhomėn e studimit? Babai ishte rreth 190 centimetra i gjatė dhe fakti qė ndodhej nė njė vazo aq tė vogėl ishte shumė e ēuditshme”, shprehet Cooper.

Ata e shpėrndanė hirin e tij te disa gurė, thanė disa fjalė dhe mė pas hėngrėn drekė.

“Nuk e kisha kaluar vdekjen e tij derisa shpėrndamė hirin”, tregon vajza.

I njėjti problem shqetėson Australinė dhe SHBA-tė.

Nė Britani, ata qė aplikojnė pėr djegie tė trupit tė tė dashurve tė tyre, delegojnė krematoriumet apo drejtuesit e funeraleve pėr t’u kujdesur pėr hirin menjėherė pas djegies sė trupit.

Ka edhe njė problem ligjor, sipas Timo Morris, shefit ekzekutiv nė Institutin e Menaxhimit tė Varrezave dhe Krematoriumit. Krematoriumet bėjnė tė qartė se, nėse askush nuk paraqitet pėr tė marrė hirin brenda njė afati tė caktuar, ato kanė tė drejtė ta shpėrndajnė nė kopsht.

Por shumė drejtues tė agjencive tė funeraleve nuk e zbatojnė kėtė politikė. Disa e ruajnė hirin pėr vite me radhė.

“Shpirtrat e harruar” nė Amerikėn e Veriut

Nė Amerikėn e Veriut vlerėsohet tė ketė rreth dy milionė vazo hiri tė pakthyera te familjet. Nė vitin 2004, hiri i 3423 personave u gjet nė spitalin shtetėror pėr tė sėmurėt mendorė tė Oregonit. Ata ishin pagėzuar me emrin “shpirtrat e harruar”, ku disa datonin qė nė vitin 1880. Drejtori i agjencisė sė funeraleve nė Pensilvani, Michael Neal, hapi faqen “Hiri i harruar” nė shkurt tė vitit 2014, me qėllim qė tė krijonte njė bazė tė dhėnash pėr hirin qė nuk e kishin marrė familjarėt. Tom de Castella, BBC.
Marre nga Gazetaexpress.com
avatar
tollovia

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi