Ligjet e jetes dhe Vdekjes

Shko poshtė

Ligjet e jetes dhe Vdekjes

Mesazh  ge zim prej 30.08.14 4:08

Njeriu bie nė gjumė duke u transferuar prej njė ligji nė njė ligj tjetėr. Kur ai ėshtė zgjuar, atė e sundojnė ligje tė cilat janė tė kufizuara. Ai sheh trupat qė e rrethojnė, pra, trupat materialė. Ai vazhdon tė ecė duke e pėrdorur edhe mendjen e tij. Kjo, pėr njeriun, quhet botė e dėshmive-fenomeneve.

Botė e cila na ėshtė e njohur tė gjithėve. Nė tė merr pjesė mbarė njerėzimi. Por, kur biem nė gjumė, ne kalojmė nė njė jetė tjetėr. Ky transferim ka ligjet e veta. Kėto nuk i nėnshtrohen mendjes, logjikės, e as dėshmive tė kėsaj bote. Ne pra, kėshtu, kemi dalė nga koha. Njeriu nuk ndien se ka tė bėjė me kohėn kur ėshtė nė gjumė, pėr arsye se nuk ka tė bėjė me elementet e kohės qė ne i disponojmė nė jetėn tonė tė natyrshme, thuaj tė pėrditshme.

Sikur tė mos ekzistonte dallimi midis ditės dhe natės, njeriu nuk do t’a pėrjetonte dallimin kohor. Ai e bėn kėtė dallim ngase bie gjatė natės dhe zgjohet gjatė ditės, ose bie nė gjumė gjatė ditės dhe zgjohet natėn. Pra, nėse nuk do t’i pėrjetonte kėto ndryshime, gjatė rėnies dhe zgjimit, ai nuk do t’a dinte se sa kohė ka kaluar nė gjumė. Gjumi e shndėrron njeriun, duke e bėrė atė tė dalė jashtė rrethit tė botės normale. Ai nuk ndien asgjė pėr tė (botėn materiale), e as ajo nuk i ėshtė e njohur. Ėshtė i ndarė plotėsisht prej saj.

Thuajse, ai ėshtė ndarė prej ndodhive tė kėsaj botė plotėsisht. Kur ai ndahet prej kėtyre ndodhive, natyrshėm, ndahet edhe prej ligjeve tė tyre. Ai mund tė shohė, edhe pse sytė i ka tė mbyllur. Ai vrapon edhe pse kėmbėt i ka nė shtrat dhe nuk i lėviz. Rrėzohet nga ndonjė majė mali e lartė dhe nuk pėson fizikisht asgjė. E sheh veten duke fluturuar nėpėr qiell, ose sheh tė pėrmbytet toka.


Edituar pėr herė tė fundit nga ge zim nė 30.08.14 4:12, edituar 1 herė gjithsej
avatar
ge zim

Having A Light Side And A Dark Side Is What Makes Life Interesting.

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vazhdimi...

Mesazh  ge zim prej 30.08.14 4:11

Ai e ndien veten se ėshtė duke qarė, ndėrsa nė realitet ėshtė duke qeshur. E kap ndonjė ankth, nxjerr zėra tė ēuditshėm, tė bezdisshėm, ose zgjohet prej gjumit i trishtueshėm. Ai gjatė kohės sė tij nė gjumė, nuk i nėnshtrohet ligjeve tė mendjes, e as nuk logjikon. Ai nuk u nėnshtrohet as ligjeve tė cilave u nėnshtrohet nė jetėn e tij normale.

Nėse i thua ndonjė njeriu se (nė gjumė) kam shkuar nė Amerikė dhe jam kthyer njėzet herė, brenda njė nate, a do tė tė pėrgėnje- shtronte? Pėrgjigja do tė ishte: jo. Por nėse ti i thua se nė gjumė kam biseduar me filanin dhe me filanin, tė cilėt kanė ndėrruar jetė qė prej shumė kohėsh, a do tė pėrgėnjeshtonte? Pėrgjigja, gjithashtu do tė ishte: jo.
avatar
ge zim

Having A Light Side And A Dark Side Is What Makes Life Interesting.

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ligjet e jetes dhe vdekjes.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 30.08.14 10:36

ge zim shkruajti:Ai e ndien veten se ėshtė duke qarė, ndėrsa nė realitet ėshtė duke qeshur. E kap ndonjė ankth, nxjerr zėra tė ēuditshėm, tė bezdisshėm, ose zgjohet prej gjumit i trishtueshėm. Ai gjatė kohės sė tij nė gjumė, nuk i nėnshtrohet ligjeve tė mendjes, e as nuk logjikon. Ai nuk u nėnshtrohet as ligjeve tė cilave u nėnshtrohet nė jetėn e tij normale. Nėse i thua ndonjė njeriu se (nė gjumė) kam shkuar nė Amerikė dhe jam kthyer njėzet herė, brenda njė nate, a do tė tė pėrgėnje- shtronte? Pėrgjigja do tė ishte: jo. Por nėse ti i thua se nė gjumė kam biseduar me filanin dhe me filanin, tė cilėt kanė ndėrruar jetė qė prej shumė kohėsh, a do tė pėrgėnjeshtonte? Pėrgjigja, gjithashtu do tė ishte: jo.
Naten, shpirti yne eshte ne levizje dhe me ane te fijes se argjendte qe eshte lidhur me trupin ai i transmeton mendjes ato qe shikon. Kjo ndodh vetem gjate nates. Ne jemi te pavetedijshem per shpirtin tone dhe na duket sikur jemi ne gjume te thelle, por ne fakt ne po shetisim ne nje gjendje komplet pa koshience, pa vetedije.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ligjet e jetes dhe vdekjes.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 30.08.14 18:33

Dakord, shpirt quajme qenien pas vdekjes tone, trup astral do ta quajme trupin qe udheton me vetedijen tone.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ligjet e jetes dhe Vdekjes

Mesazh  Anon prej 01.09.14 3:26

Shpirti ynė ėshtė mishi ynė!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ligjet e jetes dhe vdekjes.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 01.09.14 4:23

Benxhamin. shkruajti:Shpirti ynė ėshtė mishi ynė!
Mos ngaterro shpirtin me trupin. Trupi fizik eshte tjeter, shpirti tjeter. Shpirti nuk vdes kurre, trupi fizik po. Kjo shpjegon pse ka jete pas vdekjes.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ligjet e jetes dhe Vdekjes

Mesazh  Jetmira prej 03.09.15 8:20

Thon se Gjumi esht nje hap larg vdekjes, a esht e vertet kjo???
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ligjet e jetes dhe Vdekjes

Mesazh  55 prej 07.09.15 21:02

Nqs vdekja eshte 1 enigm atehere edhe jeta eshte dhe do te mbetet 1 enigm..

Ka shume ligje ne jet, por vetem 1 eshte dhe do te mbetet dominant mbi te tjeret

Cdo shkak e ka 1 pasoj

Asgje nuk nuk eshte e rastesishme

Ne e zgjedhim vete fatin ton
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ligjet e jetes dhe Vdekjes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi