Familja shqiptare e “pushtuar” nga djalli

Shko poshtė

Familja shqiptare e “pushtuar” nga djalli

Mesazh  Luli prej 04.08.14 15:45Njė familje shqiptare me banim nė Prato pretendon se ėshtė pushtuar nga djalli. Historia nisi kur babai dhe nėna kanė shoqėruar pėr nė spital djalin e tyre 15-vjeēar me krahė tė djegur.

Por nuk ėshtė ende e qartė nėse djegia ishte shkaktuar aksidentalisht apo nga prindėrit e tij me qėllim pėr ta “liruar” nga demonėt.

Disa ditė mė parė edhe njė nga motrat e djalit 15-vjeēar u shtrua nė spital pėr sėmundje mendore dhe pėr djegie gjithashtu.

Ndėrsa, ekspertėt e shėndetit duke u nisur nga gjendja e rėndė e dy prindėrve, e panė tė nevojshme pėr tė lajmėruar forcat e policisė.

Sipas burimeve tė policisė, tė martėn e kaluar, ēifti shqiptar, i cili jeton nė lagjen e Coianos, kėrkoi ndihmė te pastori Nedo Mannucci, sepse babai ishte pėrfshirė nga dhimbje tė forta dhe zhurma tė ēuditshme.

Pastori Mannucci qė tė qetėsonte tė gjithė familjen shqiptare ka bekuar shtėpinė, duke u premtuar se do tė kthehej tė nesėrmen me ekzorcistin e Dioqezės sė Pratos, Peshkopin William Wells.

Tė mėrkurėn pasdite, familja nuk ka qenė nė shtėpi, por ishte strehuar nė katedrale nga ideja e pushtimit tė djallit.

Ditėn e enjte, peshkopi shkoi nė shtėpinė e shqiptarėve pėr tė kryer ritin e ekzorcizmit, por babai, nėna dhe fėmija ishin kthyer pėrsėri nė katedrale.

E njėjta situatė ndodhi edhe tė shtunėn, por disa orė mė vonė situata doli jashtė kontrollit dhe fėmija mbėrriti nė spital i djegur.

Tė dy prindėrit i janė nėnshtruar trajtimit tė detyrueshm dhe tė gjithė anėtarėt e familjes tashmė janė shėruar.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi