Profecitė e ēuditshme qė dolėn tė vėrteta

Shko poshtė

Profecitė e ēuditshme qė dolėn tė vėrteta

Mesazh  Luli prej 11.08.14 23:31
Besoni ose jo, disa parashikime nė histori dolėn tė vėrteta.


Zjarri i madh nė Londėr

"Gjaku i tė mirėve do tė kėrkohet nga Londra, e djegur nė zjarr mė ‘66”, ka shkruar Nostradamusi.

Zjarri i madh i Londrės ka ndodhur mė 1666, duke shkatėrruar 70 mijė shtėpi.


Revolucioni francez

"Populli i robėruar, me kėngė, himne dhe kėrkesa do tė mbajė tė robėruar princeshėn dhe zotėrinė: nė tė ardhmen ata idiotė pa kokė do tė cilėsohen vullnet hyjnor. Para se tė vir lufta, muri i madh do tė bie, e Mbreti do tė ekzekutohet. Vdekja e tij vjen shpejt dhe pėr tė nuk do tė ketė pendesa. Rojet do tė notojnė nė gjak. Pranė lumin Sena toka do tė jetė e pėrgjakshme”.

Revolucioni Francez i vitit 1789 me tė vėrtetė ishte njė revoltė e pėrgjakshme kundėr aristokracisė dhe familjes mbretėrore, tė cilėt janė vrarė nė gijotinė. Mbreti Louis XVI u ekzekutua mė 1793


Adolf Hitleri

"Nga thellėsitė e Evropės Perėndimore, njė fėmijė i ri do tė lind prej njerėzve tė varfėr, i cili me gjuhė do tė josh masat, e fama e tij do tė rritet nė drejtim tė Lindjes”.

Shumė e interpretojnė kėtė si ardhja e Hitlerit nė pushtet.


Konkuistadorėt spanjollė nė Meksikė

Ardhja e pushtuesve spanjollė, nė krye me Kortezin qė u dėrgua mė 1519 tė pushtojė Meksikėn, pėrputhej me Kalendarin Maja. Aty thuhej se njeriu-zot do tė kthehet nė tokė pėr tė marrė qytetin Tenoētitlan. Actekėt e lashtė besonin se Kortezi ishte figurė legjendare qė nė objektet e tyre pėrshkruhej si gjysmė njeri e gjysmė gjarpėr. Prandaj, ai ia doli me shumė pak ushtarė ta pushtojė Meksikėn.


Vrasja e Lincolnit

Pas vrasjes sė Abraham Lincoln, njė shok i tij ka shkruar biografinė ku pėrmendet ankthi profetik qė e pėrjetoi tri ditė para vdekjes. Sipas fjalėve tė Lincolnit: "Rreth meje kishte paqe qė kujtonte vdekjen. Kam dėgjuar rėnkime mbytėse dhe se njerėz qė qajnė. Mendova se u zgjova nga shtrati dhe shkova nėn tokė. Heshtjen e ndėrpriten rėnkimet e njėjta, por vajtuesit ishin tė padukshėm. I vendosur pėr tė shkuar tek burimi e tingullit misterioz, hyra nė Dhomėn Lindore. Aty hasa njė habi tė dhimbshme. Para meje ishte njė kreven, nė tė cilėn njė kufomė e mbėshtjellė me rrobat e varrimit. Rreth tij ishin ushtarėt, qė vepruan si gardistė. Ka pasur shumė njerėz tė cilėt kanė shikuar me trishtim kufomėn, me fytyra tė mbuluara. Tė tjerė qanin. ‘Kush ėshtė i vdekur nė Shtėpinė e Bardhė?’, pyeta njė nga ushtarėt. 'Presidenti', u pėrgjigj ai. 'E vrau vrasėsi. Pastaj masa me britma tė forta mė zgjoi nga gjumi”.


Vrasja e Kennedy-t

Mė 22 nėntor 1963, presidenti John Kennedy i tha gruas: “Sot po shkojmė nė vendin e tė ēmendurve. Nėse dikush dėshiron tė mė vras nga njė armė nga dritarja, askush nuk mund ta ndalojė, kėshtu qė nuk duhet tė shqetėsohemi”. Tė njėjtėn ditė ai vritet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi