9 gjėrat qė nuk i dinit pėr Hėnėn

Shko poshtė

9 gjėrat qė nuk i dinit pėr Hėnėn

Mesazh  Luli prej 23.07.14 19:11

Sikurse edhe trupat e tjerė qiellore, edhe Hėna, sateliti i vetėm dhe trupi qiellor me i afėrt me Token tone ėshtė ende njė objekt i pa eksploruar mire.1. Hėna u formua pasi njė objekt me madhėsinė e njė planeti, u pėrplas me Tokėn rreth 4.5 miliardė vjet mė parė. Lindja e hėnės mund tė na ketė dhėnė neve ditėn tonė prej 24-orėsh.

2. Hėna shpesh kthehet nė ngjyrė tė kuqe ose ngjyrė kafe gjatė njė eklipsi hėnor. Ngjyra vjen nga atmosfera e Tokės.

3. Hėna, ashtu si edhe Toka, nuk ėshtė njė sferė e pėrkryer; ajo fryhet lehtėsisht rreth ekuatorit tė saj.

4. E njėjta anė e hėnės pėrballet me Tokėn gjatė gjithė kohės, qė kur hėna ėshtė e “mbyllur me dallgė jonormale”, rotacioni i saj koordinon periudhėn e saj orbitale rreth Tokės.

5. Hėna duket mė e madhe mė afėr horizontit. Ne ende nuk e dimė se ēfarė e shkakton kėtė “iluzion tė Hėnės”.

6. Nuk ka jetė nė hėnė, sepse nuk ka ajėr pėr tė marrė frymė dhe nuk ka mbrojtje nga goditjet e asteroideve.

7. Disa qytetėrime njerėzore pėrdorėn Hėnėn pėr tė shėnuar muajt, numėrimin e ditėve nė mes tė hėnės sė re (ose faza tė tjera tė zgjedhjes).

8. Hėna po largohet. Ajo nuk do tė jetė rreth e rrotull pėrgjithmonė si Toka, ajo ndoshta ėshtė e destinuar tė humbasė nė zjarret e diellit, dhe kėshtu ajo tė konvertohet nė njė gjigant tė kuq.

9. Hėna e plotė ushtron njė tėrheqje emocionale nė mendjen e njeriut.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi