Zhytesit deklarojne qe objekti i mistershem ne Detin Baltik fik pajisjet elektronike

Shko poshtė

Zhytesit deklarojne qe objekti i mistershem ne Detin Baltik fik pajisjet elektronike

Mesazh  AI IA prej 04.08.14 15:08

Zhytesit deklarojne qe objekti i mistershem ne Detin Baltik fik pajisjet elektronike

Objekti i cuditshem qe ndodhet ne fund te detit Baltik ka nderhyre me pajisjet elektronike te ekipit te filmimeve qe eshte ne proces zhytje me qellimin per ta filmuar ate dhe per te mesuar dicka me shume.

Megjithate skeptiket jane duke u bere edhe me shume.

Ekipi i gjuetareve te thesareve Suedeze Ocean X e zbuloi per here te pare kete objekt vitin e kaluar.

Megjithate ne kohen e zbulimit ata nuk kishin burime te mjaftueshme per te shtuar. Tani ata jane kthyer ne vendin ku eshte bere zbulimi me teknoligjine me te mire te kesaj fushe.
Ata jane duke u munduar qe ta filmojne objektin e mistershem, por sapo i afrohen pak, atyre u prishen aparaturat.

"Cdo gje elektronike qe i afrohet, duke perfshire ketu edhe telefonin me satelit, nuk punon me kur ne ndodhemi siper objektit." - tha Stefan Hogerborn, zhyrtesi kryesor i ekspedites, per kanalin Suedez NDTV.

"Me pas ne largoheshim rreth 200 metra dhe gjithcka fillonte serish te punonte. Kur i afrohehim prape objektit gjerat elektronike prape fikeshin."

Zbulimi i bere eshte i pershkruar si nje objekt ne forme rrethore qe i ngjan nje "kerpudhe gjigande". Ne maje te objektit eshte nje protal ne forme veze/ Ekipi tha qe nje vije rruge rreth 300 metra mund te pershkruhet si 'pasarela e objektit'.

Pjesetaret e ekipit kane bere spekulime te ndryshme ne lidhje me ate cfare ata kane pare.

"Mund te jete nje meteor apo nje asteroid, apo ndoshta edhe nje vullkan, mund te kete qene aty qe ne kohen e Luftes se Ftohte, ose mund te jete edhe nje UFO.Duhet te jete patjeter dicka." - thote Dennis Asberg, nje prej pjesetareve te Ocean X.
Ne fakt nderhyrja ne objektet elektronike konfirmon tezen qe objekti i zbuluar nuk eshte aspak nje objekt i zakonshem.
Kritiket i kane akuzuar Ocean X, qe nuk ane oqeanografe, qe po perdorin shkence te dobet dhe po mundohen ne cdo menyre te terheqin vemendjen per te siguruar fonde.

Hanumant Singh, nje kerkues i Woods Hole Oceanographic Institute, tha per revisten e Shteteve te Bashkuara Popular Mechanics
qe imazhi fillestar qe beri buje ne mendi eshte kapur duke perdorur nje sonar te lire dhe te pakalibruar mire.

Ne fakt persa i perket humbjes se sinjalit, duket se nuk ka qene nje fenomen i vazhdueshem, deri sa duket se jane bere edhe filmime shume afer objektit. Dhe edhe nese ndodh , mund te ndodhe edhe per shkak te materialeve qe ndodhen nen uje qe mund te nderhyjne ne elektronikat e ndjeshme.Ocean X i mohon akuzat qe i jane bere per kerkim te terheqjes se vemendjes dhe
publicitetit.

"Ne fillim menduam qe ishin vetem gura, por kjo eshte dicka tjeter. Dhe duke qene se asnje aktivitet vullkanik nuk eshte raportuar ndonjehere ne Detin Balltik, ky fenomen behet ende me i cuditshem." -
deklaron Peter Lindberg, themeluesi i Ocean.
avatar
AI IA

Mund te besh cdo gje, por jo gjithcka!

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi