Pse disa besojnė nė bestytni?

Shko poshtė

Pse disa besojnė nė bestytni?

Mesazh  Odin prej 01.08.14 23:48

Nėse i shmangeni daljeve nga shtėpia tė premteve me datė 13, ktheheni tre hapa mbrapa kur macja e zezė ju prenė rrugėn apo trokitni nė dru sa herė qė e mendoni ndonjė dėshirė tė mirė, kjo do tė thotė se besoni nė bestytni.

A keni pyetur ndonjėherė se si janė shfaqur kėto rituale tė imėta tė cilave shpesh u ikni?

Pse tėrfili me katėr fletė sjellė fat?
Besimi qė tėrfili me katėr fletė sjell fat rrjedh qė nga Anglia e lashtė. Do tė thotė, priftėrinjtė e keltėve kanė besuar se kjo bimė e rrallė ka fuqi magjike. Besohej qė personi qė e ka gjetur nė fushė ndonjė tėrfil me katėr fletė, ka fituar aftėsi tė shohė krijesa, si shtrigat dhe demonėt. Duke iu falėnderuar kėsaj aftėsie, ky person ka mundur t’i ikė kėsaj e bashkė me tė edhe tė mbrohet nga ata.

Pse macja e zezė sjellė fatkeqėsi?Qė nė kohėt e lashta lidhur me macen e zezė ka shumė tregime tė tmerrshme. Ėshtė konsideruar si e familjes sė djallit, qė ajo paraprinė vdekjen, apo nė dorėn mė tė lehtė tė fatkeqėsisė ėshtė thėnė qė nė te fshihen shtrigat dhe demonėt…Me kohė nga kėto tregime ka rrjedhur edhe besimi qė personit qė macja e zezė ia prenė rrugėn, do t’i ndodhė ndonjė fatkeqėsi, sepse demoni i keq qė nė te gjendet ia ka prerė rrugėn e jetės.

Pse mendojmė dėshirė kur e shohim yllin duke rėnė?Dikur ėshtė besuar qė nė qiell ka yje aq sa njerėz nė tokė, pėrkatėsisht qė secili njeri nė lindje e fiton yllin e vet, i cili paraqet shpirtin e tij. Kur njeriu vdes, trupi ndahet nga shpirti (ylli) dhe ai bie, pėrkatėsisht shkon nė ‘atė’ botė. E pasi qė ėshtė besuar qė shpirti i tė vdekurve drejton fatin tonė, kur e shohim yllin duke rėnė, e mendojmė njė dėshirė dhe lusim shpirtin e tė vdekurit qė tė na e dėgjojė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi