Fantazmat duarvogla te tragjedise se San Antonios

Shko poshtė

Fantazmat duarvogla te tragjedise se San Antonios

Mesazh  AI IA prej 05.08.14 13:23

Fantazmat duarvogla te tragjedise se
San Antonios
Kjo rruge, ndodhet diku afer daljes nga
San Antonio, ku ndodhen hekurudhat
neper te cilat kalon treni. Para shume
vitesh, nje murgeshe po kalonte pertej
shineva me autobusin e shkolles te
mbushur plot me femije, te cilet po
ktheheshin ne shtepi ne nje nate te
erret, pas nje ekskursioni neper qytet.
Shumica e femijeve ishin ne gjume, te
lodhur nga udhetimi dhe lojrat e gjithe
dites. Nderkohe qe autobuzi po kalonte
shinat, motorri u dogj. Pasi u perpoq
disa here te ndizte automjetin,
murgesha vuri re nje tren qe vinte me
shpejtesi te madhe, dhe pa drita te
ndezura. Drejtuesin e trenit me shume
mundesi e kishte zene gjumi. Perplasja
qe aq e forte sa, murgesha perfundoi
jashte driteras, disa metra larg
autobusit, i cili u terhoq zvarre nga
treni per disa qindra metra. Murgesha
mbjetoi, femijet jo!
Por qe ketu, nis nje tjeter histori:
Kushdo qe ndalon, parkon apo endet
mbi keto shina treni, makina e tyre do
te shtyhet nga duar te vogla fantzmash,
jashte shinave. Pervec ‘makines qe leviz
vete’, njerezit kane raportuar ndjesine e
dridhjes se makines apo kane degjuar
zera femijesh apo peshperima.Kjo
histori behet edhe me dritheruese pasi
besohet se po te hedhesh puder ne pjesen
e pasme te makines te shfaqen shenja
duarsh te vogla, menjehere pasi e
makina del nga shinat e trenit.
Disa muaj me vone, murgesha ndjehej
jashtezakonisht ne faj per gjithcka
kishte ndodhur ndaj vendosi te vriste
veten njesoj sic ndodhi me femijet. Ajo
udhetoi ne te njejtin vend, parkoi
makinen ne shinat e trenit, dhe priti
aty. Pas pak degjon sinjalin e ardhjes se
trenit, u mbeshtet ne sedilje, qau dhe
priti. Ajo degjoi qe jashte zera femijesh
qe luanin, qeshnin dhe vraponin.
Nderkohe treni nga larg e kishte pikasur
automjetin dhe kishte sinjalizuar me
drita. Murgesha mbuloi syte, filloi te
lutej, dhe ne ate moment ndjeu zerat e
femijeve te beheshin edhe me te
degjueshem. Ajo ndjeu makinen qe filloi
te levizte mbi shina, duke zbritur
kodren, ndersa treni kaloi. Jeta e saj
ishte shpetuar.
Ajo doli nga makina por nuk i pa
femijet. Nuk pa askend. Ajo pa se pas
makines kishin mbetur shenja te vogla
duarsh, si te ishin femijet qe e kishin
shtyre prej shinave. Murgesha u kthye
ne qytet dhe u mor deri ne fund me
femijet jetime. Kur ajovdiq, njerezit ne
funeral ishin te bindur se kishin degjuar
zera femijesh qe luanin, qeshnin dhe
vraponin, dhe vetem nje te qeshur prej
te rriture.
Edhe sot e kesaj dite, jane bere mjaft
prova nga mosbesues apo aventuriere,
dhe nese e parkon makinen neutralisht
ne mes te nates atje, nese qendron pa
bere ze fare, do te degjosh zera dhe
makina do te shtyhet vete jashte
shinave. Kalimi ku ndodhi gjithcka
eshte i pushturar nga shpirtrat e
femijeve, qe bejne te pamunduren qe
asnje te mos pesoje fatin e tmerrshem qe
paten ata. Shume skeptike, kane arritur
ne perfundimin qe kjo gje ndodh,
pavaresisht se ata e quajne ‘iluzion
optik’.
avatar
AI IA

Mund te besh cdo gje, por jo gjithcka!

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fantazmat duarvogla te tragjedise se San Antonios

Mesazh  elektronika prej 06.08.14 5:26

Eshte nje dokumentar ne "EXPLORER SHKENCE" mbi kete dukuri dhe eshte vertetuar plotesisht, shkencerisht, qe pjeresia e rruges ne krah te kundert eshte iluzion optik . Faktikisht e matur me aparate rruga e ka pjerresine ne drejtim te shinave prandaj makina ecen vete dhe kalon shinat .
Ndoshta ju bie rasti dhe e shikoni emisionin.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi