Shkencetaret: Rrathet ne arat e mbjella, paralajmerojne ngjarje qe do ndodhin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shkencetaret: Rrathet ne arat e mbjella, paralajmerojne ngjarje qe do ndodhin

Mesazh  AI IA prej 04.08.14 14:54

Shkencetaret: Rrathet ne arat e mbjella,
paralajmerojne ngjarje qe do ndodhin
Fenomeni i rratheve ne arat me te mbjella,
padyshim qe eshte nje nga misteret me te
medha te botes moderne, te cilat nuk
rreshtin se shfaquri edhe ne momentin qe
po flasim.
Jane keto rrathe, citon alb-observer.com te
cilat shfaqen ne cdo cep te botes, e madje
ne vendet skandinave dhe ne shtetin fqinje
Italine e gjetke, te cilat edhe pse te
“fresketa” shkencetaret nuk mund te japin
nje shpjegim te mirefillte se kush i
shkaktohen ato, kush i krijon.
Por, nje gje eshte e sigurt, shkencetaret
edhe pse ne menyre jo zyrtare, shprehen se
keto rrathe te cilet shfaqen kaq perfekte
jane “ymer” paralajmerues per ngjarje qe
do te ndodhin dhe se pikerisht aty ndeshet
dhe cudia me e madhe pasi, ata te cilet i
krijojne ata kane nje njohuri te pa limit
ndaj shume gjerave dhe se kane nje
“saktesi” ne parashikimin dhe
paralajmerimin e tyre…
Per shembull, nje rreth i krijuar ne nje are
me grure ne vitin 2008, tregon sistemin
solar te yjeve qe do te pozicionohen ne 23
dhjetor te viti 2012!
Dhe sigurisht qe pyetja qe lind eshte se,
pse duhet qe ne t’i dime keto ngjarje?
Kush i krijon dhe pse?
Cfare duan te na thone me keto forma
rrathesh dhe cfare mesazhesh percjellin
ato?
Nderkohe, si shkencetaret dhe studiuesit
shprehen te pamundur per te shpjeguar
krijimin dhe qellimin e ketyre rratheve,
madje ata thone nese do krahasoheshim,
dija jone ndaj ketyre shenjave eshte
“varfanjake”.
avatar
AI IA

Mund te besh cdo gje, por jo gjithcka!

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkencetaret: Rrathet ne arat e mbjella, paralajmerojne ngjarje qe do ndodhin

Mesazh  Tutkall prej 06.08.14 0:53

E kane zbuluar 'hilen' e rratheve...

"Nderkohe, si shkencetaret dhe studiuesit shprehen te pamundur per te shpjeguar krijimin dhe qellimin e ketyre rratheve, madje ata thone nese do krahasoheshim, dija jone ndaj ketyre shenjave eshte “varfanjake” "
HaHaHa
avatar
Tutkall

Aforizėm apo Citim *:

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi