Operacioni sekret me UFO-t

Shko poshtė

Operacioni sekret me UFO-t

Mesazh  Berti69 prej 29.07.14 22:56

Jo mė shumė se rreth 85 000 ushtarė dhe personel ushtarak kanė marrė pjesė nė kėtė operacion, qėllimi i tė cilit ishte tė demonstronte forcėn kundėr ish Bashkimit Sovjetik qė NATO ėshtė tėrėsisht e parapėrgatitur pėr tė rezistuar dhe tė kundėrsulmojė nė rast tė ndonjė sulmi tė sovjetikėve kundėr Europės perėndimore. Por, njė ditė gjatė ushtrimeve, u raportuan sė paku dy takime tė papritura tė tyre me UFO tė dhėnat e tė cilave i ishin dėrguar personalit detar nė bordin e anijeve nė Atlantik qė gjendej nė mes tė Irlandės dhe Islandės.Njė takim i parė i kėtillė paraqiste njė trekėndėsh “tė kaltėr dhe gjelbėr” tė cilėt ishin parė duke fluturuar mbi det me njė shpejtėsi qė mund tė ishte rreth 1500 km/h.

Mė vonė nė tė njėjtėn ditė, tri objekte tė paidentifikuara, kanė ecur mė tė njėjtėn shpejtėsi nė njė format trekėndėshi. Tė tria objektet raportohet qė kanė emituar “njė dritė tė bardh tė rėndė”. Pjesė e Forcave Ajrore Britanike tė pėrfshirė nė Mainbrace ishte skuadroni 269 – i cili e ka bazėn nė RAF Ballykelly nė Irlandė – me adresė postare RAF Topcliffe, Yorkshire, Angli. Ishte Topcliffe qė mė 19 shtator tė vitit 1952, qė kishte raportuar pamjet e UFO-ve qė kanė bėrė histori nė mesin e anėtarėve qė kanė shėrbyer nė RAF.

Mė 20 shtator tė vitit 1952 njė dokument i shkruar dhe i nėnshkruar nga majori i aviacionit Dolphin nga RAF Topcliffe – ishte dėrguar nė qendėr e nė tė cilin shkruante: “Nė pėrputhje mė mėsimet e juaja, kėtu keni raportin pėr objektet e paidentifikuara njėri prej tė cilėve ėshtė parė mbi bazėn tonė nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm”. Raporti qė referohej nga Dolphin ishte njė parapėrgatitje nga njė dėshmitar kryesor, majorit tė aviacionit John Kilburn, i cili shpjegonte pėr tė ngjarjen. “Zotėri, kam nderin qė tė raportojė incidentin e mėparshėm nė tė cilin isha dėshmitar tė premten mė 19 shtator tė vitit 1952. Qėndroja me katėr persona tė personelit tė aviacionit ushtarak tė skuadronit numėr 269 duke shikuar njė meteor sulmues qė gradualisht ulej mė poshtė.

Meteori ishte pėrafėrsisht 1524 km larg dhe ofrohej nga lindja. Paris, pa pritur shikoi njė objekt tė bardhė nė qiell qė ishte nė njė lartėsitė prej 6000 kilometrave qė ishte pas meteorit”, thoshte Kilburn. “Objekti kishte ngjyrė tė argjend dhe njė formė rrethore, dukej se udhėtonte me njė shpejtėsi tė ulėt sa njė Meteor por nė njė rrugė tė njėjtė. Arrita tė shoh shpejtėsinė e ngadalshme tė tij para se ai ulet edhe mė shumė, lėkundej nė formė tė lavjerrėsit ashtu sikurse bėn njė gjethe e fikut…Pas disa sekondave objekti ndali lėvizjen e tij dhe filloi tė rrotullohet rreth aksit tė tij”. Kilburn thekson se diēka e ēuditshme ndodhi pastaj: “Papritur rrotullimi bėhej me njė shpejtėsi tė jashtėzakonshme ku ajo lėvizi nė drejtim tė perėndimit duke u zhdukur. E tėrė kjo ndodhi brenda 15 apo 20 sekondave. Lėvizja e objektit nuk identifikohej me asgjė qė unė kam parė nė ajėr kurse shkalla e rrotullimit ishte e pabesueshme”.

Derisa dokumentacioni i Kilburn u fut nė dosje (deklarata e tė cilit u mbėshtet me dėshminė e pesė kolegėve tė tij), njė numėr i raporteve tė tjerė janė tė njėjtė e qė janė bėrė nga e njėjta stėrvitje, ku tė gjithat nė fund ishin marrė nga kapiteni i grupit J.A.C Stratton dhe i shin dėrguar Ministrisė sė Mbrojtjes nė Londėr pėr shqyrtim tė kujdesshėm. Prezenca e madhe amerikane nė Mainbrace pėrbėnte edhe njė luftanije e madhe, USS Franklin D. Roosevelt.

Mė 20 shtator (vetėm njė ditė pas incidentit tė RAF Topcliffe),njė fotoreporter amerikan me emrin Ėallace Litėin ishte nė bordin e Roosevelt pėr tė fotografuar avionėt amerikan duke u ngritur nė qiell nga luftanija. Duke bėrė fotografi Litėin shikoi njė rreth, objekt tė argjendet qė manovronin mbi flotėn amerikane. Litėin, i cili ishte duke bėrė fotografi kolor, arrin tė bėj tri fotografi tė UFO-ve.

Tė gjitha kėto foto ishin bėrė mbi flotėn Roosevelt – njė gjė qė i jepte fotove njė thellėsi mė tė madhe dhe ndihmonte pėr tė pėrcaktuar madhėsinė e UFO-ve, qė sipas raportit tė Litėin, ishte e konsiderueshme.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi