NASA: Shumė afėr zbulimit tė njė Toke tjetėr

Shko poshtė

NASA: Shumė afėr zbulimit tė njė Toke tjetėr

Mesazh  tollovia prej 25.07.14 3:34​Nėse besoni qė ka jetė diku nė pafundėsinė e universitetit, ja njė lajm i mirė: Shkencėtarėt e NASA-sė janė dakord me ju, sepse gjatė njė mbledhje tė organizuar tė hėnėn, ata thanė qė janė shumė afėr gjetjes sė njė tjetėr planeti si i yni.

Ish-astronauti dhe administratori i NASA-sė, Charles Bolden, mbajti njė fjalim tė gjatė mbi planet qė ka NASA pėr kėrkimin e jetės nė planetėt e tjerė. “A besojmė ne se ka jetė edhe matanė Tokės?” pyeti ai. “Unė marr guximin tė them se shumica e kolegėve tė mi sot thonė se ėshtė e pamundur qė nė pafundėsinė e universit ne humanėt tė jemi vetėm.”

Disa shkencėtarė tė NASA-sė po kėrkojnė pėr shenja jete nė sistemin tonė diellor, me shumė gjasa nė Mars.
“Ne mendojmė se, nė kushtet nė tė cilėn ėshtė shkenca dhe teknologjia sot, ne jemi shumė afėr gjetjes sė njė tjetėr planeti, dhe shenja jete nė njė tjetėr botė,” tha njė shkencėtar tjetėr i NASA-sė.

“Gjetja e binjakut tė Tokės, kjo ėshtė njė lloj i shenjtė Grail,” tha John Grunsfeld, njė astronaut dhe administrator i NASA-sė, citon krokodili.

GAZETAEXPRESS
avatar
tollovia

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi