Tronditje e thellė nė baraspeshėn e qenies

Shko poshtė

Tronditje e thellė nė baraspeshėn e qenies

Mesazh  Luli prej 26.07.14 19:53

Ndėr shumė krime, njėri prej tyre pati dalė m’u nė krye. Njė 57-vjeēar vrau nėnėn e vet e, pasi nuk u ngop me aq, edhe e dogji. Shumė pėrcaktime u thanė pėr vrasėsin. Ėshtė pak tė quhet pėrbindėsh apo i ēmendur.

Sidoqoftė, mbi atė krim tė rrallė, pėrsėriten kėto gjykime: Biri vrau tė ėmėn. Djali i moshuar e dogji kufomėn pėr tė ēuar deri nė fund marrėzinė e pashoqe. Vrasėsi nuk ishte adoleshent, por plot 57 vjet. Shenjė e ēmendurisė sė plotė, pas krimit, ishte edhe fjala e shqiptuar prej tij qė, “Zoti mė tha tė vrisja nėnėn se ishte e keqe”. Por nė Myzeqe ka njė thėnie: “Prindi, edhe po u bė gomar, mos i hip sipėr, tėrhiqe prej kapistre”. Mė pas mėsuam lajm edhe mė tė padėgjuar (nėse ia vlen krahasimi?): nėna vrau fėmijtė e saj. Mirėpo, sipas njė koncepti teologjik, “kur nėna vret fėmijėn, bota ėshtė nė pragpėrmbysjeje”.

Biri qė vret nėnėn, ėshtė kriminel i pashoq dhe urrehet prej ēdokujt. Por, nėse prej atij pėrbindėshi e pėsoi e ėma, pėr njerėzit e tjerė mbeten problem vrasės tė tjerė, qė marrin jetė pėrditė nė shoqėrinė tonė dhe brenda familjes. Gjithkush e quan vrasėsin e nėnės sė vet njė tė ēmendur e pėrtej, ndėrsa ekzekutorėt e tjerė tė disafishtė bėjnė tė ēmendurin duke qenė shėndosh e mirė e nė mend. Ata nuk bien nė sy pėr prishanė mes nesh, derisa njė ditė shfaqen tė neveritshėm.
Blen i biri i botės veturė, ulet para timonit dhe, me tė dalė nė rrugėn e tė gjithėve, ecėn me shpejtėsi skėterre, vritet vet ose shpėton i plagosur, ndėrsa lė tė vrarė e gjymtuar disa tė tjerė. Kėta marrokė kanė ngritur njė varrezė tė tėrė tė vdekurish, me tė ashtuquajturėn Luftė e Rugėve tė Shqipėrisė.

Ka syresh qė gjinden befas nėpėr ngatėrresa kotsėkoti dhe nxitojnė drejt vrasjes. Ky lloj krimi ėshtė bėrė aq i kollajtė dhe i shpeshtė sa, pėrmasa numerike e tij ia ka kaluar tronditjes qė shkaktojnė mėnyrat e ekzekutimit kur burri vret gruan, vėllai motrėn, nipi gjyshen, i ati fėmijėn, fėmija tė ėmėn. Shoqėria rri e shtangur para kėtyre rasteve, ndėrsa duhet tė kishte rrokė, me kohė e me vakt, atributet e gjykatės sė pakorruptuar – tė ndėshkonte ashpėr, me njė opinion tė fortė e tė pandėrprerė. Ėshtė llomotitje, si nėpėr gjumė, tė dėnosh mbyturazi ose vetėm atėherė, kur dėgjojmė pėr rastin barbar tė ekzekutimit tė nėnės plakė nga i biri.

Ca tė tjerė e kanė ngritur mirėqėnien duke shti nė themelet e saj jetė njerėzore tė pafajshme: i kanė mbytur nė det pėr t’u marrė paratė; kanė trafikuar ēnjerėzisht vajza e fėmijė, duke ua shkatėrruar, deri nė palcė, qėnien e tyre dhe tė afėrmve; kanė transportuar drogė pėr tė helmuar e ēuar drejt varrit njerėz tė panumėrt tė panjohur; njė numėr njerėzish, qė askush nuk e di se sa janė, kalbin shami me me lotė, kurse vrasėsit ēojnė jetė tė hareshme e lluksi.

Ėshtė edhe njė shpurė njerėzish me kravatė. Ata vetshpallen tė ditur e tė kulturuar. Kacafytjet mes tyre mbulohen me domosdoshmėrinė shoqėrore pėr ta, dhe ec e besoje se, ky sakrifikim i jashtėzakonshėm, u bėkėrka nė emėr tė popullit, pėr t’i shėrbyer popullit, dhe nuk ėshtė kryer nė emėr tė pasurimit. Nga kjo llavė, nėpėr vite, kanė dalė kampionėt e vjedhėsve tė cilėve u pėrflitet pasuria e madhe e nuk u dihet se sa ėshtė; ua sulmojnė me fjalė dhe drejtėsia nuk ka vepruar; dihet qė kanė pasuri u nuk u faktohet ku e kanė; ėshtė nga vjedhja dhe njėrėzit kujtojnė se e kanė me djersė. Kėta vetndjehen krenarė dhe shoqėria ua njeh pėr zotėsi.

Biri vrasės ėshtė njė i ēmendur jo pse kreu vrasje, por nga qė vrau njeriun qė ia bėri kryet – nėnėn. Vrasėsit e tjerė shihen me tjetėr sy, edhe pse kryejnė vrasje tė disafishtė, nga qė i vrari nuk ėshtė nėna e vet.

Ka njė tronditje tė thellė nė baraspeshėn e qėnies shoqėrore.

Nga Qemal Sakajeva
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi