Mund ta shpjegoje kush kete se ē`po ndodh ne Shqiperi ne keto ēaste ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mund ta shpjegoje kush kete se ē`po ndodh ne Shqiperi ne keto ēaste ?

Mesazh  IndigoStar prej 28.07.14 3:00

Dal dhe shoh nga Dritarja shkriptima pafund dhe shume pak shi , ere shume e forte  vetem Shkreptin ... kjo po ndodh ne Tirane,Durres & Deri Ne Burrel ku i mora Informatat ... shikoni disa foto

avatar
IndigoStar

The starting point of all achievement is desire - Napoleon Hill -


149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mund ta shpjegoje kush kete se ē`po ndodh ne Shqiperi ne keto ēaste ?

Mesazh  IndigoStar prej 28.07.14 3:02

avatar
IndigoStar

The starting point of all achievement is desire - Napoleon Hill -


149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mund ta shpjegoje kush kete se ē`po ndodh ne Shqiperi ne keto ēaste ?

Mesazh  IndigoStar prej 28.07.14 3:03

avatar
IndigoStar

The starting point of all achievement is desire - Napoleon Hill -


149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mund ta shpjegoje kush kete se ē`po ndodh ne Shqiperi ne keto ēaste ?

Mesazh  IndigoStar prej 28.07.14 3:04avatar
IndigoStar

The starting point of all achievement is desire - Napoleon Hill -


149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

............

Mesazh  Devi prej 28.07.14 9:29

09:28:38
Spoiler:
Ndryshimet klimatike, si ndikojnė nė shėndetin e njerėzve
TIRANĖ- Rritje tė temperaturės, ulje tė sasisė sė reshjeve dhe rritje tė nivelit tė deteve, janė efekte tė pritshme tė ndryshimeve klimatike. Pėr rrjedhojė do tė ketė dimėr mė tė butė, pranverė mė tė ngrohtė, verė mė tė nxehtė e mė tė thatė, dhe vjeshtė mė tė thatė.

Vera pritet tė shoqėrohet me thatėsira pėr shkak tė rritjes sė temperaturės dhe mundėsisė sė avullimit, ēka nuk do tė balancohet me reshje. Por nga ana tjetėr, si pasojė e rritjes sė temperaturave, mundėsia e fenomeneve ekstreme dhe ndryshueshmėrisė sė temperaturave minimale brenda vitit ėshtė mė e madhe.
Rriten mundėsitė e thatėsirave mė tė shpeshta dhe mė tė ashpra tė cilat shtojnė mė shumė rrezikun e zjarreve.

Ndėrkohė qė tė gjitha kėto kanė ndikimin edhe nė shėndetin e njerėzve. Kėshtu, pritet qė shpeshtimi dhe intensiteti i lartė i valėve tė nxehtėsisė mund tė rrisė numrin e vdekjeve kardiovaskulare apo respiratore tė shkaktuara nga nxehtėsia e verės.

Nga ana tjetėr, reshjet ekstreme mund tė pėrkeqėsojnė problemet ekzistuese tė sėmundjeve, aksidenteve dhe lėndimeve qė lidhen me ujin.

Shqipėria, si vend mesdhetar, mbart potencial pėr pėrhapjen e sėmundjeve tropikale, si ethet Ēikungania, ethet tropikale, dhe sėmundje tė tjera. Ndryshimet klimatike do tė pėrkeqėsojnė mė tej situatėn e sėmundjeve qė shkaktohen nga cilėsia e keqe e ajrit nė tė gjitha qytetet kryesore tė vendit, por veēanėrisht nė Tiranė. Studimet tregojnė se nga ndotja e ajrit nė Tiranė janė regjistruar rreth 500 vdekje mbi numrin e zakonshėm tė vdekjeve, kryesisht prej tejkalimit tė pėrmbajtjes sė grimcave mė tė vogla se 2.5 mikron. Kjo pėrmbajtje ėshtė rreth 2 herė mė shumė se normat e lejuara evropiane dhe 2.5 herė mė e lartė se rekomandimet e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė dhe kjo vihet re jo vetėm nė Tiranė, por edhe nė qytete tė tjera tė mėdha tė vendit. Po kėshtu, rreziku i alergjive nga ndotja ėshtė mė e madhe.

Ndėrkaq, referuar kėsaj, Shqipėria me njė sistem shėndetėsor publik po diskuton pėr pėrshtatjen e tij pėr pėrballimin e patologjive tė mundshme. Dokumenti strategjik pėr pėrshtatje tė sistemit shėndetėsor me ndryshimet klimatike, i bėrė publik pak kohė mė parė, tregon qartė njė qasje bashkėkohore tė sistemit shėndetėsor shqiptare ndaj ndryshimeve tė klimės.
avatar
Devi

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nuk Ka shpjegim ajo qe nuk dihet thjesht hamendesoet

Mesazh  99koli prej 28.07.14 14:36

Shkencerisht eshte thjesht nje mot me ēregullime .
Pyetja ėshtė a ėshtė rastesi muaji dhe dita kur ndodh
apo diēka ka ndodhur. Dhe hamendesimi im
esht se mund te jet momenti kur dyert e parajses mbyllen
dhe ato te ferrit hapen. Ky kontranst duket.
avatar
99koli

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mund ta shpjegoje kush kete se ē`po ndodh ne Shqiperi ne keto ēaste ?

Mesazh  Odin prej 29.07.14 13:40

Pse u ndriēua fuqishėm qielli nė Shqipėri, flasin ekspertėt

Pak orė pas mesnatės qielli ėshtė ndriēuar nga njė fashė qė rrezatonte dritė sikur ishte njė orė mėngjesi. Njė pamje e tillė ėshtė parė jo vetėm nga banorėt e kryeqytetit por edhe tė qyteteve tė tjera tė cilėt mė pas kanė postuar nė Facebook pamjet e qiellit ndryshe pa e ditur fenomenin atmosferik.Pėr meteorologėt kemi tė bėjmė me njė tornado nė shkallėn mė tė dobėt tė saj. Nė orėn 01.10 minuta ka pėrfshirė pjesėn veriore dhe qendrore dhe mė pas ka pėrfshirė tė gjithė territorin.

Shkarkesat elektrike, ka qenė dhe drita qė ėshtė reflektuar nė orėt e para tė mėngjesit. Mė tė dukshme kanė qenė nė zonat bregdetare ndėrsa mė dobėt nė zonat malore. Shkak janė vetitė e ndryshme atmosferike qė kanė ndodhur gjatė kėtyre ditėve.

Pėr 4-5 orė kanė rėnė 60 ml shi, ndėrkohė qė zakonisht nė muajin korrik nė Tiranė duhet tė bjerė 40 milimetra shi” thotė meteorologia Lajda Porja e shėrbimit MeteoAlb, nė njė prononcim pėr median.

Nė kuadėr tė kėtyre ndryshimeve atmosferike shpjegohet edhe ajo qė ndodhi nė Sarandė pak ditė mė parė dhe qė u quajt njė tornado. Nė fakt meteorologėt nuk e shpjegojnė fenomenin nė Sarandė si njė tornado, por njihet me termin “Trombamarina” e shkaktuar nga qelizė stuhie qė bie nė det lagunė dhe nuk ka lidhje fare me tornadon.
avatar
Odin

614


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi