Rrathėt misteriozė nė fund tė Detit tė Japonisė

Shko poshtė

Rrathėt misteriozė nė fund tė Detit tė Japonisė

Mesazh  AI IA prej 04.08.14 14:51

Rrathėt misteriozė nė fund tė Detit tė
Japonisė
Gjatė njė ekspedite zhytjeje nė ujėrat e
Amami Oshima, njė ishull gjysmėtropikal nė
Japoni, njė zhytės dhe fotograf vendas, Yoji
Ookata zbuloi disa struktura nė rėrėn e
fundit tė ujit me formė jashtėzakonisht tė
rregullt, qė duket si e projektuar nga
inteligjenca njerėzore.
Struktura nė formė rrethore nė rėrėn e
ujit, rreth 25 metra nė thellėsi, me
diametėr rreth 60 cm ėshtė njė dizajn
shumė i bukur, dhe fakti qė ėshtė
pikturuar nė fund tė detit, tė jep
pėrshtypjen e njė misteri tė madh,
autorėsinė e tė cilėve shumė do tė
shpejtonin ta lidhnin me inteligjencėn
alinene nėnujore, siē ka ndodhur edhe mė
herėt me zbulimin nė Detin Baltik.
Por, Ookata vėzhgoi pėr ditė me radhė
strukturėn e ēuditshme me qėllim qė tė
zbulonte mė tepėr rreth saj dhe e gjeti mė
nė fund autorin e talentuar. Ai ėshtė njė
peshk i ujėrave tė Detit tė Japonisė, i cili i
krijon rrathėt nė rėrė me qėllim qė tė
afrojė femrėn gjatė periudhės sė
fekondimit. Dhe, duhet thėnė se me anė tė
kryeveprės sė tij nėnujore ia arrin mė sė
miri.
avatar
AI IA

Mund te besh cdo gje, por jo gjithcka!

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi