A egziston Kopshti i Edenit ?

Shko poshtė

A egziston Kopshti i Edenit ?

Mesazh  AI IA prej 03.08.14 23:30

Jane degjuar shume histori dhe hipoteza mbi te famshmin Kopsht te Edenit, por pyetja qe qendron akoma eshte : A ka ekzistuar vertet Kopshti i Edenit? A vazhdon te ekzistoje?

Cdo person qe ka sado pak njohuri mbi fene dhe historine biblike, ka njohuri edhe me vendin ku mashkulli dhe femra e pare ne Toke u njohen me njeri tjetrin. Sipas pershkrimeve Kopshti i Edenit duhet te kete qene nje vend i mrekullueshem, i mbushur me bukuri dhe me bimesi.Nese Kopshti i Edenit ka ekzistuar vertet, sfida per gjetjen e vendndodhjes se tij nuk ka qene nje sfide e lehte. Ashtu si thuhet ne Bibel, nje lume dilte nga kopshti dhe ndahej ne 4 dege. Keto kater lumenj qe krijoheshin quheshin; Pishon, Gihon, Tigris, dhe Eufrati. Vendndodhja e Pishon dhe Gihon kane qene problemi kryesor ne percaktimin e vendndodhjes se Kopshtit te Edenit.


Permbytja ne kohen e Noah, eshte ajo qe e ka ndryshuar gjeografine e botes duke e bere keshtu shume me te veshtire qe te identifikohet vendndodhja e sakte e kopshtit. Disa spekulime thone qe lumi te cilit ne Bibel i referohet me emrin Pishon mund te jete Nili i sotem.


Teorite per vendin se ku mund te ndodhet Kopshti i Edenit ne fakt jane te shumta.


Ka shume vende te cilat jane futur ne listen e vendeve te dyshuara per te qene Kopshti i Edenit. Megjithate, nese vendi i sakte nuk dihet, shumica e teorive bien dakord ne dicka; Egjipti, Irani, Iraku, Turqia, Arabia Saudite, dhe Izraeli jane vendet me te dyshuara dhe qe mendohet qe te kene qene vendndodhja fillestare e Kopshtit te Edenit.


Disa mendojne qe kopshti ishte i vendosur ne Turqi pasi origjina e lumenjve Eufrati dhe Tigris jane pikerisht te ky vend. Ka te tjere qe mendojne qe vendndodhja aktuale do te ishte Arabia Saudite per shkak se Arabia Saudite eshte vendi i cili eshte asociuar me token biblike dhe eshte referuar si Havilah.


Ka edhe nga ata te tjere akoma qe besojne qe Kopshti i Edenit shtrihet nen ujerat e Gjirit Persik.


Nje prej teorive gjithashtu e besuar nga shume njerez eshte edhe teoria qe pretendon qe Kopshti i Edenit te ishte kontinenti i humbur i Atlantis.


Ka edhe nga ata njerez te cilet mendojne qe Kopshti i Edenit nuk ka patur asnjehere nje ekzistence tokesore dhe qe kopshti eshte shfaqur vetem si nje reference tokesore per nje parajse hyjnore.


Ne fakt, fjala Eden ne vetvete duket se i ka rrenjet e saj ne nje fjale Sumere qe ka kuptimin e rrafshines. Sipas Talmud, Eden i referohet ne fakt territorit se ku kopshti ishte i vendosur se sa vete kopshtit, ashtu si eshte menduar per shume kohe.


Ne fundin e viteve 1990, nje arkeolog i quajtur David Rohl, deklaroi qe kishte gjetur Kopshtin e Edenit. Ai thoshte se vendndodhja e kopshtit ishte 10 milje larg qytetit Iranian Tabriz, ne nje lendine te rrethuar nga male shume te larta. Ai i identifikoi lumenjte Gihon dhe Pishon si aktualet Araxes dhe Uizhun.


Por a eshte kjo vendndodhja e vertete dhe aktuale e Kopshtit te Edenit? A ekzistonte vertet ne ate kohe? Po tani a ekziston me ky Kopsht kaq i shumeperfolur?


Nderkohe misteri i vendndodhjes dhe ekzistences se Kopshtit te Edenit vazhdon, dhe hipoteza vazhdojne te hidhen.


avatar
AI IA

Mund te besh cdo gje, por jo gjithcka!

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston Kopshti i Edenit ?

Mesazh  55 prej 04.08.14 18:29

Edeni eshte Sex. Prej sex-it hym ne kete bot dhe vetem me ane te tij mund te hym prap ne Eden. Bibla (ose ndonje histori tjeter e ngjashme me kete) eshte nje kod per tu deshifruar dhe jo nje histori.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston Kopshti i Edenit ?

Mesazh  DaniEL prej 05.08.14 11:46

Kopshti qė Perėndia mbolli nė Eden ishte drejt lindjes, domethėnė nė lindje tė Palestinės, pika e referimit pėr drejtimet biblike. Ndodhej nė zonėn e Mesopotamisė, afėr lumenjve Tigėr (Hiddekel) dhe Eufrat.

עדן
‛êden
ay'-den
qe do te thote shtepia e kenaqesisve dhe gezoj, admiroj,endem,adhuroj e te tjer
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston Kopshti i Edenit ?

Mesazh  syri i art prej 05.08.14 13:28

kopshti i edenit,esht nje paraboll shum interesante...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston Kopshti i Edenit ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi