Piramidat

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Piramidat

Mesazh  Admin prej 04.05.08 12:40

SATELITET ZBULOJNE RRATHE TE CUDITSHEM PRANE PIRAMIDAVEDisa dite me pare, ne vazhden e studimeve hartografike sistematike, te realizuar nga satelite te sofistikuar mbi vendet simbol te qyteterimit egjiptian, jane lajmeruar ca unaza te cuditshme me forme persosmerisht rrethore dhe te pambyllura ne nje hapesire prej peseqind metrash 1 kilometer ne jug te rrafshines se Gizes.

Pak qindra metra nga Sfinksi, dhe ne linje me te simbas nje vertikaleje veri jug, jane zbuluar nje duzine figurash rrethore nga telekamerat e fuqishme te satelitit vezhgues: mbi terren ato shfaqen te mezidallueshme, te molisura nga kalimi i shekujve dhe nga veprimi i pareshtur i eres, e cila ka niveluar shkretetiren kompakte por te therrmueshme.

Megjithate s’eshte e veshtire te besohet se, ne zanafillen e vet, duhej te kene ekzistuar hulli me te qarta, me te mirepercaktuara dhe me te shquajtshme me sy te lire edhe ne nivelin e rrafshines se shkelur.

Perballe nje zbulimi te tille, te pazakonte, ende deri me tash nuk jane bere interpretime qe mund t’i konsiderosh te padyshimta, por megjithate as Egiptologjia zyrtare nuk eshte deklaruar ende.

Zahi Haeass, Drejtori i Keshillit te Pergjithshem te Antikitetit ne Kajro dhe dhe nismetar i studimit hartografik satelitor te vendeve arkeologjike (me mbeshtetjen e nevojshme edhe nga National Geographic), nuk ka deklaruar ende ndonje shpjegim bindes ne lidhje me kete fenomen.

Gjithsesi, shkencetaret hulumtues te Keshillit te Pergjithshem te Antikitetit te Kajros ngulmojne se nuk ka arsye per te mos besuar se ky zbulim ka lidhje me boten e larmishme mitologjike dhe religjioze te Egjiptit Antik, ndaj dhe duhet shpjeguar me elemente qe perfshihen ne boten e faraoneve.

Ka nga ata qe pranine e rratheve do te donin ta lidhnin me Sfinksin, i cili, me gjase, nepermjet figurash te tilla te thjeshta do mund te pasurohej dhe legjitimohej ne funksionin e tij si ruajtes i mjedisit te shenjte te varreve te rrafshines se Gizes.

Rrathet e zbuluar tash se fundmi lidhen me kete statuje gjysmenjeri gjysmeluan (ne vazhden e dhjete viteve reastaurim jane zbuluar kater tunele ne trupin e sfinksit, te gjithe te shpjeguar si funksionale per strukturen).

Fakti qe rrathet e rinj jane ne nje aks me sfinksin dhe dallohen se nuk jane vendosur ne menyre te rastesishme, mund te na beje te mendojme qe mund te kene patur ndonje funksion astronomik e se do te jene realizuar duke u orientuar mbas ndonje yllesie, e cila astronomeve te oborrit do t’u jete shfaqur qartesisht e dukshme ne kupen qielore.

Duke u shtyre edhe me tej ne interpretimin e figurave te reja gjeometrike, nuk kemi si te mos permendim nje tekst te rendesishem te sarkofageve, i cili daton ne kohen e Mbreterise Antike (gje qe domethene se eshte bashkekohes me ndertimin e sfinksit, i cili qe ngritur nga faraoni Kefren diku rreth vitit 2500 para Krishtit).

Teksti eshte shkruar me hieroglife egjiptiane dhe thote keshtu: «Isha ai qe lindi si nje rreth».

Dime qe ne mitologjine egjiptiane, per te thjeshtuar konceptet teogonike, universi i tere gjendej i shtrire ne

Egjipt dhe kesisoj qe hyjnizuar. Keshtuqe rrethi, ne raport me format e tjera gjeometrike, nuk do te kete qene tjeter vecse paraqitja e Universit ne castin e shperthimit ne erresire te koherave.

Vec kesaj lindja e universit me nekropolin e gjere rezultonte logjike, sepse ishte vendi qe egjiptianet e konsideronin burimin e jetes se ameshuar; e shihnin te ndryshme nga ekzistenca tokesore por absolutisht te permbyllur ne teresine e te krijuarit.

Nje lidhje e tille, absolutisht e respektueshme me mendimin religjioz te ketij qyteterimi antik, do t’i mekonte limfen jetesore kujtdo qe do te deshironte te sugjeronte nje interpretim ezoterik te figurave rrethore e do ta percillte zbulimin ne hulline e faraoneve antike dhe te nenshtetasve te saj.

Koha Jonė

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteret e Piramides

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:23

Misteret e Piramides

Dhoma gjigande te fshehura ne thellesi poshte piramides se Gizes

Nga David H. Lewis, New Jersey, USA i cili ka shpenzuar vite te tera ne studimin e doreshkrimeve te lashta dhe deshifrimin e hieroglifeve.

Perktheu Darius

Parathenie: Ne kete shkrim (liber) autori deklaron se nje hyrje e panjohur dhe sekrete per ne Piramiden e Madhe eshte gjetur duke u bazuar ne te dhenat dhe kodet e deshifruara qe u zbuluan ne nje varr ne vitin 1936.

Varri qe permbante kodet eshte zbuluar ne lindje te Athines por permbajtja e kodeve nuk ishte deshifruar ne menyre te rregullt per shume vite me rradhe. Po – nuk ka qene para qershorit te vitit 1976 kur nje grup i vogel arriti te hynte ne keto dhoma gjigande te nendheshme, thelle nen Piramiden e Gizes (ose sic njihet ndryshe ajo e Keopsit).

Grupi deklaron se ka arritur te rregjistroje me mijera mikrofilma mbi ate qe zbuluan aty, gjera qe provojne vizita te largeta ne kohe nga jashtetoksoret, civilizime te nendheshme dhe shoqeri shume te zhvilluara ne Toke.

Mund te duket nje deklarate shume fantastike ose nje bllof por kini parasysh nje fakt qe nese kjo eshte e vertete, komuniteti shkencor konservativ si dhe forcat e medha politike qeverisese do te benin ceshte e mundur per te per te ndaluar daljen ne publik te ketij informacioni.

Kjo deklarate nuk eshte e pabazuar sepse raportet e sapo nxjerra te Projektit Zbulimi tregoojne qarte qe ata qe jane ne pushtet kane arritur te mbulojne ne menyre pothuajse perfekte si dhe te mohojne vizitat e shumta te Jashtetoksoreve ne 60 vitet e fundit. Nje tjeter force e madhe qe perpiqet te mjegulloje madje dhe te zhduki komplet keto zbulime eshte dhe vete Kisha dhe feja perendimore.

Vete autori ka qene biri i nje prifti dhe ai vete konfirmon qe berja publike e ketyre fakteve do tregonte ate qe “Zoti” nuk ishte ai qe krijoi token dhe njeriun disa mijera vjet me pare sic thuhet ne bibel. Pra keto arsye jane mese te mjaftueshme per kedo qe te kuptoje psene e fshehjes se gjithe ketyre informacioneve te se kaluares se njerezimit dhe arritjeve qe keto civilizime kane patur ne shkence dhe teknologji.

Le te vazhdojme me zbulimin e misterit te madh

“Kjo ndermarrje e pazakonte ne keto dhoma sekrete ishte shume e kushtueshme, jo vetem ne aspektin monetar por ne ate te kater jeteve njerezore qe u humben ne vitet qe vijuan fill mbas ekspedites dhe qe kishin lidhje me hyrjen ne ato dhoma dhe informacioni qe u gjet aty. Ndonese asgje nuk u leviz nga dhomat, mikrofilmat treguan se ishin shume me te vlefshme se cdo metal apo vlere monetare per te cilat ka shume veta qe i vene mbi jeten njerezore.

Eshte teresisht e dyshimte qe keto mikrofilma do vihen ndonjehere ne dispozicion te publikun e gjere dhe do vazhdojne te mbahen te ruajtura me te njejtin fanatizem dhe sekret si anija hapsinore qe eshte kapur dhe ruhet ne Bazen tone Ajrore.

Ato qe jane te rregjistruara ne kete varr jane po aq afer pafundesise sa dhe vete koha dhe nese do ishin arritur te fotografoheshin te gjitha disqet dhe pjatat (jo vetem 2700 prej tyre) sot shume gjera do ishin zgjidhur dhe njeriu do clirohej perfundimisht nga frika qe i rendon shpirtin prej paditurise dhe te panjohures.

Ne mbase kemi arritur te fitojme nje njohuri te mjaftueshme per te zgjatur vitet e jetes sone, te ndryshojme menyren e jeteses per te gjithe ata qe popullojne token, te ndalojme urine masive qe ka perfshire vendet e botes se trete, te gjejme kuren per semundjet si kanceri dhe te tjera semundje te pasherueshme dhe eventualisht te krijojme nje rrace te re njerezore pa lakmine dhe babezine e kesaj qe bejme pjese tani.

Nese do kishim germuar me thelle dhe do kishim fotografuar me shume mund te kishim arritur te zbulonim sekretin e makinerive te antigravitetit, te perfeksiononim teknologjine lazer dhe te permiresonim shoqerine tone, te permiresonim udhetimin brenda perbrenda planetit tone, te prodhonim ushqime te permasave shume te vogla por ne gjendje per te shuar urine e miliona njerezve dhe se fundi do te mund te gjenim perdorimin e tingullit ne telekinezi dhe teletransportim.

Ajo cfare keni lexuar ne faqet parardhese eshte vetem baza e vertete e ekspedites dhe nje permbledhje e shkurter e te dhenave te marra. Duke qene se Piramida eshte nje evidence e te kaluares se njerezimit dhe nuk mund te dublikohet, atehere mund te themi me plot gojen se Arka e Nohas, Ufo-t dhe Atlantidasit futen ne te njejten kategori, pra pjese e nje teknologjie shume te avancuar e nje civilizimi qe dikur popullonte token tone.

Pra nese keto te verteta thelbesore tashme jane te dukshme, atehere si eshte e mundur qe te mohohet permbajtja e ketij varri (ne themelet e piramides) ose vete fakti i ekzistences se varrit?

Nuk eshte dhe aq e veshtire te imiagjinosh teknologjite e te pareve tane ne krahasim me keto tonat tani. Perparimi i tyre ishte i bazuar ne njohurine supreme te transmetuar nga te tjere per miliona vite ndersa perparimi yne eshte i bazuar ne endjet pa fund te trupave tane per te arritur te fitojme nje pjese fare te pallogaritshme zhvillimi.

Udhetimi per ne Varr

... ajo qe do lexoni tani mund te habisi shume prej jush, mund te ofendoje dhe krijoje mosbesim tek pjesa tjeter por ajo qe do lexoni eshte fakt dhe ka rezultuar nga nje ekspedite aktuale ne nje dhome te ndaluar dhe nje sekreti madheshtor – te ndertuara nga nje rrace inteligjente shume shekuj perpara sesa besimi aktual qe Adami dhe Eva ishin njerezit e pare te vendosur ne Toke.

Per te gjithe ata qe kane nje bindje te theksuar fetare nuk jam duke i paraqitur faktet e gjetura ne formen e nje sakrilegji kur i referohem Adamit apo Eves sipas standarteve bilbike. (vete babai i autorit ka qene prift).

Pak jave perpara zbulimit te kesaj ekspedite te hyrjes se fshehte ne pjesen e jashteme te Piramides, nje grup shkenctaresh nga Universiteti i Californias sapo kishin mbaruar ekzaminimin e jashtem te struktures duke perdorur aparatura me rreze infra per te percaktuar nese kishte ose jo ndonje kalim sekret ose dhome sekrete ne brendesi te Piramides te padiktuar nga vezhgimet e meparshme.

Ne momentin qe keto rreze fokusoheshin ne Piramide, cdo pjese solide do i kthente keto pjese mbrapsht dhe ne rast te kundert pra nese do kishte ndonje hapje ose hapesire ato absorboheshin me shume se zakonisht. Kjo menyre ekzaminimi nxorri ne pah ekzistencen e rrugalimeve te brendeshme si dhe te dhomave qe dihen nga studiuesit. Por ajo qe shkenctaret nuk dinin ishte fakti i absorbimit te rrezes ne nje te milionten e sekondes e cila ne fakt tregonte per shkallet sekrete te cilat ndodheshin fill mbrapa dhomes se Mbretit dhe Mbretereshes.

Ne kete rast jemi duke folur per nje hapje te madhe prej 74 cm si rrugekalim qe ishte ne linje direkte me keto rreze infra. Nje rrugekalim kaq i ngushte eshte e natyrshme qe sdo arrihej te diktohej dhe poshte ketyre Dhomave, struktura rrethuese ishte shume e ngjeshur qe te leshonte rrezet qe permendem. Pra me pak fjale ky eksperiment i Universitetit nxorri ne pah asgje me shume se hapjet e zakonshme qe ishin pare dhe asnje nga kalimet e brendeshme.

Sidoqofte nje grup i zgjedhur njerezish te kesaj ekspedite (perfshi ketu dhe vete autorin e librit) kishin dijeni me se miri per nje hyrje te fshehte dhe nje lloj kalimi te brendeshem i cili deri ne qershor te vitit 1976 i kishte shpetuar pikasjes nga sepcialistet qe kishin skanuar siperfaqen me instrumenta nga me te sofistikuarit. Sic e kam nenvizuar ne hyrje te ketij libri, vete hyrja per ne tunel u zbulua mbas 40 vjet kerkimesh intensive, gabime, deshtime dhe nderhyrjesh nga qeveria Egjyptiane.

Duke hyre ne Piramide nepermjet ketij kalimi sekret duhet te kuptoni qe nese ky fakt do zbulohej nga zyrtaret Egjyptiane ose nga rojet e shumta qe ishin aty, grupin e shkenctareve e priste burgu i sigurt ose dhe ekzekutimi me vdekje pa asnje mundesi amnistie pasi do konsiderohej si nje mizori ndaj qeverise se vendit.

Sa per tju dhene nje informacion paraprak mbi hyrjen sekrete per ne dhomat e nendheshme, ka dy rruge te panjohura (per shumicen derrmuese te lexuesve te ketyre rrjeshtave). Njera nga hyrjet ndodhet afer majes se Piramides ku forcat magnetike luajne nje rrol vendimtar ne hapjen e dyerve (vendndodhja e sakte do mbahet e fshehte) dhe hyrja tjeter ndodhet poshte bazes se varrit te fshehte ne Dhomen e Rregjistrimeve (keshtu u quajt dhoma ku u gjeten materialet historike).

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:26

Vendndodhja e sakte e hyrjes, afer majes se piramides nuk ishte percaktuar me saktesi deri ne momentin kur u be nje ekzaminim i kujdesshem i cdo guri ne dhjete shkallet e fundit ne gjatesi dhe lartesi. Edhe mbasi shkrimet e lashta ishin perkthyer dhe deshifruar dolen shume veshtiresi per te gjetur gurin e sakte i cili tregonte nje ndarje nga guri tjeter aq te holle sa nje fije floku midis mbushjes me cimento dhe gurit qe pasonte.

Thjesht duke ecur me pellembe dhe analizuar cdo gur do ishte e pamundur te dallohej nje krisje kaq e imet dhe per kete arsye kaluan muaj te tere pa asnje rezultat dhe te mbushura me deshperim per shkak te deshtimit. Sipas teksteve te gjetura guri duhet te levizte mbrapsh, pra te futej brenda duke perdorur nje komande verbale (zanore) dhe duke perdorur frekuencen dhe tingullin e duhur. Ky ishte perfundimi qe ishte arritur, pra per te qene ne gjendje te gjehej hyrja sekrete duhej perdorur nje diktofon. Vete fakti i kuptimit te perdorimit te tingullit ishte nje arritje jo e vogel. Cfare mbetej ishte interpretimi i sakte i shkrimit origjinal te gjetur ne Greqi.

Hyrja e sakte per ne Tempullin e Sfinksit po ashtu kishte mbetur nje sekret i ruajtur me se miri dhe mbas 10.978 vjetesh dihet vetem nga disa persona te vecante. Ky Tempull eshte nje vezullim i nje bukurie te papare me zbukurimet e floririt qe te lene pa mendje dhe me morine e shumte te gureve te cmuar te vendosura tek altari sekret, harqe te nje arkitekture te pazakonte, mure te mermerte jashtezakonisht te lemuar dhe me nje ngjyre te purpurte dhe me dyshemene ne ngjyre argjendi e mbushur me hieroglife te panjohura.

Diku midis morise se mureve prej mermeri dhe shtyllave mbajtese ndodhet nje dere sekrete dhe nje kalim per ne varrin poshte Piramides se Gizes. Sot, si Piramida ashtu dhe Sfinksi ruhen 24 ore ne dite me roje te shumta dhe turistet mbahen larg nga keto dy struktura.

Qe dikush te hyje ne hyrjen sekrete qe ndodhet ne maje te Piramides duhet te ndodhet saktesisht perpara nje guri te caktuar dhe te kete hapesire te mjaftueshme per te manovruar ne rast se arrin sukses ne hapjen e kalimit sekret. Kur dy nga pjestaret e grupit tone ishin gati me fjalekalimin sekret dhe me tingujt e duhur vibracional, askush nuk ishte i sigurt sesi do funksiononte. Per disa nga skeptiket qe jane gjithmone pjese e cdo grupi, levizja e ketyre gureve jo vetem ishte e pamundur dhe jo praktike por edhe e padegjuar me pare ne asnje teori shkencore.

Per kete arsye ata ishin te bindur qe 40 vitet e kushtuara ketij studimi ne realitet ishte thjesht nje perpjekje e kote, nje trill mashtrues qe njerezit antik kishin hartuar per te futur ne qorrsokak ata do qe arrinin te deshifronin kuptimin e sakte te doreshkrimeve antike qe u zbuluan ne te dale te Athines, Greqi ne vitin 1936. Ndonese te gjithe pjestaret e kesaj ekspedite mbronin deri ne nje fare mase vertetesine e informacionit te ketyre doreshkrimeve, perseri kishte doza te medha skepticizmi dhe mosbesimi.

Perpara se te tentohej duke provuar disa vibracione verbale, duheshin bere pergatitje te shumta dhe te konsiderueshme. Duheshin bere studime para se gjithash per tju fshehur rojeve te shumta dhe tentativa duhej kryer ne momentin e nderrimit te tyre dhe ne ate ore kur vemendja e tyre ishte me e paket dhe nderprisnin patrullimin e zakonshem perreth Piramides. Ishte rregjistruar qe cdo grup i perbere nga 8 roje nderrohej cdo 4 ore dhe ky sherbim kryej per 12 ore rrjesht, nga ora 6 e mengjesit deri ne oren 6 te pasdites.

Pra ishte nje turn prej 12 oresh dhe duke qene se gjithe turistet duhet te largoheshin nga Piramida brenda ores 4.30 te pasdites, turni i tyre mbaronte ne fund te intervalit 12 oresh. Per shkak te disa vonesave te zakonshme ishte e pamundur qe te kryej ndonje levizje e sigurt deri ne oren 8 te mbremjes. I vetmi roje i mbetur ne hyrje te Piramides nuk paraqiste asnje problem pasi pozicioni i tij i rojes ishte ne krahun e kundert te hyrjes sekrete qe ndodhej ne murin jugor.

Data per te kryer hapin e pare ishte caktuar per 5 Marsin 1976 ne nje nate ku do mungonte ndricimi i henes per te pakten 4 ore. Perpjekja e pare rezultoi e kote per deshperimin e te gjithe grupit dhe nete te tjera me te njejtin rezultat pasuan deri sa grupi u derrmua fizikisht dhe emocionalisht mbas heres se 20-te. Pavaresisht nga reflektimi i drites se Henes, grupi kishte kryer ngjitje te panumerta ne majen e Piramides, pra lartesia prej 450 kembesh dhe fatmiresisht nuk ishin vene re nga askush. Perpjekja dhe insistimi i tyre u be akoma me i deshperuar dhe filluan te mos ruheshin me nga roja.

U krye nje total prej 37 perpjekjesh dhe te gjitha deshtuan. Ne cdo njgitje ku zakonisht perfshiheshin 6 pjestare te ekspedites e perbere prej 11 vetash, fjalekalimet u provuan ne shume vibracione verbale te ndryshme por perseri deshtuan ne hapjen e gurit. Mbas perpjekes se 36 nga te gjithe anetaret u shfaqen shenja te qarta merzije, deshperimi dhe nervash dhe nje mosbesim i hapur filloi ti pushtonte te gjithe.

Keto perpjekje te parreshtura e dhane rezultatin e tyre dhe ne rradhet e grupit u duken qarte shenjat e lodhjes. Nga 6 pjestare qe ishin fillimisht ne cdo perpjekje, numri i tyre u reduktua ne 3 dhe keta ishin nga me te vendosurit. Ngjitje zbritjet filluan ne 5 Mars deri ne 6 Qershor pa rezultatin me te vogel.

Por ne oret e mengjesit te dates 7 Qershor 1976, ne qetesine e thelle te nates u degjua dicka ne drejtimin e nje guri te vecante. Drita e dobet e elektrikut te dores (perdorimi i nje ndricimi te fuqishem per arsye qe kuptohen ishte i pamundur) tregoi nje vize fare te holle midis cepave te holle te gurit ku kishte rene cimentoja, asgje me shume.

Duke qene se ne dinim cdo centimeter dhe grade perreth atij guri, u be menjehere e qarte qe ajo therrmosje e vogel e cimentos nuk ishte aty me pare. Dicka kishte ndodhur, nje levizje sado qe vogel qe kishte krijuar ate plasaritje dhe zhurmen e cuditshme. Pervec ketyre dy ngjarjeve te pazakonta, nata e dates 7 kaloi e qete.

Do ishte data 9 Qershor (7 Qershor sipas llogaritjeve henore) kur u arrit suksesi qe ishte teresisht aksidental. Rregjistruesi i zerit i toneve te vibracioneve u ndez padashur kur Amend Abouu e shkeli me kembe. Rezultati ishte i menjehershem. Ky bllok guri prej 15 tonelatash filloi te levizte shume ngadale duke u spostuar ne brendesi dhe duke krijuar nje tingull qe ngjasonte me levizjen e nje guri te madh mbi hunj te trashe.

Koha e sakte kur ndodhi kjo gje ishte 7 minuta mbas ores 14 (14 plus 7 bejne 21) ose 7 minuta mbas ores 2 am te dates 9 Qershor. Sipas llogaritjeve dhe arsyetimeve qe beme me pas arritem ne perfundimin qe koha e ndare ne shtate ne diten e caktuar, plus tingullin e sakte virbrues te fjalekalimit kryenin hapjen e hyrjes sekrete.

Blloku i gurit levizi (ose rreshkiti) se mbrapthi per nje distance jo me shume se 7 kembe (ose 210 cm) duke lejuar nje hapesire jo me shume se 90 cm dhe kjo per shkak te struktures se zgjatur te shtreses qe ishte nen gur.

Ne vend qe te futeshin ne hapjen e krijuar, grupi hezitoi per disa sekonda dhe kjo per shkak te ndodhise dhe papritur dhe gjendjes se shokut. Por vendimi u mor brenda disa sekondave dhe tre eksploratoret u hodhen brenda ne te hapuren e gurit. Sapo krahu i personit te trete u fut brenda, guri gjigand filloi te levizte ngadale duke shkuar perseri ne vend. Koha e pergjithshme e hapjes dhe e mbylljes ishte 35 sekonda plus 49 sekondat qe ndejti e hapur.

Ne momentin e hyrjes Amend Abouu qe drejtonte grupin kishte vene gabimisht kemben ne nje pjese te paqendrueshme dhe u rrezua neper shkalle. Rrezimi u pasua nga klithjet e tij dhe ne se patem te veshtire te merrnim me mend qe ai mund te ishte demtuar seriozisht por fatmiresisht doli qe ishte thjesht nje bertitje frike dhe pjesa tjeter ishte reja e madhe e pluhurit qe na pushtoi te gjitheve per minuta te tera duke vonuar zbritjen e metejshme.Nente muaj perpara 9 Qershorit, kishin riprodhuar nje maket te piramides sipas stilit te Hollywood dhe sidomos pjesa jugore e Piramides (ku ndodhej hyrja) ishte e riprodhuar ne menyre perfekte.

Duke e ditur mire qe mbasi te gjitha kerkimet dhe studimet te mbaronin, njeriu qe do i takonte te futej ne kalimin sekret do e kishte kohen shume te kufizuar, ishin bere perpjekje qe te matej koha e sakte qe do duhej per te hyre, perfshi ketu futjen brenda te personit dhe te materialeve dhe me pas koha qe do mbetej deri sa hyrja te mbyllej perseri. Nese nuk ishte bere kjo prove muaj me rradhe, ne momentin kur hyrja u hap realisht, perpjekja e pare qe do behej mund te kishte patur rezultate fatale per ndonjerin ose te gjithe grupin.

Ne perfundim u mesua se nese shfrytezohej me kujdes cdo sekonde, koha do mjaftonte per kater veta qe te hynin brenda dhe nese pjestaret nuk do tregonin asnje hezitim kjo do realizohej me sukses (gje qe ashtu ndodhi me te vertete).

Ndonese ishte bere nje stervitje disa mujore, asnje nga pjestaret nuk kishte planifikuar qe te merrte me vete ushqime dhe uje dhe ne hyrjen e pare grupi kishte me vete vetem elektriket e dores gje qe ishte shume e gabuar.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:31

Ne momentin qe guri u mbyll, tre eksploratoret e pane veten te “thithur” nga Piramida duke e lene pjesen tjeter te grupit komplet te shtangur pasi nuk ishin ne gjendje te shpjegonin se ku u zhduken shoket e tyre qe i kishin perpara syve vetem disa caste me pare. Agimi i dites se re shtoi me shume ankthin e atyre qe prisnin pasi nuk e kishin idene se ku kishte perfunduar pjesa tjeter e grupit.

Blloku i madh i gurit tashme e kishte perfunduar ciklin prej 49 sekondash dhe tre eksploratoret gjendeshin ne brendesi te Piramides, ne kalimin sekret pa e patur idene se cfare kishin bere, pse e kishin bere dhe se ku do i conte ky kalim i ngushte me shkalle. Menjehere ata u kujtuan qe nuk kishin asnje rezerve ushqimesh, uji, bateri per elektriket e dores apo mjete te ndihmes se shpejte ne rast nevoje.

Per te parandaluar nje gjendje paniku ata e shtrenguan veten qe ti harronin keto mendime dhe duke qene se tashme ndodheshin ne kurth, e vetmja rruge ishte te ndiqnin kalimin e ngushte neper shkalle dhe te zbulonin se ku do i conte. Duke ndare mendimet me njeri tjetrin dolen ne konkluzionin qe mbase guri qe hapen mbase nuk do pergjigjen ne te njejten menyre ndaj toneve vibracionale, sidomos nga brenda gurit.

Dhe kjo ide i shtyu te mendonin qe mbase nuk do arrinin te dilnin me nga Piramida dhe gjithe mundimet dhe perpjekjet e tyre do shkonin dem. Ketu, ne erresiren dhe pluhurin qe mbulonte gjithshka ata pyesnin veten nese keto 40 vjet kerkimesh do arrinin te jepnin frytet e tyre dhe nese do ishin keta ata qe do mblidhnin keto fryte apo jo.

Kalimi ishte i ngushte ndersa shkallet dhe muret ishin me gure te mprehte. Nje levizje e gabuar ne drejtim te tyre mund te shkaktone carje serioze te lekures dhe prania mijera vjecare e pluhurit dhe e mykut tregonte per nje numer mikrobesh qe e kalonte miliardin.

Ne momentin qe ndoheshin brenda ata e paten te qarte qe e vetmja rruge ishte te vazhdonin kalvarin e tyre dhe te eksploronin kalimin sekret. Mbase nje gllenjke wisky do mjaftonte qe te shplanin gryket nga pluhuri dhe rera ndersa disa vafera per tju rritur energjine, uje, nje aparat fotografik dhe elektrike dore te tjere si dhe bateri rezerve do te ishin mese te nevojshme.

Kishte kaluar pothuajse nje ore dhe te tre vazhdonin te qendronin me maje te shkalleve duke analizuar dhe studiuar me kujdes cdo ndarje ne gur qe nuk dukej e zakonshme. Ajo per te cilen u binden ishte qe guri qe kishte levizur duke ju mundesuar hyrjen per ne kalim, nuk ishte aspak mekanik. Nuk kishte asnje gjurme per te mbeshtetur kete teori, asnje mekanizem hidraulik, rrota, zinxhir, litar, fije elektrike ose forca magnetike, te dukshme ose te padukshme. Ishte e pamundur qe te percaktohej menyra sesi levizte guri masiv.

I vetmi zbulim i pazakonte i cili ishte i pamundur qe te percaktohej se cfare ishte per shkak te pozicionit te pavaforshem ne te cilin ndoheshin tre eksploratoret ishte nje brazde ne forme prerje qe ndodhej poshte qendres se gurit. Nese kishte ndonje shtrat nen gur qe mundesonte levizjen, ishte e pamundur qe te vihej re.

Ne lidhje me faktin qe levizja e gurit mund te kryhej ne menyre elektronike, kjo nuk mund te perjashtohej si mundesi pasi mekanizmi mund te ishte i vendosur ose fshehur ne brendesi te tarraces poshte te ciles ndodhej guri. Sidoqofte “mekanizmi” mbetet nje mister edhe sot e kesaj dite.

Duke e pare situaten me nje kendveshtrim shkencor mund te themi se shume nga sekretet e te kaluares sone antike mbeten te ruajtura mire dhe keta njerez te cilet njehere e nje kohe banonin ne nje kontinent me nje zhvillim te jashtezakonshem teknologjik padyshim kane patur dijeni per kleckat e detajuara te elektronikes, teletransportimit, energjise termoberthamore, ndricimin me drite te lenget (pa perdorur elektricitet), fuqine ende te fshehte te merkurit (zhives) dhe artin e ngritjes pezull nepermjet perdorimit te virbacioneve te tingullit.

Me keto ide ne koke eshte e kuptueshme qe rreshqitja e gurit mbetet nje sekret i madh por nese arrihet te kuptohet parimi atehere eshte dicka qe mund fakt i llogjikes shkencore.

Pra grupi i tre eksploratoreve tashme i futur brenda Piramides shqyrtonte me vemendje pamjen e erret qe kishte perpara dhe provonte nje ndjesi te pahasur me pare ne heshtjen e thelle dhe te pazakonte te ambjentit. Kur u ambjentuan me kete ndjesi dhe duke e ditur qe ndodheshin te mbyllur, mbase pergjithmone, reagimi i pare qe ju erdhi ishte ai i nje deshperimi dhe paniku te thelle.

Nje deshire e papermbajtur per te dale jashte dhe per te thithur ajer te fresket i pushtoi te gjithe. Gjate ores se pare te qendrimit ne brendesi te Piramides u bene shume prova me tinguj vibrues dhe me fjalekalime si dhe u perdor i njeti tingull me ate qe shkaktoi hapjen e gurit por pa sukeses. Nje eksperience e tille kujtdo do ti krijonte nje frike te temerrshme qe sdo te mund te kthehej me ne boten e jashtme.

Ne nje erresire te tille megjithe driten e dobet te tre elektrikeve te dores te pushtonte nje klaustrofobi (frike nga ambjentet e mbyllura) e papershkrueshme qe mund te krahasohej vetem me ambjentin qe e rrethonte, pluhurin dhe mykun i cili dilte jashte cdo mase ne levizjen me te vogel te pakontrollueshme.

Pika e hyrjes nuk ishte shume larg nga nje tunel ajrosjeje i Piramides dhe rryma e ajrit sidoqofte duhej te zbriste deri poshte shkalleve. Perndryshe pa pranine e ketij ajri do ishte e pamundur te merrje fryme vetem me sasine e ajrit qe mund te hynte gjate hapjes se gurit te madh.

Ndonese nuk mund te dallonim asnje gjurme te levizjes se ajrit, ai ishte aty megjithese jo aq i fresket apo aromantik sa cdo ta deshironim. Ishte i pranueshem per tu thithur ne momentin kur shperndahej reja e pluhurit dhe kur arrihej te mbahej ne minimun, gje qe ne shumicen e rasteve rezultonte pothuajse e pamundur.

Ne nje gjendje te tille ne koke te vijne mendime dhe i thua vetes qe asnje varr i fshehte sado me vlere te jete nuk mund te meritonte nje sakrifice dhe mundim te tille dhe nese fundi i ketyre shkalleve do te na conte ne nje varr sekret por te boshatisur dhe pa asnje dokument historik.

Sic e gjetem ne mundesine per tu futur ne kete kalim sekret, ashtu mund ta kene gjetur te tjere para nesh. Keto mendime beheshin akoma dhe me te zeza kur nen driten e dobet te elektrikeve shikoje shkallet e ngushta dhe te pjerrta, guret e mprehte anash tyre dhe muret e thepisura gelqerore.

Keto shkalle formonin nje dizajn ne forme drejtkendore ne nje zone te madhe pikerisht ne zemer te Piramides dhe te conte ne nje thellesi qe i kalonte 980 kembe (rreth 320 metra) nga pika e hyrjes e cila gjendeshe 470 kembe mbi siperfaqen e tokes. Ndersa kalimi neper shkalle ishte vetem 75 cm i gjere dhe jo me shume se 1.85 i larte.

Cdo grup shkallesh perbehej nga 57 te tilla dhe ne fund te shkalles se 57-te kishte nje si platforme ne fund te te ciles ngjeshur mbas murit ishte nje e dale e vogel qe mund te sherbente si nje stol, i mjaftueshem vetem per nje njeri. Arsyeja qe pse keto dalje si stola gjendeshin aty ishte e pashpjegueshme pasi nuk mund te ishin projektuar per tu ulur ne nje zone qe nuk ishte bere aspak per te udhetuar. E vetmja vlere shkencore qe mund te mendohej ishte ajo qe vete e dala si stol mund te kishte lidhje me strukuren qendrore te kalimit.


Udhetimi neper shkalle rezultoi me i veshtire sec u mendua fillimisht. Cdo hap qe kryhej ngrinte nje re pluhuri qe e kalonte trashesin e disa centimentrave. Ne intervalin midis cdo ministuhie pluhuri shtoheshe dhe era cpuese e mykut dhe te dyja sebashku e benin zbritjen neper shkalle shume te rrezikshme.

Frika kryesore ishte ajo e mbytjes nga pluhuri dhe sidomos rreshqitja neper shkallet e thepisura. Daljet ne forme stoli krijonin nje mundesi per pushim te shkurter por kjo ishte e vlefshme vetem per njerin nga ne, ndersa dy te tjeret duhet te qendronin ne platforme. Nje gllenjke uje per te shpelare grykat tona nga pluhuri i padurueshem do kishte qene me i vlefshem se gjithe ari i Forteses Knox dhe te torturonte ideja qe a ishte apo jo e vlefshme kjo zbritje e rrezikshme neper shkalle ne nje destinacion komplet te panjohur.

Mendimi kryesor qe pushtoi gjithe grupin ishte ai qe mbase zbritja neper shkalle nuk do ishte e gjate dhe kishte mundesi qe gjate zbritjes te mos kishin vene re dhomen varr qe i binte te ishte pikerisht ne krahun e kundert me Dhomen e Mbretit.

Megjithate zbritja neper shkallet e thepisura dhe guret e mureve qe te prisnin si thike ishte kaq e kujdesshme sa cdo shkalle pershkohej ne nje distance prej 3 minutash. E gjithe zbritja zgjati me shume se 10 ore por te gjithe i torturonte ideja qe do tju duhej ta benin perseri kete rruge kur te ktheheshin mbrapsht. Tensioni i zbritjes neper shkalle, kujdesi dhe ngarkesa mendore krijoi nje gjendje te tille fizike sa ne momentin kur ata arriten fundin ishin aq te derrmuar sa nuk kishin as minimumin e deshires per tu ringjitur.

Ne fund te ketyre shkalleve gjarperuese e te ngushta ata u gjenden ne nje si paradhome me dysheme prej mermeri shume te lemuar. Edhe ketu pane te njejtin stol si ai qe shikonin ne fund te cdo 57 shkalleve, tavane me harqe, mure te shumte dhe nje dere te madhe e te rende metalike.Dera ishte komplet e sheshte dhe e lemuar dhe dukej qe hapej nga jashte brenda ndonese nuk kishte asnje doreze. Menyra sesi kjo dere hapej mbeti nje mister dhe asnjeri prej nesh nuk kishte fuqine per te vrare mendjen sesi mund ta hapnin. Fatmiresisht dikush pati idene qe dera mund te hapej ne te njejten menyre sic u hap guri i madh qe zbuloi kalimin sekret ne maje te Piramides.
Pra nje fjalekalim verbal dhe vibracion zanor mund te ishte pergjigja e duhur. U shpenzuan 2 ore duke provuar me dhjetra kombinime por pa asnje rezultat. Papritur, Abouu i ra ne mend qe duke qene se ne tani ndodheshim ne krahun e kundert te kalimit, mbase do te duhej te perdorim fjalekalimin mbrapsht.

Duke perdorur fjalen ‘URIM’ qe do te thote drite ose zbulim, e njejta qe u perdor per te hapur gurin, por perseri asnje rezultat. Mbas disa provash te tjera dhe fjale te tjera dikujt i ra nder mend te permendte fjalen Gjeneza dhe kjo ishte ajo qe duhej. Dera gjigande prej metali filloi te levizte ngadale deri sa u hap komplet e ndjekur nga syte e mahnitur te 3 eksploratoreve.

Tingulli ishte ai i zukatjes se mekur te nje motori, ndonese nuk kishte asnje motor te dukshem ose elektricitet. Por nese nje mekanizem i tille ekzistonte, ky duhej te ishte i fshehur ose siper deres ose nen truallin poshte saj.

Pra tani u be e qarte qe kur te futeshim brenda, per te hapur deren perseri do te duhej te perdornim te njejten fjale qe perdorem kur hapem gurin.

Kushdo qofte mekanizmi qe ishte perdorur nga ndertuesit, tekknologjia e perdorur ishte jo vetem shume e avancuar por dhe komplet e pa imagjinuar per kohen ne te cilen ishte ndertuar.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:35

Misteret e Piramides

Pjesa e dyte

Pertej Deres

Dhoma qe vijonte mbas deres se madhe dhe te rende nuk ishte drita, ndonje ajer te kondencionuar te dallueshem ose ndonje pajisje te koheve tona moderne. Por ajo qe na tronditi me shume ishte fakti qe sapo kaloje pragun e deres nuk shikoje as gjurmen me te vogel te pluhurit apo reres.

Vetem nje pellembe me tutje ne hyrje ku ishte paradhoma ndodheshin pirgje te tera me rere ndersa brenda ne dhome as edhe nje kokrrize e vetme. Te ndodheshe ne nje ambjent te tille kaq te paster dhe pa piken e pluhurit ishte jo vetem nje lehtesim i madh per ne por edhe nje mister akoma me i madh, pertej cdo mundesie te shpjegueshme.

Perpara se te kaloj ne pershkrimin e brendesise dhe ne pergjithesi te gjithe struktures do te deshiroja qe tju jepja nje pamje te qarte te madhesise dhe ndarjeve te shumta qe kishte kjo dhome.

Varri qe mesa duket ishte ndertuar mijera vjet me pare se vete Piramida (kjo rezultonte nga vete permbajtja e saj) ishte i madhesie gjigande. Sejcila prej kater dyshemeve kishte nje permase prej 93 metrash katrore (matjet u bene mbas heres se trete) ndersa lartesia ishte 4.3 metra.

Duke mbledhur permasat e te kater niveleve dilte nje total prej 400 metrash katrore ose si te themi madhesia e nje punishteje te zakonshme te diteve te sotme. Sejcila kat kishte mure te lemuara prej mermeri, dysheme tejet te pastra nga pluhuri dhe rera dhe me nje material shume te lemuar si dhe mure te gurte qe ndanin cdo seksion te rregjistruar historik.

Cdo kthine paraqiste tavane me harqe te bera nga nje lloj guri gelqeror me prejre te vogla dhe qe kishin nje madhesi pothuajse 10 here me te madhe se nje tulle e zakonshme.Ne pjesen jugore, ne fund te dhomes ndodheshin disa shkalle te ngushta qe te conin nga nje nivel ne tjetrin. Sejcili nivel kishte nje siperfaqe prej 30 mije kembesh dhe po me te njejten pamje murale, hapesire te gjere dhe hapje ne mur.
Dizajni i brendeshem ishte shume i pazakonte ne faktin qe cdo hark i vecante ne tavan dukej sikur bashkohej ne mesin e dhomes qendrore.

Pra kater tavanet me harqe bashkoheshin ne nje pike por nuk mund te dallohej asnje gjurme cimentoje ose prerje midis gureve. Ne kater kendet e seciles dhome ndodheshin shtylla te gjera qe mesa duket ndihmonin ne mbajtjen e struktures. Keto shtylla ose kollona ishin shume te vecanta dhe te nje menyre ndertimi te pa hasur me pare. Guret e medhenj ne forme drejtkendore qe krijonin pjesen e siperme te tavanit ishin te nderthurur me nje lloj mbeshtjellje metalike te nje materiali te panjohur.

Sado e pabesueshme te duket keto veshje metalike bashkoheshin ne formen e nje disku por pa gjurmen me te vogel te ngjitjes midis tyre. Pra ajo qe shikoje ishte thjesht nje mbulese metalike e trashe 10 cm qe nderthurej neper gjithe strukturen dhe si menyre ndertimi eshte jo vetem e paimagjinueshme por edhe e pamundur per tu realizuar.

Hyrja per ne keto dysheme te varrit ndodhet ne nivelin e poshtem ose ne katin e pare ne krahun e veriut magnetik (ose murit ballor) duke perballur te njejtin drejtim si ai i hyrjes se Piramides se Madhe, drejtimi me Sfinksin. Kjo hyrje ndodhej ose ne gjysem te rruges nga Muri Verior ose direkt perballe “Hollit te Madh” sic u quajt mbas zbulimit. Sic mund ta gjykoni nga foto (meqe ra fjala foto eshte thjesht nje paraqitje artistike dhe jo foto e vertete) muret kane ndarje te cilat mbahen nga shtylla gelqerore.

Dyshemeja ndonese prej mermeri te lemuar kishte nje si lloj vezullimi dhe vazhdimisht reflektonte cdo rreze direkte ose indirekte drite. Kjo dysheme dukej sikur ishte lare dhe lemuar vazhdimisht gje per te cilen jam i sigurt qe nuk eshte ashtu. Shume prej pjeseve te mureve ishin te mbuluara nga nga disa si rafte metalike (metali nuk ishte as alumin dhe as ndonje perzjerje, celik ose ndonje derivat i tille) qe mbulonin pothuajse cdo cm te hapesires dhe midis ketyre rafteve ndodheshin disa disqe metalike ne forme te cuditshme dhe fleta drejtkendore te nje materiali shume te holle metalik teresisht te panjohur.

Vizita e pare ne varrin sekret ishte ne nje fare menyre e shkurter dhe nuk u krye asnje studim i ketyre objekteve metalike te pazakonta po ashtu as nuk u analizuan disa si makineri te cuditshme qe u gjeten ne paradhoma te ndryshme. Duke qene se zbulimi i krye krejt aksidentalisht, grupi nuk ishte i pergatitur.

Largimi nga varri ishte relativisht i kollajte dhe perdorimi mbrapsht i kodit vibracional zanor funksioni sic pritej. Vetem 2 ndejtem ne kete varr sekret pasi mezi prisnim te dilnim ne siperfaqe. Nese grupi do arrinte qe te hapte gurin e madh atehere do planifikohej nje tjeter ekspedite. Atehere dhe vetem atehere do te mund te vazhdonim te studionim dhe zbulonim ate qe gjendej para syve tane.

Dymbedhjete ore kishin kaluar dhe shpesh gjate kesaj kohe te qendrimit ne varr mendonim per gryket tona te thara dhe do jepnim gjithe parate qe kishim vetem per nje gllenjke uje. Edhe nje gllenjke wisky do mjaftonte per te shuar etjen torturuese qe po na mundonte prej oresh.

Dera e dhomes u mbyll ngadale mbas shpinave tona dhe ne filluam te rrugen drejt majes se Piramides. Ideja qe do dilnim seshpejti na mbushte me energji dhe merzine e oreve te gjata ne ngjitjen e shkalleve e thyem duke diskutuar planin per ekspediten tjeter ne brendesi te Piramides dhe pajisjet qe duhet te merrnim me vete.

Mendimi i pergjithshem ishte qe te ndertonim nje maket te hapjes se gurit dhe te ushtroheshim ne menyre qe te saktesonim sesa persona mund te futeshin brenda perpara se guri te mbyllej perseri.

Kur tre anetaret e ekspedites mberriten ne maje te shkalleve ata menjehere provuan sinjalin tonal (kete rradhe te kthyer mbrapsht) duke e lene butonin gati. Ngjitja neper shkalle ishte pabesueshmerisht e shkurter dhe ju hengri vetem 5 ore e gjysem qe mund te duket e gjate por nuk eshte aspak e tille po te kihet parasysh veshtiresia e ngjitjes, pluhuri dhe rreziku i vazhdueshem i demtimit apo plagosjes neper guret e thepisur.

Koha totale qe na mori per te gjithe kete aventure duke filluar me hapjen e gurit, zbritjen neper shkalle, zbulimin e deres se hekurt dhe hyrjen brenda ne dhome, studimin perciptaz te saj, daljen nga dhoma dhe ngjitjen perseri drejt majes se Piramides ishte rreth 19 ore e gjysem. Kur provuam kodin zanor cdo perpjekje deshtoi dhe kjo na mbushi zemren me nje frike te papare.

Mbas nje fare kohe zhytjeje ne mendime te tella Amend Abouu papritur gjeti zgjidhjen qe duke qene se cdo gje ishte e shumezuar me shtate atehere kjo duhet te jete dhe zgjidhja. Ora tani ishte 20.45. Nese kjo teori ishte e sakte dhe numri magjik ishte 7 atehere guri duhej te hapej ne oren 21, pra nje pritje e vogel prej 15 minutash. Ose 21 + 7 sic ndodhi ne momentin e hapjes.

Ne oren 21.07 perdoren perseri rregjistruesin zanor dhe kete rradhe guri filloi te levizte ngadale dhe nje rrjedhe ajri i fresket na mbushi mushkrite per mrekulli. Liria eshte dicka e shtrenjte dhe nuk i gezoheshimi dot. Poshte nesh mundem te shikonim pjestaret e tjere te grupit qe spo i besonin syve.

Nuk eshte e nevojshme te pershkruhet se cfare ndodhi kur grupet u bashkuan. U diskutuan shume gjera ne lidhje me kete zbulim te madh. U hartuan plaen brenda diteve te ardhshme per nje udhetim te dyte dhe shqetesimi i perbashket ishte ndertimi i nje maketi per te llogaritur kohen dhe numrin e njerezve qe do ishin ne gjendje te futeshin brenda ne kalim. 15 ditet qe vijuan sherbyen per te gjetur materialet e duhura per ndertimin e modelit.

Gjate zbritjes se pare ne pame dicka e cila nuk mund te shpjegohej teresisht por sidoqofte ne ate moment tre eksploratoret ishin te perqendruar ne zbritjen e shkalleve dhe evitimin e pluhurit. Por mbas perfundimit te ekspedites se pare ju rikthyen pamjes se atyre dy dyerve te pazakonta qe ndodheshin, e para poshte pikes se mesit te shkalleve ndersa tjetra jo me larg se tre grupe shkallesh me poshte.

Nese gjate zbritjes nuk do qellonte qe ajri te ishte pastruar per disa sekonda nga pluhuri do te kishte qene e pamundur qe te viheshin re. I gjithe imazhi mendor nuk ishte fare i qarte dhe mbase nje e care ne gur mund te na kishte krijuar imazhin e nje dere. Ne momentin kur te tre po perpiqeshim te kujtonim detaje nuk u ndjeme me te sigurt per ate qe menduam fillimisht. Udhetimi tjeter per ne kalimin sekret dhe ne varrin e fshehur do zbulonte nese dyert ndodheshin aty apo ishin nje produkt halucinativ i mendjeve tona

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:38

Nga 9 Qershori 1976 deri ne 30 Tetor te te njejtit vit ishin bere shume pergatitje per te realizuar ekspediten e dyte dhe ishte vendosur njezeri qe te qendrohej me gjate per te studiuar kete varr me detaje. Qellimi ishte te fotografoheshin disa nga pjeset e dhomave dhe te ekzaminohej disa prej mijerave te pllakave dhe disqeve metalike.

Ne viziten tjeter per ne varr do perdorej nje spray gjate kalimit neper shkalle i cili do evitonte jo vetem pluhurin duke e mbajtur ate poshte dhe stabel por edhe substancat toksike qe ndodheshin me shumice ne mykun mijera vjecar. Nje tjeter ceshtje urgjente ishte perdorimi i maskave dhe i bombolave me oksigjen ne dhomat e mbyllura qe mund te gjeheshin gjate ketij kalimi.

Pajisjet qe u vendosen te merren ishin mese te mjaftueshme dhe pak nga pak po krijohej pershtypja qe me nje ngarkese te tille sdo mjaftonte koha per te hyre ne te hapuren e gurit.

Mbas nje diskutimi. Sherman Styles qe ishte Shefi Inxhinjer per ekspediten dhe Robert Simitteey i sektorit te elektronikes kembengulnin ne idene qe gjate kohes se hapjes se dyte te gurit (duke supozuar qe kjo kryehej nepermjet parimeve elektronike) rregjistrimi i atij toni vibracional special mund te vonohej pak, mjaftueshem per te mbajtur te hapuren disa sekonda me shume. Nese nje dublikim i tille mund te realizohej atehere kjo do i jepte kohe ekuipazhit qe te fuste pjesen derrmuese te pajisjeve.

Duke mos e patur idene sesi funksiononte saktesisht hapja e gurit, te gjitha eksperimentet perqendroheshin ne kete ide, pra te mundesise se zgjatjes ose perseritjes se tonit vibracional por pa u tentuar te futej brenda. Ky eksperiment u be me shume per te pare nese menyra e hapjes ishte ose jo elektronike. U hartuan te gjitha format inxhinjerike te mundeshme duke perdorur aparatura rregjistruese zanore, radare, sonare, lazera zanore, rreze-x dhe dedektore minash qe arrijne te dallojne pajisje elektronike te fshehura ne gur. Keto eksperimente te pazakonta kerkuar jave te tera kohe me deshtime dhe prova pa fund.

Ne perfundim te te gjitha eksperimenteve, mbas nje periudhe 3 mujore u arrit me ne fund suksesi duke dublikuar kohe hapjen dhe duke u bindur qe ne fakt guri hapej ne menyre elektronike por shtyrja ne kohe nuk mund te behej per me shume se 12 sekonda.

Ne 3 Nentor filloi eksperimenti. Kater anetare ishin te pranishem per kete prove dhe kishin ne dispozicion te gjitha pajisjet elektronike. Ne oren e sakte, plus shtate, toni vibracional u aktivizua drejt pikes se duhur ne gur dhe mbas hapjes se gurit toni do perseritej cdo 2 sekonda.

Fillimisht u duk sikur eksperimenti po funksiononte por diktofoni dhe vibracioni zanor arriti te mbante te hapur gurin jo me shume se shtate sekonda dhe pas kesaj per deshperimin e madh te shkenctareve, guri i rimbyll vetem se me ngadale se me pare. Sidoqofte u arrit te provohej qe guri levizte ne menyre elektronike dhe se pajisjet tona nuk ishin te afta ta vononin mbylljen per me shume se 7 sekonda.

Nese kjo do ishte arritja e fundit atehere do te na duhej te kenaqeshim me kohe zgjatjen dhe te arrinim te fusnim brenda nje tejter person, nese do ishte i shkathet ne veprimet e tij. Pra kater veta ne total.

Maketi si dhe eksperimenti me gurin rreshqites treguan vetem nje gje te rendesishme. Kater persona nese do ishin te shkathet aq sa duhet do te arrinin te futeshin ne shkallen poshte gurit. U bene prova mbas prove dhe me ne fund u bindem qe kater persona mund te futeshin por nje pjese e mire e pajisjeve duhej hequr nga lista.

Kjo ishte lista perfundimtare me pajisjet qe do merreshin: Dy ene me presion te mbushura me nga 3 gallone solucion kimik qe nevojitej per te sperkatur pluhurin. Dy kamera me rreze infra, nje kuti e vogel e ndihmes se shpejte, kater elektrike te fuqishem dore, 12 bateri rezerve, shtate pako me ushqim te konservuar per sejcilin nga personat dhe nje pagure me uje si dhe nje tjeter me leng limoni qe ndihmonte ne rrezistimin ndaj etjes.

Ato objekte qe mund te futeshin neper xhepa ishin te domosdoshem, te tjerat duhet te ngjiteshin ne pjese te trupit (zonen e stomakut) duke e bere te nevojshme rreshqitjen per ne hyrje me kurriz. Ne momentin qe do hynim ky lloj paketimi mund te spostohej ne kurriz si cante shpine. Kjo u be per arsye te shmangies te cdo lloj vonese.

Kalvari i dyte filloi ne oren 7.30 te pasdites ne 4 Dhjetor 1976 dhe qellimi ishte qe te arrihej ne destinacion perpara orarit kyc i cili vlente per te hapur hyrjen. Kur mberritem ne maje te Piramides beme disa ushtrime gjimnastikore per te cliruar muskujt nga tensioni gjate ngjitjes dhe per te qene gati per momentin e rendesishem.

Veprimi i sakte nuk kishte te bente thjesht me hyrjen sa me te shpejte brenda por edhe zbritjen e menjehereshme te 15 shkalleve qe te mund ti lejohej vend personit tjeter qe do hynte nga mbrapa. Momentin e fundit u vendos qe nese personi i katert do e shikonte qe do e kishte te veshtire te hynte atehere ai duhet te braktiste misionin.

Ata qe do hynin kete mision nuk do hynin ne tjetrin qe ti linin mundesi te gjithe te tjereve te shikonin varrin. Mbas 40 vjet pergatitjesh ishte konsensusi i perbashket kushdo qe merrte pjese ne kete ekspedite do kishte te drejta te barabarta per te vizituar ate qe kishin enderruar gjithe keto vite. Vetem dy nga pjestaret e grupit fillestar te eksploratoreve nuk ndodheshin aty dhe ishin zevendesuar 5 vite me pare (sepse nuk jetonin me).

Me ne fund ora e madhe erdhi. Ishte rregjistruar koha e sakte dhe diktofoni u ndez. Te gjithe ndaluan frymarrjen duke pritur me padurim cdo ndodhte. Zemrat na rrihnin me force dhe njeri prej nesh i filloi nje dhimbje koke e forte si rezultat i eksitimit. Kjo ishte ora e shumepritur dhe nese cdo gje do shkonte me se miri, ne do hynim ne histori.

Megjithe ato deshtime dhe perpjekje madheshtore (qe shpesh kishin pefunduar ne disfate) asnjeri prej nesh nuk ishte i sigurt qe cdo gje do shkonte sipas planit te hartuar dhe nese do arrinim te hynim te gjithe ne hapjen e gurit pa bere asnje gabim, kjo do konsiderohej si nje sukses i madh.

Foto e meposhte eshte nje punim grafik qe tregon hyrjen e fshehte, Shkallen, dhomen e fshehte dhe tunelin e “trans-tubit”.A = “dhoma” zyrtare e njohur qe perdorej per ritet dhe per te ndare trupin fizik nga ai astral ne menyre qe personi mund te perjetonte pavdeksine dhe shkalle me te larta te ekzistences.

B = Dhoma e Mbyllur dhe dysheme te shumta.

C = Kalim i panjohur per tek Sfinksi.

D = “trans-tub” sekret (i hapur me laser ne koren e Tokes shenje e gjurmave te teknologjise se larte jashtetoksore?)

E = Shkallet e ngushta te fshehura dhe sekrete.

Guri levizi sic pritej dhe cdo gje shkoi me se miri. Ne vend qe te prisnim per hapjen komplet njeri nga anetaret u zvarrit per ne brendesi te kalimit duke i dhene kohe me shume atyre qe vinin nga pas. Te gjithe arritem te futeshim brenda pa patur nevoje te perdornim aparaturat per te vonuar mbylljen e kalimit.

Do i ishim gezuar shume ketij suksesi po te mos ishte per faktin qe ky veprim i shpejte ngriti nje re te tille pluhuri qe na mbyti dhe ndonese perdorem sperkatjen ishte e pamundur qe pluhuri te shperndahej per 20 minuta. Fatmiresisht pluhuri nuk pati ndonje disavantash dhe ne momentin qe u kthjellua mjaftueshem qe te mund te perdornim elektriket, sperkatja u be me efikase per te vazhduar zbritjen neper shkalle.

Vetem pak me poshte se mesi i shkalleve (sipas perllogaritjeve te bera te sheshpushimeve) tekniku i ekspedites filloi te skanonte muret duke kerkuar ndonje dere te mundeshme per te vertetuar deklaraten e teknikut te pare nese ishte dicka reale apo thjesht nje halucinacion.

Mbas sheshpushimit te 21-te pati nje sinjal. Ne krahun e djathte qe ishte ne te kunder te sheshpushimit ne murin gelqeror dallohej qarte nje prerje ne forme dere por qe ta arrije ate duhej te kishe aftesi te majftueshme atletike pasi dera gjendej ne nje lartesi te konsiderueshme mbi shkalle dhe ishte e pamundur te arrihej qe nga plaforma. Nuk kishim asnje dyshim qe ajo prerje ne mur ishte nje dere por nuk ishte nje dere e zakonshme. Ishte nje vije e drejte nemenyre perfekte, e larte 7 kembe, 4 kembe e gjere.

Ndersa ndodheshim aty provuam disa here tingujt vibracional por pa sukeses. Asgje nuk e levizte kete dere te gurte dhe mbasi humbem nje ore aty vendosem qe te studionim kete dere ne udhetimin tjeter. Vetem dy sheshpushime me poshte dhe kete here u gjendem perpara nje dere te vertete qe ndodhej ne fund te plaformes. Fillimisht pamja nuk ishte e qarte per shkak te pluhurit shume shekullor qe i mbulonte siperfaqen.

Mund te mos ta kishim pare sikur te mos ishte per nje carje vertikale qe dukej aty e paprekur dhe e pambuluar nga pluhuri dhe myku mijeravjecar.

Kjo, sic e theksova me perpara, ishte nje dere dhe kur e sperkatem per te parandaluar nje tjeter re pluhuri mund te dallohej nje perberje si metalike. Kur goditem siperfaqen prodhoi nje tingull te mbytur qe tregonte nje dicka te trashe dhe solide. Ngjante me ato lloj dyersh qe perdoreshin ne Kishat Katolike gjate kohes se Romes. Kjo dore ashtu si dhe hyrja e gurte mesa dukej ishte e mbyllur dhe cdo perpjekje per ta hapur me kode zanore mund te ishte e kote. Pra per te mos humbur me kohe vendosem te vazhdonim udhetimin tone.

Dy prej nesh rreshkiten pak neper shkalle dhe gjate perpjekjeve per te ruajtur ekulibrin dhe rrezimin u mbajten ne muret anash qe ishin te mbushur me gure te mprehte dhe te thepisur. Per kete arsye te dy ata kullonin gjak nga shpatulla deri tek pellembet. U detyruam te perdornim ndihmen e shpejte per te parandaluar cdo infeksion te mundshem si dhe morem masa te mbulonim carjet neper rrobat e tyre, me aq sa kishim mundesi.

Mbas ketij aksidenti te vogel, vetem dy prej nesh ishin ne gjendje te mire fizike ndersa dy te tjeret po mundoheshin te kontrollonin cdo hap duke e shoqeruar me ofshama dhimbjeje. Udhetimi i gjate per ne varr perfundoi dhe te kater qendruam te shtangur perpara deres. Si dhe me pare, tingujt e duhur zanore funksionuan dhe dera u hap ne te njejten menyre.

Dy prej nesh qe kishin qene me pare ne udhetimin e pare qendruan ne hyrje dhe po ashtu bene dhe dy te tjeret te shtangur dhe te mrekulluar me nje ndjesi te pabesueshme brenda vetes sikur nje dore magjike i kishte cuar mbrapa ne kohe dhe po hynin ne dhomen historike te te gjithe koherave ku asnje qenie njerezore nuk kishte hyre me pare.

Sekreti i fenomeneve te panjohura dhe moria e papershkrueshme e thesarit shtriheshe para syve te tyre, me shume se gjithe ari dhe argjendi i kesaj bote. Aty perpara syve te tyre gjendeshe rezultati i 40 viteve studimesh, pune stermunduese, borxhe financiare, semundje dhe deshperim dhe me te vertete ajo qe shikonin ishte jashte cdo kufiri te pershkrimit njerezor.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:40

Misteret e Piramides

Pjesa e Trete

Sekretet e Varrit

Ndersa leviz perpara ngadale dhe hyn me kujdes ne deren sekrete qe permenda me perpara, e gjen veten perpara misterit te koherave. Kalimi me shkalle qe te conte tek kjo dhome ishte i mbuluar nga shtresa te tera pluhuri dhe myku dhe era qe leshonin ishte nga me te temerrshmet qe mund te nuhaste hunda njerezore, shto ketu dhe akumulimin e aromave te tjera neper shekuj.

Por ne momentin qe kaloje pragun e deres nuk gjeje as gjurmen me te vogel te ketij pluhuri, myku apo ere te keqe. Kjo dhome perfaqesonte nje nga misteret me te medha te kohes sone pasi pabesueshmerisht ishte tejet e paster dhe sidomos ajri qe thithnim aty ishte i kulluar, me i paster se ai qe mund te thithje ne siperfaqen e shkretetires, 980 kembe mbi kokat tona.

Nuk kishte asnje shenje te dukshme tuneli ajroses, mur apo vrima ajrimi ne tavan por pavaresisht nga kjo ndihej vazhdimisht nje shtjelle ajri i fresket qe vinte nga cdo drejtim. Qe te gjeje nje dhome te tille te mbyllur, te varrosur me qindra metra poshte Piramides dhe te vjeter me shume se 5000 vjecare (numer modest ky) pa gjurmen me te vogel te ajrit te keq, mykut dhe pluhurit ishte jo vetem nje faktor misterioz por edhe nje mrekulli e papare. Natyrisht aty skishte ndricim, gjurme te telave elektrike apo celesa neper mure.

Per aq sa mendonim e ndjenim se duhet te kishte ndricim dhe per ta gjetur ate kaluam nje aventure te vertete. Pergjate murit jugor kishte disa vrima ne lartesine e kokave tona me nje distance prej 21 kembesh nga njera tjetra dhe kishin disa si lente qe mbulonin ate qe gjendej pas tyre.

Duke qene se ne murin perballe tyre nuk gjendeshin te njejtat vrima, u hodh poshte teoria qe ato mund te ishin ndonje lloj aparature sy vezhguese. Keto lente paraqesnin nje tjeter mister dhe gjate cdo misioni, secili nga pjestaret ndihej si i survejuar. Keto vrima me lente gjendeshin ne cdo dysheme dhe kur i afroheshe nuk mund te shikonim asnje gjurme drite, ajri apo tingulli.

Thesaret e varrosura te nje civilizimi te lashte shtriheshin tashme para syve tane. Pa e patur fare idene e permbajtjes se dhomave ne thjeshte menduam se thesaret e gjetura duhet te ishin dokumente arkivore ose dicka e ngjashme enje civilizimi shume te lashte.

Perpos atyre qe ne mendonim se duhet te ishin arkivat historike, mbas nje vezhgimi te kujdesshem nen driten e elektrikeve te dores pame akoma dhe me shume objekte misterioze. Ne katin e pare ndodheshin disa makineri te cuditshme qe ishte e pamundur ti kuptoje ne shikim te pare, madje edhe mbas nje hulumtimi me te kujdesshem. Qe te arrinim te kuptonim funksionin e tyre do te duhej nje tjeter udhetim per ne varr gje qe kishin filluar ta planifikonim menjehere gjate ketij udhetimi te dyte.

Thesaret e fshehura te ketyre antikeve qe ishin ruajtur nga syri i publikut natyrisht qe nuk ishte ajo qe nje eksplorator i thjeshte do pretendonte te gjente pasi aty nuk kishte gure te cmuar, argjend e flori. Thesari i vertete, me i vlefshem se gjithe ari i botes gjendeshe ne formen e dokumentave arkivore, artifakte te zgjedhura me se miri dhe makina te dizenjuara me nje menyre shume te panjohur qe kalon cdo lloj imagjinate.

Me aq sa mund te arrinim ne konkluzion paraprakisht, ndarjet e ndryshme te paradhomave funksiononin si periudha kohore dhe datime te disa civilizimeve. Objektet qe ne po studionim me padurim ndonese ishin vendosur aty me qindra mijera vjet me pare dukeshin sikur sapo ishin vene disa dite me pare.

Asnjera prej tyre nuk tregonte shenja vjetersie madje dhe pjese te drunjta nuk kishin as rrenjen me te vogel apo shenje te kalbezimit. Cdo objekt me permbajtje metalike nuk tregonte asnje shenje ndryshkjeje, madje as formen me elementare te korrozionit.

Ndersa shikonim me vemendje rreth e rrotull arritem ne konkluzionin e perbashket qe shume pak gjera mund te arrinin te nxirreshin nga ky varr dhe po ashtu ishim te bindur qe hyrja e ngushte ishte bere me qellim e tille qe te evitonte daljen e objekteve nga dhoma.

Pra nese ishte keshtu atehere cdo lloj pajisje e rende qe dallohej ne katet e ndryshme duhet te jene vendosur gjate ndertimit dhe jo mbas ndertimit te dhomes. Edhe dicka tjeter qe u be menjehere e qarte ishte fakti qe varri ishte nje kapsule kohe, e njejte me kapsulat tona te kohes qe jane varrosur thelle ne toke ne pjese te ndryshme te Shteteve te Bashkuara.

Shume vite me pare (me shume se c’mund te perpiqem te kujtoj) isha i ftuar ne nje ceremoni ku qeveria jone do varroste thelle ne toke nje nga kapsulat tona te kohes. Kjo lloj kapsule ishte nje cilinder i rende metalik, ne forme te ngjashme me nje bombel oksigjeni.

Perpara se te mbyllej gryka dhe te vendosej nen toke u futen keto objekte: nje Bibel, nje liber historie i rifreskuar qe konsistonte ne ngjarjet e te gjithe botes, nje liber mjeksie ku perfshiheshin te gjitha semundjet dhe mjekimet respektive, nje kopje e kushtetutes sone dhe kopje te te gjitha ligjeve te krijuara nga njeriu deri ne ate dite te vitit 1932, himne kishtare te fese Katolike, Cifute dhe Protestante, nje harte e Shteteve te Bashkuara, monedha ne flori dhe argjend, nje liste e pothuajse cdo shpikje teknologjike me fotot perkatese, historia e fluturimit dhe projekti per te arritur neper planetet e tjera, lista e te gjitha luftrave tona dhe atyre te mundeshme ne te ardhmen, numerimi i popullsise, libra mbi ushqimin dhe dieten, nje harte e galaksise dhe qindra objekte te tjera qe u konsideruan te nevojshme ne menyre qe civilizimi i ardhshem qe do vije mbas Epokes se Peshqve (epoka jone) mund te fitoje disa njohuri se kush ishim ne dhe cfare rroli luajtem ne historine e Tokes.

Te gjitha civilizimet e kaluara (pese te tilla qe jane rregjistruar) kane lene disanga gjurmet apo arkivat e arritjeve te tyre, ose te varrosur neper varre si ky qe u futem ne, neper tabela, piktura ose doreshkrime. Eshte nje fakt qe cdo civilizim ka lene gjurme te se kaluares se tyre. Pra ky varr duhet konsideruar si i tille por ketu (sic mesuam me pas) keto arkiva nuk i perkisnin vetem civilizimeve te Tokes por te gjithe historise se njerezimit – ketu dhe pertej sistemit tone diellor.

Ne fund fare te hollit kryesor arkitektura e te cilit arrinte 300 kembe, ne nje mbajtese prej mermeri qendronte nje liber i mbyllur ne xham. (Xham eshte e vetmja fjale qe mund ti afrohet pershkrimit te atij materiali pasi nuk ishte as xham dhe as plastik po nje forme totalisht e panjohur e nje materiali te shkelqyeshem.)

Ky liber i hapur pothuajse ne mes te tij u fotografua dhe mbasi u deshifrua vite me pas tregoi per te gjitha civilizimet e meparshme dhe se kur vuri kembe njeriu ne kete planet 576.000 vjet me pare. Keto civilizime ishin listuar ne faqet e fillimit te ketij libri. Vetem keto dy faqe ishin te disponueshme pasi sic e thashe libri ishte i mbyllur ne nje mbulese mbrojtese por sidoqofte mjaftonte per te mesuar disa gjera thelbesore mbi banimin ne Toke qe ne fazat e hershme te saj.

Per ti dhene ketyre arkivave nje forme dokumenti me te fresket ne informacion do deshiroja te citoja disa thenie nga Bibla juaj ne te cilen shkruhet si vijon:

“Kur njeriu filloi te shumohej ne faqe te dheut dhe bijat e tij linden, bijte e Perendise e pane qe bija e njeriut ishte e bukur; dhe ata i zgjodhen dhe i moren per grua. Atehere Perendia tha, ‘Shpirti im nuk mund te rrije pergjithmone tek njeriu pasi ai eshte prej mishi dhe kocke por ditet duhet te jene 120 vjet (perkthyer sipas kohes universale dhe perdorimit te sistemit metrik si 582001 vjet ose datimi i sakte 576.000 vite me pare.

Ky numerim i referohet deri ne vitin 2001.) Nefilimit ishin ne toke ne ato kohe si dhe me pas, kur bijte e Perendise ju afruan bijes se njeriut dhe linden femije me to. Keta ishin njerezit e fuqishem te se kaluares, njerez te famshem.” (Gjeneza, Kapitulli 6)

Kjo fraze tregon faktin qe perpara Adamit dhe Eves ne kete toke kishte njerez te famshem dhe per aq sa mund te arrihet ne lashtesi, rraca e Nefilimeve ekzistonte ose filloi te ekzistonte rreth vitit 32.000 P.E.S. ose 28 mije vjet perpara Adamit dhe Eves. Sipas shkrimeve Adami dhe Eva filluan jeten e tyre ne toke ne vitin 4000 P.E.S. dhe ishin kreret e asaj epoke te re te Kristianizmit sipas mbreterimit te ri te Zotit... i cili mbaroi po aq papritur si filloi.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:45

Pervec arkivave te provuara te civilizimeve te kaluara dhe u listuan dhe fotografuan, grupi bashkarisht vendosen qe kishte ardhur momenti qe te perqendroheshin tek disqet metalike misterioze qe ndodheshin neper raftet e shumta ne fillim te Korridorit te Madh.

Mbas nje vezhgimi me te hollesishem dhe nga afer te disa prej disqeve metalike qe zgjodhem rastesisht pame nje si shkrim te gedhendur ne siperfaqen e shkelqyer dhe qe tregonte nje gjuhe totalisht te huaj dhe te panjohur ne krahasim me cdo gjuhe tjeter qe kishim pare ne te kaluaren.

Te dy, Sherman Stiles dhe Amend Abouu kishin njohuri te detajuara te gjuheve Arave, Cifute, Greke, Atlantides dhe Maja dhe ajo qe po shikonin nuk perngjante me asnje prej atyre qe ishin studiuar me pare. Edhe mbasi udhetimi i trete ne Varr kishte perfunduar ne perberje te te cilit ishte nje pjestar shume me teper familjar me gjuhen e Atlantidasve, asgje nuk perputhej ose te pakten perafrohej me ndonje alfabet ose strukture gjuhesore te njohur prej njeriut modern.

Vete disqet ishin te cuditshem pasi ishin te perbere nganje metal i panjohur, i holle si nje fije leter. Nesenje disk i tille mblidhej shuk ne dore sic behet zakonisht me nje cope leter, ai rikthehej perseri ne gjendjen fillestare pa lene as gjurmen me te vogel te perkuljes.

Keto disqe nuk ndryshonin ngjyre nen nxehtesine e flakes se nje cakmaku dhe po ashtu nuk thithnin as sasine me te vogel te nxehtesise nga flaka. Metali i holle, pavaresisht nga elasticiteti ishte teresisht rrezistent ndaj nxehtesise. Nuk mund te pritej, demtohej apo gervishtej as me briskun me te mprehte. Madje as diamanti me preres nuk mund ti shkaktonte as shenjen me te vogel.

Ne kete pike u hipotezua qe duhej te ishte i njejti material relativ me ate te pedorur ne mbeshtjelljen e anijeve kozmike aliene. Per ta bere pershkrimin akoma dhe me shume misterioz duhet te themi qe mbishkrimi ne disk ne formen e simboleve (gjuha) nuk ishte aspak e pikturuar, gedhendur apo stampuar.

Germat e bardha ne nje fushe paksa si te gjelber ishin te mahnintshme dhe ndonese mund te duket e pabesueshme, germat ishin ne disk si pjese perberese e tij. Sikur te ishin derdhur ne momentin qe vete disku ishte prodhuar. Madhesia e tyre varionte nga nje forme drejtkendeshe me gjeresi 7 inc dhe e gjate 14 inc me nje forme ovale diskoidale qe kishte nje diameter prej 7 inc. (1 inc = 2.5 cm). Sic doli me pas nga studimi i hollesishem i cdo gjeje qe permbante ky varr, pothuajse cdo objekt kishte pranine e shtates ose shumezimin me shtate.

Keto pjese jo te zakonshme metali u fotografuan sipas rastit pasi nese do fotografinim seicilen prej tyre ne menyre individuale do te na duhej te rrimin ne varr per shume muaj pasi aty gjendeshin mbi gjysem milioni fleta te tilla metalike dhe do na duhej me shume film, nje sasi qe sdo te mund te siguronim dot ne nje vend si Egjypti.

Mbishkrimi nuk ishte i nje lloji qe te mund te quhej hieroglif pasi ky i fundit perbehet mese shumti nga figura si ato qe jane pare me shumice neper token e Egjyptit. Ishte i nje lloji te vecante pasi cdo simbol paraqiste nje vecori individuale. Per te deshifruar kete shkrim do te duhej nje kohe jashtezakonisht e gjate dhe per te mesuar gjithe permbajtjen e asaj qe paraqitej neper disqe mbase zdo te mjaftonte as edhe nje shekull.

Disa prej disqeve nuk kishin asnje mbishkrim ne siperfaqe. Madje disa ishin thjesht fleta metalike ose metal qe dikush mbase kishte harruar ta stamponte ose nuk e kishin vrare mendjen ta hiqnin prej andej mbasi kishin mbaruar arkivimin. Kjo natyrisht qe ishte menyra e te menduarit te njeriut te siperfaqes pasi cdo gje ne ate varr duhet te kishte nje qellim te caktuar.

Kohe me vone u mesua qe keto fleta metalike permbanin vibracione verbale qe perdoreshin ne njeren prej makinerive qe ndodhej ne brendesi te varrit, gjashte ore mbasi u mesua sesi mund te perdorej. Keto vibracione u rregjistruan nga aparaturat tona dhe ndersa studimi vazhdoi per kater vjet me rradhe u be e qarte prania e toneve vibracionale.

Ne vend qe tju pershkruaj keto fleta metalike dhe permbajtjen e tyre do ju sugjeroja qe te shikonit me mire foton e meposhtme qe i perket fletes metalike me numer 19 (sipas skedimit tone) dhe do e shikoni vete se cfare pune na u desh te benim per kater vjet me rradhe duke shpenzuar 14 ore ne dite, 7 dite ne jave.Ne kete vizite te dyte ne varr kryem 1200 fotografi te disqeve dhe kjo u be per arsyen qe nese nuk arrinim dot te ktheheshim perseri ketu atehere do te mund te kishim mikrofilmat per ti studiuar ne laborator. Vizites po i vinte pothuajse fundi per shkak te perkeqesimit te gjendjes se dy pjestareve te ekspedites, Jessie Durham dhe Norman Zeller. Plani fillestar ishte qe te rrinim aty me shume se 24 ore por sic doli me pas beme mire qe e nderpreme viziten. Dy pjestaret e demtuar ndersa ngjiteshim drejt siperfaqes u perkeqesuan shume dhe dhimbjeve te plageve hde infeksionit ju shtua nje temerature e larte.

Vizita e Trete

Ka qene 12 Janari 1977 dhe ora e njejte kur vendosem por veshtiresite ishin shtuar shume pasi nderkohe grupi yne ishte vizitor i perhershem i piramides dhe skishte sesi te mos binte ne sy. Njohja me disa zyrtare te larte Egjyptiane na kishte siguruar mundesine e nje leje per te bere rimatje te perimetrit te jashtem te Piramides mbas argumentin tone qe te dhenat aktuale mbi strukturen duhet te freskoheshin.

Per te qene ne rregull me cdo gje per udhetimin e nates, filluam diten si zakonisht ne oren 10 me disa matje paraprake dhe analizime te mbi 100 gureve te jashtem duke dhene pershtypjen sikur ishim gjeometra dhe specialiste te perkryer ne metrike. Ne momentin qe rojet u larguan filluam ngjitjen per ne maje te Piramides dhe kur arritem aty ishim aq te derrmuar sa nuk e vrisnim me mendjen nese na kishin pikasur apo jo.

Kete here ishim pergatitur akoma me mire duke paketuar cdo gje te nevojshme ne pako te vogla, dysheke per fjetje, uje dhe ushqime pasi kishim vendosur te qendronim me gjate. Duke qene se aktiviteti yne kishte rene ne sy te autoriteteve egjyptiane, cdo udhetim qe benim per ne varr mund te ishte i fundit dhe per kete arsye kete rradhe kishim vendosur te studionim cdo gje me detaje sa me te hollesishme, dmth makinerit e cuditshme, te kryenim foto te tjera dhe te eksploronim pjeset e tjera te varrit me katet e mbetura pa kontrolluar.

Grupi prej kater vetash kishte marre detyra specifike dhe seicili prej nesh do studionte nje nivel te caktuar per te mundesuar keshtu studimin e plote te te kater niveleve qe kishte varri.

Ndersa personat e caktuar per te kryer fotot kishin vendosur llambat e ndricimit, te tjeret u shperndane neper katet per te analizuar makinerite e cuditshme. Kishte shume gjera per te pare dhe shume pak kohe per ti studiuar me detaje. Per te arritur te studiohej cdo kat ishte vendosur qe do shpenzohej nje maksimum prej 5 oresh ne cdo kat dhe kjo gje ishte teresisht e pamundur.

Nuk duhet harruar qe po perpiqeshim te shfletonim nje histori antike qe kishte filluar 500 mije vjet me pare dhe per nje pune te tille do te duhej nje ekip prej te pakten 20 specialishtesh me teknologjine me te fundit. Si rezultat ajo qe mundem te benim ishte thjesht nje skanim qe mund te barazohet vetem me nje minute te kesaj historie qindra mijera vjecare.

Midis artifakteve sic mund ti quajme per hir te pershkrimit ishin te grumbulluara ose te paraqitura ne dhomen e fundit ne te djathte te Korridorit te Madh nje grup aparaturash qe dukeshin si kompjutera, forma te komunikimit kompjuterik, nje ekran i ngjashem me nje televizor i futur ne nje rrethuese metalike e bere nga i njejti material si ai i disqeve, harta grafike qe tregonin perimetrin e krijimit (jo te universit), instrumenta me pllaka te sensorizuara mbi nje si tastiere dhe nje mekanizem shume i cuditshem per te cilin shpenzuam ore te tera per ta kuptuar se cfare ishte. Mund ta merrje shume kollaj per nje prozhektor gjigand nga ata qe perdoren per te ndricuar qiellin e nates me rastin e ndonje feste te organizuar nga kompani te fuqishme.

Kjo makine e cuditshme perseri nuk ishte elektrike dhe mungonte cdo lloj kablli apo mjet tjeter qe te jepte nje shpjegim konvencional mbi menyren sesi prodhohej energjia,. Pertej mbuleses transparente prej metali (metal i tejdukshem si te ishte xham) mund te dallohej nje si filament metalik qe lidhej me qendren e cilindrit.

Po pertej kesaj mburoje ndodhej nje kuti 53 me 53 cm dhe 16 cm lartesi qe dukej si nje kompjuter dhe qe dukej sikur leshonte grimca te vogla energjie . Po aty kishte pllaka te medhaja metalike te cilat pesonin nje lloj ndjeshmerie nga preka me gishta madje njera prej tyre filloi te funksiononte. Shenjat perkatese ne pllake (mbas perkthimit) do te thonin: Antigravitor !

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:46

Mbas studimeve te metejshme u zbulua se kjo aparature e shpikur nga njeriu krijonte nje nje rreze aktuale me fushe antigravitacionale ne gjendje per te ngritur nje bllok guri disa tonelatash duke e mbajtur ate pezull dhe me pas ulur ne vendin e paracaktuar.

Kjo lloj aparature padyshim ishte makina operative qe ishte perdorur per te ndertuar Piramiden e Madhe dhe qe mund te jete nje forme mbajtje ne ajer mekanike. Menyra sesi furnizohej me energji duhej te fshihej ne bazen e gjere te aparatures e cila mbas nje ekzaminimi te hollesishem dukej si nje pjese teresore pa gjurmen me te vogel te bashkimit apo ngjitjes. Kjo makineri sado e cuditshme mund tju duket lexuesve, ne kohen e ekzaminimit ishte teresisht funksionale.

U zbulua qe ishte funksionale mbas 2 oresh studimi te kujdesshem kur vala e shkaktuar nga dora kalonte mbi nje si lente ne ngjyre te kuqe. Per te parandaluar cdo lloj alarmi qe mund te binte prej makines, tingulli i nje frekuencie te larte vazhdoi vetem per disa sekonda.

Gjate ketyre sekondave elektriku i dores qe mbahej nga Sherman Stiles u ngrit pezull dhe drita qe ishte drejtuar paralel u ngrit vertikalisht drejt tavanit dhe fatmiresisht tingulli i alarmit u nderpre. Tingulli filloi i ngjashem me tingullin e nje violine ne rregjister te ulet dhe cdo sekonde ngrihej ne frekuence me nje kreshendo te papritur. U llogarit qe nese ky tingull arrinte maksimumin e tij, frekuenca e tij do ishte shume pertej diapazonit te degjimit njerezor.

Ndonese kjo duket shume e pabesueshme po ju kujtoj George Makefield nga Toronto, Kanada i cili kreu nje eksperiment me nje shpikje te ngjashme ne vitin 1931. Makina qe ai prodhoi u konsiderua nga dy qeverite, ajo Britanike dhe Amerikane si nje mashtrim dhe qe nuk mund te funksiononte.

Po ne demonstrimin ne Ottawa, George Makefield provoi makinen e tij antigravitacionale duke ngritur pezull ne ajer nje automobil e markes Buick Sedan, 1930 dhe duke e mbajtur lart nga toka pothuajse 1.85 cm per me shume se 2 ore e gjysem. Per shkak te cmimit te larte te energjise qe ai perdori nuk u konsiderua si shpikje e vlefshme dhe te dy qeverite refuzuan ta pranonin shpikjen deri sa Makefield vdiq dhe mori me vete ne varr sekretin e shpikjes. Ai vdiq ne mjerim te plote si shume shpikesa dhe shkenctare te tjere.

Ne nje situate te ngjashme, George Worl nga Philadelphia eksperimentoi me nje makine identike ne vitin 1937 ku ai kishte rregjistruar tingullin dhe vibracionin e notes DO ne nje oktave shume te larte ne instrumentin e violines dhe e aplifikoi ate 20 mije here. Ky tingull dhe vibracion i padegjuar ndonjehere ishte ne gjendje te ngrinte nga toka nje bllok solid betoni me peshe prej 5 tonelatash.

Ndejti ashtu pezull deri sa shpikesi morri perseri ne dore kontrollin e violines duke i rene nje akordi. Ne vend qe blloku te binte ngadale u perplas me force ne pllakat prej qeramike te dyshemese se laboratorit. Worl ishte ne rruge te drejte per te perfeksionuar shpikjen e tij por vdiq krejt papritur. Pra kjo lloj aparature ishte e njohur qe ne vitet 30-te dhe ajo qe shikonim perpara syve tane nuk paraqiste ndonje cudi te madhe.

Shume shpikje te tilla jane realizuar gjate 2 gjeneratave te fundit po per shkak te skepticizmit te atyre qe kontrollojne fondet qeveritare si dhe te investitoreve private, shuhen dhe publiku as qe e merr vesh ndonjehere se cfare arritjesh madheshtore mund te gezonin.

Tani qe me ne fund kjo aparature u zbulua dhe zgjidhi enigmen sesi ishte ndertuar Piramida (nepermjet perdorimit te me shume se nje makine) lindi pyetja – kush e ndertoi dhe kush ishin shpikesit e kesaj makine ta pakrahasueshme?

Nje tjeter objekt qe meritonte nje vemendje te vecante ishte po aq i cuditshem dhe i pakuptueshem sa te tjeret. Behet fjale per nje unaze gjigande metalike me nje diameter prej 25 kembesh dhe me nje si te futur ne forme tuneli ne brendesi me nje gjatesi prej 12 kembesh. Me nje shikim te pare mund te mendohej qe ishte ndonje pjese e madhe kanali betoni nga ato te nendhshmit qe bejne derdhjen e ujerave por me nje ndryshim, ky qe shikonim ne ishte metalik.

Pjesa e brendeshme (me nje trashesi prej te pakten 10 cm) kishte nje siperfaqe shume te lemuar dhe te shkelqyer, te ngjashme me veshjen e disqeve fluturuese. Edhe ne kete pjese metalike provuam te gervishtnim, prisnim apo krijonim ndonje shenje por pa sukses dhe vete metali nuk paraqiste asnje shenje ndryshkjeje apo ngjyrosjeje artificiale.

Ne pjesen ekstreme ne te djathte, nese e shikoje perballe (gje qe eshte e veshtire per ta shpjeguar) ndodhej nje si kuti kompjuterike, e njejte me ate qe pame tek makineria e antigravitetit. Duke u nisur nga eksperienca e pare me ate makine preferuam te mos e preknim. Askush nuk guxoi te provonte sepse nuk dihej cfare efekti mund te shkaktonte.

Ne brendesi te siperfaqes struktura ishte disi ndryshe. E gjithe veshja e brendeshme ishte e mbushur me vija te holla qe fillonin nga pjesa e jashteme e unazes dhe vazhdonin te ngushta ne forume spirale duke perfunduar tek pjesa tjeter ne krahun e kundert, 12 kembe ne thellesi te unazes. Keto vija te holla ishin prerje ne metal me nje distance prej 5 cm nga njera tjetra dhe ne kete distance brendesia e unazes kishte nje siperfaqe te ashper.

Dyshemeja ishte po aq e lemuar sa edhe ajo jashte unazes pervec nje vendi te caktuar. Ne mes te tunelit ishte nje si urez horizontale qe lidhte dy pjeset e harkuara. Dukej si nje lloj platforme ku mund te rrinte dikush perpara se te aktivizohej makineria.

Me ndihmen e inxhinjereve tane si dhe te tjereve, mbas 2 vjetesh teoria me e forte qe mbeshtetej kryesisht ne pranine e atyre vija te cuditshme brenda unazes, mund te shpjegohet ne dy menyra. Nga dizajni i vijave spirale brenda unazes mund te dilje ne konkluzion qe kjo aparature mund te ishte nje “makine kohe” ose nje unaze transferuese (si ajo ne filmin Stargate) per teletransportim (duke e spostuar nje person nga nje pike e caktuar ne nje tjeter nepermjet ristrukturimit te atomeve fizike).

Gjate studimit te 19 fotove nga afer te kesaj unaze te pazakonte, pergjigja duhej ti perkiste ose njeres ose tjetres teori. Ne perpjekje per te dhene nje shpjegim rracional sipas arritjeve te shkences sone ideja e nje “Makine Kohe” por...

Nje brendesi te dhomes u gjet nje tjeter dere hekuri e mbyllur por jo e kycur. Kjo dhome ishte komplet e boshatisur pervec nje modeli ne miniature te vete Piramides qe ishte vendosur ne mes te dhomes. Nuk e levizem por e matem dhe permasat e saj nga binden qe behej fjale per nje replikim te persosur te vete Piramides se Madhe e cila eshte 762 me 486 kembe ndersa modeli ishte 7.62 me 4.86 inc.

Kjo strukture ne miniature ishte krijuar me nje material te ndritshem sikur te ishte plastike. Nga njera prej fasadave mund te dallohej nje fije e holle qe perdridhej per nje gjatesi rreth 2.86 inc dhe mund te krahasohet si trashesi me telin me te holle te pianos. Nuk kishte asnje buton, disk sensoresh apo hapje me drita te vogla.

E pare nga jashte dukej si dicka krejt pa kuptim por jo gjithmone ajo qe ska kuptim do te thote se ska nje funksion. Mbas 4 vjetesh studime te kater fotografive ky objekt vazhdon te mbetet edhe sot e kesaj dite nje mister i pazgjidhur.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:47

Misteret e Piramides

Pjesa e Katert

Cfare zbuluan arkivat antike

Nga Qershori i vitit 1976 deri ne Maj te vitit 1977 u kryen 6 vizita. Ishte shume e dyshimte nese do te mund te realizonim nje vizite te shtate dhe nuk dihej se kur do te ishte e mundur kjo. Dyshimet per ekspediten dhe qellimin tone kishin filluar te ngriheshin ne mase nga ana e zyrtareve egjyptiane, sidomos per faktin qe disa here pjestaret e ekspedites sone ishin pare te ngjiteshin ne murin jugor dhe te zhdukeshin krejt papritur.

Miqte tane egjyptiane mund te jene pak te ngadalshem ne te kuptuarin e qellimit te udhetimeve tona te shumta por jane shume larg te qenurit budallenj. Ishte fakt qe cdo pjestar qe shikohej te ngjitej ne Piramide zhdukej krejt papritur dhe kjo ishte nje dicka shume e pazakonte. Cdo justifikim i metejshem per te vazhduar qendrimin aty apo blerje te ushqimeve dhe filmave fotografike do e kishte cuar dyshimin ne esktrem dhe kjo do sillte ndjekjen e sejcilit prej nesh nga ana e zyrtareve egjyptiane.

Nga keto gjysem duzine udhetimesh ne varr u kryen 2700 filma fotografik te arkivave. Ne periferi te Bonit, Gjermani kishim ngritur nje laborator ku zhvillonim filmat dhe i zmadhonim ato 250 here deri sa efekti i paqartesise e bente te pamundur perkthimin e shkrimeve te lashta. Ne Nentor te vitit 1979 te gjitha perkthimet perfunduan ne forme te pergjithshme per tu vazhduar ne vitet qe vijuan. Per te percaktuar hapat fillestare ne dekodimin e shkrimeve duhej te stabilizohej nje lloj fjalori, pa i dhene rendesi nese ishin germa apo simbole.

Disa germa qe shfaqeshin me shpesh se te tjerat u listuan ne nje grup tjeter germash. Simbolet qe i ngjanin trekendeshave fillimisht kishin kuptimin e Piramides por kur fjalia ndertohej, kjo fjale e humbiste kuptimin e struktures. Nje detaj thelbesor ishte nje germesimbol e ngjashme me nje “S” gjysem te anuar dhe me nje si vize ne mes. Kjo me pas u kuptua te ishte “qender”.

Simboli i rrumbullaket ne brendesi te te cilit ishte nje si gjysem rrethi u kuptua te ishte simboli qe paraqiste planetin tone me nje vrime te madhe ne Polin e Veriut, ashtu sic u konstatua dhe nga zbulimi i bere nga Admirali Byrd. (Per admiralin Byrd dhe zbulimin e tij do bej nje shkrim menjehere mbas perfundimit te ketij shkrimi-Darius).

Duke i bashkuar keto germa dhe simbole me forma te cuditshme dhe vendosur ato ne vije te drejte sic pranohen nga nje fjali e strukturuar llogjikisht rezultoi pa sukses disa here dhe nuk jepnin asnje nga kuptimi i pritur. Simbolizimi i zbuluar ne fillim te perkthimit ngjasonte me Gjuhen e Atlantasve dhe duke u bazuar ne kete gjuhe progresi ishte i shpejte, ndonese njohuria per gjuhen e Atlantasve ishte shume e paket.

Petrie de La Rue, i famshmi Biblioskriptori francez qe drejtonte ekipin prej pese studiuesish te nje kalibri te njejte dhe qe ishin te gjithe mjeshtra te gjuheve antike, bene nje pune kolosale.
Fotoja qe eshte postuar me siper paraqet shkrimin ne njerin nga disqet dhe perkthimi i ketij shkrimi nxorri kete informacion:

Njohuri mbi shtate hapjet e Urimi, njera ne qendren magnetike te tij (Poli i Veriut), dy ne rajonet e mesit (rajoni i Jukatanit), nje ne Kuadratin Lindor (Shtetet e Bashkuara), dy ne krahun e kundert magnetik (Polin e Jugut) dhe nje ne mes te kuadratit oqeanik (Atlantik).

Banore te nentokes ne kuadratin lindor dhe ne mes te gjysem sferes se perimetrit (Zona e Amerikes se Jugut) banor te solar 500 ne 1000 (qe do te thote se civilizimi i nendheshem ka ekzistuar prej 500 mije vjetesh solare) Baza e energjise Fizionike ne themel te sferes (kjo i referohet berthames se lenget te Tokes ose energjise se brendeshme).

Hapesira te krijuara nepermjet drites per te hyre mbas strukturave (qe do te thote se hapesirat e nentokes te banuara nga ky civilizim ishin krijuar nga rreze lazeri perreth qyteteve per te krijuar mundesine e lidhjes midis tyre.) E njejta metode ishte pershkruar ne librin e Rampas, HEREMITI.

Shtate prej te shtatave te fizionit dhe 63 nga ndarja e atomeve (qe ka kuptimin qe nga 70 qytete, shtate prej tyre kane energji ne formen e fizionit te lenget ndersa 63 perdorin perdorin ndarjen e atomit, neutronit dhe fotonit) dhe vija e nisjes drejtohet nga forca dhe lazeri. (Kjo ka kuptimin e nje fushe force speciale qe perdorej per te siguruar sistemin shtytes per anijet komzike duke i dhene drejtimin e duhur nepermjet teknologjise lazer.)

Energjia per driten e lenget (fizionin) merrej nga qendra e pese planeve te ndryshme dhe nxirrej dhe kultivohej nga fushat e forces magnetike.

Te gjitha strukturat e nendheshme te siguruara nga brendesia e berthames se berthames dhe te perpunuara me lazer strukturoheshin nepermjet ngritjes pezull (ka kuptimin qe te gjitha ndertimet strukturale metalike siguroheshin nga brendesia e tokes dhe vendoseshin nepermjet ngritjes pezull duke perdorur lazerin).

Mbas 2 vjet e gjysem studimesh intensive dhe skanimi te detajuar te 2700 mikrofilmave duke zmadhuar ato qe paraqiteshin me te lehta ne perkthim, duke studiuar harta dhe te dhenat e tjera, u mesuan shume gjera ndonese fotot e bera ne librarine “metalike” nuk kishin rend kronologjik.

Nepermjet ketyre perkthimeve ne mesuam per civilizimet tona paraardhese sic e permenda me perpara, gjuhen e tyre dhe arritjet e tyre, sidomos faktin qe perpjekjet dhe zhvillimi teknologjik nuk kishte nderhyre me elementet e natyres. Mesuam po ashtu qe Egjyptianet ishin pasardhes direkt te rraces Atlanteane dhe sesi sebashku kishin jetuar si njerez te civilizuar, ndryshimi i emrave qe ndodhi mijera vjet me pare si dhe vendet ku ata kane jetuar.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:49

Misteret e Piramides

Pjesa e Peste

Fuqia Supreme e Njeriut

2700 mikrofilmat e kryera ne varr nxorren ne shesh shume gjera mbi vizitoret tane Aliene dhe mesimet e tyre dhe perpjekjet per te nxjerre ne pah fuqite e padukshme te rraces njerezore si dhe per ta aftesuar ate ne thyerjen e barrierave tokesore. Zoti krijoi Token dhe mbi te krijoi njeriun, ky ishte mesazhi qe ishte shkruar.

Njeriu duke qene i verber mbi ligjet universale dhe qellimit te ekzistences se tij si rrace njerezore eshte i paafte te kuptoje ate qe ishte shkruar dhe nuk mund te kuptoje qellimin e vete kohezgjatjes se jetes se tij. Disa te perzgjedhur nga te paret tane duke patur njohuri mbi universin ja u shpjeguan ato te tjereve por pjesa me e madhe e mases sone inkompetente i shmangen fakteve qe ata nuk munden ose nuk i pranojne si te verteta.

Duke qene se njeriu eshte nje shpirt ne nje trup njerezor dhe eshte pasardhes direkt i Zotit dhe Alieneve refuzon me mosperfillje faktin qe te gjithe kane lindur te barabarte dhe pavaresisht nga zhvillimi qe arrin gjate kohes se shkurter te jetes se tij, ai dhe vetem ai mendon se ka krijuar cdo gje. Te tallesh me idene e nje inteligjence superiore, te ardhur nga planete te tjere eshte nje shprehje e injorances qe rraca njerezore ka kultivuar me kaq persosmeri.

Te dyja palet, alienet dhe njeriu kane te njejten aftesi te valeve mendore dhe te dyja palet jane pjese e fuqive universale. Duke u perqendruar ne faktin e fuqise supreme dua te citoj dicka nga libri “Universi Misterioz” i Sir James Jeans i cili shkroi fjalet e meposhtme ne lidhje me njohurine njerezore:

“Te gjithe ato trupa qe perbejne skeletin e fuqishem te teresise nuk do kishin asnje vlere substanciale pa mendjen. Ndersa jetojme ne nje epoke te nje progresi shkencor te paharrueshem, njohuria eshte shnderruar ne qellimin tone me kryesor ndersa besimi ne Zot dhe ne mendjen universale ka kaluar ne plan te dyte.

Njeriu ka qene gjithmone pertej realitetit te tij te ngjergjegjes dhe te mendimit dhe nuk e kupton fuqine e madhe qe ndodhet ne mendje si dhe qellimi universal i kesaj te fundit, gje qe mund ti japi shume mire pergjigje se cfare dhe pse ndodhet pertej asaj qe mendojme se eshte kufiri i normales.

Albert Einstein ka shprehur gjithmone besimin e tij qe njeriu duhet ta konsideroje kohen si nje dimension tjeter ku te gjithe te pranishem duhet te pergatiten per zgjerimin dhe hyrjen ne nje dimension qe vijon. Teorite e rifreskuara te Einstein e cuan ate ne perfundimin se me mendja eshte realiteti perfundimtar dhe celesi qe hap dyert e mistereve te universit.

Ne jetojme ne nje sfere rrotulluese ne hapesire, e ndodhur ne orbiten e nje ylli qe shkon nga Plutoni tek Merkuri.

Ne e dime gjera per keto planete dhe historine e tyre, daten e perafert te lindjes dhe distancave midis njeri tjetrit. Ne ne menyre te vazhdueshme po eksplorojme hapesiren duke dizenjuar anije gjithmone e me te mira dhe te shpejta per te penetruar qiejte, satelite si laboratore ekzistence dhe komunikim me vizitore nga zona shume te largeta te universit por si per ironi (sic mund te duket) ne duhet ende te zbulojme misteret e vete mendjeve tona e cila eshte damari me i pasur i njohurise.

Ligji i mendjes tuaj eshte gjithashtu dhe ligji i universit dhe ligji i besimit qe do te thote se nese ju besoni ne vete besimin atehere cdo gje eshte e mundeshme pasi mendja juaj eshte nje qenie e pandare e shpirtit universal ku njeri nuk mund te ekzistoje pa tjetrit.

Si rrjedhoje fuqia qe ndodhet tek sejcili prej nesh ne sbukoshiencen tone eshte supreme dhe si e tille eshte praktiuar nga civilizimet e lashta te se kaluares dhe te atyre qe sollen nje njohuri te tille ne Toke me shume se gjysem milioni vjet te shkuara. Nese fuqite e mendjes jane te njohura ne ditet e sotme nga shkenctaret, studiuesit, profetet dhe pjestaret e kulteve psiqike atehere kush mund te jete ne gjendje te luaje rrolin e gjykatesit dhe te gjykates mbi te dhenat qe dolen nga shkrimet e lashta te disqeve?”

Teletransportimi

Teletransportimi i perdorur ne kohet e lashta eshte teresisht pjese e fuqise supreme te Njeriut pasi trajton fuqine mendore dhe vetem ate (ne nje nivel shume te avancuar). Fjala “teletransportim” ne cdo fjalor i referohet nje transferimi te menjehershem te nje trupi ose objekti nga nje pike fillestare ne nje tjeter pike ne hapesire dhe kohe pa perdorur forcen fizike te dukshme.

Eshte nje proces ku nje trup duket sikur dematerializohet dhe rishfaqet ne nje pike te caktuar distante, te ngjashme me historine fantastiko-shkencore te “Makines se Kohes” si dhe te filmit “Star Trek” ku njerezit teletransportohen ne Toke nga anija kozmike.

Arkivat e lashta tregonin se pavaresisht nga cdo proces dematerializimi pa patur rendesi nese realizohej nepermjet aparaturave te nje teknologjie te larte ose duke perfshire transformimin spiritual, eshte vete nje ceshjte qe mund te realizohet duke bere rindertimin e struktures se atomeve, pak rendesi ka nese jane pjese e trupit njerezor apo te ndonje objekti te ngurte.

Pra Teletransportimi eshte nje proces i cili kryet ne nje te miliarden e sekondes. Detajet sesi funksionon nen rregullat e aparaturave jane pertej aftesie njerezore te te kuptuarit. Gjate transferimit te nje trupi ose objekti ka nje gabim i nje rreziku te pallogaritshem per njeriun dhe cdo gje tokesore. Teletransportimi kryhet vetem ne nje fraksion te sekondes dhe pertej kesaj nje te miliarde te sekondes, transferimi humbet pergjithmone.

Nje shembull do e shpjegonte me mire kete ide; nese procesi i teletransportimit do vonohej ne momentin qe ka filluar per te transferuar nje trup ne nje dimension kohor tjeter ose nese ndarja e atomeve perdoret per te pershkuar nje mur atehere nje hezitim i tille ne fraksionin e sekondes do shkaktonte ngecjen e perhershme te njeriut apo objektit brenda murit.

Arkivat tregonin per dy forma teletransportimi. Njera behej nepermjet aparaturave ku rrezet e drites drejtoheshin mbi trupin ose objektin duke perdorur zberthimin e “dritens se lenget” , kompleksiteti i nje atom ndaresi dhe nje force fushe magnetike qe zgjaste vetem disa caste. Mbas kesaj procesi i menjehershem fillonte mbi trupin ose objektin qe zhdukej dale nga dale nga pamja per tu rishfaqur ne nje destinacion te ndryshem ne te njejtin moment, pa patur rendesi se sa larg mund te ishte.

Nese e keni parasysh filmin serial “Star Trek”, kjo forme teletransportimi tregohet me saktesi pervec faktit qe kohezgjatja nuk eshte korrekte. I gjithe procesi i teletransportimit nga momenti i fillimit deri ne perfundimin e tij zgjat vetem 3 sekonda dhe gjate ketyre 3 sekondave vetem nje e miliarda e sekondes nevojitet per te krijuar rindertimin e perkohshem te struktures atomike.

Sic mund te jeni ne dijeni, cdo gje qe ekziston ne kete univers, perfshi ketu format e ngurta qeniet njerezore ose nje forme spirituale, konsiston ne perberje atomesh ose nje strukture atomi. Trupi dhe shpirti juaj jane atome por ndnryshojne ne dendesine e tyre dhe duke qene se atomet jane materie ato nuk mund te shkaterrohen asnjehere. Ato pranojne te ndryshojne nga nje forme ne tjetren dhe mund te rindertohen perkohesisht por kurre nuk mund te shkaterrohen perfundimisht.

Atomet te cilat jane frymarrja e vete jetes mund te ndryshohen nga te padukshme ne te ngurta. Ato mund te behen njeri nje dite dhe spirituale diten tjeter; mund te ndahen per tu perdorur si energji shperthyese (bomba atomike) ose mund te ndahen per tu perdorur per energjine e paster. Pra nga kjo forme mikroskopike, pjesez e padukshme, vjen jeta dhe cdo gje per te cilen ne jemi deshmitare ketu ne Toke dhe ne univers.

Alienet ose antiket e famshem perdornin teresisht fuqine e mendjes. Ata perdornin atomet si nje njohuri per energji, teletranportim, penetrim kranial (lexim te mendjes), anije hapsinore, fuqi per te sheruar, telekinetike, ngritje pezull te objekteve dhe shtim ne mase te jetegjatesise ne me shume se 1 mije vjet (sipas mases kohore ne Toke).

Teletransportimi pervec kryerjes nepermjet aparaturave ishte aplikuar edhe nepermjet fuqise se mendjes universale. Kur dikush ka nje eksperience jashte trupit (out of body experience) ai aktualisht prek nje forme dematerializimi vetem se ne kete eksperience ai shnderrohet ne nje qenie spirituale dhe i mungon teknologjia per te realizuar edhe transportimin e vete trupit fizik. Ne arkivat e fshehta te disa nga instituteve tona me prestigjioze ekzistojne materiale mbi “Forcen

Transportuese” ose te fluturimit qe eshte klasifikuar si Top Sekret. Qeveria jone dhe agjensite e saj institucionale kane te dhena te detajuara qe liston zhdukjen e anijeve te medha te ngarkuara me mallra dhe me pasagjere, njerez qe jane pare krejt papritur te emetojne drite dhe te vibrojne si nje llambe inkandeshente dhe me pas te zhduken menjehere nga shikimi.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:53

Misteret e Piramides

Pjesa e Gjashte

Disa Sekrete Te Pathena

Ne vazhdim te studimit te metejshem dhe procesit te vleresimit te disqeve nepermjet fotografive mund te shpjegoj vetem nje porcion fare te vogel dhe po kaq mund te publikohet ose te nxirret. Shume nga te dhenat qe kane lidhje me nje teknologji te larte nuk mund te publikohen per kete brez deri sa te vazhdoje te sundoje te menduarit apatik te masave.

I referohem te dhenave arkivore ne lidhje me formulat e sakta te telekinetikes, teletransportimit njerezor, burimin e drites se lenget ketu ne toke, arti i ngritjes pezull dhe hapat e avancuar te forcave transportuese dhe fare pak te dhena mbi vendndodhjen e sakte te hyrjeve per ne brendesi te tokes ku ekzistojne civilizime pikerisht ne kete epoke qe jetojme ne.

Ne pothuaj cdo shekull te kaluar njerezit kane marre pak a shume nje fijeze informacioni nepermjet legjendave te ndryshme qe kane kaluar nga brezi ne brez prej te pareve te tyre, nga folklori indian, historite nga Platoni, perrallat e Zhyl Vernit ose aventurat dramatike te Orson Wells ne lidhje me monstrat detare, njeriu i vogel gri nga hapesira ose njeriu i debores qe e ktheu skepticizmin ne nje realitet te frikshem.

Pjesa me e madhe e mosbesuesve ne bote nuk jane komplet pa rezerva ndaj shume prej fenomeneve te pashpjegueshme sidomos kur kemi te bejme me deshmite apo referencat per Majat qe gjeten rrugen e tyre neper tunelet e nendheshme per ne brendesi te maleve, shpellave dhe vete tokes per te themeluar qytetet e tyre te brendeshme, pertej cdo turbullire dhe influences dekadente te rraces njerezore qe zoteron siperfaqen e tokes.

Pa llogaritur besimin apo mosbesimin ne lidhje me teorine e Tokes boshe, legjendat jo vetem kane ngulur kembe mbi “Zotat e Arte qe dolen nga thellesia” por edhe vete ne kemi konfirmimin tani nga mirkofilmat qe indikojne shtate hapje aktuale shume poshte siperfaqes se Tokes.

Ne ato kohera kjo rrace e avancuar dhe me nje inteligjence shume superiore kane dhene referenca per fakteqesite qe do vijne per rracen tone dhe qe do ndodhin e Epoken e Peshkut (qe jemi ne) duke i dhene fund asaj. Vetem per kete arsye ata moren masa dhe kryen pergatitje shume kohe me pare per te siguruar nje ekzistence me te sigurt (nga Majat dhe Atlantasit) ne brendesi te Tokes dhe jo me mbi siperfaqen e saj. Po flasim per nje epoke qe shkon mbrapa ne kohe rreth 25 mije – 30 mije vjet.

Me aq sa arritem te percaktonim nga hartat e Majave, keto hyrje sekrete per ne brendesi te Tokes te cojne direkt ne qytete-shpella shume shume poshte siperfaqes. Dhe jo vetem Majat por edhe perpara tyre ka patur te dhena per keto hyrje por qe jane mbajtur te fshehta per arsye specifike.

Kjo rrace e vecante ka qene shume e fshehte dhe e kujdesshme ne nxjerrjen e te dhenave per gjetjet dhe shpikjet e tyre teknologjike dhe mbase qellimisht kane eleminuar pjesen me te madhe te hyrjeve duke ju druajtur kuriozitetit te njerezve te siperfaqes.

Asnje prej shkrimeve te lashta te Majave nuk jepte detaje mbi vendndodhjen e sakte te rezidences se tyre, qyteteve te tyre te nendheshme apo kohes se kur ishin ndertuar.

Nga filmimet e bera te disqeve metalike ne ishim me fat qe mesuam vendndodhjen e te pakten shtate hyrjeve te medha. Po te mos kishte qene per kete zbulim te varrit, do ishin shpenzuar shume vite te tjera duke kerkuar gjithe siperfaqen e globit. Dhe ne nje rast te tille ato do te mund te gjeheshin vetem rastesisht si rezultat i ndryshimit te siperfaqes se Tokes nga aktiviteti sizmik, permbytje dhe zhvendosjeve tektonike. Ne kohen kur keto disqe ishin vendosur ne varrin e fshehte sipefaqja e tokes nuk ngjante aspak me kete te diteve tona.

Keto carje perbrenda tokes sone jane ne nje fare menyre shume me ndryshe nga cmund te presi nje turist. Keto hapesira poshte kores se tokes kane nje madhesi te tille ne gjendje te ndertojne disa qytete ne nje zone te vetme. Psh shpella ne themelin e hyrjes ne Veri (sipas hartave te lashta) mund te mbaje mese miri te gjithe qytetin e New York dhe Cikago sebashku dhe perseri te kete hapesire per mbjellje dritherash dhe te lashtash te tjera.

Ne Ameriken e Jugut ndodhet nje tjeter hapje e lokalizuar ne gjeresine gjeografike 70 grade dhe gjatesine 10 grade. Kjo shpelle ndodhet ne nje thellesi prej 312 miljesh ose 302 milje ne brendesi te mantelit te jashtem. (Nese kjo eshte korrekte atehere korespondon ne nje shkalle thellesie prej 1 cm ne 30 cm globale.) Ne zonen qe ndodhen ne Rusi ka nje hapje (vrime frymarrjeje) ne jug te Tombaut dhe ne veri te Voronezhit ne nje gjeresi 90 grade dhe gjatesi 30 grade.

Thellesia e kesaj shpelle ishte e percaktuar si 1 milion e 788 mije e 159 pike 9 qe duke ndjekur terminologjine e duhur do percaktohej si nje thellesi prej 508 miljesh (1,788,159.9). Kina ka nje tjeter hapje e lokalizuar ne gjeresine gjeografike 110 grade dhe gjatesine 25 grade qe ne harte ndodhet afer qytetit Kweilin. Ne disqe permbaheshin te dhenat per kete shpelle dhe per thellesine e saj qe ishte 277 milje poshte nga korja e jashteme ose 267 milje ne mantelin e jashtem.

Fatkeqesisht hapja e katert eshte e percaktuar ne gjeresine 40 grade dhe gjatesine e njejte qe i bie ne nje zone ne mes te oqeanit Atlantik. Hapja e peste e njohur e brendesise se tokes shtrihet ne gjeresine 42 grade dhe gjatesine qe nuk e kalon 77 grade (plus minus disa grade per shkak te levizjeve tektonike gjate 200 mije vjeteve te fundit.) Kjo indikonte nnjerin nga shtetet veriperendimore te USA-s.

Sipas atyre qe ishin arkivuar ne brendesi te varrit sekret ne toke ne kemi bote binjake qe ose perputhen me njera tjetren ose jane dy qenie te vecanta. Kjo e fundit eshte teoria qe do me pelqente me shume te besoja.

Per ata lexues qe mbeten mosbesues mbimundesine e botes binjake mund tju kujtoj se poshte siperfaqes se tokes ka me mijera milje tunele, duzina te tera liqenesh te nendheshme, qindra milje lumenjsh te nendheshem, shpella gjigande qe ndodhen vetem brenda 10 miljesh nga siperfaqa e kores se tokes.

Ka vullkane qe zgjatojne deget e tyre ne thellei nga tete deri ne 10 milje ne thellesi te tokes me kanale lidhese dhe degezime qe shkojne edhe 400 milje ne thellesi. Vullkanet e shuara jane nje network natyral tunelesh dhe kalimesh dhe qe eventualisht te cojne ne porcione ende me te thella te brendesise se tokes dhe ne disa nga keto zona te brendesise mund te jene ndertuar qytete madheshtore.

Ne Indi jane zbuluar shkrime tre mije vjecare qe tregojne per faktin se ne Token tone kane qarkulluar mjete hapsinore te pilotuara nga qenie te cilat jetonin thelle nen siperfaqen e tokes. Te njejtat shkrime zbulojne proven e forte qe fotografia ka ekzistuar per me shume se 200 mije vjete dhe nga disa filma antik shikohen aliene te veshur me nje veshje hapsinore nje formeshe dhe e nje materiali metalik dhe kokore ne koke qe ishte shume me teper e avancuar se ajo e cdo veshje e dizenjuar nga inxhinjeret e NASA-s.

Komandanti Paulo Strauss, nje ofiver brazilian i marines beson ne teorine qe shumica e disqeve fluturuese qe shikohen sot vijne nga brendesia e Tokes dhe disa prej tyre pertej galaktikes sone nga ku e kane dhe origjinen e tyre te meparshme.

Nje eksplorator i famshem rus i quajtur nicholas Roerich deklaron se Lhasa, kryeqyteti i Tibetit ka qene padiskutim e lidhur me Shamballen – emri me te cilin quhet njeri nga qytetet kryesore i kesaj bote te nendheshme.

Nje tunel i tille ne Kine ndohet ne nje zone te ndaluar dhe sipas arkivave qe lexonim eshte njeriprej te shumteve qe jane mbyllur per shkak te shkarjeve te tokes dhe dukurive te tjera natyrore. Kjo hapje e vecante qe pershkruhet nga Roerich eshte po ashtu dhe pjese e disqeve metalike qe zbuluam duke i dhene shume besueshmeri historise se Roerich.

Aktualisht ka nje bollek tunelesh qe ndodhen ne Ameriken e Jugut, Jukatan, shkretetira e Egjyptit dhe ne damare guresh gelqerore ne Rusine Veriore, Indi, Indokine, ne shume zona te Shteteve te Bashkuara dhe pothuajse te ne gjithe kontinentin Afrikan.

Keto tunele sic jane pershkruar nga Majat dhe Agarthianet (Agartha mendohet se eshte mbreteria e nendheshme dhe Shamballa eshte qyteti i saj kryesor –Darius) jane ne fakt tunele ajrosese per shpellat e nentokes. Numri i hapjeve ndiqet nga madhesia e shpellave dhe zona e populluar nga civilizimi i nendheshem duke vertetuar faktin qe Amerika e Jugut permban me shume hapje per vete faktin qe ka nje numer te madh shpellas.

Shumica e tuneleve qe jane gjetur, jane mbetje te epokes Atlante dhe kane qene Atlantasit ata qe kane kolonizuar zonat malore te Amerikes se Jugut dhe te luginave te Jukatanit.

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 21.05.08 1:59

Dituri Ezoterike

Piramida e Gizes eshte vetem njera nga monumentet qe qendron si strukture e nje profecie por nuk eshte e vetmja piramide ne bote. Ne te vertete ka me dhjetra te tilla ne Azi dhe ne zona te ndryshme te Europes, ne Ameriken e Jugut, ne mes te Trekendeshit te Bermudes, ne zonen e Jukatanit, Meksike dhe ne zona te tjera qe presin te zbulohen.

Nga keto qindra qe jane te shperndara ne te gjithe globin, vetem 6 prej tyre perputhen me madhesine e asaj te Gizes.

Pra nga keto 7 ne total, njera sic e dini dhe ju eshte e vendosur ne hyrjen Perendimore te Shkretetires Egjyptiane ne Pllajen e Libise, ne Sahara sic njihet ndryshe Giza. E dyta indikohet te jete ne Malin Kunlua Shar afer Cherchem ne Kine e njohur ndryshe si zona e Chorkhlik. (Kjo eshte konfirmuar kohet e fundit mbas Kina si vend u hap me shume ndaj studiuesve te huaj). Piramida e trete eshte nentoke (maja e saj eshte 100 kembe mbi nivelin e detit) ne Ishullin e Pashkeve, pothuajse 2000 milje ne perendim te Saltoc, Argjentine.

E katerta eshte ne mes te Trekendeshit te Bermudes, e varrosur thelle pothuajse 400 kembe nga maja e saj. E pesta ndodhet ne Meksike ne piken verilindore te Gadishullit te Jukatanit. E gjashta ndodhet ne zonen e Amerikes se Jugut afer Lihado Bananal, Brazil.

Kjo zone po sahtu permban te dhena qe tregojne per tunelet qe zbresin ne nje pjerresi prej 65 gradesh ne thellesi te panjohura aktualisht por vete rrugekalimi perfundon ne buzet e nje shpelle ne thellesi te tokes. Ndodh dicka e cuditshme kur vizaton vija per te lidhur keto destinacione. Se bashku ato formojne nje trekendesh gjigand ose nje piramide globale.

Sejcila prej ketyre shtate piramidave kane dicka te perbashket qe ato jane (ose kane qene) te lidhura me njera tjetren nen siperfaqen e tokes nepermjet Trans Tubave ose Mjete te Drites (drita ketu ka kuptimin si burimi i energjise qe i ve ato ne levizje). Networku kompleks dhe gjigand i tuneleve te nentokes eshte pertej cdo imagjinate apo mundesie te te kuptuarit per teknologjine e sotme.

Jemi duke folur per networkun origjinal qe tejkalonte gjatesine prej 300 mije miljesh ndersa tani kjo shifer eshte reduktuar ne 32 mije per shkak te termeteve te nendheshme, permbytjeve dhe spostimit te tokave te cilat virtualisht kane shkaterruar shume zona te tuneleve te brendesise se tokes. Keto tunele jane ndertuar ne faza te ndryshme nga civilizime te ndryshme dhe kane patur nje qellim te caktuar.

Nga te dhenat del se keto tunele nuk jane te nje madhesie qe ju mund te merrni me mend normalisht dhe as qe mund te krahasohen me kalimet e sigurise nga qyteti ne qytet qe kemi ne sot. Ato jane relativisht te vogla dhe mund te perllogariten me nje diameter prej 6 kembesh, gjysem rrethore qe do te thote se dyshemeja e tyre ka nje siperfaqe te sheshte.

Ato jane te drejta ne menyre perfekte vetem me disa kthesa te vogla qe ndihmojne per te ndryshuar drejtimin e udhetimit. Ne kete network ka shenja te 77 stacioneve ose dyer daljeje dhe njera ishte indikuar ne varrin poshte Piramides se Madhe te Gizes. Vizatimet gjysem te perfunduara tregonin dy shenja horizontale, sejcila prej tyre per cdo ane te tunelit tub.

Dhe mund te merret me mend qe keto vija sjane gje tjeter vecse burimi i energjise i cili ishte rregjistruar si drite e lenget. Nese drita e lenget eshte burimi i tyre i energjise atehere kjo teknologji duhet te kete ardhur pertej sistemit tone diellor dhe ky konkluzion del po te kemi parasysh menyren e furnizimit me energji qe kane disqet fluturuese te cilat perdorin te njejtin energji te lenget.

Me perdorimin e drites se lenget si burim energjie keto mjete tunelesh jane ne gjendje te arrijne shpejtesi qe i kalojne 1500 milje ne ore dhe me nje drejtim direkt nen siperfaqen e tokes, koha nuk do jete nje faktor i rendesishem nese vendosim te udhetojme psh nga Kairo per ne Pllajat e Amerikes se Jugut. Shkurtimisht nje largesi e tille mund te realizohet brenda 2 oreve.

Keto tunele tuba te nendheshem mesa duket ishin dizenjuar vetem per transportim te menjehershem nga piramida ne piramide dhe drejt shtate hyrjeve te tjera ne bote. Kjo do te thote qe sipas madhesise se tyre ato nuk ishin te dizenjuara per te transportuar pesha apo bagazhe te teperta. Nuk ishin krijuar per te transportuar skllever, poste apo thjesht per nje trill udhetimi te shpejte.

Diametri i ketyre mjeteve nuk ishte me shume se 4 1/2 kembe e te gjithe siperfaqes duke lejuar keshtu nje hapesire me ajer perreth edhe gjate udhetimit me shpejtesi te frikshme. Sidoqofte dicka nuk eshte e qarte. Ne nuk e dime nese keto mjete udhetojne mbi ndonje lloj shine apo qendrojne pezull mbi siperfaqen e fundit te tunelit.

Shtabi i Pergjithshem i Prifterinjeve te Medhej i cili mund te vazhdoje ende te perdori keto trans-tuba vinte nga njera prej shpellave gjigande shume larg siperfaqes se tokes, nga nje qytet qe ata e quajne Ty-ne Abilah qe i perkthyer do te thote Qyteti i Drites se Perjetshme. Nga hartat qe pame ky qytet mund te lokalizohet ne pjesen e jashteme te kores se tokes me hyrje ne kontinentin e Amerikes se Jugut.

Ndonese nuk ka ndonje verifikim te ketij fakti mendohet se keta prifterinj jane te fundit e rraces se Majave dhe jane mbajtesit e arkivave dhe te sistemit transportues trans kontinental. Po ashtu besohet (meqe jemi thjesht duke teorizuar) qe Majat kontrollojne varrin sekret, freskojne permbajtjen e tij dhe kujdesen per mirembajtjen. Qellimi i tyre i plote besohet se eshte qe keta prifterinj jane po ashtu pergjegjes per shume nga zhdukjet e shkenctareve tane dhe njerezve te tjere.

Midis atyre qe jane zhdukur ne menyre te menjehereshme dhe misterioze jane si me poshte:

Nathan Doubleday, nje shkenctar qe kishte perfeksionuar teorine moderne te Fushes se Forcave. Zhdukja e tij ndodhi fill mbasi ai hyri ne nje shpelle te vogel ne pjesen veriperendimore te Jukatanit ne 19 Prill 1937. Doubleday ishte i mirenjohur dhe i vleresuar per eksperimentet e tija ne fushat specifike te magnetizmit qe e cuan ate ne Jukatan per te kerkuar metale speciale ne shpellat thelle nen toke. Ai nuk u gjet me kurre dhe te gjitha kerkimet per te rezultuan te kota.

Nje person tjeter ishte Albert Newell, nje shkenctar i njohur i fushes se telekinezes i cili i kishte kushtuar pothuajse 20 vjet te jetes se tij kesaj teknologjie dhe kishte arritur rezultate mahnitese. Newell u largua nga Chicago ne 3 Maj ne nje udhetim per ne Jukatan dhe u konsultua per nje pjese te zbulimeve te tija me nje tjeter shkenctar qe kishte arritur rezultate te mira ne projektimin e mendimit.

Te dy u pane per here te fundit te udhetonin ne pjesen verilindore te kufirit me Jukatanin ne 2 Korrik. Makina e tyre u zhduk pa lene asnje gjurme dhe vete ata nuk u gjeten me. Dhe eshte zona e Jukatanit pjesa ku rezidentet e brendesise se tokes mund te gjehen nga ku dalin shpesh ne siperfaqe dhe zhduken krejt papritur duke i lene te gjithe me goje hapur dhe akoma me shume me ndjesine e misterit.

Keta jane dy nga rastet e shumta te atyre qe jane pare ne keto zona dhe qe jane zhdukur pa lene as gjurmen me te vogel...

Kjo eshte dhe fundi i historise. Autori ka shkruar shume libra me subjekte te ngjashme por deri diku eshte misterioz. Kam kerkuar konfirmime te deklaratave te tija por deri tani vetem ajo e Al Bielek duket se mbeshtet theniet e D H.Lewis. Kam dhe nje material tjeter qe flet per misterin e nentokes se Gizes te cilin do e vazhdoj me poshte.
Nese jeni te interesuar te lexoni librin kjo eshte kopertina e tij;Ndersa foto tjeter eshte nje punim artistik i Piramides me nje koment qe thote se kjo eshte gjeja qe qeveria nuk do qe ju te mesoni.Nga Darius

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekreti i Piramidės

Mesazh  Admin prej 21.05.08 2:03

Sekreti i Piramidės

Tė gjithė kemi dėgjuar pėr piramidėn e famshme tė Keopsit, edhe pse deri sot dinim shumė pak gjėra pėr mėnyrėn se si u ndėrtua kjo mrekulli, sidomos kur bėhet fjalė pėr vitet 2700-3100 para Krishtit. E dimė se ėshtė mė e madhja nga tri piramidat kryesore nė luginėn e Gizės dhe nė tė njėjtėn kohė piramida mė e lartė nė mbarė botėn.

Ajo u ndėrtua nga Faraoni Keops, ka njė lartėsi prej 136,86 metra, ndėrsa gjatėsia e ēdo brinje tė bazės ėshtė rreth 227 m. Piramida e famshme pėrbėhet nga 2500000 blloqe me masė nga 2 deri nė 5 tonė secila.

Pesha e saj mendohet se i afrohet 6000000 tonelatave, ndėrsa blloqet formojnė 203 shkallė, me lartėsi mesatare prej 1 metri.

Nga analizat e ndryshme qė janė bėrė, ėshtė pėrcaktuar se meridiani qė kalonte nga maja e piramidės, ndante nė dy pjesė tė barabarta deltėn e lumit Nil dhe pėrputhej me drejtimin veri-jug, ndėrsa lėvizjet e hijes sė piramidės shėnonin orėt e ditės dhe jepnin dhe datat e sakta tė ekuinokseve dhe solsticeve.

Duke shumėzuar me njė miliard lartėsinė qė do tė kishte piramida, nėse faqet e saj do tė ishin zgjatur deri nė majėn e saj, do tė kemi 148208000 km, numėr qė ėshtė afėrsisht i barabartė me largėsinė nė kilometra nga Toka deri nė Diell.

Por, siē e thamė mė lart, pavarėsisht gjėrave qė dimė me saktėsi, ajo qė nuk njohim ėshtė mėnyra se si ėshtė ndėrtuar.

Pėr kėtė arsye, pyetja se si u realizua njė strukturė kaq madhėshtore nė njė mėnyrė kaq tė saktė, me njė teknologji primitive qė bazohej vetėm te kavot dhe forca e krahut ėshtė tėrėsisht e drejtė.

Si u ndėrtua dhoma e Faraonit me blloqe gjigante graniti, ku secila prej tyre peshon 60 tonė? Por, edhe pse me kalimin e viteve janė hedhur shumė hipoteza, asnjėra prej tyre nuk ka rezultuar bindėse, ndoshta kjo edhe pėr faktin se egjiptianėt nuk kanė lėnė asnjė gjurmė pėr mėnyrat qė pėrdorėn pėr ndėrtimin e saj.

Megjithatė, sot arkitekti francez, Zhan-Pier Houdin, propozon njė zgjidhje. Sipas tij, pjesa mė e madhe e piramidės ėshtė ndėrtuar nga brenda falė njė skele nė formė spiraleje deri nė kulmin e strukturės sė piramidės. Falė kėsaj mėnyre, ata arritėn tė ndėrtonin edhe dhomėn e Faraonit. Ja se si:

Modeli virtual

Fillimisht u ndėrtua nė kompjuter i gjithė "monumenti", ku pėrfshiheshin jo vetėm pėrmasat e tij gjeometrike, por edhe llojet e materialeve, madje dhe pesha e forca e njerėzve qė punuan aty, duke krijuar kėshtu pėr herė tė parė njė imitim tredimensional tė kantierit tė vitit 2500 para Krishtit.

Fėrkimi, rezistenca e kavove e litarėve tė ndėrtuar me materialet e asaj kohe, temperatura, ēdo element u fut nė llogaritjet e hartuesit.

Falė arkeologjisė dimė pėrmasat, materialet e pėrdorura, kohėzgjatjen e punimeve dhe numrin e punėtorėve (rreth 4-5 mijė tė tillė).

"Hodui ka rindėrtuar punėn e bėrė nga punėtorėt nė kompjuter sipas hipotezave, qė nė pjesėn mė tė madhe njihen", shpjegon Alesandro Rokati, dekan i egjiptologjisė nė Universitetin e Torinos nė Itali.

Megjithatė, Houdin ka kėrkuar tė vėrtetojė nė kompjuter hipotezat e ndryshme rreth ndėrtimit tė saj. Sipas tij, e gjithė kjo "mrekulli" ėshtė ndėrtuar nė tri faza, ndėrsa i gjithė ndėrtimi ka zgjatur 21 vjet.

Tri fazat e famshme

E para nis nga viti 1-14, qė korrespondon edhe me fillimin e punimeve. Duke shfrytėzuar edhe pjerrėsinė natyrale tė luginės sė Gizės, fillimisht ndėrtuan njė skelė tė jashtme me njė pjerrėsi rreth 7%, e mjaftueshme pėr ndėrtimin e piramidės deri nė lartėsinė 43 metra. Kjo skelė bėri tė mundur qė tė ndėrtohej mė shumė se 70% e gjithė piramidės.

Faza e dytė pėrkon me vitet 14-15, vite kur u ndėrtua edhe dhoma e Faraonit. Pėr t‘u ndėrtuar ishte e nevojshme qė tė pėrdoreshin blloqe graniti, pothuajse 10 herė mė tė rėndė se ato qė janė pėrdorur pėr ndėrtimin e piramidave.

Nė tė njėjtėn kohė punohej edhe pėr ndėrtimin e galerisė sė madhe, qė do tė pėrdorej pėr tė ndėrtuar dhomėn mortore tė Faraonit mbi bazėn e piramidės.

"Prej vitesh e dimė qė galeria e madhe nuk mund tė kishte vetėm njė funksion dekorativ, edhe pse nuk ėshtė treguar kurrė pėrdorimi i saktė i saj", shpjegon Rokati.

Vitet 15-21: Skela e brendshme. Nė kėtė pikė piramida mund tė dukej se ishte drejt pėrfundimit. Nė katin qė i korrespondonte me ēatinė e dhomės sė Faraonit, u bė i mundur ndėrtimi i njė skele tė brendshme, qė shkonte pėrgjatė mureve, deri nė kulmin e piramidės.

Ajo ishte e hapur te kėndet, gjė qė lejonte rrotullimin e masave shkėmbore, qė punėtorėve u duhej tė transportonin deri nė majė. Ajo mbahej nga pesė struktura graniti, qė u ngritėn pėrmes njė sistemi kundėrpeshash.

Ndėrkaq, njė tjetėr skelė mė e vogėl i lejonte skuadrės qė tė punonte nė ēdo cep, tė mos pengonte punėn e punėtorėve tė tjerė.

Njė sistem perfekt qė lejonte tė punohej me siguri, por dhe nė kushte tė pėrshtatshme (edhe nė hije), pasi temperaturat jashtė shkonin rreth 40 gradė.

Rrotullimi i blloqeve ishte i nevojshėm nė ēdo cep tė piramidės dhe bėhej i mundur pėrmes njė argani qė kontrollohej nga njė numėr i vogėl punėtorėsh. "Edhe skela e brendshme ėshtė njė hipotezė e besueshme, por pėr tė qenė i sigurt duhen ēmontuar piramidat", komenton Rokati.

Faza finale

Pjesa e majės pėrfaqėson ende njė tjetėr mister. Tė gjithė mendojnė se ėshtė bėrė e fundit, por nė tė vėrtetė nuk ka ndodhur kėshtu.

Madhėsia e saj sa 6-7 blloqe betoni dhe forma e saj njėsoj si ajo e njė piramide nė miniaturė, nuk lejonte qė tė manovroje lehtė.

Sipas Houdin, maja u vendos nė qendėr tė kantierit, pas pėrfundimit tė dhomės sė Faraonit dhe u bė e mundur me sistemin e rrotullimit tė kavove. Nė praktikė, njė grup i vogėl punėtorėsh i lidhte blloqet nė cep me litarė dhe i rrotullonin.

Llogaritjet nė kompjuter treguan se litarėt nė atė kohė ishin nė gjendje tė duronin rrotullimin e nevojshėm pa u kėputur.

Sot, pamja e piramidave qė ka humbur disa dhjetėra metra lartėsi, pėr shkak tė erozionit (nė fillim ishte 146 metra e gjatė) ėshtė shumė ndryshe nga ajo qė duhej tė ishte nė vitet e mbretėrimit tė Keopsit.

Nga brenda ajo ishte e veshur tėrėsisht nga blloqe gėlqerorė mė tė vegjėl dhe tė ngjashėm me ata qė edhe sot shihen nė majėn e piramidave tė Kefrenit, pak metra larg saj. Por ku pėrfunduan kėto piramida?

Nuk janė prishur, por janė "pushtuar" pėr tė realizuar ndėrtime tė tjera, fshatra dhe shtėpi. Edhe brenda piramidat janė plaēkitur.

Megjithatė, varret brenda tyre nuk janė dėmtuar. Njė tjetėr mister nė lidhje me kėto piramida ėshtė ai i ndėrtimit tė varreve, edhe pse nė kohėn e Herodotit tė Hilakarnasit (482-425 para Krishtit) nuk flitej ende pėr to.

Pikėrisht Herodoti, nė njė nga librat e tij tė asaj kohe, pėrshkruan vetėm mėnyrat dhe kohėt e ndėrtimit tė piramidės sė Keopsit.

Megjithatė, besueshmėria e pohimeve tė tij ėshtė subjekt i shumė kritikave. Herodoti flet pėr pėrdorimin e njė skele tė madhe tė jashtme, qė, sipas llogaritjeve tė bėra nga Houdin, duhet tė ketė qenė e gjatė 3.3 kilometra pėr tė pasur njė pjerrėsi tė shfrytėzueshme nė njė largėsi kaq tė madhe.

Pėr mė tepėr, Herodoti tregon fakte qė ka zbuluar nga vitet 449 deri nė 430 para Krishtit, gjatė qėndrimit tė tij nė Egjipt, kur mori lajmet nga njė prift mbi ndėrtimin e piramidės rreth 2 mijė vjet pas ngjarjes.

Asnjė gjurmė

Nga ana tjetėr, pjesa mė e madhe mbi misterin e simbolit tė Egjiptit i detyrohet mungesės sė plotė tė informacioneve historike mbi metodat e ndėrtimit: dokumenti mė i vjetėr qė flet pėr varrin e Keopsit ėshtė i ashtuquajtur "papirusi Westcar" (qė e mori emrin nga njė udhėtare angleze qė e kishte blerė) nė vitin 1600 para Krishtit, 900 vjet mė parė se piramidat.

Pas Herodotit, tė tjerė kanė folur pėr skelat e mėdha tė piramidave, por, nė fakt, asnjėri prej tyre nuk kishte mundur kurrė tė eksperimentonte funksionin dhe mėnyrėn se si ishin ndėrtuar.

Puna e Houdin, qė pati edhe bekimin e egjiptianit tė njohur Zahi Hawass, do tė shpjegonte edhe enigmat e mbetura tė pazgjidhura pėr shekuj.

Veēanėrisht, ishte e ēuditshme prania e kanaleve nė "galerinė madhe", pėrveē mungesės sė shkrimeve dhe dekoracioneve nė mure: pėr shekuj ishte njė mister i pazbuluar, pavarėsisht dimensioneve tė pashpjegueshme tė korridoreve nė brendėsi tė tij, qė ishin tė gjatė rreth dhjetė metra.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Piramidat e Gizės

Mesazh  Admin prej 02.10.08 14:38

Piramidat e Gizės

Arkitekti francez, Jean Pierre Houdin, e ka ilustruar teorinė e tij pėrmes teknologjisė kompjuterike tredimensionale

Falė pėrmasave tė pabesueshme tė blloqeve shkėmbore, saktėsisė me tė cilėn janė vendosur, zgjidhjeve tė pabesueshme inxhinierike dhe lartėsisė sė strukturave, piramidat prej shekujsh kanė lėnė pa fjalė ekspertė, studiues e shkencėtarė.

Aq madhėshtore janė kėto vepra tė dorės sė njeriut, sa mes dhjetėra teorive mbi realizimin e tyre ndeshen edhe ato sipas tė cilave janė ndėrtuar nga qenie tė ardhura prej shumė larg planetit tonė.

Ndėr piramidat, mė e madhja dhe mė mbresėlėnėsja ėshtė ajo e Keopsit, e ndėrtuar 4 mijė e 5 qind vite mė parė, qė mat 250 metra gjerėsi dhe 136 lartėsi. Mė shumė se tė tjerat, mbase pėr shkak tė pėrmasave, ka fshehur brenda saj enigmėn pėr metodat qė janė pėrdorur pėr ta ndėrtuar.

Teoria mė e pranueshme e shihte ndėrtimin e saj tė realizuar pėrmes njė skele tė jashtme, e cila zgjatej nė formė spiraleje, duke u ngjitur lart pėrgjatė gjithė gjatėsisė sė mureve. Spiralja ngushtohej me rritjen e lartėsisė sė piramidės, deri sa mbėrrinte nė kulmin e saj. Fakti ėshtė qė egjiptianėt nuk kanė lėnė asnjė lloj dokumentacioni mbi sistemet e ndėrtimit qė pėrdorėn pėr ta realizuar kėtė kryevepėr.

Sipas arkitektit francez, Jean Pierre Houdin, i cili sapo e ka bėrė publike teorinė e tij nė Paris, egjiptianėt kishin arritur ta realizonin kėtė vepėr madhėshtore duke "pėrdorur njė skelė tė brendshme nė formė spiraleje, deri nė kulmin e strukturės" sė piramidės.

Jean Pierre Houdin u mbėshtet pėr tė ngritur kėtė teori mbi njė seri studimesh tė hollėsishme tė kryera nga kolegu i tij, Gilles Dormion, tė cilat u krahasuan me tė gjitha parametrat e epokės: vegla prej bakri e guri (egjiptianėt nuk e njihnin hekurin), materiale tė pėrdorura (blloqe graniti tė mbėrritura nga Asiani, qė ndodhet 900 kilometra larg dhe blloqe gėlqerorė, e harta tė ndryshme).

Pasi arriti tė bindte industrinė "Dassault Systemes", i cili ofroi asistencėn teknike, arkitekti francez, pas tetė vitesh studime tė detajuara, paraqiti teorinė e tij tė ilustruar, falė sistemeve tredimensionale industriale. Nė film, i cili prej dy ditėsh mund tė shihet nga kushdo nė internet, tentohet tė vėrtetohet se ndėrtimi i piramidės sė Keopsit zgjati jo mė shumė se 20 vjet, pra gjatė periudhės nė tė cilėn ky faraon mbretėroi (2538-2516).

Duke shfrytėzuar nė favorin e tyre pjerrtėsinė e zonės ku u ndėrtua piramida, egjiptianėt (tė cilėt sipas Houdin janė edhe inxhinierėt e parė nė historinė e njerėzimit) fillimisht ndėrtuan njė skelė tė parė nga jashtė, e cila u pėrdor pėr ta ēuar piramidėn deri nė lartėsinė 43 metra.

Mė pas u vazhdua me njė tjetėr skelė, e cila ngrihej pėrgjatė mureve deri nė kulmin e saj. Skela ishte e hapur te kėndet, nė mėnyrė qė tė mundėsohej rrotullimi i masave shkėmbore, qė transportoheshin deri lart. Kėto blloqe gjigante fillimisht transportoheshin me mjete lundruese nė ujėrat e Nilit, mė pas pėrdoreshin rula tė drunjtė, tė tėrhequr nga njerėz.

Skela, e cila rrotullohej pėrreth strukturės nė kahun e kundėrt tė lėvizjes sė akrepave tė orės, ngrihej me njė kėnd 7 deri 8 pėr qind, gjė qė u jepte mundėsinė njerėzve tė transportonin pėrmes saj masat shkėmbore. Nė kėtė ēast skela e jashtme doli jashtė funksionit dhe u ēmontua.

Paralelisht ecnin punimet pėr ndėrtimin e galerisė sė madhe, e dukshme edhe nė ditėt e sotme, e cila do tė pėrdorej mė pas pėr tė ndėrtuar dhomėn mortore tė faraonit mbi bazėn e piramidės. Nė kėmbė mbahej nga pesė struktura graniti, tė cilat u ngritėn pėrmes njė sistemi kundėrpeshash.

Tė dhėnat e Jean Pierre Houdin u hodhėn nė njė kompjuter dhe "Dassault Systemes" krijoi njė model virtual pėr tė vėrtetuar teorinė e arkitektit pėrmes sistemeve kompjuterike tredimensionale.

Pėr kėtė u nevojit rimodelimi i gjithė piramidės dhe integrimi i shumė parametrave: pėrmasat apo pesha e gurėve, forca ngritėse e tėrheqėse etj. Skuadra e vėnė nė dispozicion nga kompania "Dassault Systemes" punoi plot dy vjet mbi kėtė projekt.

U pėrdor edhe mikrogėrmimi, njė teknikė qė zbulon ndryshimet e dendėsive tė materialeve, nga e njėjta kompani qė zbuloi edhe boshllėqet nė brendėsi tė piramidės.

Jean Pierre Houdin ka ndėrmend qė shumė shpejt ta provojė edhe nė vend teorinė e tij, sigurisht pa pėrdorur mjete qė do ta dėmtonin strukturėn.

GSH

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Piramidat

Mesazh  Jon prej 28.12.08 12:23

Piramidat
Piramidat janė varre gjigande. Sipas traditės e besimit egjiptjan, pasi vdiste faraoni, trupi i tij futej nė njė varr gjigant nė Piramidė.

Nė to futeshin mjafte ushqime, stoli, e zbukurime madje dhe skllever qe duhet te shoqeronin faraonin e tyre. Ndėrtimi i piramidave kėrkonte kohė tė gjatė. Tre janė piramidat mė tė mėdha: Keopsi, Kefre dhe Migerino.

Egjipti ndodhet nė pjesėn mė veri-lindore tė Afrkės dhe nė veri tė vendit ka dalje nė Detin Mesdhe. Egjipti nė veri-lindje kufizohet me Izraelin, nė lindje me Detin e Kuq, nė jug me Sudanin dhe nė tėrė pjesen perendimore kufizohet me Libinė.

Zbulimet arkiologjike kanė treguar se piramidat nuk janė ndėrtuar vetėm nė Egjipt, por dhe nė Amerikėn Qendrore, nė Evropė.

Piramida e Keopsit ėshte mė e madhja nga tre piramidat kryesore nė Gizeh dhe nė tė njėjtėn kohė piramida mė e lartė nė mbarė botėn. Ajo u ndėrtua nga faraoni Keops gjatė viteve 2700 p.e.s - 3100 p.e.s.

Ka njė lartėsi prej 137 m dhe gjatesinė e ēdo brinjė tė bazes e ka 227 m. Pėrbehet nga 2 500 000 blloqe me masė prej 2 - 5 tona secila.

Kėshtu masa e piramidės i afrohet 6 000 000 tonelatave. Blloqet formojnė 203 shkallė me lartėsi mesatare prej 1 metri.

Piramida e Keopsit ėshtė quajtur nga shkencėtarėt "Libėr shkencor i shkruajtur nė gurė" pasi : ėshtė percaktuar se meridiani qė kalonte nga maja e piramidės, ndante nė dy pjesė tė barabarta deltėn e lumit Nil dhe pėrputhej me drejtimin veri-jug lėvizjet e hijės sė piramidės shėnonin orėt e ditės dhe jepnin dhe datat e sakta tė ekuinokseve dhe solsticeve. duke shumėzuar me njė miliard lartesinė qė do tė kishte piramida, nėse faqet e saj do tė ishin zgjatur deri nė majėn e saj, do tė kemi 148 208 000 km, numėr qė ėshtė afėrsisht i barabartė me largesinė nė km nga Toka deri nė Diell.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Piramidat e Gizės - Pertej Shkencės

Mesazh  Admin prej 18.03.09 15:53

Piramidat e Gizės - Pertej Shkencės!

Egjiptianėt janė qytetėrimi mė i lashtė qė e njeh relativisht njerėzimi, qytetėrim i cili ėshtė zhdukur krejtėsisht, nga arsye ende tė panjohura. Nuk ka qenė popull arab, kurse egjiptianėt sot nuk janė po ata egjiptian qė kanė qenė atėherė, egjiptianėt nė kohėn tonė janė arab apo sllav.

-Qyteti i lashtė i Gizės-

Giza ėshtė qytet arab ne Egjiptin e lashtė, i cili ndodhet shumė afėr lumit Nil. Nuk ėshtė edhe aq qytet i madh me sipėrfaqe , ka afėr 2 milion e 700 mijė banor sipas njė statistike tė bėrė nė vitin 2006.

Popullsia e saj e madhe ne raport me sipėrfaqen e bėnė pėrafėrsisht njė ndėr krahinat e qyteteve mė te mėdha nė botė sa i pėrket numrit tė popullsisė.

Ky vend ka jashtėzakonisht shumė vizitor, dhe pret nga e gjithė bota studiues, arkeolog, arkitekt, shkencėtar, dhe shumė tė tjerė qė janė tė interesuar pėr studimin e pasurisė sė vjetėr tė kėtij qyteti.

Njihet si njė ndėr vendet mė tė famshme nė botė, pėr arsyet se kėtu gjendet njė ndėr mrekullitė e botės antike, qė zakonisht njihet me emrin “kompleksi i piramidave tė Gizės”. Ky tempull bashkė me piramidėn e madhe tė Keopsit, dhe me disa tempuj tė tjerė, kanė shkruar historinė e Egjiptit, dhe kanė ngjallur debat nė tė gjitha shoqėritė, mbi prejardhjen e kėtyre ndėrtimeve antike, misteri qė mundon sot njerėzit anė e mbanė.

Gjithashtu ky ėshtė edhe vendbanim i shumė faraonėve tė lashtė egjiptian, pė r tė cilėt historia qė njohim flet vetėm me supozime e me fakte tė thata. Ka shumė e shumė te panjohura mbi kėtė vend tė cilat edhe sot e kėsaj dite, s’gjejnė dot zgjidhje.

Ekzistojnė shumė teori tė cilat mundohen tė shpjegojnė mėnyrėn e ndėrtimit tė piramidave, pėrveē tė tjerash, puna vije edhe aty, saqė thuhet nga disa shkencėtar se ato janė ndėrtuar nga skllavet egjiptian (rreth 2 milion te tillė) nėn udhėheqjen e njė race tjetėr.

Mė poshtė do tė paraqes strukturėn e piramidave (tre sa janė gjithsej), dhe mendimet e shkencėtarėve nė lidhje me kėto ndėrtime tė rralla.

-Historiku i Egjiptit-

Njerėzimi ėshtė qenje qė ėshtė civilizuar shkallė-shkallė, kėtė renditje kaq komplekse shoqėrore, e prish qytetėrimi egjiptian. Egjiptianėt edhe pse janė qytetėrimi mė i vjetėr i historisw njerwzore, ata kaq qenė shumė mė tė zhvilluar nė tė gjitha sferat e jetės se sa babilonasit, arabėt,e romakėt, qė cilėsohen shumė mė tė vonshėm se sa egjiptianėt.

Egjiptianėt janė qytetėrimi mė i lashtė qė e njeh relativisht njerėzimi, qytetėrim i cili ėshtė zhdukur krejtėsisht, nga arsye ende tė panjohura. Nuk ka qenė popull arab, kurse egjiptianėt sot nuk janė po ata egjiptian qė kanė qenė atėherė, egjiptianėt nė kohėn tonė janė arab apo sllav.

Ata ishin shpikėsit e parė tė matematikės, botėkuptimit astronomik, e parimeve gjeometrike. Cilėsoheshin si popull tepėr i zhvilluar, nė aspektet shkencore e kulturore, si popull i cili qysh nė kohėt mė tė hershme kishte paraqitur pėr herė tė parė kalendarin, dhe herioglifet , tė cilat ishin paraardhėse tė numrave romak e arab, me tė cilėt u zhvillua nė pėrmasa gjigante shkenca.

Ishin gjithashtu shpikėsit e parė tė letrės nė tė cilėn shkruajmė. Qytetėrim me njė kulturė shumė ndryshe nga te gjitha kulturat tjera botėrore, mė ceremoniale, mė unike, e shumė mė e veēantė .
Besohet se qytetėrimi Egjiptian filloi 5000 vjet mė parė.

Piramida mė e madhe e Gizės ajo e Keopsit ėshtė ndėrtuar gjatė dinastisė sė katėrt nė Egjipt nga faraoni Khufu.

Egjiptianėt thamė se e pėrdornin pėr nevojat e tyre edhe shkencėn e astronomisė pėr matjen e kohės, pėr stinėt e vitit, muajt e tjerė.

Ata posedon bibliotekat mė tė vjetra nė botė, qė cilėsohen tė parat ne llojin e saj, tė ndėrtuara e projektuara po nga ky qytetėrim, kėto biblioteka janė gjetur kohėve tė fundit nėn rėrėn e Egjiptiane.

-Piramidat e Gizės-

Nė kėtė kompleks bėjnė pjesė gjithsej 6 piramida (prej tyre 3 tė mėdha).

Mė e madhja nga to ėshtė piramida e madhe e Gizės e cila njihet me emrin “piramida e Keopsit” , me 1380000 metra katror, dhe e cila pėrbėhet prej 2 milion gurėve secili me 2 ton peshe, e nė disa raste pesha e gurit shkon deri nė 30 ton, peshė tė cilėn vėshtirė se e bart edhe njė kamion i madh.

As sot nė shek. XXI nuk krahasohet dot, bile janė xhuxh ēdo ndėrtesė tjetėr nė botė mė tė pėr madhėsi, peshė, e pėrpikėri matematikore. Piramida e madhe e Gizės peshon 6 milion ton, mė shumė se ēdo gjė qė ka ndėrtuar njeriu deri mė tani.

Ato janė aq tė mėdha sa mund tė shihen edhe nga stacioni ndėrkombėtar hapėsinorė, madje edhe nga hėna.
Besohet se nė tė kaluarėn piramidat kanė qenė tė zbukuruara me ar tė pastėr, e me gurė tjerė tepėr tė ēmuar.
Struktura e piramidės pėrmbante informacione qė do tė zbuloheshin pas shumė shekujsh.

Deri mė sot ėshtė menduar se kėto struktura gjigante janė produkt dhe rezultat e dijetarėve te lashtė egjiptian, dhe i njė fuqi punėtore me rreth 2 milion sllavė. Pikėn e parė shumė shkencėtar po e sfidojnė bukur, duke cituar se struktura e piramidės dhe shumė detaje tė saj nuk i pėrshtaten aspak kohės, dhe teknologjisė sė atėhershme.
Duhet pasur gjithmonė parasysh se edhe sot pėr ndėrtimin e njė piramide (si ajo e Gizės) duhet njė sfidė e vėrtet nė inxhinieri e arkitekturė. Sot ndėrtohen shumė pak ndėrtesa me formė piramide, sepse paraqet vėrtet njė vėshtirėsi.

Njihet, njė piramidė moderne e madhe (shumėfish mė e vogėl se piramida e madhe e Gizės) ėshtė ndėrtuar nė Las Vegas, tė tjerat janė tė pakta, apo shumė tė vogla. Kėto piramida moderne punohen vetėm me anėn e makinave tė mėdha, dhe me anėn e gjeometrisė sė pėrpiktė e ligjeve matematikore.

Atėherė si kanė mundur egjiptianėt tė ngrinin kėso lloj strukturash, vetėm me anėn e fuqisė punėtore dhe mjeteve tepėr te thjeshta tė asaj kohe? Si kanė mundur tė ushqenin njė numėr aq tė madh njerėzish?
Kėsaj pyetje ende nuk ėshtė mundur t’i gjendet njė pėrgjigje.

Piramidat e Gizės thuhet se janė ndėrtuar gjatė dinastisė egjiptiane, 4.500 vjet mė parė. Bėjnė pjesė ne 7 mrekullitė e botės antike, vend ku sekretet dhe tė panjohurat pėr kohėn gjendet mė shumė se ēdo kund tjetėr.

Flitet se kėto piramida janė ngritur nga po ata arkitekt qe ngritėn edhe piramidat e tjera tė kėtij vendi, pėr nderimin e faraonėve tė vdekur, dhe si vend ku ata do tė marrin rrugėn drejt perėndisė e pėrjetėsisė.

Sipas shumė studiuesve e shkencėtarėve nga e gjithė bota, nė piramidė gjendet e kaluara dhe e ardhmja e njerėzimit.
Ne kohėt e kaluara ėshtė menduar se nė Piramidat egjiptiane gjenden pasuri shumė tė ēmuara sikur arė e thesare, por kjo ende nuk ėshtė vėrtetuar, mė pėrkatėsisht nė piramidė nuk ėshtė gjetur asgjė e ēmuar.

Sipas vėzhgimeve tė fundit shkencore poshtė sfinksit gjendet njė dhomė misterioze, pėr tė cilėn ende nuk ėshtė njohur gjithēka.

Nga disa studiues mendohet se nėn piramidė eshte dhoma e ashtu quajtur “dhoma e dijeve” ku gjenden tė gjitha informacionet mbi sekretin e piramidave, dhe mbi zhvillimin e gjithėmbarshėm tė njerėzimit, por sipas legjendės kjo nuk duhet hapur, sepse siē thonė mund tė jetė dita e gjykimit dhe e shkatėrrimit tė plotė tė shoqėrisė njerėzore.
Shkenca konstaton se ekziston “dhoma e dijeve”, por pa kėtė shtesėn e fundit imagjinare.

Shkenca supozon se nė fillimet e tij kompleksi i Gizės duhet te ketė qenė diēka tepėr e bukur, dhe sipėrfaqja e vrazhdė e piramidės duhet tė ketė qenė, pasqyrė e lėmuar, sipas konstatimeve shkencore. Tempuj te mėdhenj, piramida super tė mėdha, dhoma tė nėndheshme etj.

Robert Bauval, njė inxhinier dhe autor i librit “Mesazhi i sfinksit”, pasi vizitoj dhe studioi me hollėsi piramidat e Gizės, dhe pasi analizoi me kujdes ato, tha se ėshtė diēka tepėr misterioze se pėrse nuk mbeti asnjė shėnim mbi konstruktin e piramidave, pėrse nuk u gjet asnjė mbishkrim, asnjė dokument?

Ėshtė vėrtet e pakuptimtė qė egjiptianėt pėrshkruanin ēdo gjė qė shihnin madje edhe lumin teksa rridhte, edhe ndėrtimin e shtėpive , edhe kanalet e ujit, e Nilin, kurse asnjė dokument nuk u gjet kurrė pėr piramidat tė cilat duheshin konsideruar diēka shumė madhore, nga vetė fakti qė nė to punuan 2 milion e mė shumė egjiptian. Si ėshtė e mundur kjo?

Pastaj Ryder Gryem Hancock, gjithashtu studiues kishte te njėjtin mendim me Bauvalin, ai thotė se, egjiptianet nuk do tė ndėrtonin diēka kaq madhore, e ta linin nė errėsirė, mos ta tregonin mėnyrėn e ndėrtimit.

Sepse edhe vetė praktika tregon se egjiptianėt do ta pėrshkruanin sigurisht ditėn kur do tė ngriheshin piramidat, por kjo nuk ndodhi, mos vallė ndėrtuesit nuk kanė qenė egjiptianėt?

Thuhet se civilizimi i Egjiptian filloi 3000 vjet para lindjes sė Krishtit, diku rreth 500 vjet para se tė ndėrtoheshin piramidat e Gizės.

Nė historinė e tij Egjipti i lashtė ngėrthen njė kulturė unike, krejtėsisht ndryshe nga popujt e tjerė. Kėtu besohej ne disa perėndi ndėr tė cilat ishte edhe perėndia “Ra”, perėndia e diellit e cila ishte mbi tė gjitha.

Kėtu popullata ndodhej nė kohėn e gurit, respektivisht koha dhe teknologjia ishin ne atė pikė saqė ende nuk ishte zbuluar rrota, mjeti mė i thjeshtė pėr transport.

Bauvalin e mahnit fakti se e gjithė ajo strukturė gjigante ėshtė ngritur vetėm pėr t’ia siguruar varrin njė faraoni, kjo ėshtė diēka shumė e ēuditshme pėr tė, bile edhe e pabesueshme. Ai mendon se piramidat nė Gize kishin edhe njė funksion tjetėr.

Ka tė tillė qe mendojnė se piramidat janė ngritur si stacione pėr njė racė tjetėr, sepse edhe ashtu vendi ėshtė tepėr i pėrshtatshėm pėr njė eksplorim tė njė race tjetėr, pikėrisht nė qendėr tė tokės, nė njė terren tė rrafshėt e pa lugina tė mėdha.

Disa tė tjerė mendojnė se Piramidat janė pėrdorur vetėm si hambar pėr grurė, por kjo zgjidhje besohet shumė mė pak nga njerėzit. Dhe njė supozim tjetėr thotė se ato janė pėrdorur si observator astronomik.

Deri vonė piramida e madhe e Gizės (Khufu) kishte qenė ndėrtesa mė e lartė nė botė, deri sa u ndėrtua nė Paris Kulla e madhe e Ajfelit.

Tri piramidat e mėdha tė Gizės pėrcaktojnė saktėsisht, nė mėnyrė matematikore katėr drejtimet globale: Perėndimin, Lindjen, Veriun e Jugun. Gjenden ne mėnyrė milimetrike nė vijėn e paramenduar ekuatoriale tė tokės, vijė e cila e ndan tokėn nė dy pjesė tė barabarta. Pikėrisht “kompleksi i piramidave tė Gizės” gjendet nė qendėr tė tokės.

-Vazhdojmė me disa fakte interesante...

Nė piramidat e Gizės ekziston njė sistem tepėr i ndėrlikuar pastrimi i ajrit ne strukturėn e brendshme tė Faraonit. Ai sistem ėshtė tepėr komplekse dhe shumė i avancuar, qe nuk pėrshtatet aspak me kohėn e atėhershme. Pėrbėhet nga mija thyerje e lakime tė gurit, nė mėnyrė qe ajri tė pastrohet sa mė lehtė, dhe dhoma nė tė cilėn qėndron faraoni tė jetė sa mė e freskėt.
Ky qėllim i tyre ėshtė arritur.

Tunelet nėn piramidė janė po aq misterioze sa vetė piramidat...
Pėr tė hapur njė tunel nė kohėn tonė, kėrkohet njė vend qe pėrbėhet prej gurėve tepėr tė fortė e tė ngjitur fort njėri me tjetrin nė mėnyrė qe tuneli ta kėtė tė vėshtirė tė shembet, sot shumė vėshtirė bėhet ai nė hapėsira ku nuk ka gurė.

Megjithatė egjiptianėt para 5000 vjetėve kanė arritur tė ndėrtojnė tunel super tė gjatė nė rėrė, qe sot ėshtė tepėr e vėshtirė kjo. As kėtij fakti nuk i gjendet sqarimi, bile ėshtė diēka e pamundur tė ndėrtohet nga njerėzit me teknologjinė e atėhershme, sipas gjykimit tė Bauvalit, Ham Cock-ut, dhe Doktorr Ivanovicit.

Doktorr Ivanovic ėshtė njė ndėr pjesėmarrėsit, nė projektin tepėr sekret, qe njihet me emrin “ISiS”. Ai ėshtė gjithashtu autor i librit po me kėtė emėr.

Ai citon se nė vitin 1961 nė piramidėn e madhe tė Gizės ėshtė gjetur njė krijesė jo njerėore ne arkivolin e faraonit Khafu.Pėr kėtė Dr. Ivanovici ka edhe dokumente zyrtare tė KGB-sė, dhe video – materialin mbi kete ekspedite. Kjo ekspeditė ėshtė organizuar nga organet sekrete tė KGB-sė sė Rusisė. Projekti ISiS ishte projekt shkencor, i cili ėshtė formuar gjithsej pėr tre arsye:

-pėr kerkime shkencore pėr fuqitė telepatike
-pėr dosjet UFO dhe.
-pėr piramidat nė Egjipt.

Ekspedita nė vitin 1961, pasi kishte hapur arkivolin e Khafus, i cili qėndronte ashtu pėr 5 dekada, pasi kishte marrė kufomėn , dhe pasi kishte studiuar me hollėsi atė KGB-ja, rezultatet tregonin se krijesa e gjetur nuk ishte njeri, edhe pse kishte karakteristika tė pėrbashkėta me njeriun. Pėr kėtė informacion edhe pse burimet janė tė sigurta ende ky fakt ėshtė nė njė errėsirė, dhe nė njė paqartėsi.

Sipas Dr. Ivanocvicit kėtu kemi tė bėjmė me zbulimin mė tė madh tė njerėzimit, me shkeljen e njė humanoidi jashtėtokėsor nė tokė, i cili la dijet e njohurit tek qytetėrimi egjiptian.

Gjatė kėsaj ekspedite ėshtė vėrejtur edhe nje fakt tjetėr: Nga shkėmbi buronte njė forcė magnetike, pėr te cilėn shkenca ende nuk ka dhėnė shpjegim. Ajo forcė magnetike buron edhe sot nga shkėmbinjtė e lashtė tė piramidės sė madhe.

Gjithashtu Ivanovici thotė se KGB-ja zbuloi prova dhe argumente tė pakundėrshtueshme, qė Egjipti u zhvillua mbi njė trashėgimi dijesh, tė njė race jashtėtokėsore.

Kjo teori shumė besohet nga njerėzit, dhe ėshtė shumė e mundur qė nė tė kaluarėn kemi qenė tė vizituar nga njė racė jashtėtokėsore, tek e fundit kjo si mundėsi pranohet edhe nga shkenca.

Sipas po kėtij studiuesi alienėt nuk erdhėn nė tokė pėr t’i parė piramidat e Gizės, por pėr t’i ndėrtuar ato, si stacione jashtėtokėsore pėr eksplorim ndėrplanetar.

Ja tė shikojmė mundėsitė qė njeriu atė stad tė zhvillimit mund tė ndėrtoi diēka kaq gjigante.

Problemi fillestar apo misteri fillestar mė mirė tė themi, ėshtė lėvizja e gurėve ku si mesatare po marrim 5 ton njė gurė. Teoria e parė ishte tėrheqja me litar, kjo mundėsi bie poshtė, sepse ėshtė vėrtetuar se nuk ka asnjė mundėsi teorike qė tė lėvizet njė shkėmb nga dhjetėra e njerėz me peshėn mbi 3 ton, vetėm nėse nė fuqinė shtytėse do tė ishin qindrat, dhe nė kėtė ēast bėhet e palogjikshme sepse kohėzgjatja do tė ishte me mijėvjeēar e jo me dekada pėr sa janė ndėrtuar.

Teoria tjetėr thotė se janė pėrdorur drunjtė e pemėve pėr lėvizjen e kėtyre shkėmbinjve gjigante. Ėshtė konstatuar shkencėrisht se nė qoftė se kjo mundėsi do tė ishte shfrytėzuar, atėherė vetė grumbullimi i drunjve tė pemėve, dhe bartja e tyre do tė ishte projekt shumėfish mė gjigant se sa vetė piramidat, prandaj edhe kjo mundėsi nuk pranohet si e logjikshme.

Pastaj kur tė pėrmendet fakti se Egjipti ėshtė njė ndėr vendet mė tė varfra nė botė sa i pėrket numrit tė pemėve.

Si do qė tė jetė piramidat mbeten projektet mė gjigante, mė madhėshtore, e mė misterioze qw njeh sot njerėzimi, qoftė ato tė ndėrtuara nga njerėzit apo nga njė specie tjetėr, as njė projekt tjetėr njerėzor as qė mund tė krahasohet mė to. Sipas fakteve tė mbledhura ka vetėm dy mundėsi:

1. Piramidat janė ndėrtuar nga Egjiptianėt, tė cilėt ishin njė qytetrem tepėr i zhvilluar nga ana teknologjike e shkencore, dhe ėshtė zhdukur pa lėnė asnjė gjurmė.

2. Ose janė projekte jashtėtokėsore, tė cilat janė pėrdorur si stacione nė tokė pėr eksplorime ndėr planetare.

Nga Guxim Klinaku

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 31.03.09 16:59

Piramidat

Edhe pas kaq kohėsh, ende mister mėnyra e ndėrtimit
Ēudia e shkencėtarėve pėr ndėrtimin e piramidave


Edhe pas kaq shumė vjetėsh ende nuk ėshtė shpjeguar sekreti i ndėrtimit tė tyre.

Udhėtojmė nė Egjipt, mes piramidave tė mrekullueshme, aty ku akoma shkenca e sotme jo vetėm nuk arrin me metodat e veta tė realizojė tė njėjtėn mrekulli, por nuk arrin as ta shpjegojė misterin e ndėrtimit tė piramidave tė famshme, tė njohura deri mė sot 110 prej tyre.

Kėto janė varret madhėshtore tė faraonėve, tė cilat fillimisht ishin mastaba, por mė pas ato u pasuruan dhe u vendosėn shumė tė tilla mbi njėra -tjetrėn, duke realizuar kėshtu piramidat e famshme. Janė vėrtet monumente qė i pėrkasin nė kuptimin e plotė lashtėsisė, duke qenė se janė ndėrtuar qė nė vitin 2700 para erės sonė, me arritjen e idenė e parė tė Imho tep, vezirit tė mbretit Djosis, qė duke vėnė shumė mastaba (varret tradicionale tė fisnikėve tė Egjiptit) mbi njėra-tjetrėn, arriti tė krijonte piramidėn e parė, varrin qė ishte rruga e pėrjetėsisė pėr mbretėrit e tyre.

Kjo, nė fakt, quhet njė piramidė jo e vėrtetė, pėr shkak tė asimetrisė sė formės sė saj. Piramida mė e madhe e realizuar nė periudhėn e mrekullueshme tė mbretėrisė sė lashtė ėshtė piramida e mbretit Khufu apo ndryshe Keops. Kjo piramidė simbolizon monumentin e lashtė qė ka hyrė nė mrekullitė e botės. Variantet pėr ndėrtimin e piramidave janė nga mė tė ndryshmet, tė gjitha janė tė pasura me fantazi, duke qenė se realizimi i tyre duket aq i pabesueshėm sa edhe i mrekullueshėm. Si u ndėrtuan piramidat e mrekullueshme tė Egjiptit, ka qenė njė ēės htje qė ka stimuluar debate pėr mijėra vjet.

Fakti ėshtė se askush nuk e di ekzaktėsisht se si ato u ndėrtuan. Llogaritjet e bėra nė bazė tė rrymave tė tanishme shkencore, dalin nė pėrfundimin se ėshtė dashur njė forcė prej 4000 -5000 burrash 20-vjeēarė pėr tė ndėrtuar piramidat e mrekullueshme, duke pėrdorur kavo, rrotull, devijim, zotėsi dhe forcė kafshėrore. Dhe fare mirė, ky mund tė ketė qenė shkaku. Ka njė pasazh intrigues nė tekstet e historisė arabe tė shekullit tė X, Abul Hasan Ali al -Masudi, i njohur si Herodoti i Arabėve.

Al-Masudi ka udhėtuar nė pjesėn mė tė madhe tė botės sė njohur para se tė vendosej nė Egjipt dhe ka shkruar 30 vėllime mbi historinė e botės. Ai u godit shumė nga mrekullia e piramidave egjiptiane dhe shkroi pėr mėnyrėn se si kėta gurė tė stėrmėdhenj transportoheshin. Sė pari, shkruante ai, njė "papirus magjik" (letėr) vendosej poshtė gurit, i cili duhej tė transportohej. Mė pas, guri goditej me njė thupėr metalike qė shkaktonte ngritjen e tij nė ajėr dhe lėvizjen e tij sipas rrugės sė shtruar me gurė dhe gardhuar nga tė dyja anėt me shufra metalike.

Guri do tė udhėtonte sipas udhės, shkruante Al -Masudi, nė njė distancė prej 50 metrash dhe mė pas do tė sistemohej nė tokė. Procesi do tė pėrsėritej, derisa ndėrtuesit t'i kishin vėnė gurėt aty ku dėshironin. Duke konsideruar faktin se piramidat ishin mijėvjeēare, kur Al-Masudi shkroi shpjegimin e tij, na lind pyetja se ku e gjeti ai kėtė informacion. A shkaktonte goditja e gurit vibrime qė sillnin si rezultat ngritjen nė ajėr nė mėnyrėn zanore?

Nėse ėshtė vėrtet kėshtu, dalim nė pėrfundimin se metodat shkencore tė asaj kohe janė mė tė avancuara dhe tė panjohura pėr shkencėn e ditėve tona.

• Mė e lashta ndėr piramidat

Piramida mė e vjetėr ėshtė ajo e quajtur "Step Pyramid" e mbretit Djoser, faraoni i dytė i dinastisė sė tretė, rreth 4600 vjet mė parė. Ajo ishte njė sistem kompleksi korridoresh, me njė ndarje varri tė rrethuar me granit tė trėndafiltė rreth 28 metėr nėn tokė. Hyrja ishte e mbyllur me njė bllok graniti 3 tonėsh. Pranė ishte Te mpulli Mortual, njė shesh i madh dhe struktura tė tjera. Ajo u dizenjua dhe u drejtua nga veziri i Djoser -it, Imhotep, qė mė vonė u quajt njė zot.

• Deri tani 110 varre mbretėrore tė zbuluara

Ka rreth 110 piramida tė njohura deri tani nė Egjipt. Shumė prej tyre janė nė njė gjendje tė pariparueshme dhe pothuajse nuk njihen. Shumė janė ndėrtuar nė formėn e varreve pėr mbretėrit dhe tė tjera pėr mbretėreshat. Njė piramidė, gjithashtu ka kuptimin e njė shkallė qė i shėrben mbretit pėr t'u ngjitur nė parajsė. Njė mundėsi tjetėr ėshtė simbolika e tyre me njė grumbull gurėsh tė lashtė, ku mendohet se zoti diellkrijues lindi.

• Piramida e kuqe

Piramida e Djoserit hyri nė kategorinė e piramidave jo tė vėrteta, pėr shkak tė formės sė tyre josimetrike. Piramida e parė e vėrtetė u realizua pėr mbretin Sneferu gjatė dinastisė sė katėrt tė mbretėrisė sė vjetėr. Quhet ndryshe piramida e kuqe pėr shkak tė ngjyrės sė saj. Apo piramida e veriut pėr shkak tė pozicionit tė saj nė Dashur, jugu i Kairos. Ėshtė rreth 105 metra e lartė me anėsoret 220 metra.

• Gropat e thella, varkat

Piramidat e vogla, varret pėr mbretėreshat qėndrojnė afėr piramidės madhėshtore. Nė vitin 1954, njė varkė e madhe e stilit kedėr u zbulua nė njė nga gropat e thella, varret e mbretėreshave, u nxorr dhe mė pas u riformua. Tani ajo ekspozohet pas piramidės. Njė varkė e dytė ka mbetur e copėtuar nė njė nga gropat e thella tė mbuluara. Varkat janė ndėrtuar pėr udhėtimin e mbretit nė botėn e pėrtejme.

• Legjenda e Sfinksit

Pas tempullit tė mbretit Khafre, qėndron 73 m i gjatė Sfinksi. Besohet se ėshtė ndėrtuar rreth 7000 - 5000 vjet para erės sonė. Njė mit egjiptian thotė se princi Thutmosis IV, u zgjua nga gjumi nga perėndia Horemakhet, mbrojtės i Sfinksit qė i tha se nėse ai do ta zbulonte atė, nė atė kohė i mbuluar me rėrė, do tė bėhej zoti tjetėr i Egjiptit. Thutmosis IV njihet si egjiptologjisti i parė i vėrtetė!

• Mbretėria e Re

Koha e piramidave tė mėdha ka kaluar, disa piramida tė vogla u ndėrtuan nė Mbretėrinė e Re pėr varre private dhe superstruktura pėr falt ore funeralesh. Shembuj tė tillė tė restauruar ekzistojnė nė Deir el-Medina, fshati i punėtorėve qė konstruktuan varret mbretėrore nė Luginėn e Mbretėrve. Piramida gjithashtu, u ndėrtuan nė jugun e Egjiptit nė tė lashtėn Nubia (veriu i Sudanit), ku nė numėr janė mė shumė se nė Egjipt.

Panarama

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Piramida e Gizės

Mesazh  Jon prej 15.08.09 21:20

Qyteti i Gizės, pėrtej shkencės dhe racionales

Pėrpikmėri e frikshmeEgjiptianėt ishin shpikėsit e parė tė matematikės, botėkuptimit astronomik e parimeve gjeometrike. Cilėsoheshin si popull tepėr i zhvilluar nė aspektet shkencore e kulturore

Giza ėshtė qytet arab nė Egjiptin e lashtė, i cili ndodhet shumė afėr lumit Nil.

Nuk ėshtė edhe aq qytet i madh me sipėrfaqe, ka afėr 2 milion e 700 mijė banorė sipas njė statistike tė bėrė nė vitin 2006.

Popullsia e saj e madhe nė raport me sipėrfaqen e bėn pėrafėrsisht njė ndėr krahinat e qyteteve mė tė mėdha nė botė sa i pėrket numrit tė popullsisė.

Ky vend ka jashtėzakonisht shumė vizitorė dhe pret nga e gjithė bota studiues, arkeolog, arkitekt, shkencėtar dhe shumė tė tjerė qė janė tė interesuar pėr studimin e pasurisė sė vjetėr tė kėtij qyteti.

Njihet si njė ndėr vendet mė tė famshme nė botė, pėr arsyet se kėtu gjendet njė ndėr mrekullitė e botės antike, qė zakonisht njihet me emrin "kompleksi i piramidave tė Gizės". Ky tempull bashkė me Piramidėn e madhe tė Keopsit, dhe me disa tempuj tė tjerė, kanė shkruar historinė e Egjiptit, dhe kanė ngjallur debat nė tė gjitha shoqėritė, mbi prejardhjen e kėtyre ndėrtimeve antike dhe janė misteri qė mundon sot njerėzit anė e mbanė.

Gjithashtu, ky ėshtė edhe vendbanim i shumė faraonėve tė lashtė egjiptian, pėr tė cilėt historia qė njohim flet vetėm me supozime e me fakte tė thata. Ka shumė e shumė tė panjohura mbi kėtė vend, tė cilat edhe sot e kėsaj dite, s'gjejnė dot zgjidhje.

Ekzistojnė shumė teori, tė cilat mundohen tė shpjegojnė mėnyrėn e ndėrtimit tė piramidave, pėrveē tė tjerash, thuhet nga disa shkencėtar se ato janė ndėrtuar nga skllavet egjiptian (rreth 2 milion tė tillė) nėn udhėheqjen e njė race tjetėr.

Historiku i Egjiptit

Njerėzimi ėshtė qenie qė ėshtė civilizuar shkallė-shkallė, por kėtė renditje kaq komplekse shoqėrore e prish qytetėrimi egjiptian. Egjiptianėt edhe pse janė qytetėrimi mė i vjetėr i historisė njerėzore, ata kanė qenė shumė mė tė zhvilluar nė tė gjitha sferat e jetės se sa babilonasit, arabėt e romakėt, qė cilėsohen shumė mė tė vonshėm se sa egjiptianėt.

Egjiptianėt janė qytetėrimi mė i lashtė qė njeh relativisht njerėzimi, qytetėrim, i cili ėshtė zhdukur krejtėsisht, nga arsye ende tė panjohura. Nuk kanė qenė popull arab, kurse egjiptianėt sot nuk janė po ata egjiptian qė kanė qenė atėherė, egjiptianėt nė kohėn tonė janė arab ose sllav.

Ata ishin shpikėsit e parė tė matematikės, botėkuptimit astronomik e parimeve gjeometrike. Cilėsoheshin si popull tepėr i zhvilluar, nė aspektet shkencore e kulturore, si popull, i cili qė nė kohėt mė tė hershme kishte paraqitur pėr herė tė parė kalendarin dhe herioglifet, tė cilat ishin paraardhėse tė numrave romak e arab, me tė cilėt u zhvillua nė pėrmasa gjigante shkenca.

Ishin gjithashtu shpikėsit e parė tė letrės, nė tė cilėn shkruajmė. Qytetėrim me njė kulturė shumė ndryshe nga tė gjitha kulturat e tjera botėrore, mė ceremoniale, mė unike, e shumė mė e veēantė.

Besohet se qytetėrimi egjiptian filloi 5000 vjet mė parė. Piramida mė e madhe e Gizės ajo e Keopsit ėshtė ndėrtuar gjatė dinastisė sė katėrt nė Egjipt nga faraoni Khufu.

Egjiptianėt e pėrdornin pėr nevojat e tyre edhe shkencėn e astronomisė pėr matjen e kohės, pėr stinėt e vitit, muajt e tjerė. Ata posedojnė bibliotekat mė tė vjetra nė botė, qė cilėsohen tė parat nė llojin e saj, tė ndėrtuara e projektuara po nga ky qytetėrim, kėto biblioteka janė gjetur kohėve tė fundit nėn rėrėn egjiptiane.

Piramidat e Gizės

Nė kėtė kompleks bėjnė pjesė gjithsej 6 piramida (prej tyre 3 tė mėdha). Mė e madhja nga to ėshtė piramida e madhe e Gizės, e cila njihet me emrin "Piramida e Keopsit", me 1.380.000 metra katror, dhe e cila pėrbėhet prej 2 milion gurėve secili me peshe 2 ton, e nė disa raste pesha e gurit shkon deri nė 30 ton, peshė tė cilėn vėshtirė se e mban edhe njė kamion i madh.

As sot nė shek. XXI nuk krahasohet dot, madje konsiderohet xhuxhe ēdo ndėrtesė tjetėr nė botė pėr madhėsi, peshė e pėrpikėri matematikore. Piramida e madhe e Gizės peshon 6 milion ton, mė shumė se ēdo gjė qė ka ndėrtuar njeriu deri mė tani.

Ato janė aq tė mėdha sa mund tė shihen edhe nga stacioni ndėrkombėtar hapėsinor, madje edhe nga Hėna.

Besohet se nė tė kaluarėn piramidat kanė qenė tė zbukuruara me ar tė pastėr, e me gurė tepėr tė ēmuar.

Struktura e piramidės pėrmbante informacione qė do tė zbuloheshin pas shumė shekujsh.

Deri mė sot, ėshtė menduar se kėto struktura gjigante janė produkt dhe rezultat e dijetarėve te lashtė egjiptian, dhe i njė fuqie punėtore prej rreth 2 milion skllevėrish. Pikėn e parė shumė shkencėtarė po e sfidojnė bukur, duke cituar se struktura e piramidės dhe shumė detaje tė saj nuk i pėrshtaten aspak kohės dhe teknologjisė sė atėhershme.

Duhet pasur gjithmonė parasysh se edhe sot pėr ndėrtimin e njė piramide (si ajo e Gizės) duhet njė sfidė e vėrtetė nė inxhinieri e arkitekturė. Sot, ndėrtohen shumė pak ndėrtesa me formė piramide, sepse paraqet vėrtet njė vėshtirėsi.

Njihet, njė piramidė moderne e madhe (shumėfish mė e vogėl se piramida e madhe e Gizės) ėshtė ndėrtuar nė Las Vegas, tė tjerat janė tė pakta, apo shumė tė vogla. Kėto piramida moderne punohen vetėm me anėn e makinave tė mėdha, dhe me anėn e gjeometrisė sė pėrpiktė e ligjeve matematikore.

Atėherė si kanė mundur egjiptianėt tė ngrinin kėso lloj strukturash, vetėm me anėn e fuqisė punėtore dhe mjeteve tepėr tė thjeshta tė asaj kohe? Si kanė mundur tė ushqenin njė numėr aq tė madh njerėzish? Kėsaj pyetje ende nuk ėshtė mundur t'i gjendet njė pėrgjigje.

Piramidat e Gizės thuhet se, janė ndėrtuar gjatė dinastisė egjiptiane, 4.500 vjet mė parė. Bėjnė pjesė nė 7 mrekullitė e botės antike, vend ku sekretet dhe tė panjohurat pėr kohėn gjendet mė shumė se ēdo kund tjetėr.

Flitet se kėto piramida janė ngritur nga po ata arkitektė qė ngritėn edhe piramidat e tjera tė kėtij vendi, pėr nderimin e faraonėve tė vdekur, dhe si vend ku ata do tė marrin rrugėn drejt perėndisė e pėrjetėsisė.

Sipas shumė studiuesve e shkencėtarėve nga e gjithė bota, nė piramidė gjendet e kaluara dhe e ardhmja e njerėzimit.

Nė kohėt e kaluara ėshtė menduar se, nė Piramidat egjiptiane gjenden pasuri shumė tė ēmuara si ar e thesare, por kjo ende nuk ėshtė vėrtetuar dhe faktikisht nė piramidė nuk ėshtė gjetur asgjė e ēmuar.

Sipas vėzhgimeve tė fundit shkencore, poshtė sfinksit gjendet njė dhomė misterioze, pėr tė cilėn ende nuk ėshtė njohur gjithēka.

Nga disa studiues mendohet se, nėn piramidė ėshtė dhoma e ashtuquajtur "dhoma e dijeve" ku gjenden tė gjitha informacionet mbi sekretin e piramidave, dhe mbi zhvillimin e gjithėmbarshėm tė njerėzimit, por sipas legjendės kjo nuk duhet hapur, sepse thonė se mund tė shkaktojė ditėn e gjykimit dhe e shkatėrrimit tė plotė tė shoqėrisė njerėzore.

Shkenca konstaton se, ekziston "dhoma e dijeve", por pa kėtė shtesėn e fundit imagjinare. Shkenca supozon se, nė fillimet e tij kompleksi i Gizės duhet tė ketė qenė diēka tepėr e bukur, dhe sipėrfaqja e vrazhdė e piramidės duhet tė ketė qenė, pasqyrė e lėmuar, sipas konstatimeve shkencore. Tempuj tė mėdhenj, piramida super tė mėdha, dhoma tė nėndheshme etj.

Robert Bauval, njė inxhinier dhe autor i librit "Mesazhi i sfinksit", pasi vizitoi dhe studioi me hollėsi piramidat e Gizės, dhe pasi analizoi me kujdes ato, tha se ėshtė diēka tepėr misterioze se pėrse nuk mbeti asnjė shėnim mbi konstruktin e piramidave, pėrse nuk u gjet asnjė mbishkrim, asnjė dokument?

Ėshtė vėrtet e pakuptimtė qė egjiptianėt pėrshkruanin ēdo gjė qė shihnin madje edhe lumin teksa rridhte edhe ndėrtimin e shtėpive, edhe kanalet e ujit, e Nilin, kurse asnjė dokument nuk u gjet kurrė pėr piramidat, tė cilat duheshin konsideruar diēka shumė madhore, nga vetė fakti qė nė to punuan 2 milion e mė shumė egjiptian. Si ėshtė e mundur kjo?

Pastaj Ryder Gryem Hancock, gjithashtu studiues kishte tė njėjtin mendim me Bauvalin, ai thotė se, egjiptianet nuk do tė ndėrtonin diēka kaq madhore, e ta linin nė errėsirė, mos ta tregonin mėnyrėn e ndėrtimit, sepse edhe vetė praktika tregon se, egjiptianėt do ta pėrshkruanin sigurisht ditėn kur do tė ngriheshin piramidat, por kjo nuk ndodhi, mos vallė ndėrtuesit nuk kanė qenė egjiptianėt?

Thuhet se, civilizimi egjiptian filloi 3000 vjet para lindjes sė Krishtit, diku rreth 500 vjet para se tė ndėrtoheshin piramidat e Gizės.

Nė historinė e tij, Egjipti i lashtė ngėrthen njė kulturė unike, krejtėsisht ndryshe nga popujt e tjerė. Kėtu besohej nė disa perėndi, ndėr tė cilat ishte edhe perėndia "Ra", Perėndia e Diellit, e cila ishte mbi tė gjitha.

Kėtu popullata ndodhej nė kohėn e gurit, respektivisht koha dhe teknologjia ishin nė atė pikė saqė ende nuk ishte zbuluar rrota, mjeti mė i thjeshtė pėr transport.

Bauvalin e mahnit fakti, se e gjithė ajo strukturė gjigante ėshtė ngritur vetėm pėr t'i siguruar varrin njė faraoni, kjo ėshtė diēka shumė e ēuditshme pėr tė, madje edhe e pabesueshme. Ai mendon se piramidat nė Gize kishin edhe njė funksion tjetėr.

Ka tė tillė qė mendojnė se piramidat janė ngritur si stacione pėr njė racė tjetėr, sepse edhe ashtu vendi ėshtė tepėr i pėrshtatshėm pėr njė eksplorim tė tillė, pikėrisht nė qendėr tė tokės, nė njė terren tė rrafshėt e pa lugina tė mėdha.

Disa tė tjerė mendojnė se, Piramidat janė pėrdorur vetėm si hambar pėr grurė, por kjo zgjidhje besohet shumė mė pak nga njerėzit. Njė supozim tjetėr thotė se, ato janė pėrdorur si observator astronomik.

Deri vonė, piramida e madhe e Gizės (Khufu) kishte qenė ndėrtesa mė e lartė nė botė, deri sa u ndėrtua nė Paris Kulla e madhe e Eifel.

Tri piramidat e mėdha tė Gizės pėrcaktojnė saktėsisht, nė mėnyrė matematikore katėr drejtimet globale: Perėndimin, Lindjen, Veriun e Jugun. Gjenden nė mėnyrė milimetrike nė vijėn e paramenduar ekuatoriale tė tokės, vijė, e cila e ndan tokėn nė dy pjesė tė barabarta dhe "kompleksi i piramidave tė Gizės" gjendet ekzaktėsisht nė qendėr tė tokės.

Si ėshtė e mundur qė egjiptianėt t'i dinin dimensionet e sakta tė tokės, pėrderisa toka ende atėherė paramendohej si njė pllakė? Egjiptianėt pėrveē tjerash ishin edhe matematikan tė zot, ėshtė e mundur kjo?

Sipas historisė nė kohėn e dinastisė egjiptiane nuk ishte shpikur ende ligji ndoshta mė i thjeshtė matematikor, ai pėr raport, ndonėse egjiptianėt kishin bėrė llogaritje shumė mė tė ndėrlikuara.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Jon prej 15.08.09 21:20

Matematika nė Giza

Vetė piramida dhe pozita e saj tregojnė, se aty ėshtė pėrdor njė matematikė e pėrsosur e shumė komplekse... Sė pari, ajo nuk ėshtė ndonjė piramidė e ērregullt, ajo ėshtė e rregullt dhe e pėrpiktė, dhe qė i pėrshtatet formulės sė Pitagorės pėr trekėndėshin C2=a2+b2. Por, Pitagora kėtė formulė e shpiku mijėra vjet pas ndėrtimit tė piramidave, si ėshtė e mundur?

Piramida e vogėl e Gizės (Menkaure): lartėsia- 65 metra, brinja a- 103 m

Piramida e mesme e Gizės (Khafre): lartėsia- 136 metra, brinja a- 215 m

Piramida e madhe e Gizės (Khufu): lartėsia- 146 metra, brinja a - 230 m.

Llogaritjet kanė qenė tepėr tė sakta por, pėr arsye tė kohės dhe zhvendosjes sė piramidės ka devijuar pėr shumė pak milimetra. Ėshtė e njohur nga bota shkencore, se ēdo ndėrtesė nė botė devijon pėr disa metra me kalimin e kohės, shkencėrisht ėshtė konstatuar se, nė kohėn kur ajo ėshtė ndėrtuar ka qenė frikshėm e saktė nė mėnyrė milimetrike.

Shtėpia e Bardhė ka devijuar nga pėrmasat e saj, prej kohės sė ndėrtimit e deri mė sot, pėr disa metra, kurse Piramida e Keopsit pėr afro 5000 vjet ka devijuar vetėm me milimetra, edhe ky ėshtė njė fakt shumė i habitshėm.

Ky ėshtė vetėm fillimi i mistereve tė piramidave tė Gizės...

Ėshtė gjithashtu e ēuditshme se, lartėsia e piramidės korrespondon saktėsisht me lartėsinė e Diellit nga Toka.

Ajo ėshtė vendosur 4 gradė nga skajet e busullės, njė saktėsi qė nuk ėshtė arritur kurrė.

Njė egjiptolog tjetėr thotė se, kush do qė do ta kishte ndėrtuar piramidėn, ai ishte plotėsisht i aftė tė pėrcaktonte gjerėsinė dhe gjatėsinė gjeografike, kjo ėshtė e habitshme, sepse teknologjia pėr ta zbuluar gjerėsinė gjeografike u shpik nė vitet 1600.

Njė fakt tjetėr interesant ėshtė se, forma e piramidės ėshtė pėrsoshmėrisht e pėrshtatshme pėr reflektimin e radarėve. Ja edhe disa llogaritje tė tjera matematikore, disa parime tė gjeometrisė, qė kishin shfrytėzuar egjiptianėt. Fillimisht, vlen tė theksohet se tė gjitha brinjėt e tri piramidave janė saktėsisht paralele njėra me tjetrėn.

Simetralia, e cila lėshohet horizontalisht nga piramida Khufu, pritet saktėsisht nėn kėndin 900 me simetralen vėrtikale, qė lėshohet nga piramida Khafre, dhe formohet saktėsisht kėndi i drejtė, dhe hipotenuza qė formohet nga kulmi O tė piramidės Kahfre kalon nėpėr kulmin B, kalon nė kulmin C1 tė piramidės Khufu, dhe pėrfundon saktėsisht nė qendrėn e piramidės sė madhe- nė kulmin O1. Kjo paraqet njė lidhje mahnitėse ndėrmjet dy piramidave. Tė dhėnat mund tė vėrtetohen edhe nėpėrmjet teoremės sė Pitagorės, pėr saktėsinė e trekėndėsiht tė formuar.

E njėjta pėrllogaritje vlen edhe tek piramida e vogėl e Gizės me piramidėn e madhe. Nė fillim bėhet i njėjti veprim. Lėshohet simetralja horizontale nga piramida e madhe e Gizės, dhe simetralja vertikale nga piramida e vogėl e Gizės (Menkaurit), ato priten saktėsisht nėn kėndin 900, dhe drejtėza qė lėshohet nga qendra O1 deri nė qendrėn O. Formohet saktėsisht hipotenuza e njė trekėndėshi kėnd drejtė.

Pėr tė mos vazhduar mė tej me matematikė, ky rregull ėshtė i pranishėm ndėrmjet ēdo piramide nė kompleksin e Gizės.

Lidhja e piramidave me yjet, ėshtė njė ndėr faktet mė tė mahnitshme nė kompleksin e Gizės. Pėr tė vėrtetuar se a kishin piramidat e Gizės ndonjė lidhje astronomike, gjė qė besohej nga shumė njerėz, nėpėrmjet disa mjeteve me teknologjinė e fundit, ėshtė kthyer pozita e yjeve nė tė kaluarėn, pėr tė parė nėse ka ndonjė ngjashmėri tė piramidave me yjet. Rezultati ėshtė i frikshėm.

Nė vitin 2450 para lindjes sė Krishtit, pikėrisht nė kohėn kur janė ndėrtuar piramidat, nė hartėn grafike tė yjeve figurojnė tre yje tė cilat ne sy tė parė ngjajnė me pozitėn e tre piramidave tė Gizės.

Pas llogaritjeve matematikore, tre yjet e yjėsisė sė Orionit pėrshtaten matematikisht me tri piramidat e mėdha tė Gizės. Duket e ēuditshme, por pėrshtatja e tyre ėshtė milimetrike. A tregon kjo diēka? Ėshtė pothuajse e pamundur qė kjo saktėsi tė rrjedh nga rastėsia.

A mos vallė na tregon se raca qė ka ngritur kėto piramida vjen nga yjėsia e Orionit?

Tė gjitha ato hieroglife, tė gjitha ato vizatime tė pakuptimta deri mė sot, japin njė mesazh pėr njerėzimin. Ato pėrveē qė janė tė pakuptimta, nuk i ngjajnė aspak kulturės sė njerėzimit nė pėrgjithėsi, ėshtė krejtėsisht e veēantė.

Pėrse faraonėt gjithmonė e kanė pamjen jo njerėzore, me kokėn e zgjatur pas, me njė veshje ceremoniale, e shumė karakteristika tė tjera jo njerėzore? Pėrveē tė tjerash nuk ėshtė gjetur ende asnjė vizatim pa kėto pamje tė ēuditshme, nuk ėshtė gjetur asnjė pėrshkrim njerėzor i faraonit, asnjė vizatim, nė tė cilėn paraqitet si njeri. Pėrse ka ndodhur kjo, pėrse asnjė faraon nuk duket si njeriu qė njohim? Mos vallė pamja reale e tyre ishte kjo?

Nė piramidat e Gizės ekziston njė sistem tepėr i ndėrlikuar i pastrimi i ajrit nė strukturėn e brendshme tė Faraonit. Ai sistem ėshtė tepėr kompleks dhe shumė i avancuar, qė nuk pėrshtatet aspak me kohėn e atėhershme. Pėrbėhet nga mija thyerje e lakime tė gurit, nė mėnyrė qe ajri tė pastrohet sa mė lehtė, dhe dhoma nė tė cilėn qėndron faraoni tė jetė sa mė e freskėt. Ky qėllim i tyre ėshtė arritur.

Tunelet nėn piramidė janė po aq misterioze sa vetė piramidat...

Pėr tė hapur njė tunel nė kohėn tonė, kėrkohet njė vend qė pėrbėhet prej gurėve tepėr tė fortė e tė ngjitur fort njėri me tjetrin nė mėnyrė qė tuneli ta kėtė tė vėshtirė tė shembet, sot me shumė vėshtirė bėhet ai nė hapėsira ku nuk ka gurė.

Megjithatė egjiptianėt para 5000 vjetėve kanė arritur tė ndėrtojnė tunel super tė gjatė nė rėrė, qė sot ėshtė tepėr e vėshtirė kjo. As kėtij fakti nuk i gjendet sqarimi, madje ėshtė diēka e pamundur tė ndėrtohet nga njerėzit me teknologjinė e atėhershme, sipas gjykimit tė Bauvalit, Ham Cock-ut, dhe Doktorr Ivanovicit.

Doktorr Ivanovic ėshtė njė ndėr pjesėmarrėsit, nė projektin tepėr sekret, qė njihet me emrin "ISIS". Ai ėshtė gjithashtu autor i librit po me kėtė emėr.

Ai citon se nė vitin 1961 nė piramidėn e madhe tė Gizės ėshtė gjetur njė krijesė jo njerėzore nė arkivolin e faraonit Khafu. Pėr kėtė, Dr. Ivanovici ka edhe dokumente zyrtare tė KGB-sė, dhe video. Kjo ekspeditė ėshtė organizuar nga organet sekrete tė KGB-sė sė Rusisė. Projekti ISIS ishte projekt shkencor, i cili ėshtė formuar gjithsej pėr tre arsye:

-pėr kėrkime shkencore pėr fuqitė telepatike;

-pėr dosjet UFO dhe;

-pėr piramidat nė Egjipt.

Ekspedita nė vitin 1961, pasi kishte hapur arkivolin e Khafus, i cili qėndronte ashtu pėr 5 dekada, pasi kishte marrė kufomėn, dhe pasi kishte studiuar me hollėsi atė, KGB-ja pranoi se, rezultatet tregonin se krijesa e gjetur nuk ishte njeri, edhe pse kishte karakteristika tė pėrbashkėta me njeriun. Pėr kėtė informacion edhe pse burimet janė tė sigurta ende ky fakt ėshtė nė njė errėsirė dhe njė paqartėsi.

Sipas Dr. Ivanocvicit kėtu kemi tė bėjmė me zbulimin mė tė madh tė njerėzimit, me shkeljen e njė humanoidi jashtėtokėsor nė tokė, i cili la dijet e njohuritė tek qytetėrimi egjiptian.

Gjatė kėsaj ekspedite ėshtė vėrejtur edhe njė fakt tjetėr: Nga shkėmbi buronte njė forcė magnetike, pėr tė cilėn shkenca ende nuk ka dhėnė shpjegim. Ajo forcė magnetike buron edhe sot nga shkėmbinjtė e lashtė tė piramidės sė madhe.

Gjithashtu, Ivanovici thotė se, KGB-ja zbuloi prova dhe argumente tė pakundėrshtueshme, qė Egjipti u zhvillua mbi njė trashėgimi dijesh, tė njė race jashtėtokėsore.

Kjo teori besohet nga njerėzit dhe ėshtė shumė e mundur, qė nė tė kaluarėn kemi qenė tė vizituar nga njė racė jashtėtokėsore, tek e fundit kjo si mundėsi pranohet edhe nga shkenca.

Sipas po kėtij studiuesi, alienėt nuk erdhėn nė tokė pėr t'i parė piramidat e Gizės, por pėr t'i ndėrtuar ato, si stacione jashtėtokėsore pėr eksplorim ndėrplanetar.

Mundėsitė qė njeriu nė atė stad tė zhvillimit tė ndėrtojė diēka kaq gjigante, janė shumė tė pakta. Problemi fillestar apo misteri fillestar, ėshtė lėvizja e gurėve ku si mesatare po marrim 5 ton njė gurė. Teoria e parė ishte tėrheqja me litar, kjo mundėsi bie poshtė, sepse ėshtė vėrtetuar se nuk ka asnjė mundėsi teorike, qė tė lėvizet njė shkėmb nga dhjetėra e njerėz me peshėn mbi 3 ton, vetėm nėse nė fuqinė shtytėse do tė ishin qindrat, dhe nė kėtė ēast bėhet e palogjikshme, sepse kohėzgjatja do tė ishte me mijėvjeēar e jo me dekada pėr sa janė ndėrtuar.

Teoria tjetėr thotė se, janė pėrdorur drunjtė e pemėve pėr lėvizjen e kėtyre shkėmbinjve gjigante. Ėshtė konstatuar shkencėrisht se nė qoftė se kjo mundėsi do tė ishte shfrytėzuar, atėherė vetė grumbullimi i drunjve tė pemėve, dhe bartja e tyre do tė ishte projekt shumėfish mė gjigant se sa vetė piramidat, prandaj edhe kjo mundėsi nuk pranohet si e logjikshme, pėr tė mos pėrmendur faktin, qė Egjipti ėshtė njė ndėr vendet mė tė varfėra nė botė pėrsa i pėrket numrit tė pemėve.

Si do qė tė jetė piramidat mbeten projektet mė gjigante, mė madhėshtore e mė misterioze qė njeh sot njerėzimi. Qofshin ato tė ndėrtuara nga njerėzit apo nga njė specie tjetėr, as njė projekt tjetėr njerėzor, as qė mund tė krahasohet me to. Sipas fakteve tė mbledhura ka vetėm dy mundėsi:

1. Piramidat janė ndėrtuar nga egjiptianėt, tė cilėt ishin njė qytetėtim tepėr i zhvilluar nga ana teknologjike e shkencore, dhe ėshtė zhdukur pa lėnė asnjė gjurmė.

2. Ose janė projekte jashtėtokėsore, tė cilat janė pėrdorur si stacione nė tokė pėr eksplorime ndėr planetare.

Se cila ėshtė mė e logjikshme, i mbetet ēdokujt pėr ta gjykuar personalisht.

Klarita Bajraktari
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Jon prej 27.09.09 0:18

Yjėsia e Mjelmės dhe projekti i madh i GizėsNjė ndėr yjėsitė mė tė bukura qiellore dhe tė arritshme nga syri i njeriut pėr tė motshmit kishte njė domethėnie tė shenjtė, pėr jetėn dhe rilindjen, qė sipas disa studiuesve shfaqet dhe nė projektin origjinal tė piramidave tė Gizės.

Kur flitet pėr piramidat e Gizės, ėshtė e pamundur tė mos mendosh pėr Graham Hancock dhe Robert Bauval, dy kėrkues me emėr jo vetėm tė njohur ndėr grupet e egjiptologjisė: edhe pse tė penguar jo rrallė nga Shkenca zyrtare. Zbulimi i madh ka ndodhur nė vijim tė vijėzimit tė tre maleve artificialė me tre yjet e Brezit tė Orionit dhe ėshtė provuar nė mėnyra astronomike, fetare dhe filozofike.

Zbulimi i ngjan me tė gjitha gjasat vezės sė Kolombit: nė fakt kushdo qė vėren tre monumentet madhėshtorė egjiptianė, shquan qė tė tre piramidat nuk janė vendosur mes tyre ashtu siē do tė kishte qenė e logjikshme, por prezantojnė njė vendosje tė ērregullt shumė evidente.

Siē vėrehet nga fotot ajrore dhe satelitore, piramidat duket se riprodhojnė njė formė qė nė yjėsinė qiellore ėshtė ndėr mė tė rėndėsishmet, atė tė Orionit.

Kjo yjėsi gjigande, e vėzhguar me lehtėsi me sy tė lirė, nė qiellin tonė nė stinėn e dimrit, prezanton tre yje tė shndritshėm nė vijė tė drejtė, i ashtuquajturi Brez i Orionit. Linearizimi horizontal i tre yjeve qė quhen Alnitak, Alnilam dhe Mintaka, nuk ėshtė perfekt, por ylli i tretė, Mintaka, paraqet njė zhvendosje tė lehtė nė krahasim me tė tjerat.

Bauval dhe Hancock vunė re si tė tre piramidat e Gizės kanė tė njėjtat distanca nga yjet nė fjalė, njė fakt shumė i veēantė pėr tė qenė thjesht njė rastėsi.

Nė realitet, ekziston njė zhvendosje shumė e vogėl e piramidės sė tretė, asaj tė Micerinit dhe pozicionit tė Mintakės: por ky fakt ėshtė i shpjegueshėm, sipas autorėve ka lidhje me pjerrėsinė e tokės, nė sensin qė sipėrfaqja e tokės nuk ėshtė e sheshtė, por e pėrkulur, nė njė trajtė sferike.

Nė fenė antike egjiptiane, Orioni nė kostelacionin qiellor prezantohej si njė Zotė, me emrin Osiride, hyjni e jetės dhe tė mirės, burri i Zotės Isida, mėma e shpėtimtarit Horus e kėshtu piramidat ishin njė mėnyrė pėr tė risjellė nė tokė energjinė e mirė, njė stadi pėr t'i sjellė ēdo qenieje njerėzore njė illunimin shpirtėror, duke e transformuar njė shpėtimtar, nė njė Horus.

"Ashtu si nė Qiell edhe nė Tokė"; vargu i Atit tė Shenjtė ėshtė nė realitet fjalėkalimi i Antikitetit, qė gati do tė godasė qiellin mbi sipėrfaqen e tokės pėr t'i dhėnė flukse energjetike qė lėshon universi ynė.

Piramidat e Chefren, nė plan tė parė dhe ajo e Keopsit, shfaqen si male, nė afėrsi tė Kajros. Mbivendosja e imazheve satelitore pohojnė ngjashmėrinė e madhe me tre yjet e Brezit tė Orionit.

Robert Bauval, nė veēanti falė simpatisė dhe lehtėsisė nė komunikim pėr teoritė e tij, ėshtė bėrė njė superhero i misterit, i aftė pėr tė bėrė tė heshtin akademikė, tradicionalistė dhe reaksionarė, qė kėrkojnė nė ēdo mėnyrė tė sabotojnė njė teori tė mrekullueshme dhe logjike si kjo.

Pėrveē saj, ka njė tjetėr teori pėr piramidat e Gizės, njė interpretim shumė interesant, edhe nė kėtė rast kozmik dhe qė nė njė sens na prek nga afėr. Autori i njė prej teorive nė tė pabesueshme, por edhe njėra nga teoritė mė tė vėrteta mbi piramidat egjiptiane quhet Andrew Collins, dhe ėshtė njė kėrkues i pagarur anglez, autor librash suksesi.

Andrew Collins, nuk ėshtė njė shkencėtar nė sensin e ngushtė tė fjalės, por ėshtė njė ish-muzikant dhe ky fakt e ka bashkuar me misterin nė njė optikė tė ndryshme nga e zakonshmja. Kjo pėr faktin e sensibilitetit tė veēantė artistik e ka ēuar tė vėzhgojė Piramidat e Gizės nga njė tjetėr kėndvėshtrim.

Sipas tij, zhvendosja e Micerinit - Mintakės ėshtė e shpjegueshme nė disa terma tė ndryshėm. Brezi i Oionit ėshtė e njohur nė qiell, pasi paraqet tre yje nė trajtė (gati) lineare, por nuk ėshtė e vetmja yjėsi qė tregon yje tė pozicionuara nė kėtė mėnyrė. Edhe koselacioni i Mjelmės paraqet tre yje nė trajtė lineare nė sensin horizontal, dhe dy tė tjerė tė pozicionuara nė trajtė kryqi perpendikular.

Piramidat, njė kopje e vijave qiellore

Piramidat e Gizės i janė asociiuar yjeve tė kostelacionit tė Orionit, por edhe tė Mjelmės. Mjelma ka njė formė kryqi dhe ka pesė yje kryesorė. Nė imazhe tregohen katėr mė tė dukshmet: Deneb, njė ndėr yjet mė tė shndrritshme nė qiell, Gienah, Sadr dhe Delta Cygni.

Mjelma ėshtė njė kostelacion veror. Nė krahasim me yjet e kostelacionit tė brezit tė kostelacionit dimėror tė Orionit, qė quhen Alnitak, Alnilam dhe Mintaka, janė tė vendosura mė lart, ndėrsa yjet e Mjelmės, formojnė njė cep analog, por mė tė prerė. Paraqitet njė ngjashmėri sikur tė ishin dy kahe tė kundėrta, por me largėsi tė njėjta nga njėra-tjetra.

Zota Nut, paraqiste qiellin dhe pėrshkruhej e vendosur nė njė hark sipėr tė shoqit, Zotit tė Tokės, Geb, nė afreskun e terrenit.

Nut, ėshtė rasti i Mjelmės nė kohėt e shkuara, asociiohet me Orfeun heroin grek, qė u kryqėzua nga grupet dionisiake gjatė miteve tė Orfeut, kryqėzim qė mė pas u bė baza e modelit tė mitit tė Jezusit.

Sipas Andrew Collins, Giza nuk pėrfaqėson shumė Orionin, por Mjelmėn, e ndėrkaq zhvendosja qė po flisnim mė sipėr "Mrekullisht" zhduket nėse mbivendosen tre yjet Gienah, Sadr dhe Delta Cygni nė Cheope, Cheferen dhe Micerin.

Njė teori e vlefshme, edhe kjo e provuar nėpėrmjet udhėtimit nė mitin egjiptian: nėse Orioni ėshtė Osiridi, Mjelma ėshtė Zota Nut, mėma e Osiridės dhe Isisės, qė lind ēdo ditė diskun diellor; Zotin Ra, dhe e kapėrdin ēdo mbrėmje. Nut, simbolizon nė kompleksitetin kozmologjik egjiptian, erėn yjore, qiellin (sipas shkencėtarėve rruga e qumėshtit ose galaktika ku gjendet toka).

Kur ravijėzohet e shtrirė nė harkun sipėr Tokės, gati mbulon trupin nudo tė Tokės (identifikuar me tė shoqin Geb). Referimi tek Mjelma, ėshtė nė kėtė pjesė tė qiellit, nė tė cilėn ikonografia egjiptiane, i ngjitej belit tė Nut: Mjelma kėshtu do tė ishte njė vendlindjeje, e gjeneratės dhe referimit tė diellit, identifikuar me Zotin Ra, ėshtė emblema e yllit tonė qė shndrit ēdo mėngjes, Diellit.

Koncepti i Gizės - Mjelmės kėshtu kishte njė referim tė saktė mitologjik ende mė tė lidhur me Sfinksin, tė mbiquajtur Ra-Horatki, me diēiturėn dyfishe tė Zotit tė Diellit dhe tė Horusit, Zotės shpėtimtar, zotit tė Isidės dhe Osiridės.

Kėshtu, Nut lind ēdo ditė nga mitra e saj vendosur nė kostelacionin e Mjelmės, Diellit, dhe ky Diell, i identifikuar me Ra, bėhet si rrjedhim njė atribut i nipit tė tij Hous.

Ndėrsa, Bauval dhe Hancock, pėrqendroheshin nė vertikal, duke parė piramidat nga qielli, Collins nė mes tė viteve '90, dhe ēoi pėrpara tezėn e Giza-Cigno, duke parė piramidat nga pika e tyre e projektimit.

Duke ndjekur teoritė e inxhinjer R. Agnew qė mbėshteste qė piramidat ishin projektuar nė njė moment tė vetėm (njė projekt i mrekullueshėm, duke parė vijėzimin e yjeve me Orionin), Collins vendosi tė kėrkonte pikėn kryesore tė projektit tė Gizės, njė pikė qė mbledh tė tre piramidat.

Pas shumė pėrllogaritjeve dhe provave, Collins zbuloi qė, duke bashkuar linjat e Cheopsit dhe Micerinit, mund tė pėrfitojė njė trekėndėsh barabrinjės me njė reliev tė lartė. Ishte kjo pika e observimit tė projektit tė piramidave? Sot, Gebel Ghibli pėrdoret pėr observacione tė tjera shkencore dhe pėrllogaritje trekėndore, dhe ėshtė njė pikė panoramike perfekte.

E pamundur tė mendohet qė projektuesit e Gizės nuk e kishin vėnė re ose pėrdorur! Nga Gebel Ghibli mund tė shquhet njė hark perfekt mes tre piramidave, i gjatė 2360 m. Ashtu si vetė Collins shkruan nė librat e tij, nuk mund tė jetė kurrsesi fryt i rastėsishėm dhe me ēdo propabilitet nuk ėshtė.

Mjafton tė vėresh marrėdhėniet porporcionale mes distancave: 7:1 me Micerinin; 3:4 me Chefren dhe 5:2 me Cheope. Bėhet fjalė pėr intervale muzikore tė shkallės Pitagorike, njė provė e qartė e pozicioneve nė korrelacion me harmoninė universale.

Por ēka ėshtė mė e habitshme ėshtė qė Cigno ėshtė siē thuhet njė kostelacion nė formė kryqi, e pėrbėrė nga pesė yje tė shndritshėm qė formojnė pjesėn e trupit tė njė zogu.

(Sipėr) Ende vija satelitore e Gizės na tregon Gebel Ghibli, relievin e errėt tė dukshėm nė foton nė tė djathtė. Bėhet fjalė pėr njė mal tė vogėl, qė ėshtė njė pikė observimi e privilegjuar nė Piana. Nėse krahu horizontal i formuar nga tre yjet, qė do tė ishin ndryshe dhe krahėt e Mjelmės, janė piramidat, ylli qė tregon kokėn vendoset pėrgjatė qafės sė zogut, i emėruar Albireo, gjen pikėrisht vend nė Gebel Ghibli, nė sensin letrat tė njė projekti tė vetėm.

Ajo ēfarė prish teorinė ėshtė pozicioni i yllit mė tė shndritshėm tė Mjelmės, Deneb, bishti i zogut qiellor. Pozicioni i tij nė qiell ėshtė i veēantė, jashtė aksit kur krahasohet me ato tė qafės dhe tė kokės Albireo: Deneb ėshtė i spostuar me rreth 30 gradė nė krahasim me sipėrfaqen pingule.

Ky fakt ėshtė perfekt pėr tė pėrshkruar bishtin e tė gjithė zogjve me formė rosaku me qafė tė gjatė, si pėrshembull, pata, rosa, me kėtė ngjashmėri nė bisht, kur ato janė nė ajėr, bishti duket gjithmonė pak i pėrthyer.

Pra, Mjelma ėshtė njė kostelacion perfekt qė riprodhon edhe kėtė veēanti. Por pėr habi njė yll kaq i rėndėsishėm dhe i shndritshėm (Deneb, nga mė tė shndritshmit nė qiell) nuk korrespondon me asnjė monument tė rėndėsishėm, as me atė tė Sfinksit, qė nė fakt pėr egjiptianėt luante njė rol tė rėndėsishėm qė nga antikiteti.

Deneb, nė tė vėrtetė do to korrespondonte, nė terren njė varrezė eshtrash afėr piramidave. Kjo varrezė, e emėruar LG42, u zbulua nė 1842 nga arkeologu gjerman Carl Richard Lepsius, por nė ndryshim me varret afėr nuk paraqet nė brendėsi asnjė gjurmė.

Varri LG42 duket i zbrazur, bosh pa asnjė dekorim apo statujė dhe ėshtė ēudi tė mendohet qė pika gjeometrike qė projekton Deneb tė jetė lėnė kaq pas dore. Collins e pohon kėtė gjė dhe e gjithė teoria jep pėrshtypjen e njė spekulimi edhe pse Orionit i mungojnė referime tė rėndėsishme nė ndryshim nga dy yjet e shndritshme, si Regel dhe Betelgeuse.

Pėrsa i pėrket kėtij tė fundit ėshtė gjetur njė gjurmė e rėndėsishme nė ndėrtesėn e Sagradės, Familjes sė Barcelonės, qė ėshtė ndėrtuar pikėrisht nė pikėn gjeografike ekzakte tė projektuar nga ylli i konsideruar si Brezi i Orionit, tre kishat templare tė vijėzuara nė qendrėn historike tė kryeqytetit katalan. Por edhe kėtu ekziston njė "Sfinks", katedralja e Shėn Eulalisė, qė del nga projekti yjor.

Pra, teoritė yjore qė shohin Gizėn si njė hartė gjigande qiellore e riprodhuar mbi Tokė janė tė gabuara? Sipas arsyetimeve, qėndrojnė tė dyja teoritė. Nė fakt teza Giza - Mjelmė pėrdor njė vlerė tė ndryshme qė reflektohet tek miti antik, por shumė i njohur, i Isidės dhe Osiridės.

Ky tregim ėshtė thelbėsor nė fenė egjiptiane dhe nė tė tjerat, pasi del nė pah rreth tremijė vjet pėrpara Krishtit, njė koncept qė do tė jetė nė bazė tė ndėrtimit tė figurės tė vetė Krishtit.

Jezusi, i pranuar nga tė gjithė kristianėt e mirė, lajmėrohet qė ėshtė Mesia i Biblės nga fjalėt e profetėve hebrenj si njė shpėtimtar, njė sovran i tė mirės nė luftė me tė keqen.

Vangjeli, nė njė farė mėnyre tregon njė aspekt tė pėrkohshėm ushtarak tė figurės sė Jezusit, dhe atje kėtu shfaqet qė Krishti ėshtė edhe mbret, Mbreti i Izraelit dhe i gjithė botės. Njė koncept i ēuditshėm jo tipik pėr njė shtet si ai hebre edhe pėr mė tepėr nė njė moment historik si i ati qė pa lindjen e shpėtimtarit roman.

Koncepte si kėto kanė njė origjinė tremijė vjet mė parė nė luginėn e Nilit: ku figura e Mesisė kapėrcen nė ēdo gjė dhe pėr gjithēka figurėn e Horusit, djalit tė Iridės dhe Isidės, shpėtimtar dhe ēlirues i botės, dhe sovrani i ri i Egjiptit dhe Universit.

Nėse lexohen tekstet e vjetra tė shėnjta egjiptiane, shohim sesi Horus lind nė vijim tė ngjizjes sė mėmės Iside dhe nga trupi i ngjallur i atit tė tij Osiride, i vrarė e bėrė cipash nga i vėllai Set, Zot i sė Keqes dhe uzurpues i fronit tė Egjiptit (dhe tė Universit). Horus, lindi pėr tė marrė hak pėr tė jatin, Zotin e sė Mirės dhe Jetės, por edhe pėr tė ēuar tė Keqen nė dimensionin e duhur tė saj.

E Keqja ekziston, pasi vetėm kėshtu mund tė identifikohet e mira; por e Mira ėshtė e destinuar tė mbizotėrojė ndaj Horus pas njė beteje shekullore, do tė arrijė tė bėhet sovran i Egjiptit dhe i tėrė Universit.

Seti nuk do tė vritet, por do tė gjunjėzohet dhe do tė njohė autoritetin e mbretit tė drejtė. Referimi i Sfinksit tek Ra - Horatki (Horatki do tė thotė "Horus i horizontit") vė nė dukje sesi pėr egjiptianėt ka patur njė ndryshim tė hyjnisė diellore: Ra-sė djalit tė parė tė Zotit me kohė skifteri, i ndėrfutet Horus, edhe ai me kokė skifteri. Njė pushtet qė i vjen nga mėma e tij Isida, njė hyjni diellore dhe me pushtet mashkullor si i ati i tij, Osiride.

Iside - Hathor mbron tė birin Horus, nga shtresat e ulta tė Tempullit tė Edfu. Domethėnia e Zotot Skifter ėshtė analog me atė tė Jezusit; njė shpėtimtar i fshehur tek secili nga ne, pasi brenda nesh bėhet lufta mė e madhe mes tė Mirės dhe tė Keqes. Orioni -Osiridi dhe Mjelma - Isida janė prindėrit tanė qiellore, qė mund tė na ndihmojnė pėrgjatė rrugės tonė.

Horus tashmė shfaqet si njė zot i gjithėpushtetshėm, shpėtimtari qė pas luftės sė tij merr si shpėrblim qeverisjen e elementėve dhe tė Diellit; nėse mė parė ishte Nut qė lindi Ra-nė, tashmė ėshtė Isida, qė lindi Horusin, ndaj Isida merr titullin e vėrtetė tė njė hyjnie diellore.

Mjelma bėhet simbol i mėmės sė Universit, e mitrės hyjnore, i Shėn Graal-it; nga kėtu e mė pas jo pa arsye Zota Mjelmė do tė njihet qė nga lindja, ngjallja si njė hyjni qė mishėrohet.

Jo pa shkak shumė Zota Mėma, si pėrshembull Keltikja Brigid, do tė kenė pėr simbol Mjelmėn. Orioni me Brezin e tij pėrfaqėson tė jatin Osirid; Mjelma pėrfaqėson mėmėn e tij, Isida qė lind Horusin, zėvendėsuar nga Ra qė e lindte Nut. Njė rinovim e pashmangshėm pas tė kėqijave tė bėra nga Set. Por, tashmė rendi ėshtė rikthyer dhe Giza pėrfaqėson vendin e lindjes sė njė sovrani tė ri, tė Zotit tė Diellit Horus.

Bėhet fjalė pėr njė kompleksitet nė formėn e tė lexuarit; ēdo element nuk mbetet i vetėm, por vendoset nė njė hapėsirė kozmologjike me tė vėrtetė gjigande, sipas tė cilėve egjiptianėt kanė dashur si ēelės metaforik tė pėrfshijnė dhe historinė e Universit. Ėshtė ndoshta profecia qė jemi ne, qeniet njerėzore, Horus-et e Universit qė na del pėr detyrė tė ēojmė pėrpara betejėn mes tė Mirės dhe tė Keqes.

Mbetet njė mister i fundit: si shpjegohet qė varri LG42, i korrespondon yllit ultra tė shndritshėm Deneb? Fakti qė varri ėshtė bosh dhe i zhveshur do tė thotė qė mbretėria e Horusit nuk ka ardhur ende; do tė duhet tė bėhet shumė rrugė pėrpara pėrballjes me Set dhe tė mundet e Keqja e brendshme. Por kur ta ketė mundur, ndoshta njeriu do tė mund tė ndėrtojė njė piramidė tė katėrt nė Giza...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Estilen prej 06.01.10 13:17

Misteret e Piramidės sė Keopsit

Ka qene 12 Janari 1977 dhe ora e njejte kur vendosem por veshtiresite ishin shtuar shume pasi nderkohe grupi yne ishte vizitor i perhershem i piramides dhe skishte sesi te mos binte ne sy.

Njohja me disa zyrtare te larte Egjyptiane na kishte siguruar mundesine e nje leje per te bere rimatje te perimetrit te jashtem te Piramides mbas argumentin tone qe te dhenat aktuale mbi strukturen duhet te freskoheshin. Per te qene ne rregull me cdo gje per udhetimin e nates, filluam diten si zakonisht ne oren 10 me disa matje paraprake dhe analizime te mbi 100 gureve te jashtem duke dhene pershtypjen sikur ishim gjeometra dhe specialiste te perkryer ne metrike.

Ne momentin qe rojet u larguan filluam ngjitjen per ne maje te Piramides dhe kur arritem aty ishim aq te derrmuar sa nuk e vrisnim me mendjen nese na kishin pikasur apo jo.

Kete here ishim pergatitur akoma me mire duke paketuar cdo gje te nevojshme ne pako te vogla, dysheke per fjetje, uje dhe ushqime pasi kishim vendosur te qendronim me gjate. Duke qene se aktiviteti yne kishte rene ne sy te autoriteteve egjyptiane, cdo udhetim qe benim per ne varr mund te ishte i fundit dhe per kete arsye kete rradhe kishim vendosur te studionim cdo gje me detaje sa me te hollesishme, dmth makinerit e cuditshme, te kryenim foto te tjera dhe te eksploronim pjeset e tjera te varrit me katet e mbetura pa kontrolluar.

Grupi prej kater vetash kishte marre detyra specifike dhe seicili prej nesh do studionte nje nivel te caktuar per te mundesuar keshtu studimin e plote te te kater niveleve qe kishte varri.

Ndersa personat e caktuar per te kryer fotot kishin vendosur llambat e ndricimit, te tjeret u shperndane neper katet per te analizuar makinerite e cuditshme. Kishte shume gjera per te pare dhe shume pak kohe per ti studiuar me detaje. Per te arritur te studiohej cdo kat ishte vendosur qe do shpenzohej nje maksimum prej 5 oresh ne cdo kat dhe kjo gje ishte teresisht e pamundur.

Nuk duhet harruar qe po perpiqeshim te shfletonim nje histori antike qe kishte filluar 500 mije vjet me pare dhe per nje pune te tille do te duhej nje ekip prej te pakten 20 specialishtesh me teknologjine me te fundit. Si rezultat ajo qe mundem te benim ishte thjesht nje skanim qe mund te barazohet vetem me nje minute te kesaj historie qindra mijera vjecare.

Midis artifakteve sic mund ti quajme per hir te pershkrimit ishin te grumbulluara ose te paraqitura ne dhomen e fundit ne te djathte te Korridorit te Madh nje grup aparaturash qe dukeshin si kompjutera, forma te komunikimit kompjuterik, nje ekran i ngjashem me nje televizor i futur ne nje rrethuese metalike e bere nga i njejti material si ai i disqeve, harta grafike qe tregonin perimetrin e krijimit (jo te universit), instrumenta me pllaka te sensorizuara mbi nje si tastiere dhe nje mekanizem shume i cuditshem per te cilin shpenzuam ore te tera per ta kuptuar se cfare ishte. Mund ta merrje shume kollaj per nje prozhektor gjigand nga ata qe perdoren per te ndricuar qiellin e nates me rastin e ndonje feste te organizuar nga kompani te fuqishme.

Kjo makine e cuditshme perseri nuk ishte elektrike dhe mungonte cdo lloj kablli apo mjet tjeter qe te jepte nje shpjegim konvencional mbi menyren sesi prodhohej energjia,. Pertej mbuleses transparente prej metali (metal i tejdukshem si te ishte xham) mund te dallohej nje si filament metalik qe lidhej me qendren e cilindrit. Po pertej kesaj mburoje ndodhej nje kuti 53 me 53 cm dhe 16 cm lartesi qe dukej si nje kompjuter dhe qe dukej sikur leshonte grimca te vogla energjie .

Po aty kishte pllaka te medhaja metalike te cilat pesonin nje lloj ndjeshmerie nga preka me gishta madje njera prej tyre filloi te funksiononte.

Shenjat perkatese ne pllake (mbas perkthimit) do te thonin: Antigravitor ! Mbas studimeve te metejshme u zbulua se kjo aparature e shpikur nga njeriu krijonte nje nje rreze aktuale me fushe antigravitacionale ne gjendje per te ngritur nje bllok guri disa tonelatash duke e mbajtur ate pezull dhe me pas ulur ne vendin e paracaktuar.

Kjo lloj aparature padyshim ishte makina operative qe ishte perdorur per te ndertuar Piramiden e Madhe dhe qe mund te jete
nje forme mbajtje ne ajer mekanike. Menyra sesi furnizohej me energji duhej te fshihej ne bazen e gjere te aparatures e cila mbas nje ekzaminimi te hollesishem dukej si nje pjese teresore pa gjurmen me te vogel te bashkimit apo ngjitjes. Kjo makineri sado e cuditshme mund tju duket lexuesve, ne kohen e ekzaminimit ishte teresisht funksionale.

U zbulua qe ishte funksionale mbas 2 oresh studimi te kujdesshem kur vala e shkaktuar nga dora kalonte mbi nje si lente ne ngjyre te kuqe.

Per te parandaluar cdo lloj alarmi qe mund te binte prej makines, tingulli i nje frekuencie te larte vazhdoi vetem per disa sekonda.
Gjate ketyre sekondave elektriku i dores qe mbahej nga Sherman Stiles u ngrit pezull dhe drita qe ishte drejtuar paralel u ngrit vertikalisht drejt tavanit dhe fatmiresisht tingulli i alarmit u nderpre.

Tingulli filloi i ngjashem me tingullin e nje violine ne rregjister te ulet dhe cdo sekonde ngrihej ne frekuence me nje kreshendo te papritur. U llogarit qe nese ky tingull arrinte maksimumin e tij, frekuenca e tij do ishte shume pertej diapazonit te degjimit njerezor.

Ndonese kjo duket shume e pabesueshme po ju kujtoj George Makefield nga Toronto, Kanada i cili kreu nje eksperiment me nje shpikje te ngjashme ne vitin 1931. Makina qe ai prodhoi u konsiderua nga dy qeverite, ajo Britanike dhe Amerikane si nje mashtrim dhe qe nuk mund te funksiononte.

Po ne demonstrimin ne Ottawa, George Makefield provoi makinen e tij antigravitacionale duke ngritur pezull ne ajer nje automobil e markes Buick Sedan, 1930 dhe duke e mbajtur lart nga toka pothuajse 1.85 cm per me shume se 2 ore e gjysem. Per shkak te cmimit te larte te energjise qe ai perdori nuk u konsiderua si shpikje e vlefshme dhe te dy qeverite refuzuan ta pranonin shpikjen deri sa Makefield vdiq dhe mori me vete ne varr sekretin e shpikjes. Ai vdiq ne mjerim te plote si shume shpikesa dhe shkenctare te tjere.

Ne nje situate te ngjashme, George Worl nga Philadelphia eksperimentoi me nje makine identike ne vitin 1937 ku ai kishte rregjistruar tingullin dhe vibracionin e notes DO ne nje oktave shume te larte ne instrumentin e violines dhe e aplifikoi ate 20 mije here.

Ky tingull dhe vibracion i padegjuar ndonjehere ishte ne gjendje te ngrinte nga toka nje bllok solid betoni me peshe prej 5 tonelatash. Ndejti ashtu pezull deri sa shpikesi morri perseri ne dore kontrollin e violines duke i rene nje akordi. Ne vend qe blloku te binte ngadale u perplas me force ne pllakat prej qeramike te dyshemese se laboratorit. Worl ishte ne rruge te drejte per te perfeksionuar shpikjen e tij por vdiq krejt papritur.

Pra kjo lloj aparature ishte e njohur qe ne vitet 30-te dhe ajo qe shikonim perpara syve tane nuk paraqiste ndonje cudi te madhe.

Shume shpikje te tilla jane realizuar gjate 2 gjeneratave te fundit po per shkak te skepticizmit te atyre qe kontrollojne fondet qeveritare si dhe te investitoreve private, shuhen dhe publiku as qe e merr vesh ndonjehere se cfare arritjesh madheshtore mund te gezonin.

Tani qe me ne fund kjo aparature u zbulua dhe zgjidhi enigmen sesi ishte ndertuar Piramida (nepermjet perdorimit te me shume se nje makine) lindi pyetja – kush e ndertoi dhe kush ishin shpikesit e kesaj makine ta pakrahasueshme?

Nje tjeter objekt qe meritonte nje vemendje te vecante ishte po aq i cuditshem dhe i pakuptueshem sa te tjeret. Behet fjale per nje unaze gjigande metalike me nje diameter prej 25 kembesh dhe me nje si te futur ne forme tuneli ne brendesi me nje gjatesi prej 12 kembesh. Me nje shikim te pare mund te mendohej qe ishte ndonje pjese e madhe kanali betoni nga ato te nendhshmit qe bejne derdhjen e ujerave por me nje ndryshim, ky qe shikonim ne ishte metalik.

Pjesa e brendeshme (me nje trashesi prej te pakten 10 cm) kishte nje siperfaqe shume te lemuar dhe te shkelqyer, te ngjashme me veshjen e disqeve fluturuese.

Edhe ne kete pjese metalike provuam te gervishtnim, prisnim apo krijonim ndonje shenje por pa sukses dhe vete metali nuk
paraqiste asnje shenje ndryshkjeje apo ngjyrosjeje artificiale. Ne pjesen ekstreme ne te djathte, nese e shikoje perballe (gje qe eshte e veshtire per ta shpjeguar) ndodhej nje si kuti kompjuterike, e njejte me ate qe pame tek makineria e antigravitetit. Duke u nisur nga eksperienca e pare me ate makine preferuam te mos e preknim. Askush nuk guxoi te provonte sepse nuk dihej cfare efekti mund te shkaktonte.

Ne brendesi te siperfaqes struktura ishte disi ndryshe. E gjithe veshja e brendeshme ishte e mbushur me vija te holla qe fillonin nga pjesa e jashteme e unazes dhe vazhdonin te ngushta ne forume spirale duke perfunduar tek pjesa tjeter ne krahun e kundert, 12 kembe ne thellesi te unazes. Keto vija te holla ishin prerje ne metal me nje distance prej 5 cm nga njera tjetra dhe ne kete distance brendesia e unazes kishte nje siperfaqe te ashper. Dyshemeja ishte po aq e lemuar sa edhe ajo jashte unazes pervec nje vendi te caktuar. Ne mes te tunelit ishte nje si urez horizontale qe lidhte dy pjeset e harkuara. Dukej si nje lloj platforme ku mund te rrinte dikush perpara se te aktivizohej makineria.

Me ndihmen e inxhinjereve tane si dhe te tjereve, mbas 2 vjetesh teoria me e forte qe mbeshtetej kryesisht ne pranine e atyre vija te cuditshme brenda unazes, mund te shpjegohet ne dy menyra. Nga dizajni i vijave spirale brenda unazes mund te dilje ne konkluzion qe kjo aparature mund te ishte nje “makine kohe” ose nje unaze transferuese (si ajo ne filmin Stargate) per teletransportim (duke e spostuar nje person nga nje pike e caktuar ne nje tjeter nepermjet ristrukturimit te atomeve fizike).

Gjate studimit te 19 fotove nga afer te kesaj unaze te pazakonte, pergjigja duhej ti perkiste ose njeres ose tjetres teori. Ne perpjekje per te dhene nje shpjegim rracional sipas arritjeve te shkences sone ideja e nje “Makine Kohe” por...

Nje brendesi te dhomes u gjet nje tjeter dere hekuri e mbyllur por jo e kycur. Kjo dhome ishte komplet e boshatisur pervec nje modeli ne miniature te vete Piramides qe ishte vendosur ne mes te dhomes. Nuk e levizem por e matem dhe permasat e saj nga binden qe behej fjale per nje replikim te persosur te vete Piramides se Madhe e cila eshte 762 me 486 kembe ndersa modeli ishte 7.62 me 4.86 inc. Kjo strukture ne miniature ishte krijuar me nje material te ndritshem sikur te ishte plastike. Nga njera prej fasadave mund te dallohej nje fije e holle qe perdridhej per nje gjatesi rreth 2.86 inc dhe mund te krahasohet si trashesi me telin me te holle te pianos.

Nuk kishte asnje buton, disk sensoresh apo hapje me drita te vogla. E pare nga jashte dukej si dicka krejt pa kuptim por jo gjithmone ajo qe ska kuptim do te thote se ska nje funksion. Mbas 4 vjetesh studime te kater fotografive ky objekt vazhdon te mbetet edhe sot e kesaj dite nje mister i pazgjidhur.

Cfare zbuluan arkivat antike?

Nga Qershori i vitit 1976 deri ne Maj te vitit 1977 u kryen 6 vizita. Ishte shume e dyshimte nese do te mund te realizonim nje vizite te shtate dhe nuk dihej se kur do te ishte e mundur kjo. Dyshimet per ekspediten dhe qellimin tone kishin filluar te ngriheshin ne mase nga ana e zyrtareve egjyptiane, sidomos per faktin qe disa here pjestaret e ekspedites sone ishin pare te ngjiteshin ne murin jugor dhe te zhdukeshin krejt papritur.

Miqte tane egjyptiane mund te jene pak te ngadalshem ne te kuptuarin e qellimit te udhetimeve tona te shumta por jane shume larg te qenurit budallenj. Ishte fakt qe cdo pjestar qe shikohej te ngjitej ne Piramide zhdukej krejt papritur dhe kjo ishte nje dicka shume e pazakonte. Cdo justifikim i metejshem per te vazhduar qendrimin aty apo blerje te ushqimeve dhe filmave fotografike do e kishte cuar dyshimin ne esktrem dhe kjo do sillte ndjekjen e sejcilit prej nesh nga ana e zyrtareve egjyptiane.

Nga keto gjysem duzine udhetimesh ne varr u kryen 2700 filma fotografik te arkivave. Ne periferi te Bonit, Gjermani kishim ngritur nje laborator ku zhvillonim filmat dhe i zmadhonim ato 250 here deri sa efekti i paqartesise e bente te pamundur perkthimin e shkrimeve te lashta. Ne Nentor te vitit 1979 te gjitha perkthimet perfunduan ne forme te pergjithshme per tu vazhduar ne vitet qe vijuan.

Per te percaktuar hapat fillestare ne dekodimin e shkrimeve duhej te stabilizohej nje lloj fjalori, pa i dhene rendesi nese ishin germa apo simbole. Disa germa qe shfaqeshin me shpesh se te tjerat u listuan ne nje grup tjeter germash. Simbolet qe i ngjanin trekendeshave fillimisht kishin kuptimin e Piramides por kur fjalia ndertohej, kjo fjale e humbiste kuptimin e struktures. Nje detaj thelbesor ishte nje germesimbol e ngjashme me nje “S” gjysem te anuar dhe me nje si vize ne mes. Kjo me pas u kuptua te ishte “qender”.

Simboli i rrumbullaket ne brendesi te te cilit ishte nje si gjysem rrethi u kuptua te ishte simboli qe paraqiste planetin tone me nje vrime te madhe ne Polin e Veriut, ashtu sic u konstatua dhe nga zbulimi i bere nga Admirali Byrd. (Per admiralin Byrd dhe zbulimin e tij do bej nje shkrim menjehere mbas perfundimit te ketij shkrimi - Darius).

Duke i bashkuar keto germa dhe simbole me forma te cuditshme dhe vendosur ato ne vije te drejte sic pranohen nga nje fjali e strukturuar llogjikisht rezultoi pa sukses disa here dhe nuk jepnin asnje nga kuptimi i pritur. Simbolizimi i zbuluar ne fillim te perkthimit ngjasonte me Gjuhen e Atlantasve dhe duke u bazuar ne kete gjuhe progresi ishte i shpejte, ndonese njohuria per gjuhen e Atlantasve ishte shume e paket.

Petrie de La Rue, i famshmi Biblioskriptori francez qe drejtonte ekipin prej pese studiuesish te nje kalibri te njejte dhe qe ishin te gjithe mjeshtra te gjuheve antike, bene nje pune kolosale.

Fotoja qe eshte postuar me siper paraqet shkrimin ne njerin nga disqet dhe perkthimi i ketij shkrimi nxorri kete informacion:

Njohuri mbi shtate hapjet e Urimi, njera ne qendren magnetike te tij (Poli i Veriut), dy ne rajonet e mesit (rajoni i Jukatanit), nje ne Kuadratin Lindor (Shtetet e Bashkuara), dy ne krahun e kundert magnetik (Polin e Jugut) dhe nje ne mes te kuadratit oqeanik (Atlantik).

Banore te nentokes ne kuadratin lindor dhe ne mes te gjysem sferes se perimetrit (Zona e Amerikes se Jugut) banor te solar 500 ne 1000 (qe do te thote se civilizimi i nendheshem ka ekzistuar prej 500 mije vjetesh solare) Baza e energjise Fizionike ne themel te sferes (kjo i referohet berthames se lenget te Tokes ose energjise se brendeshme).

Hapesira te krijuara nepermjet drites per te hyre mbas strukturave (qe do te thote se hapesirat e nentokes te banuara nga ky civilizim ishin krijuar nga rreze lazeri perreth qyteteve per te krijuar mundesine e lidhjes midis tyre.) E njejta metode ishte pershkruar ne librin e Rampas, HEREMITI. Shtate prej te shtatave te fizionit dhe 63 nga ndarja e atomeve (qe ka kuptimin qe nga 70 qytete, shtate prej tyre kane energji ne formen e fizionit te lenget ndersa 63 perdorin perdorin ndarjen e atomit, neutronit dhe fotonit) dhe vija e nisjes drejtohet nga forca dhe lazeri. (Kjo ka kuptimin e nje fushe force speciale qe perdorej per te siguruar sistemin shtytes per anijet komzike duke i dhene drejtimin e duhur nepermjet teknologjise lazer.)

Energjia per driten e lenget (fizionin) merrej nga qendra e pese planeve te ndryshme dhe nxirrej dhe kultivohej nga fushat e forces
magnetike.

Te gjitha strukturat e nendheshme te siguruara nga brendesia e berthames se berthames dhe te perpunuara me lazer strukturoheshin nepermjet ngritjes pezull (ka kuptimin qe te gjitha ndertimet strukturale metalike siguroheshin nga brendesia e tokes dhe vendoseshin nepermjet ngritjes pezull duke perdorur lazerin).

Mbas 2 vjet e gjysem studimesh intensive dhe skanimi te detajuar te 2700 mikrofilmave duke zmadhuar ato qe paraqiteshin me te lehta ne perkthim, duke studiuar harta dhe te dhenat e tjera, u mesuan shume gjera ndonese fotot e bera ne librarine “metalike” nuk kishin rend kronologjik. Nepermjet ketyre perkthimeve ne mesuam per civilizimet tona paraardhese sic e permenda me perpara, gjuhen e tyre dhe arritjet e tyre, sidomos faktin qe perpjekjet dhe zhvillimi teknologjik nuk kishte nderhyre me elementet e natyres. Mesuam po ashtu qe Egjyptianet ishin pasardhes direkt te rraces Atlanteane dhe sesi sebashku kishin jetuar si njerez te civilizuar, ndryshimi i emrave qe ndodhi mijera vjet me pare si dhe vendet ku ata kane jetuar.

Fuqia Supreme e Njeriut


2700 mikrofilmat e kryera ne varr nxorren ne shesh shume gjera mbi vizitoret tane Aliene dhe mesimet e tyre dhe perpjekjet per te nxjerre ne pah fuqite e padukshme te rraces njerezore si dhe per ta aftesuar ate ne thyerjen e barrierave tokesore. Zoti krijoi Token dhe mbi te krijoi njeriun, ky ishte mesazhi qe ishte shkruar. Njeriu duke qene i verber mbi ligjet universale dhe qellimit te ekzistences se tij si rrace njerezore eshte i paafte te kuptoje ate qe ishte shkruar dhe nuk mund te kuptoje qellimin e vete kohezgjatjes se jetes se tij.

Disa te perzgjedhur nga te paret tane duke patur njohuri mbi universin ja u shpjeguan ato te tjereve por pjesa me e madhe e mases sone inkompetente i shmangen fakteve qe ata nuk munden ose nuk i pranojne si te verteta.

Duke qene se njeriu eshte nje shpirt ne nje trup njerezor dhe eshte pasardhes direkt i Zotit dhe Alieneve refuzon me mosperfillje faktin qe te gjithe kane lindur te barabarte dhe pavaresisht nga zhvillimi qe arrin gjate kohes se shkurter te jetes se tij, ai dhe vetem ai mendon se ka krijuar cdo gje. Te tallesh me idene e nje inteligjence superiore, te ardhur nga planete te tjere eshte nje shprehje e injorances qe rraca njerezore ka kultivuar me kaq persosmeri.

Te dyja palet, alienet dhe njeriu kane te njejten aftesi te valeve mendore dhe te dyja palet jane pjese e fuqive universale. Duke u
perqendruar ne faktin e fuqise supreme dua te citoj dicka nga libri “Universi Misterioz” i Sir James Jeans i cili shkroi fjalet e meposhtme ne lidhje me njohurine njerezore:

“Te gjithe ato trupa qe perbejne skeletin e fuqishem te teresise nuk do kishin asnje vlere substanciale pa mendjen.

Ndersa jetojme ne nje epoke te nje progresi shkencor te paharrueshem, njohuria eshte shnderruar ne qellimin tone me kryesor ndersa besimi ne Zot dhe ne mendjen universale ka kaluar ne plan te dyte.

Njeriu ka qene gjithmone pertej realitetit te tij te ngjergjegjes dhe te mendimit dhe nuk e kupton fuqine e madhe qe ndodhet ne mendje si dhe qellimi universal i kesaj te fundit, gje qe mund ti japi shume mire pergjigje se cfare dhe pse ndodhet pertej asaj
qe mendojme se eshte kufiri i normales. Albert Einstein ka shprehur gjithmone besimin e tij qe njeriu duhet ta konsideroje kohen si nje dimension tjeter ku te gjithe te pranishem duhet te pergatiten per zgjerimin dhe hyrjen ne nje dimension qe vijon. Teorite e rifreskuara te Einstein e cuan ate ne perfundimin se me mendja eshte realiteti perfundimtar dhe celesi qe hap dyert e mistereve te universit.

Ne jetojme ne nje sfere rrotulluese ne hapesire, e ndodhur ne orbiten e nje ylli qe shkon nga Plutoni tek Merkuri. Ne e dime gjera per keto planete dhe historine e tyre, daten e perafert te lindjes dhe distancave midis njeri tjetrit. Ne ne menyre te vazhdueshme po eksplorojme hapesiren duke dizenjuar anije gjithmone e me te mira dhe te shpejta per te penetruar qiejte, satelite si laboratore ekzistence dhe komunikim me vizitore nga zona shume te largeta te universit por si per ironi (sic mund te duket) ne duhet ende te zbulojme misteret e vete mendjeve tona e cila eshte damari me i pasur i njohurise.

Ligji i mendjes tuaj eshte gjithashtu dhe ligji i universit dhe ligji i besimit qe do te thote se nese ju besoni ne vete besimin atehere cdo gje eshte e mundeshme pasi mendja juaj eshte nje qenie e pandare e shpirtit universal ku njeri nuk mund te ekzistoje pa tjetrit. Si rrjedhoje fuqia qe ndodhet tek sejcili prej nesh ne sbukoshiencen tone eshte supreme dhe si e tille eshte praktiuar nga civilizimet e lashta te se kaluares dhe te atyre qe sollen nje njohuri te tille ne Toke me shume se gjysem milioni vjet te shkuara. Nese fuqite e mendjes jane te njohura ne ditet e sotme nga shkenctaret, studiuesit, profetet dhe pjestaret e kulteve psiqike atehere kush mund te jete ne gjendje te luaje rrolin e gjykatesit dhe te gjykates mbi te dhenat qe dolen nga
shkrimet e lashta te disqeve?”


Teletransportimi

Teletransportimi i perdorur ne kohet e lashta eshte teresisht pjese e fuqise supreme te Njeriut pasi trajton fuqine mendore dhe vetem ate (ne nje nivel shume te avancuar). Fjala “teletransportim” ne cdo fjalor i referohet nje transferimi te menjehershem te nje trupi ose objekti nga nje pike fillestare ne nje tjeter pike ne hapesire dhe kohe pa perdorur forcen fizike te dukshme. Eshte nje proces ku nje trup duket sikur dematerializohet dhe rishfaqet ne nje pike te caktuar distante, te ngjashme me historine fantastiko-shkencore te “Makines se Kohes” si dhe te filmit “Star Trek” ku njerezit teletransportohen ne Toke nga anija kozmike.

Arkivat e lashta tregonin se pavaresisht nga cdo proces dematerializimi pa patur rendesi nese realizohej nepermjet aparaturave
te nje teknologjie te larte ose duke perfshire transformimin spiritual, eshte vete nje ceshjte qe mund te realizohet duke bere rindertimin e struktures se atomeve, pak rendesi ka nese jane pjese e trupit njerezor apo te ndonje objekti te ngurte.

Pra Teletransportimi eshte nje proces i cili kryet ne nje te miliarden e sekondes. Detajet sesi funksionon nen rregullat e aparaturave jane pertej aftesie njerezore te te kuptuarit. Gjate transferimit te nje trupi ose objekti ka nje gabim i nje rreziku te pallogaritshem per njeriun dhe cdo gje tokesore. Teletransportimi kryhet vetem ne nje fraksion te sekondes dhe pertej kesaj nje te miliarde te sekondes, transferimi humbet pergjithmone. Nje shembull do e shpjegonte me mire kete ide; nese procesi i teletransportimit do vonohej ne momentin qe ka filluar per te transferuar nje trup ne nje dimension kohor tjeter ose nese ndarja e atomeve perdoret per te pershkuar nje mur atehere nje hezitim i tille ne fraksionin e sekondes do shkaktonte ngecjen e
perhershme te njeriut apo objektit brenda murit.

Arkivat tregonin per dy forma teletransportimi. Njera behej nepermjet aparaturave ku rrezet e drites drejtoheshin mbi trupin ose objektin duke perdorur zberthimin e “dritens se lenget” , kompleksiteti i nje atom ndaresi dhe nje force fushe magnetike qe zgjaste vetem disa caste. Mbas kesaj procesi i menjehershem fillonte mbi trupin ose objektin qe zhdukej dale nga dale nga pamja per tu rishfaqur ne nje destinacion te ndryshem ne te njejtin moment, pa patur rendesi se sa larg mund te ishte. Nese e keni parasysh filmin serial “Star Trek”, kjo forme teletransportimi tregohet me saktesi pervec faktit qe kohezgjatja nuk eshte korrekte. I gjithe procesi i teletransportimit nga momenti i fillimit deri ne perfundimin e tij zgjat vetem 3 sekonda dhe gjate ketyre 3 sekondave vetem nje e miliarda e sekondes nevojitet per te krijuar rindertimin e perkohshem te struktures atomike.

Sic mund te jeni ne dijeni, cdo gje qe ekziston ne kete univers, perfshi ketu format e ngurta qeniet njerezore ose nje forme spirituale, konsiston ne perberje atomesh ose nje strukture atomi. Trupi dhe shpirti juaj jane atome por ndnryshojne ne dendesine e tyre dhe duke qene se atomet jane materie ato nuk mund te shkaterrohen asnjehere. Ato pranojne te ndryshojne nga nje forme ne tjetren dhe mund te rindertohen perkohesisht por kurre nuk mund te shkaterrohen perfundimisht. Atomet te cilat jane frymarrja e vete jetes mund te ndryshohen nga te padukshme ne te ngurta. Ato mund te behen njeri nje dite dhe spirituale diten tjeter; mund te ndahen per tu perdorur si energji shperthyese (bomba atomike) ose mund te ndahen per tu perdorur per energjine e
paster. Pra nga kjo forme mikroskopike, pjesez e padukshme, vjen jeta dhe cdo gje per te cilen ne jemi deshmitare ketu ne Toke dhe ne univers.

Alienet ose antiket e famshem perdornin teresisht fuqine e mendjes. Ata perdornin atomet si nje njohuri per energji, teletranportim, penetrim kranial (lexim te mendjes), anije hapsinore, fuqi per te sheruar, telekinetike, ngritje pezull te objekteve dhe shtim ne mase te jetegjatesise ne me shume se 1 mije vjet (sipas mases kohore ne Toke).

Teletransportimi pervec kryerjes nepermjet aparaturave ishte aplikuar edhe nepermjet fuqise se mendjes universale. Kur dikush ka nje eksperience jashte trupit (out of body experience) ai aktualisht prek nje forme dematerializimi vetem se ne kete eksperience ai shnderrohet ne nje qenie spirituale dhe i mungon teknologjia per te realizuar edhe transportimin e vete trupit fizik. Ne arkivat e fshehta te disa nga instituteve tona me prestigjioze ekzistojne materiale mbi “Forcen Transportuese” ose te fluturimit qe eshte klasifikuar si Top Sekret.

Qeveria jone dhe agjensite e saj institucionale kane te dhena te detajuara qe liston zhdukjen e anijeve te medha te ngarkuara me mallra dhe me pasagjere, njerez qe jane pare krejt papritur te emetojne drite dhe te vibrojne si nje llambe inkandeshente dhe me pas te zhduken menjehere nga shikimi.

Disa Sekrete Te Pathena


Ne vazhdim te studimit te metejshem dhe procesit te vleresimit te disqeve nepermjet fotografive mund te shpjegoj vetem nje porcion fare te vogel dhe po kaq mund te publikohet ose te nxirret. Shume nga te dhenat qe kane lidhje me nje teknologji te larte nuk mund te publikohen per kete brez deri sa te vazhdoje te sundoje te menduarit apatik te masave. I referohem te dhenave arkivore ne lidhje me formulat e sakta te telekinetikes, teletransportimit njerezor, burimin e drites se lenget ketu ne toke, arti i ngritjes pezull dhe hapat e avancuar te forcave transportuese dhe fare pak te dhena mbi vendndodhjen e sakte te hyrjeve per ne brendesi te tokes ku ekzistojne civilizime pikerisht ne kete epoke qe jetojme ne.

Ne pothuaj cdo shekull te kaluar njerezit kane marre pak a shume nje fijeze informacioni nepermjet legjendave te ndryshme qe kane kaluar nga brezi ne brez prej te pareve te tyre, nga folklori indian, historite nga Platoni, perrallat e Zhyl Vernit ose aventurat dramatike te Orson Wells ne lidhje me monstrat detare, njeriu i vogel gri nga hapesira ose njeriu i debores qe e ktheu skepticizmin ne nje realitet te frikshem.

Pjesa me e madhe e mosbesuesve ne bote nuk jane komplet pa rezerva ndaj shume prej fenomeneve te pashpjegueshme sidomos kur kemi te bejme me deshmite apo referencat per Majat qe gjeten rrugen e tyre neper tunelet e nendheshme per ne brendesi te maleve, shpellave dhe vete tokes per te themeluar qytetet e tyre te brendeshme, pertej cdo turbullire dhe influences dekadente te rraces njerezore qe zoteron siperfaqen e tokes.

Pa llogaritur besimin apo mosbesimin ne lidhje me teorine e Tokes boshe, legjendat jo vetem kane ngulur kembe mbi “Zotat e Arte qe dolen nga thellesia” por edhe vete ne kemi konfirmimin tani nga mirkofilmat qe indikojne shtate hapje aktuale shume poshte siperfaqes se Tokes. Ne ato kohera kjo rrace e avancuar dhe me nje inteligjence shume superiore kane dhene referenca per fakteqesite qe do vijne per rracen tone dhe qe do ndodhin e Epoken e Peshkut (qe jemi ne) duke i dhene fund asaj.

Vetem per kete arsye ata moren masa dhe kryen pergatitje shume kohe me pare per te siguruar nje ekzistence me te sigurt (nga Majat dhe Atlantasit) ne brendesi te Tokes dhe jo me mbi siperfaqen e saj. Po flasim per nje epoke qe shkon mbrapa ne kohe rreth 25 mije – 30 mije vjet.

Me aq sa arritem te percaktonim nga hartat e Majave, keto hyrje sekrete per ne brendesi te Tokes te cojne direkt ne qytete-shpella shume shume poshte siperfaqes. Dhe jo vetem Majat por edhe perpara tyre ka patur te dhena per keto hyrje por qe jane mbajtur te fshehta per arsye specifike. Kjo rrace e vecante ka qene shume e fshehte dhe e kujdesshme ne nxjerrjen e te dhenave per gjetjet dhe shpikjet e tyre teknologjike dhe mbase qellimisht kane eleminuar pjesen me te madhe te hyrjeve duke ju druajtur kuriozitetit te njerezve te siperfaqes.

Asnje prej shkrimeve te lashta te Majave nuk jepte detaje mbi vendndodhjen e sakte te rezidences se tyre, qyteteve te tyre te
nendheshme apo kohes se kur ishin ndertuar.

Nga filmimet e bera te disqeve metalike ne ishim me fat qe mesuam vendndodhjen e te pakten shtate hyrjeve te medha. Po te mos kishte qene per kete zbulim te varrit, do ishin shpenzuar shume vite te tjera duke kerkuar gjithe siperfaqen e globit. Dhe ne nje rast te tille ato do te mund te gjeheshin vetem rastesisht si rezultat i ndryshimit te siperfaqes se Tokes nga aktiviteti sizmik, permbytje dhe zhvendosjeve tektonike. Ne kohen kur keto disqe ishin vendosur ne varrin e fshehte sipefaqja e tokes nuk ngjante aspak me kete te diteve tona.

Keto carje perbrenda tokes sone jane ne nje fare menyre shume me ndryshe nga cmund te presi nje turist. Keto hapesira poshte kores se tokes kane nje madhesi te tille ne gjendje te ndertojne disa qytete ne nje zone te vetme. Psh shpella ne themelin e hyrjes ne Veri (sipas hartave te lashta) mund te mbaje mese miri te gjithe qytetin e New York dhe Cikago sebashku dhe perseri te kete hapesire per mbjellje dritherash dhe te lashtash te tjera.

Ne Ameriken e Jugut ndodhet nje tjeter hapje e lokalizuar ne gjeresine gjeografike 70 grade dhe gjatesine 10 grade. Kjo shpelle ndodhet ne nje thellesi prej 312 miljesh ose 302 milje ne brendesi te mantelit te jashtem. (Nese kjo eshte korrekte atehere korespondon ne nje shkalle thellesie prej 1 cm ne 30 cm globale.) Ne zonen qe ndodhen ne Rusi ka nje hapje (vrime frymarrjeje) ne jug te Tombaut dhe ne veri te Voronezhit ne nje gjeresi 90 grade dhe gjatesi 30 grade.

Thellesia e kesaj shpelle ishte e percaktuar si 1 milion e 788 mije e 159 pike 9 qe duke ndjekur terminologjine e duhur do percaktohej si nje thellesi prej 508 miljesh (1,788,159.9). Kina ka nje tjeter hapje e lokalizuar ne gjeresine gjeografike 110 grade dhe gjatesine 25 grade qe ne harte ndodhet afer qytetit Kweilin. Ne disqe permbaheshin te dhenat per kete shpelle dhe per thellesine e saj qe ishte 277 milje poshte nga korja e jashteme ose 267 milje ne mantelin e jashtem. Fatkeqesisht hapja e katert eshte e percaktuar ne gjeresine 40 grade dhe gjatesine e njejte qe i bie ne nje zone ne mes te oqeanit Atlantik. Hapja e peste e njohur e brendesise se tokes shtrihet ne gjeresine 42 grade dhe gjatesine qe nuk e kalon 77 grade (plus minus disa grade per shkak te levizjeve tektonike gjate 200 mije vjeteve te fundit.) Kjo indikonte nnjerin nga shtetet veriperendimore te USA-s.

Sipas atyre qe ishin arkivuar ne brendesi te varrit sekret ne toke ne kemi bote binjake qe ose perputhen me njera tjetren ose jane dy qenie te vecanta. Kjo e fundit eshte teoria qe do me pelqente me shume te besoja. Per ata lexues qe mbeten mosbesues mbimundesine e botes binjake mund tju kujtoj se poshte siperfaqes se tokes ka me mijera milje tunele, duzina te tera liqenesh te nendheshme, qindra milje lumenjsh te nendheshem, shpella gjigande qe ndodhen vetem brenda 10 miljesh nga siperfaqa e kores se tokes. Ka vullkane qe zgjatojne deget e tyre ne thellei nga tete deri ne 10 milje ne thellesi te tokes me kanale lidhese dhe degezime qe shkojne edhe 400 milje ne thellesi. Vullkanet e shuara jane nje network natyral tunelesh dhe kalimesh dhe qe
eventualisht te cojne ne porcione ende me te thella te brendesise se tokes dhe ne disa nga keto zona te brendesise mund te jene ndertuar qytete madheshtore.

Ne Indi jane zbuluar shkrime tre mije vjecare qe tregojne per faktin se ne Token tone kane qarkulluar mjete hapsinore te pilotuara nga qenie te cilat jetonin thelle nen siperfaqen e tokes. Te njejtat shkrime zbulojne proven e forte qe fotografia ka ekzistuar per me shume se 200 mije vjete dhe nga disa filma antik shikohen aliene te veshur me nje veshje hapsinore nje formeshe dhe e nje materiali metalik dhe kokore ne koke qe ishte shume me teper e avancuar se ajo e cdo veshje e dizenjuar nga inxhinjeret e NASA-s. Komandanti Paulo Strauss, nje ofiver brazilian i marines beson ne teorine qe shumica e disqeve fluturuese qe shikohen sot vijne nga brendesia e Tokes dhe disa prej tyre pertej galaktikes sone nga ku e kane dhe origjinen e tyre te meparshme.

Nje eksplorator i famshem rus i quajtur nicholas Roerich deklaron se Lhasa, kryeqyteti i Tibetit ka qene padiskutim e lidhur me Shamballen – emri me te cilin quhet njeri nga qytetet kryesore i kesaj bote te nendheshme. Nje tunel i tille ne Kine ndohet ne nje zone te ndaluar dhe sipas arkivave qe lexonim eshte njeriprej te shumteve qe jane mbyllur per shkak te shkarjeve te tokes dhe dukurive te tjera natyrore. Kjo hapje e vecante qe pershkruhet nga Roerich eshte po ashtu dhe pjese e disqeve metalike qe zbuluam duke i dhene shume besueshmeri historise se Roerich. Aktualisht ka nje bollek tunelesh qe ndodhen ne Ameriken e
Jugut, Jukatan, shkretetira e Egjyptit dhe ne damare guresh gelqerore ne Rusine Veriore, Indi, Indokine, ne shume zona te Shteteve te Bashkuara dhe pothuajse te ne gjithe kontinentin Afrikan.

Keto tunele sic jane pershkruar nga Majat dhe Agarthianet (Agartha mendohet se eshte mbreteria e nendheshme dhe Shamballa eshte qyteti i saj kryesor –Darius) jane ne fakt tunele ajrosese per shpellat e nentokes. Numri i hapjeve ndiqet nga madhesia e shpellave dhe zona e populluar nga civilizimi i nendheshem duke vertetuar faktin qe Amerika e Jugut permban me shume hapje per vete faktin qe ka nje numer te madh shpellas. Shumica e tuneleve qe jane gjetur, jane mbetje te epokes Atlante dhe kane qene Atlantasit ata qe kane kolonizuar zonat malore te Amerikes se Jugut dhe te luginave te Jukatanit.

Per detaje te me shumta ne lidhje me jeten poshte siperfaqes se tokes do ju rekomandoja librin nga i njejti autor “Qytetet e Pabesueshme Te Brendesise Se Tokes” i cili eshte i bazuar ne nje ekspedite reale ne brendesi te tokes ne nje distance prej 320 miljesh. Kjo ekspedite e sponsorizuar privatisht arriti te gjente komplekse te nendheshme ku ishte e pranishme jeta por jo ashtu sic e njohim ne ne sipefaqe.

Dituri egzotike

Piramida e Gizes eshte vetem njera nga monumentet qe qendron si strukture e nje profecie por nuk eshte e vetmja piramide ne bote. Ne te vertete ka me dhjetra te tilla ne Azi dhe ne zona te ndryshme te Europes, ne Ameriken e Jugut, ne mes te Trekendeshit te Bermudes, ne zonen e Jukatanit, Meksike dhe ne zona te tjera qe presin te zbulohen.

Nga keto qindra qe jane te shperndara ne te gjithe globin, vetem 6 prej tyre perputhen me madhesine e asaj te Gizes. Pra nga keto 7 ne total, njera sic e dini dhe ju eshte e vendosur ne hyrjen Perendimore te Shkretetires Egjyptiane ne Pllajen e Libise, ne Sahara sic njihet ndryshe Giza. E dyta indikohet te jete ne Malin Kunlua Shar afer Cherchem ne Kine e njohur ndryshe si zona e Chorkhlik. (Kjo eshte konfirmuar kohet e fundit mbas Kina si vend u hap me shume ndaj studiuesve te huaj).

Piramida e trete eshte nentoke (maja e saj eshte 100 kembe mbi nivelin e detit) ne Ishullin e Pashkeve, pothuajse 2000
milje ne perendim te Saltoc, Argjentine.

E katerta eshte ne mes te Trekendeshit te Bermudes, e varrosur thelle pothuajse 400 kembe nga maja e saj. E pesta ndodhet ne Meksike ne piken verilindore te Gadishullit te Jukatanit. E gjashta ndodhet ne zonen e Amerikes se Jugut afer Lihado Bananal, Brazil. Kjo zone po sahtu permban te dhena qe tregojne per tunelet qe zbresin ne nje pjerresi prej 65 gradesh ne thellesi te panjohura aktualisht por vete rrugekalimi perfundon ne buzet e nje shpelle ne thellesi te tokes. Ndodh dicka e cuditshme kur
vizaton vija per te lidhur keto destinacione. Se bashku ato formojne nje trekendesh gjigand ose nje piramide globale.

Sejcila prej ketyre shtate piramidave kane dicka te perbashket qe ato jane (ose kane qene) te lidhura me njera tjetren nen siperfaqen e tokes nepermjet Trans Tubave ose Mjete te Drites (drita ketu ka kuptimin si burimi i energjise qe i ve ato ne levizje). Networku kompleks dhe gjigand i tuneleve te nentokes eshte pertej cdo imagjinate apo mundesie te te kuptuarit per teknologjine e sotme. Jemi duke folur per networkun origjinal qe tejkalonte gjatesine prej 300 mije miljesh ndersa tani kjo shifer eshte reduktuar ne 32 mije per shkak te termeteve te nendheshme, permbytjeve dhe spostimit te tokave te cilat virtualisht kane
shkaterruar shume zona te tuneleve te brendesise se tokes. Keto tunele jane ndertuar ne faza te ndryshme nga civilizime te ndryshme dhe kane patur nje qellim te caktuar.

Nga te dhenat del se keto tunele nuk jane te nje madhesie qe ju mund te merrni me mend normalisht dhe as qe mund te krahasohen me kalimet e sigurise nga qyteti ne qytet qe kemi ne sot. Ato jane relativisht te vogla dhe mund te perllogariten me nje diameter prej 6 kembesh, gjysem rrethore qe do te thote se dyshemeja e tyre ka nje siperfaqe te sheshte.

Ato jane te drejta ne menyre perfekte vetem me disa kthesa te vogla qe ndihmojne per te ndryshuar drejtimin e udhetimit. Ne kete network ka shenja te 77 stacioneve ose dyer daljeje dhe njera ishte indikuar ne varrin poshte Piramides se Madhe te Gizes. Vizatimet gjysem te perfunduara tregonin dy shenja horizontale, sejcila prej tyre per cdo ane te tunelit tub. Dhe mund te merret me mend qe keto vija sjane gje tjeter vecse burimi i energjise i cili ishte rregjistruar si drite e lenget.

Nese drita e lenget eshte burimi i tyre i energjise atehere kjo teknologji duhet te kete ardhur pertej sistemit tone diellor dhe ky konkluzion del po te kemi parasysh menyren e furnizimit me energji qe kane disqet fluturuese te cilat perdorin te njejtin energji te
lenget.Me perdorimin e drites se lenget si burim energjie keto mjete tunelesh jane ne gjendje te arrijne shpejtesi qe i kalojne 1500 milje ne ore dhe me nje drejtim direkt nen siperfaqen e tokes, koha nuk do jete nje faktor i rendesishem nese vendosim te udhetojme psh nga Kairo per ne Pllajat e Amerikes se Jugut. Shkurtimisht nje largesi e tille mund te realizohet brenda 2 oreve.

Keto tunele tuba te nendheshem mesa duket ishin dizenjuar vetem per transportim te menjehershem nga piramida ne piramide dhe drejt shtate hyrjeve te tjera ne bote. Kjo do te thote qe sipas madhesise se tyre ato nuk ishin te dizenjuara per te transportuar pesha apo bagazhe te teperta. Nuk ishin krijuar per te transportuar skllever, poste apo thjesht per nje trill udhetimi te shpejte. Diametri i ketyre mjeteve nuk ishte me shume se 4 1/2 kembe e te gjithe siperfaqes duke lejuar keshtu nje hapesire me ajer perreth edhe gjate udhetimit me shpejtesi te frikshme. Sidoqofte dicka nuk eshte e qarte. Ne nuk e dime nese keto
mjete udhetojne mbi ndonje lloj shine apo qendrojne pezull mbi siperfaqen e fundit te tunelit.

Shtabi i Pergjithshem i Prifterinjeve te Medhej i cili mund te vazhdoje ende te perdori keto trans-tuba vinte nga njera prej shpellave gjigande shume larg siperfaqes se tokes, nga nje qytet qe ata e quajne Ty-ne Abilah qe i perkthyer do te thote Qyteti i Drites se Perjetshme. Nga hartat qe pame ky qytet mund te lokalizohet ne pjesen e jashteme te kores se tokes me hyrje ne kontinentin e Amerikes se Jugut. Ndonese nuk ka ndonje verifikim te ketij fakti mendohet se keta prifterinj jane te fundit e rraces se Majave dhe jane mbajtesit e arkivave dhe te sistemit transportues trans kontinental. Po ashtu besohet (meqe jemi thjesht
duke teorizuar) qe Majat kontrollojne varrin sekret, freskojne permbajtjen e tij dhe kujdesen per mirembajtjen. Qellimi i tyre i plote
besohet se eshte qe keta prifterinj jane po ashtu pergjegjes per shume nga zhdukjet e shkenctareve tane dhe njerezve te tjere. Midis atyre qe jane zhdukur ne menyre te menjehereshme dhe misterioze jane si me poshte:

Nathan Doubleday, nje shkenctar qe kishte perfeksionuar teorine moderne te Fushes se Forcave. Zhdukja e tij ndodhi fill mbasi ai hyri ne nje shpelle te vogel ne pjesen veriperendimore te Jukatanit ne 19 Prill 1937. Doubleday ishte i mirenjohur dhe i vleresuar per eksperimentet e tija ne fushat specifike te magnetizmit qe e cuan ate ne Jukatan per te kerkuar metale speciale ne shpellat thelle nen toke. Ai nuk u gjet me kurre dhe te gjitha kerkimet per te rezultuan te kota.

Nje person tjeter ishte Albert Newell, nje shkenctar i njohur i fushes se telekinezes i cili i kishte kushtuar pothuajse 20 vjet te jetes se tij kesaj teknologjie dhe kishte arritur rezultate mahnitese. Newell u largua nga Chicago ne 3 Maj ne nje udhetim per ne Jukatan dhe u konsultua per nje pjese te zbulimeve te tija me nje tjeter shkenctar qe kishte arritur rezultate te mira ne projektimin e mendimit. Te dy u pane per here te fundit te udhetonin ne pjesen verilindore te kufirit me Jukatanin ne 2 Korrik. Makina e tyre u zhduk pa lene asnje gjurme dhe vete ata nuk u gjeten me. Dhe eshte zona e Jukatanit pjesa ku rezidentet e brendesise se tokes mund te gjehen nga ku dalin shpesh ne siperfaqe dhe zhduken krejt papritur duke i lene te gjithe me goje
hapur dhe akoma me shume me ndjesine e misterit.

Keta jane dy nga rastet e shumta te atyre qe jane pare ne keto zona dhe qe jane zhdukur pa lene as gjurmen me te vogel...

Perkthimi nga Darius

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  i panjohuri prej 20.01.10 19:14

Asnjehere nuk e kam besuar qe egjyptianet te arrijne te bjne piramida gjigante, gje qe as sot ne nuk e bejme dot.
Mos valle nuk ka qene dora e tyre...?????
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Admin prej 23.03.10 18:37

Piramidat

Egjiptianėt e lashtė i ndėrtonin piramidat, varret, tempujt dhe pallatet me materiale ndėrtimi mjaft tė qėndrueshme. Megjithė tėrmetet, luftėrat dhe kapriēot e natyrės, momumentet arkitekturore egjiptiane duken pėrtej tokės, njė atribut pėr kėtė civilizim madhėshtor.

Ndėrtimi i piramidave kėrkonte njė shkallė tė lartė aftėsish nė fushėn e arkitekturės dhe inxhinierisė. Pėrveē piramidave, ndėrtesat egjiptiane ishin tė zbukuruara me piktura, imazhe tė gdhendura prej guri, hieroglife dhe statuja tri-dimensionale.

Arti tregon historinė e faraonėve, pėrėndive, njerėzve tė thjeshtė, botėn natyrale tė bimėve, zogjtė dhe kafshėt. Bukuria dhe madhėshtia e kėtyre vendeve nuk mund tė krahasohen.

Si ka mundėsi qė egjiptianėt e lashtė arrinin tė ndėrtonin kėto struktura masive duke pėrdorur rregulla primitive? Kjo mbetet ende njė mister. Piramidat spektakolare, tė cilat e kanė bėrė Egjiptin tė famshėm, janė njė prej mrekullive mė tė vėrteta tė botės. Njė prej mistereve mė tė lashtė nė Egjipt, ka tė bėjė me ndėrtimin e piramidave.

Si ishte e mundur qė njerėzit nė periudhėn e Gurit, tė lėviznin blloqe kaq tė mėdha guri? Egjiptianėt lanė mijėra vizatime nga jeta e tyre e pėrditshme nė Mbretėrinė e Vjetėr. ēuditėrisht nė asnjė prej tyre nuk tregohet se si janė ndėrtuar piramidat.

Piramida ėshtė njė varr nė tė katėr anėt me gurė, qė simbolizon malin e shenjtė, orovatjet universale tė njerėzimit pėr tė arritur parajsat. Besimet e lashta nė ngjitjen e shpirtit njerėzor te Zoti, ėshtė qėllimi kryesor pas ndėrtimit tė piramidave. Edhe sot, piramidat janė metafora pėr kėrkimet e njerėzimit.

Piramidat e para

Periudha e piramidave fillon gjatė Mbretėrisė sė Vjetėr (2650-2134 para Krishtit), kur piramidat e para u ndėrtuan nga Mbreti Djoser nė dinastinė e tretė. Ndėrtimi i tyre vazhdoi deri nė vitin 1640 para Krishtit. Gjatė dinastisė sė parė dhe tė dytė, mbretėrit egjiptianė varroseshin nė varre tė vjetėr prej balte.Tė vdekurit vendoseshin pėr t'u prehur nė njė dhomėz nėntokėsore nė fund tė njė kulle.

Mbreti Djoser ndėrtoi njė administratė tė fuqishme me bazė nė qytetin Memfis, jo shumė larg qytetit tė sotėm Kajro. Njė nga zyrtarėt e tij ishte njė arkitekt i famshėm dhe i shkolluar, i cili kishte projektuar Piramidėn Step, varrin e njė faraoni nė Saqqara , qė ngjasonte me rrugėn e njė ylli nė qiell. Ky lloj varri zėvendėsoi origjinalet e vjetėr mastaba, me gropėn e varrit nė qendėr.

Nė dinastinė e katėrt, faraoni Snefru ndėrtoi piramidat e para tė vėrteta gjeografikisht nė Dahshur, nė jug tė Saqqara-s. Ai filloi me lėmimin e dy piramidave ekzistuese, qė ishin ndėrtuar nga paraardhėsit e tij. Mė pas Snefru ndėrtoi dy piramitat e tij.

Piramidat e ndėrtuara gjatė dinastisė sė pestė kishin nė pėrbėrje gurė, mbeturina dhe plithare (tulla prej balte) dhe lyheshin me gėlqere. Kur gėlqerja binte, pjesa mbushėse mes tullave rrezikonte tė shkrihej.

Piramidat e fundit

Piramidat e fundit u ndėrtuan rreth Dahshur-it dhe Haware-s nga mbretėrit e Mbretėrisė sė Mesme (2040-1640 para Krishtit). Megjithė pėrpjekjet e konsiderueshme pėr tė fshehur hyrjen pėr nė varre, si dhe pėrpjekjet pėr tė zbrapsur grabitėsit me leje kalimi false, arkitektėt dėshtuan tė parandalonin plaēkitjen e piramidave.

Si rezultat i kėsaj, piramidave njėmijė vjeēare po u vinte fundi. Eksperimenti pėr tė siguruar udhėtimin e mbretėrve nė pėrjetėsi, doli i jo i suksesshėm. Pėr kėtė arsye faraonėt e Mbretėrisė sė Re iu pėrkushtuan ndėrtimit tė varreve nė Luginėn e Mbretėrve. Nė njė zonė tė largėt pėrtej Nilit, nga Luxor dhe Karnak , ata shpresonin t'i shpėtonin fatit tė keq tė paraardhėsve tė tyre.

Tempujt egjiptianė

Pėr njė periudhė tė gjatė, egjiptianėt ndėrtuan shumė tempuj pėrgjatė lumit Nil. Dy prej tempujve mė tė njohur janė Karnak dhe Luxor . Kėto struktura pėrshtypjelėnėse, me kolonat dhe portat e tyre gjigande, u ndėrtuan pėr tė nderuar pėrėnditė vendase dhe kombėtare.

Tempujt u vendosėn aty ku pėrėnditė dhe energjia e tyre hyjnore mund tė jetonin tė veēuar nga ēdo gjė tjetėr e botės. Sipas njė legjende egjiptiane, tempulli i parė u formėsua nė njė breg toke, e cila lagej nga nga deti i hershėm i quajtur Nun.

Forma e parė me jetė, qė u duk nė atė vend, ishte njė bimė tė cilėn e solli falkoi Hours. Njė tjetėr variant pėr kėtė histori, e pėrshkruan lulen e lotusit si lulja e parė nė tė cilėn u shfaq dielli. Pas kėsaj u krijuan qeniet njerėzore. Ky moment u quajt Rasti i Parė (First Occasion).

Nė shenjė mirėnjohjeje egjiptianėt nisėn tė ndėrtojnė tempuj pėr tė nderuar dhe kujtuar pėrėnditė. Projektimi i tempullit tė parė u bė nga pėrėnditė dhe ēdo tempull qė ndėrtohej vinte si njė kopje e tė parit. Projektimi inkurajoi pėrėnditė qė tė sillnin forcė hyjnore nė rrafshin e tokės.

Klerikėt punonin nė tempuj duke udhėhequr ritualet ditore nė nder tė pėrėndive dhe faraonėve, tė cilėve u kushtoheshin kėto tempuj.

Nga Kinich-Ahau

(e derguar gabimisht ne mesazherine time private.explorer)

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Zattoo prej 29.03.10 0:55

Njė gjė ėshtė e sigurtė: edhe sot me teknologjinė tonė ne nuk mund ta bėjė tė njėjtėn gjė.

Pra, na mungojnė tė dhėna tė rėndėsishme mbi kėtė temė dhe unė mendoj se disa kanė zbuluar prova nga e gjitha kjo, por sikur edhe pėr tė tjetrat, ata e mbajnė atė pėr vete, do tė ishte shumė kompromentuese pėr ta bėrė atė publike, ata preferojnė tė pėrdorin njė variant tjetėr informacioni qė ata kanė gjetur pėr tė vazhduar tė ushtrojnė pushtetin e tyre.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Elizza prej 02.05.10 15:19

Zbulime te reja per Piramidat

Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar njė seri varresh tė reja qė u pėrkasin punėtorėve tė cilėt ndėrtuan piramidat e mėdha. Zbulimi hedh dritė mbi mėnyrėn e jetesės dhe tė ushqyerit e kėtyre njerėzve 4 mijė vjet mė parė.

Mijėra njerėzit qė ndėrtuan mrekullinė e fundit tė botės sė lashtė hanin mish rregullisht, punonin me sistem tre turnesh dhe gėzonin tė drejtėn pėr t’u varrosur nė varre prej tulle nėn hijen e piramidave tė shenjta qė kishin ngritur vetė.

Varret e zbuluara kohėt e fundit i pėrkasin Dinastisė sė Katėrt tė Egjiptit kur u ngritėn piramidat e mėdha, sipas kreut tė Kėshillit Suprem tė Antikitetit, Zahi Havas.

Varre tė kėtij lloji, thotė ai, u zbuluan fillimisht nė vitet 90 dhe zbulime tė tilla tregojnė se kėta njerėz ishin punėtorė me mėditje dhe jo skllevėr siē pėrfytyrohen zakonisht.

“Ndėrtuesit e piramidave ishin egjiptianė dhe nuk ishin skllevėr sepse ata u varrosėn pranė piramidave.”

Zbulimet tregojnė se tė 10 mijė ndėrtuesit e piramidave hanin ēdo ditė 21 lopė dhe 23 dele qė u dėrgoheshin nga fshatrat veriorė dhe jugorė tė Egjiptit. Punėtorėt shkėmbenin turnet ēdo tre muaj dhe varret u pėrkasin vetėm atyre qė vdiqėn gjatė ndėrtimit.

Zbulime tė tilla nxjerrin nė pah aspekte tė tjera tė jetesės nė shoqėrinė e lashtė egjiptiane pėrveē monumenteve dhe tempujve prej guri qė frekuentoheshin nga sundimtarėt dhe tė pasurit e tjerė.

Varret e punėtorėve bėheshin zakonisht prej tullash tė prodhuara me baltė. Varri mė i rėndėsishėm i zbuluar, thotė zoti Hawass, i pėrkiste njė njeriu tė quajtur Idu. Rreth tij u gjetėn edhe vendvarrime tė tjera qė pėrmbanin skelete dhe poēe prej balte.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Piramidat e Egjiptit

Mesazh  NewBornX prej 12.06.10 21:59

Piramidat e Egjiptit

Dihet se piramidat e ndėrtuara nė Egjiptin antik kishin dy pjesė, pjesėn e dukshme, dhe pjesėn e padukshme, tunelet poshtė piramidės, qė ngjanin me njė piramidė tė pėrmbysur, nėpėr tė cilėn shkoje deri tek maja qė ishte thellė nė tokė, te dhoma ku ishte varri i faraonit. Nė kultin e Imotephit, piramida e dyfishtė paraqitet me majėn e prerė, nė pjesėn e poshtme, si pėr tė treguar ekzistencėn e sekretit, por edhe ruajtjen e tij. Rombi ėshtė njė figurė qė shfaqet nė simbolet e lashta egjiptiane, si nė kohėn e imotephit, ashtu dhe tė Akhetatenit.

PIRAMIDA E KEOPSIT

Piramida e Keopsit ėshte mė e madhja nga tre piramidat kryesore nė Gizeh dhe nė tė njėjtėn kohė piramida mė e lartė nė mbarė botėn. Ajo u ndėrtua nga faraoni Keops gjatė viteve 2700 p.e.s - 3100 p.e.s. Ka njė lartėsi prej 137 m dhe gjatesinė e ēdo brinjė tė bazes e ka 227 m. Pėrbehet nga 2 500 000 blloqe me masė prej 2 - 5 tona secila. Kėshtu masa e piramidės i afrohet 6 000 000 tonelatave. Blloqet formojnė 203 shkallė me lartėsi mesatare prej 1 metri.

Piramida e Keopsit ėshtė quajtur nga shkencėtarėt "Libėr shkencor i shkruajtur nė gurė" pasi: ėshtė percaktuar se meridiani qė kalonte nga maja e piramidės, ndante nė dy pjesė tė barabarta deltėn e lumit Nil dhe pėrputhej me drejtimin veri-jug lėvizjet e hijės sė piramidės shėnonin orėt e ditės dhe jepnin dhe datat e sakta tė ekuinokseve dhe solsticeve. duke shumėzuar me njė miliard lartesinė qė do tė kishte piramida, nėse faqet e saj do tė ishin zgjatur deri nė majėn e saj, do tė kemi 148 208 000 km, numėr qė ėshtė afėrsisht i barabartė me largesinė nė km nga Toka deri nė Diell.

Ne ndertimin e piramides kane mare pjese 100.000 skllever qe punonin me ndrime dhe ky monument i cili i ka bere balle gjithe atyre shekujve u ndertua vetem per 30 vjet.

Ka mendime dhe opinione te shumta se si jane renditur kubat e piramides per ndertimin e saj , ne njeren prej tyre mendohet se jane formuar bartes te ndryshem qe ngjitnin kubat me ane te reshqitjes nga ana e sklleverve ,mendohet se nje kub kishte peshen 2 deri 10 ton dhe jane perdorur deri me 3 milion kuba.

E FSHEHTA E PIRAMIDES SE KEOPSIT

Ēdo njeri ėshtė nė gjendje qė nė njė natė tė errėt tė gjejė drejtimin e Bejrut, me anė tė Yllit Polar. Gjithashtu, ėshtė nė dijeni qė, pėr shkak tė dukurisė sė precesionit, boshti i rrotullimit tė Tokės zhvendoset duke pėrshkuar njė sipėrfaqe konike njė herė nė 25800 vjet.

D.m.th se ky bosht e ndryshon orientimin e vet nė hapėsirė. Kjo do tė thotė se poli qiellor, pra pika ku shėnjon boshti i Tokės pėrshkuan nė sfondin e qiellit yjor njė rreth tė madh. Nė qoftė se poli bie pikėrisht afėr ndonjė ylli tė ndritshėm, atėherė ky yll luan rolin e Yllit Polar. Sot kėtė rol e luan ylli alfa i Arushės sė Vogėl (Ursae Minoris). Por katėrmijė e pesėqind vjet mė parė Poli Verior i qiellit ndodhej afėr njė tjetėr ylli tė ndritshėm dhe pikėrisht afėr yllit alfa Draconis. Me kėtė lidhet historia zbavitėse e njėrės prej hipotezave tė fshehta tė ndėrtimit tė piramidės sė Keopsit.

Korridori i brendshėm mė i gjatė, ose thėnė ndryshe hyrja e tunelit tė kėsaj piramide, ėshtė e drejtuar pėr nga Veriu. Sikur pjerrėsia e tij tė ishte 30 gradė aq sa ėshtė gjerėsia gjeografike e vendit, ku ndodhet piramida, atėherė vrojtuesi i ndodhur nė qendėr tė saj do ta shikonte Polin Verior tė qiellit nė drejtim tė vrimės sė tunelit.

Pjerrėsia e tunelit ėshtė vetėm 26,5 gradė. Kjo do tė thotė se tuneli shėnjon nė drejtim tė pikės qė ndodhet 3,5 gradė poshtė polit. Nė fillim tė shekullit XIX astronomi i dėgjuar, Herchel, nė lidhje me kėtė problem formuloi hipotezėn, sipas sė cilės, del se nė kohėn kur u ndėrtua piramida, ylli alfa Draconis ishte pikėrisht nė po kėtė largėsi nga poli e pėr rrjedhojė gjatė njė ditė-nate, ai ndodhej njė herė nė kulmimin e poshtėm tė tij dhe saktėsisht poshtė polit, atje ku shėnjonte tuneli i piramidės.

Ja dhe njė tjetėr histori rreth kėsaj piramide, qė ka lidhje me ciklin "Dijet e panjohura tė kapllanėve tė Egjiptit". Po jo vetėm vendosja se kur ka ndodhur kjo mund tė ndihmojė nė pėrcaktimin e saktė tė datės sė ndėrtimit tė piramidės. Siē del, alfa Draconis ndodhej larg Polit me 3,5 gradė dy herė: nė vitin 2100 dhe 3300 vjet para erės sonė.

Fatkeqėsisht, asnjė nga kėto data nuk pėrputhen me ato ēfarė dihen nga studimet egjiptologjike: Piramida e Keopsit u ngrit rreth vitit 2800 para erės sonė, pra kemi njė shmangie, njė digresion.

Pėr kėtė, astronomi polak, Jozef Smak, ėshtė shprehur se "duke mos qenė egjiptolog nuk jam nė gjendje tė them se hipoteza e John Herschel nė kohėn kur e ka formuluar atė ishte pėrputhja mė e mirė". E ndoshta kėshtu mund tė ketė qenė, nėse gjykohet nga mesazhi i Napoleonit kur thoshte: "Ushtarė, 40 shekuj shikojnė te ju!". Nga kjo del se shkencėtarėt qė shoqėronin Napoleonin nė ekspeditėn pėr nė Egjipt e datuan ngritjen e piramidės sė Keopsit rreth vitit 2200 para erės sonė.

Hipotezės sė Herschelit, studiuesit i janė kthyer disa herė. Kėtė e kanė bėrė po ashtu edhe astronomėt edhe pse korrigjimet e tyre kanė qenė tė vogla, por dijet tona rreth dukurisė sė precesionit nuk kanė ndryshuar aq shumė gjatė kėtyre 200 e mė shumė viteve tė fundit. Pėrpara shumė vitesh, me kėtė problem, por edhe pėr shumė vjet u morėn pėrsėri edhe R.L. Walker i US Naval Observatory. Ai arriti t‘i japė zgjidhje kėsaj enigme edhe pse nuk kishte asnjė lidhje me astronominė.

Walker konstatoi pikėrisht atė qė, mėnyra mė e thjeshtė e ndėrtimit tė trotuarit apo korridorit konsiston nė vendosjen pėrkatėse tė blloqeve prej guri.

Lexuesi pa vėshtirėsi vė re se kėndi qė pėrftohet te kjo figurė e ka tangjentin tė barabartė me Ā½. Po sa do tė jetė vetė kėndi? Pėr kėtė mjafton tė pėrdoret tabela e logaritmeve apo edhe mėnyra tė tjera dhe ky kėnd del i barabartė me 26,5 gradė.

Megjithatė ka lindur reflektimi. Kėshtu, gjatė mė shumė se 200 vjetėve qė "zotėroi" hipoteza e Herschelit dhe kur luajtėn rol "dijet e panjohura tė kapllanėve tė Egjiptit", ky problem tėrhoqi vėmendjen e shumė njerėzve.

Ndėrkohė qė zgjidhja e enigmės qė dha Walkeri nė fakt nuk ndeshi asnjė kundėrshtim. Por, duhet thėnė se deri sot nuk ka pasur asnjė sipėrmarrje pėr tė ndėrmarrė rrėnimin e shtresave tė sipėrme tė sipėrfaqes sė tunelit, pėr t‘u bindur nėse blloqet prej guri janė vendosur ashtu si paraqiten nga figura 2. Nga sa u tha dilet nė pėrfundimin se enigma e piramidės sė Keopsit mbetet pėrsėri sekret.

DYZET SHEKUJ VIGJILOJNĖ MBI MBRETĖRINĖ E GURĖZUAR TĖ FARAONĖVE

Nė majin e but tė vitit 1879, kur “korzikani i krisur”, Napoeloni, me 328 anije dhe 38000 ushtarė mė tė mirė, u derdh nga limani Tulon (duke mbushur detin azur) nė drejtim tė Egjiptit dhe kur arriti nė brigjet enigmatike tė Egjiptit madhėshtor, u tha me tė drejtė ushtarėve: “Ushtarė, kujdes! Dyzet shekuj shikojnė nga lart mbi ju!”


Nė majin e but tė vitit 1879, kur “korzikani i krisur”, Napoeloni, me 328 anije dhe 38000 ushtarė mė tė mirė, u derdh nga limani Tulon (duke mbushur detin azur) nė drejtim tė Egjiptit dhe kur arriti nė brigjet enigmatike tė Egjiptit madhėshtor, u tha me tė drejtė ushtarėve: “Ushtarė, kujdes! Dyzet shekuj shikojnė nga lart mbi ju!”

Vėrtet sot, nėse njeriu do tė merret me ēuditė mė karakteristike tė botės sonė, pothuaj ėshtė e pamundshme qė ta bind veten tė zgjedh diēka tjetėr e t’i mėnjanojė piramidat e famshme tė Gizesė sė Egjiptit, padyshim ndėrtesat me misterioze tė kohės sė lashtė.

Pėr to flet edhe babai i historisė, Heroditi, i cili 450 vjet p.e.r. bėri njė udhėtim nė Egjiptin e lashtė dhe vizitoi mbretėrinė e vdekur, por tė gurėzuar tė faraonėve. Pėr to flasin e shkruajnė qindra e mijėra hulumtues, shkencėtarė, gazetarė e njerėz tė tjerė ankande botės. E u ndėrtuan para 4500 vjetėsh, diku rreth viteve 2650 dhe 2550 p.e.r.

Pra, 45 shekuj mė parė u ndėrtuan te Gizeja e Egjiptit tri piramidat e mėdha: e Keopsit, e Kefrenit dhe e Mikerinit - piramidat e tre mbretėrve nga dinastia e katėrt, pėr tė cilėt nuk dihet shumėēka, por se janė ndėrtuesit e piramidave. Dhe, nga atėherė e gjerė mė sot, thuaja nė kontinuitet, njė vel misterioz i mbėshtjell kėto ndėrtesa grandioze.

Vetė arsyeja e ndėrtimit tė tyre ėshtė njė enigmė nė vete pėr historinė e kohės sė re. Enigma qė imponohet fill pas kėsaj ėshtė mėnyra e ndėrtimit tė tyre, aq mė tepėr kur tė kihet parasysh se nė muret e tyre madhėshtore ndodhen gurė qė peshojnė edhe nga disa tonelate.

Madje, supozohet se kėta gurė janė sjellė nga malet e largėta tė Libisė. Por misteriozitetin e tyre e bėjnė mė misterioz sidomos fenomenet e ndryshme, tė pashpjegueshme, qė ndodhin me hulumtuesė e shkencėtarė tė ndryshėm, tė cilėt me ngulmim dėshirojnė t’i zbulojnė fshehtėsitė e tyre.

Ta zėmė, nė disa raste ėshtė bėrė zhdukja e tyre “pa shenjė e dok”, (si, p.sh.: herėn e fundit, mė 1988, kur u zhdukėn nė piramidėn e Keposit hulumtuesit amerikanė Vili Q. dhe Skot S., fenomen qė pėrshkruhet nė librin, “Ē’fshehin piramidat egjiptiane”). Mandej, shumė prej hulumtuesve kėmbėngulės janė sėmurė me kohė nga sėmundje tė pashpjegueshme.

Sakaq, sot, nė botė pėrhapen teza se edhe virusi misterioz i AIDS-it ėshtė mallkim i fjetur nė sarkofagun e faraonit tė famshėm Tutankamonit; dhe sipas kėsaj teorie, virusi u gjet nė liri mė 1922, kur u zbulua varri i faraonit tė famshėm, kurse u pėrhap nė Amerikė nė vitet e shtatėdhjeta tė kėtij shekulli kur u hapa atje ekspozita me objekte nga varrezat e kėtij faraoni.

Piramida e madhe (e Keopsit) ėshtė mė e bukura nga gjithsej tetėdhjetė piramidat, sa dikur ishin tė ndėrtuara nė Egjipt, e nga tė cilat sot ruhen vetėm tridhjetė. Pėrpos nga madhėsia, ajo ėshtė e veēantė edhe pėr shumėēka tjetėr.

Para sė gjithash, ndėrtimi i njė ndėrtese tė tillė gjigante, para katėr mijė vjetėsh, pothuaj as qė mund tė merret me mend. Sa pėr ilustrim, tė theksojmė se prej saj do tė mund tė ndėrtohej njė mur i lartė 1 m, i gjerė 30 cm, kurse i gjatė 8480 km.

Apo tė gjitha katedralet dhe kishat, tė cilat janė ndėrtuar nė Angli nga koha e Krishtit e kėndej, do tė mund tė rindėrtoheshin nga materiali i kėsaj piramide. Vlerėsohet se pėrmban 2.400.000 blloqe gurėsh, tė rėndė nga 2.5 deri nė 70 tonelata. Sakaq, krejt kėta gurė supozohet se janė bartur nga largėsia prej 800 km. Prandaj, ne sot akoma nuk dimė se si ka mundur tė ngritėt njė arkitekturė e tillė e pėrsosur.

Pėr ndėrtimin e saj, padyshim, kanė qenė tė nevojshme shumė vite punė tė mundimshme, qindėramijėra njerėz, si dhe mjaftė njohės tė mirė tė mjeshtėrisė sė ndėrtimit dhe tė karakteristikave tė konfiguracionit.

Kush ka mundur tė organizojė njė projekt tė tillė? Si janė ushqyer njerėzit, duke marr parasysh se i tėrė projekti ėshtė realizuar nė shkretėtirėn e pafund? Si ia kanė arritur qė aq bukur t’i latojnė gurėt dhe t’i palojnė ata, sa as copa mė e hollė e letrės nuk mund tė futet midis tyre? Dhe, kėshtu pyetjet edhe mė tej rrjedhin.

Asgjė, sa i pėrket piramidės sė madhe, nuk ėshtė e rastit. Pozita e saj ėshtė saktė nė qendrėn e masės tokėsore. Boshti veri - jug, i cili ėshtė 31o 9’ nė lindje tė Graniēit, ėshtė meridiani mė i gjatė tokėsor; kurse boshti lindje - perėndim, 29o e 58’ e 51’ kah veriu - ėshtė paralelja mė e gjatė tokėsore. Pesha e piramidė sė madhe ėshtė 1020 e peshės sė Tokės dhe na e mundėson ta llogarisim largėsinė e Tokės nga Dielli.

Sipas piramidės, kjo largėsi pėrfshinė 93 milion milje, qė nė krahasim me matjet shkencore qė llogarisin largėsinė tėrėsore prej 92.900.000 milje, ėshtė pothuajse e saktė.

Po e pėrfundoj me fjalėn e urtė arabe, qė thotė: “koha u bėnė ballė tė gjithave, kurse piramidat i bėjnė ballė kohės”. Vėrtetė, njė pėrballim i pėrcjellė me enigma tė pafundme qė, herė pas here, lajmėrohen nga errėsira e sė panjohurės dhe presin reflektorėt e diturisė qė t’i shndrisin.

Pra, dyzet shekuj vigjilojnė nga lartė mbi mbretėrinė e gurėzuar tė faraonėve tė Egjiptit, njė nga ēudit mė karakteristike, mė madhėshtore por edhe mė enigmatike tė botės sonė.
avatar
NewBornX

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Neo prej 19.09.10 8:36

Piramida kundėrshton tė gjitha ligjet e shkencėsSipas arkitektit francez Jean Pierre Houdin, Piramida e Madhe u ndėrtua nga brenda duke pėrdorur njė tunel tė pjerrėt nė formė spiraleje.

Kjo galeri e brendshme fillonte nga njė bazė e ngritur nė pjesėn mė tė madhe me blloqe, tė tėrhequr mbi njė rampė tė jashtme.

Pas ndėrtimit tė bazės ndėrtohet tuneli i pjerrėt qė vazhdoi deri nė majėn e piramidės, duke ripėrdorur blloqet e pėrdorura pėr rampėn fillestare.

Me pėrfundimin e ndėrtimit tuneli u mbyll dhe, pėr pasojė, u fsheh nga shikimi, por ėshtė akoma nė vendin e tij: brenda ndėrtimit.

Sipas aspektit inxhinieristik, "Dhoma e Mbretit" ka pasur njė rol qendror dhe rreth saj vėrtitet sillet i gjithė monumenti.

Sipas Houdin, duhet tė ketė pasur dy projekte: dhoma e varrosjes dhe veshja.

Nė fazėn e parė u ndėrtua piramida deri nė bazėn e "Dhomės sė Mbretit" tė vendosur nė kuotėn 43 metra, duke i lėvizur blloqet me njė rampė tė jashtme dhe duke projektuar dy dhoma tė pėrkohshme, tė destinuara qė tė strehonin Keopsin nė rast vdekjeje tė parakohshme: dhoma nėntokėsore, gjatė 10 viteve tė parė dhe dhoma e Mbretėreshės, aktive nė 7 vitet e mėpasme. Tė dyja tė mbetura tė papėrdorura.

Nė ngjitjen pėr arritjen e 146 metrave, rampa fitoi njė pjerrėsi tė tepruar.

Pėr kėtė arsye, ndėrtohet e parė "Dhomė e Mbretit" definitive nė 76 metra lartėsi, duke i lėvizur blloqet e nevojshėm me njė karrukull tė lėvizur me njė sistem kundrapeshash, duke e mbajtur tė hapur nga njėra anė pėr ta pėrdorur si bazė mbėshtetjeje pėr ngritjen e blloqeve mė lart dhe pėr tė arritur lehtėsisht 140 metrat nė tre anė.

Vetė "pyramidion" u ndėrtua me karrukulla me kundrapesha tė mbėshtetura nga skela me tulla, e ngritur nė vetėm 30 vjet punė. Ekzistojnė prova nė mbėshtetje tė njė teorie tė tillė.

Nė 90 metra lartėsi ėshtė gjetur njė hapėsirė, veē tė tjerash e vizituar nė vitin 1845, nga data e gdhendur me tė zezė nė njė bllok, por pa ia kuptuar funksionin.

Blloqet nė brendėsi tė galerisė sė brendshme kanė nevoja pėr hapėsira nga tė katėr cepat pėr t'i lėvizur blloqet me 90 gradė, sipėr trungjesh prej druri. Ishte njė hapėsirė nė formė L-je e mbyllur pas pėrfundimit tė punimeve.

Sipas arkitektit, vendndodhja e dhomės sė shkėmbimit do tė gjendej pikėrisht nė ndėrprerjen e dy pjesėve tė rampės sė brendshme ku blloqet rrotulloheshin pėrpara se tė ngjiteshin pėrgjatė anės tjetėr. Sapo blloqet gėlqerore vendoseshin nė vend, puna e fundit qe ajo e mbushjes sė hapėsirave tė pėrdorura pėr rrotullimin e blloqeve, tė murosej gjithēka me maltė, duke filluar nga lart-poshtė.

Nė mėnyrė tė habitshme, herodoti shkroi se "pjesėt mė tė larta u pėrfunduan mė pėrpara, mė pas u pėrfunduan pjesėt anėsore dhe nė fund ato tė ndodhura nė shtresat mė tė ulėta, ato tė afėrta me tokėn".

Veē kėsaj, disa gurė qė mbajnė tavanin e dhomave nė formė L-je janė tė prera nė formė harkore dhe njė prej blloqeve formon tavanin. Veēanti qė tregojnė njė projekt tė mirėpėrcaktuar: dhoma ėshtė projektuar dhe ndėrtuar, nuk ėshtė vepėr e rastėsisė apo e heqjes sė disa gurėve.

Njė provė e dytė e ekzistencės sė njė rampe tė brendshme vjen nga rezultati i sondazhit mikrogravimetrik tė kryer nė vitin 1980 nga njė ekip francez, qė ka regjistruar variacione dendėsie korrespondues me njė tunel tė brendshėm nė formė spiraleje.

Duke i vėzhguar piramidat nga jashtė, mund tė vėrehen vijat mė tė qarta mbi gurė qė ngjiten drejt majės me tė njėjtėn pjerrėsi qė do tė kishte rampa e brendshme.

Tė gjithė kėtė studiuesi francez do ta deduktonte duke punuar pėr 6 vjet nė tavolinė falė programit informatik tė pėrpunuar nga Dassault Systčme, nė njė vijueshmėri llogaritjesh dhe vizatimesh gjeometrike, ashtu si dhe njė rindėrtim nė 3D tė monumentit.

Interesante sa ka pohuar Doktor Zahi Hawass, egjiptologu Drejtor i Kėshillit tė Lartė tė Antikitetit nė Egjipt, nė parathėnien e librit tė arkitektit francez "Sekretet e ndėrtimit tė Piramidės sė Madhe", duke u shfaqur i bindur pėr vlefshmėrinė e metodės sė pėrdorur dhe tė themelit tė rezultateve tė arritur: "Ėshtė demonstrimi se sot mund tė bėhen kėrkime pa ndėrmarrė gėrmime abuzive nė habitatin arkeologjik.

Nė fakt, vetėm nė dy vitet e fundit Houdin i ka verifikuar teoritė e tij lidhur me lėmin.

Egjiptianėt kishin dije tė mrekullueshme gjeometrie, matematike, gjeologjie dhe kėshtu vetėm njė arkitekt mund tė na ndriēojė lidhur me teknikat e pėrdorura".

Duket se teoria, padyshim shumė intriguese dhe e mundshme, u jep fund, nėqoftėse konfirmohet, pikėpyetjes mė kontradiktore tė historisė dhe pėrcakton njėherė e pėrgjithmonė se kush kanė qenė bėrėsit e njė mrekullie tė tillė, si dhe, nė mėnyrė indirekte, konfirmon aftėsitė njohėse dhe ndėrtuesve tė egjiptianėve tė lashtė.

Pėr tė dhėnė njė pėrgjigje tė sigurtė do tė ishte i mjaftueshėm njė studim me rreze infrakuqe; nxehtėsia e emetuar nga muret do tė ndryshonte respektivisht pikės nė tė cilėn do tė ndodhej tuneli i brendshėm.

Siē nė fund tė fundit do tė mjaftonte tė lėvizej njė bllok i dhomės qė ndodhet nė 90 metra lartėsi pėr tė sqaruar ekzistencėn e galerisė sė brendshme.

Natyrisht qė pėr tė dyja rastet nevojitet autorizimi i autoriteteve egjiptiane. Do tė duanin tė japin pėrgjigjen finale ndaj pikėpyetjes sė pėrjetshme apo kanė frikė se mos edhe kjo teori e tillė nuk i jep tė gjitha pėrgjigjet dhe qėndrojnė nė kėmbė shumė prej spekulimeve tė krijuara lidhur me monumentin dhe popullin egjiptian?

Konkluzionet e Houdin po krijojnė furtuna. Piramida nuk do tė orientohej me yllėsinė e Orionit, as siē kjo paraqitej nė vitin 2550 B.C., tė cilėn arkitekti francez e konsideron si momentin e vėrtetė tė ndėrtimit, as siē Orioni ishte i vendosur nė vitin 10500 B.C., duke i bėrė tė heshtin kėrkuesit qė e kanė pranuar, si "ufologė milenaristė tė privuar nga besueshmėria shkencore".

Nė tė kundėrt, anėt e ndėrtesės, anė praktikisht tė orientuara sipas katėr pikave kardinale; e orientuar me njė saktėsi mahnitėse: gabimi ėshtė me vetėm 3' 6".

Pėr pasojė, real ėshtė pozicionimi i saj nė qendrėn e saktė tė masės tokėsore, nė kryqėzimin midis meridianit dhe paralelit kryesor, nė 1/3 e largėsisė midis Ekuatorit dhe Polit tė Veriut, pėrfaqėson "zeron" natyrore tė Gjatėsisė, e lidhur me aksin e rrotullimit tokėsor.

Meridiani qė kalon nėpėr majė e ndan Tokėn nė dy pjesė pothuajse tė barabarta, nė fakt mungon vetėm me 5 kilometra Poli. Duke pasur parasysh pjerrėsinė dhe pėrmasėn e "Dhomės sė Mbretit" ėshtė e sigurtė njohja dhe pėrdorimi si i "pi grekut", ashtu dhe i "prerjes sė artė".

Katėr muret janė lehtėsisht tė kurbėta dhe kubatura e tyre i korrespondon asaj tokėsore. Hijet e projektuara nga piramida shėnojnė me saktėsi matematike datat e ekuinokseve tė pranverės dhe vjeshtės, tė solsticeve tė dimrit dhe verės. Atėherė sa gjėra tė pashkruara dhe tė deduktuara nga "ufologė milenaristė tė privuar nga besueshmėria shkencore" janė tė vėrteta?

Pavarėsisht se teoria e Houdin mund ta heqė pėrgjithmonė velin e misterit qė rrethon monumentin dhe tė na heqė mundėsinė pėr tė thurur fantazi lidhur me popujt e lashtė me nocione tė konsiderueshme teknologjike, vizitorė nag botė tė tjera, njė qytetėrimi, tė zhdukur midis thellėsive tė oqeanit si pasojė e njė kataklizmi katastrofike, qė nė kohėn e tij pati mundėsinė qė tė kolonizojė botėn dhe, pėr pasojė, territorin e Nilit.

Nė kėtė pikė bėhet e nevojshme tė jepet njė pėrgjigje pėrfundimtare. Faqja e historisė qė gjithsesi rishkruhet apo korrigjohet ėshtė e rėndėsishme pėr tė gjithė ne dhe jo vetėm pėr popullin egjiptian.

Por duket se dikush qysh tani nuk ėshtė krejtėsisht i bindur nga mirėsia e hipotezės. Houdin ka marrė njė konsiderim tė mėparshėm tė pėrpunuar nga studiuesi gjerman Borchardt, sipas tė cilit Galeria e Madhe ishte pėrdorur pėr tė transportuar blloqet duke pėrdorur njė strukturė trarėsh tė drunjtė.

Edhe arkitekti francez ėshtė i bindur lidhur me kėtė pėrdorim pėr tė pozicionuar blloqet e granitit sipėr "Dhomės sė Mbretit", duke pėrdorur njė sistem kundrapeshash. Dhe ja kritika: "Nėqoftėse Galeria e Madhe pėrdorej pėr tė transportuar blloqet, atėherė si janė transportuar ato pėrreth?

Sistemi do tė mundėsonte vetėm transportin e atyre nė aks me galerinė dhe vetėm nė kuotėn mė tė lartė tė saj? Si janė pozicionuar blloqet sipėr, pasi galeria ėshtė mbyllur?". Veē kėsaj: "Nėqoftėse rampa ishte e brendshme, pėr shkak tė hapėsirės sė pakėt duhej tė jetė mė e ngushtė.

Duke u dashur tė ruhet trajektorja vijėdrejtė nuk do tė kish hapėsirė tė mjaftueshme pėr t'u rrotulluar. Edhe duke pranuar se blloqet e mbulimit tė "Dhomės sė Mbretit" qenė transportuar deri nė pjesėn mė tė lartė nėpėrmjet njė sistemi kundrapeshash, gjithsesi qė tė transportoheshin mė lart pėr t'i vendosur sipėr dhomės dhe midis fundit tė Galerisė sė Madhe dhe "Dhomės sė Mbretit" nuk ka hapėsirė tė mjaftueshme pėr njė rampė.

E pamendueshme qė mund tė jenė ngritur nga poshtė". Pėrgjigje ndaj pikėpyetjesh tė tilla pėr specialistėt e fushės, midis tė cilėve, pėrveē shkrimtarėve dhe "ofologėve" tė Houdin, ėshtė mirė tė kujtohet se ka arkeologė, egjiptologė, gjeologė, fizikanė, astronomė, inxhinierė, arkitektė, matematikanė dhe kėrkues. Megjithatė, ka pikėpyetje tė tjera tė cilave njė teori e tillė duhet t'u pėrgjigjet nė mėnyrė tė hollėsishme.

Pėrsa i pėrket boshllėqeve, anomali tė tilla janė evidentuar prej kohėsh dhe asnjėherė nuk janė marrė seriozisht. Ekzistojnė dhoma nėntokėsore nė tė gjithė fushėn e Gizės.

Zyrtarisht kėto "bodrume" nėntokėsore u atribuohen epokės sė faraonėve, por diversiteti i dukshėm nė ndėrtim, qė rezulton mė hijerėndė se ai egjiptian, i lė konfuzė arkeologėt.

Sizmografi ka zbuluar njė dhomė tė madhe katėrkėndore, 12 me 15 metra, midis kėmbėve tė Sfinksit, 5 metra nėn sipėrfaqen e bazamentit.

Njė ekip kėrkuesish, fizikanė dhe inxhinierė franko-japonezė, tė drejtuar nga Sakuji Yoshimura i Universitetit Washeda tė Tokios, duke pėrdorur kompjuterė shumė modernė dhe duke pėrdorur emetime valėsh radio, individualizoi nė pjesėn e jashtme tė Piramidės sė Madhe, nėn Sfinks, njė boshllėk shumė tė madh dhe njė kalim nėntokėsor qė e lidhte me monumentin e faraonit.

U individualizuan edhe hapėsira tė tjera nė afėrsi tė "Dhomės sė Mbretėreshės". Njė galeri e pozicionuar nė perėndim tė saj. Lidhje me kalime nėntokėsore tė panjohura u zbuluan nė vetė piramidėn, nė afėrsi tė tė ashtuquajturave "dhoma dekompresioni" tė ndodhura nėn "Varrin e Mbretit".

Duke vėrejtur se ēarjet shkojnė nė drejtimin lindje- perėndim, konsiderohet e mundur ekzistenca e njė boshllėku tjetėr qė duhet tė shtrihet nė lindje tė varrit.

Prapa korridorit qė ēon tek "Dhoma e Mbretėreshės" janė zbuluar shumė hapėsira boshe tė cilave nuk ka qenė e mundur t'u verifikohen pėrmasat reale. Ekziston vetėm siguria se nė kėtė pikė gjendet njė dhomė shumė e thellė, e mbushur me rėrė dhe me objekte jo tė identifikuar. Prej kėsaj rėre janė nxjerrė kampionė nėpėrmjet shpimeve tė kryera me kujdes.

Analizat kanė demonstruar pa mundėsi kontestimi pėrqindjen e madhe tė metaleve tė rėnda qė i pėrket njė epoke tė mėparshme se ajo e akullnajave. Rėra e kėsaj natyre nuk ėshtė e pranishme nė afėrsitė e piramidave, por ėshtė gjendut 6 kilometra mė nė jug dhe nė Sinai.

Disa dhoma, tė zbuluara nė zonė, janė aq tė mėdha sa nuk ka qenė e mundur t'u sqarohen masat nga momenti qė thellėsia e dyshemesė ka mbetur e panjohur. Janė boshllėqe qė i korrespondojnė rampės sė brendshme apo tjetėr?

Pėrsa i pėrket konstruksionit, nė fund tė galerisė ėshtė e pranishme njė paradhomė e pajisur me njė sistem saraēineskash, nga i cili sot mbetet vetėm porcioni i parė i quajtur "Gjethja e granitit", i pėrbėrė nga dy pjesė, qė pėrfaqėson njė anomali pėr sa nuk duket i projektuar pėr tė zbritur mbi dysheme, duke qėndruar nė pozicionin nė lartėsinė e gjoksit.

Njė strukturė e tillė pėrmban nė pjesėn e sipėrme njė vulė tė pashpjegueshme; tė dyja lastrat prej graniti mund tė pėrmbajnė diēka dhe duket e habitshme qė askush nuk ka tentuar kurrė t'i ndajė apo t'i hapė.

Sarkofagu ėshtė gėrmuar nė njė bllok unik qė bart nė muret e jashtme gjurmė tė sharrės me diamante tė pėrdorur pėr prerjen. Nuk dihet sesi ka qenė e mundur tė bėhet. Arkeologu Flinders Petrie gjeti hieroglife tė gdhendura nė diorit me pamje paralele.

Njė punė e kryer me njė daltė mė tė fortė se kuarci. Nė mėnyrė tė habitshme, nėqoftėse synojmė tė heqim njė rreth pėrreth trekėndėshit tė formuar nga piramida, duhet ta bėjmė qendrėn nė pikėn nė tė cilėn ėshtė vendosur "Dhoma e Mbretit".

E lartė 5.81 metra (gjysma e diagonales sė dyshemesė prej 11.62 metrash), e gjatė 5.20 dhe e gjerė 10.46 metra, dhoma jep masat e sakta tė dy trekėndėshave themelorė tė teoremės sė Pitagorės. Pėrmban kėshtu vlerėn e "prerjes sė artė" e konsideruar zjarri i jetė, celėsi i fizikės sė kozmosit.

Dy tunelet e "Dhomės sė Mbretit" dalin nga jashtė dhe synojnė ndaj yllit Al Nitak tė Z Orionis dhe Thuban Draconis; ato tė "Dhomės sė Mbretėreshės", tė mbyllura me dyer me doreza, shikojnė nga Siriusi dhe Kochab i Arushės sė Vogėl.

Koincidenca apo lidhje tė projektuara? Nė tunelin jug, nė 65 metra, ėshtė gjetur njė portė me doreza, pėrtej kėsaj njė portė e dytė. Nė tunelin veri ėshtė gjetur dru, njė top dhe bakėr. Kjo rrugė pas 19 metrash kthehet nga e majta pėr 4 metra tė tjera, duke shmangur galerinė kryesore.

Ndalet nė njė portė tė tretė, edhe ajo e pajisur me doreza, e njėjtė me atė tė tunelit jug. Tunelet janė zbuluar nė vitin 1872. Pse egjiptianėt i kanė mbyllur me porta me "doreza"?

Duke kuptuar njė mospėrputhje nė murin jugor tė dhomės, studiuesi Wyanman Dixon futi njė fije hekuri nė brendėsi dhe kėrkoi qė tė hapte njė vrimė duke pėrdorur ēekiē.

Gjeti nė brendėsi tė tyre njė grep tė bakėrt prej 5 centimetrash, njė top prej hekuri gri tė gjelbėr (aktualisht nė British Museum) dhe njė copė tė thyer ushte tė drunjtė. Ēdo seksion i ushtės ėshtė 2.7 metra dhe ėshtė i fiksuar me njė manikotė tė rrumbullakėt.

Nė murin perėndimor tė tunelit, nė bllokun 9, njė objekt i vogėl katėrkėndor me material tė panjohur ėshtė i pajisur me dy vrima tė prodhuara nga njė kanal.

Gjėja lidhet me grepin e bakėrt pasi ka dy ribatina tė cilave nuk ua dimė qėllimin. Hapėsira midis ribatinave pėrkon saktėsisht me hapėsirėn midis vrimave tė objektit katėrkėndor akoma nė tunel. Duket se fillimisht ka qenė i kapur pas ushtės sė hekurt mbeturinat e sė cilės janė akoma tė pranishme.

Pėr egjiptologjinė zyrtare egjiptianėt nuk e njihnin hekurin. Nė vitin 1993 videokamera e Upuaut 2, qė nuk e kaloi kurbėn e fortė nė perėndim, prej njė pengese nė dysheme, tregoi pamjen prapa kurbės.

Ajo qė shtrihet pėrpara mbetet njė mister. Shikohet fundi i shufrės sė ngulur nė mur dhe nė ekstremitetin e saj njė strukturė katėrkėndore jo e mirėpėrcaktuar, duke pasur parasysh largėsinė dhe rezolucionin e ulėt tė videokamerės qė nuk kanė mundėsuar tė perceptohen qartė detajet.

Tuneli kthehet pastaj nga perėndimi pėr tė shmangur pėrplasjen me Galerinė e Madhe. Pėr dikė kryhet njė kthesė nė formė U-je pėr tė dalė nė "Dhomėn e Mbretit". Nė njė cep tė "Dhomės sė Mbretit" ka njė gėrmim nė dysheme tė atribuuar kalifit Al-Ma'mun (820 A.D.) dhe njė copė graniti tė hequr gjatė operacionit tė gėrmimit.

Vrima tani ėshtė e mbuluar nga njė rrjetė nė krah tė cepit veriperėndimor, pozicioni i saktė pėr njė lidhje eventuale me tunelin verior. Ēfarė e shtyu Al-Ma'mun qė tė gėrmojė nė kėtė pikė tė "Dhomės sė Mbretit"? Mendonte se aty ndoshta ishte fshehur ndonjė gjė? Pse tė gėrmohej nė ato pika dhe jo nė tė tjera?

Sipėr "Dhomės sė Mbretit" ka 5 dhoma tė formuara nga struktura graniti apo gėlqerori. Mbajnė emrat Davison, Wellington, Nelson, Arbuthnot, Campbell.

Njė kullė qė nuk gjendet nė asnjė piramidė tjetėr. 4 dhomat e para janė struktura graniti tė ngjashme me tavanin e "Dhomės sė Mbretit", e pesta ėshtė njė strukturė gėlqerore.

Tavani i dhomės pėrbėhet nga 9 trarė graniti, tavani i parė i ngritur pėrmban 8, tė tjerat nga 9 secila, e fundit ka 8 trarė; gjithsej 49 trarė, tė gjithė tė orientuara nė aksin veri-jug.

Tavani harkor pėrmban 24 trarė mbajtės prej gėlqerori tė orientuar si tė tjerėt. Lartėsia totale ėshtė prej 15 metrash. Kulla ėshtė e futur midis dy muresh gjiganteskė gėlqerori.

Pesha totale ėshtė prej 70 tonelatash. Trarėt pėrsosshmėrisht tė sheshtė nė anėn e poshtme rezultojnė nė sipėrfaqet e sipėrme tė papunuar dhe me trashėsi tė ndryshme. Paraqesin tė gjitha kanale tė thella.

Pėr egjiptologėt njė strukturė e tillė shėrben pėr ta mbrojtur tavanin e sheshtė tė "Dhomės sė Mbretit" nga pesha e tepruar e piramidave; do tė kishin funksionin e dhomave shkarkuese. Nė tė vėrtetė, mbajnė vetėm peshėn e tyre.

Pėr ta lehtėsuar strukturėn mjaftonte tė vendosej tavani i pjerrėt drejtpėrsėdrejti mbi "Dhomėn e Mbretit". Seria e tavaneve realizon formėn e "shtyllės Djed", simbol shumė i rėndėsishėm i gjetur shpesh nė ritualet dhe nė varret egjiptiane, duke qenė se pėrfaqėsonte ringjalljen e Osirisit dhe shtyllėn vertebrore tė Osirisit. Domethėnia ėshtė ajo e vendosjes sė njė kontakti midis tė ndjerit dhe jetės pas vdekjes.

Sipas egjiptologjisė klasike, Zed-i ėshtė thjesht njė simbol me tė cilin egjiptianėt e lashtė synonin qė tė pėrfaqėsonin Zotin Osiris. Pse ndėrtuesit i pozicionuan 1200 tonelata sipėr tavanit tė sheshtė tė dhomės? Ndoshta prej rezonancės sė granitit?

Trarėt duhej tė rezononin, vibronin dhe ndėrvepronin me ato tė ndodhura nė tavanin e "Dhomės sė Mbretit".

Nė fakt, kulla ėshtė njė konstruksion i pavarur i futur nė njė strukturė gėlqerore nė mėnyrė qė tė mund tė vibrojė lirisht duke ndėrvepruar me granitin e dhomės qė ndodhet poshtė. 9 trarėt e "Dhomės sė Mbretit" peshojnė mbi 300 tonelata, dyshemeja nuk mbėshtetet mbi njė muraturė tė sheshtė, por mbi njė mbajtėse modulare, nė mėnyrė qė tė reduktojnė zonėn e kontaktit nė minimum, duke u mundėsuar 21 gurėve tė dyshemesė qė tė vibrojnė lirisht.

Tavani i pjerrėt lehtėsonte rezonancėn e trarėve duke maksimalizuar aftėsinė e tyre pėr tė vibruar nė zvogėlimin minimal. Variacionet nė gjatėsitė e tyre, tė gjatėsive dhe tė gjerėsive konfirmojnė funksionin akustik.

Nė disa trarė janė tė pranishėm kanale tė thella sikur tė duhej tė akordohej graniti, duke ia ndryshuar pėrmasat fizike tė tij. Nė fakt, graniti ėshtė tejet rezonues dhe copėrat mė tė mėdha sapo skaliten emetojnė njė tingull tė dallueshėm qartė.

Vite mė parė obelisku Hashet, i ekspozuar nė Kajro, emetonte njė tingull tė zgjatur nėqoftėse goditej. Tė gjithė turistėt e godisnin, ndoshta shkaktonte bezdi dhe pėr kėtė arsye, ėshtė kapur pas terrenit me beton.

Qysh nga ai moment nuk prodhon mė asnjė tingull. Toka rrethohet nga rezonanca, qė influencojnė gjithēka qė jeton apo ekziston nė tė, tė njohura si rezonancat Schumann. Shkojnė nga 7.83 Hz nė 32 Hz. "Dhoma e Mbretit" ka njė rezonancė prej 30 Hz. Mund tė ndodhte qė "Dhoma e Mbretit" dhe kulla tė futeshin nė rezonancė falė vibracioneve Schumann tė jashtme tė Tokės.

Kėshtu, piramida e ndėrtuar me gurė bėhej njė zgjatim i Tokės dhe vibronte me tė. Me kanale tė hapura dilnin nota tė mirėpėrcaktuara dhe tė ndryshme, duke pėrhapur tingullin e prodhuar pėr jashtė nga piramidat. Efekti duhej tė ishte mbresėlėnės. Qėllimi?

Janė kryer eksperimente zanore nė "Dhomėn e Mbretit" duke pėrcaktuar se ėshtė e ndjeshme ndaj frekuencave shumė tė ulėta falė kuarcit tė ndodhur nė granit. Rreth 90 Hz, duke u nisur nga 200, 20, etj., duke u moduluar nė 1.1 Hz/sek. ėshtė prodhuar energji e vėrtetė.

Dhomat e ndodhura sipėr do tė funksiononin si arka rezonance duke moduluar frekuenca tė ndryshme, gjithēka bėhet njė diapazon i madh pėr tė riprodhuar frekuencat e Tokės dhe, nė kėtė rast, kanalet do tė shndėrroheshin nė fyejt e njė organoje qė do tė riprodhonte tinguj tė ndryshėm, duke pasur parasysh formėn dhe gjatėsinė e kanaleve. Njė tėrmet duhet ta ketė prishur mekanizmin.

Sarkofagu i "dhomės sė Mbretit" prodhon njė tipologji tė ndryshme rezonancash korresponduese me ato mjedisore. Era krijon njė vibracion harmonik tė pėrfshirė midis 16 dhe 0.50 Hz, me frekuencė tė ulėt jo tė dėgjueshme nga veshi njerėzor, e ngjashme me njė akord "Fa Diezis", qė i korrespondon me qendrėn e rezonancės sė Tokės, gjė e dėshmuar nga shkrimet e lashta egjiptiane.

Kėshtu, blloqet janė akorduar nė frekuencėn Fa Diezis tė Tokės. Shamanėt amerikanė pėrdornin kocka dhe dru pėr tė fabrikuar flaute qė prodhonin tė njėjtėn notė: njė Fa Diezis. Njė flaut i gjetur nga Leopoldo Batres nė Piramidėn e Diellit nė Teotihuakan, natyrisht i humbur, duket se prodhonte njė shkallė muzikore, me 7 nota, e ndryshme nga ajo europiane".

Nė sistemin tonė "diellor", rezulton se sipėrfaqja e Diellit i korrespondon njė "Do Diezis". Nė sistem ka dy oktava, njė nga Dielli nė Mėrkur, e dyta nga Mėrkuri nė Pluton. "Fa Diezis" i korrespondon pikės sė ndryshimit tė regjistrit tė sopranos nėqoftėse Do-ja e shkallės ėshtė nė 256 Hz, nė sistemin diellor ėshtė i njėjti koncept, domethėnė Do-ja muzikore nė 256 Hz ėshtė nė "harmoni" me rendin e makrokozmosit tė sistemit tonė diellor; nė "Tabelėn periodike tė elementėve" kemi tė njėjtin ndryshim regjistri.

Ashtu siē kemi njė ndryshim regjistri nė zėrin njerėzor dhe nė sistemin diellor, ashtu kemi dhe njė korrespondencė tė drejtpėrdrejtė midis gjeometrisė sė sistemit diellor dhe asaj tė sistemit muzikor.

E gjithė materia, pėrfshi trupin njerėzor, ėshtė e pėrbėrė nga atome, tė cilėt vibrojnė sipas gjatėsish valė tė caktuara. Sėmundja ėshtė njė modifikim i kėtyre frekuencave; e kemi demonstrimin edhe me aparaturat bioelektronike tė tė gjitha llojeve.

Studime tė kohėve tė fundit nė laboratorin evropian tė kėrkimit lidhur me thėrmiat nėnbėrthamore kanė konfirmuar se ēdo thėrmi nėnbėrthamore influencohet nga variacionet hėnore, tokėsore e diellore, ndryshimeve tė fushave manjetike, njolla diellore, tėrmete, nga fusha elektromanjetike, pėr tė cilėn kemi demonstrimin se e gjithė materia e gjallė ėshtė ndėragjente me ēdo materie tjetėr nė nivel nėnatomik.

Po sikur piramida tė ketė qenė njė mekanizėm i pėrdorur pėr tė ndryshuar frekuencėn e valėve trunore, njė lloj makine pėr lavazhin e trurit? Nėnvizojmė se 7 Hz provokojnė frekuenca tė drejtuara nga tėrheqja e trurit dhe emetimi i frekuencave Alfa pėrdoret nė terapinė e muzikės pėr tė ndihmuar qė tė zvogėlohet stresi tek pacientėt. Si Siemens, ashtu dhe Cameron Verne, zbulojnė njė fushė energjie pėrreth saj.

Nė njė tė tretėn e bazės, pothuajse nė tė njėjtin pozicion tė "Dhomės sė Mbretit", efektet qenė mė tė forta kur njė anė drejtohej nga veriu manjetik nė linjė me fushėn manjetike tė Tokės. Ishte zbuluar energjia, fuqia e piramidave.

Kujtojmė patentėn pėr tė mprehur brisqet e Drbal, ēertifikimet e efekteve terapeutike, aftėsinė pėr tė mumifikuar, mėnyrėn pėr tė ruajtur gjithēka nė mbajtėse nė formė piramide. Fizikani Gohed deklaroi se sa ndodh nė brendėsi tė monumentit i kundėrshton tė gjitha ligjet e shkencės.

Njė luledielli e vendosur nė "Dhomėn e Mbretit" rrotullohet nė kahje tė kundėrt. Piramidat kishin fuqinė pėr ta ngadalėsuar invertimin e poleve manjetike pėr tė shmangur katastrofa natyrore?

Me teorinė e tij arkitekti francez duhet t'u japė pėrgjigje shumė pikėpyetjeve tė tjera qė nuk i ka marrė parasysh kur i ulur nė tavolinė formulonte tezėn e tij.

Armin Tirana

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pakez informacion per piramidat,,,

Mesazh  elsa prej 17.11.10 15:19

Ju lutem me jepni pakez informacion per piramidat si psh si jane ndertuar..kush i ndertoi...cili ishte arkitekti i piramides se keopsit?
Sa piramida ka pasur Egjipti i lasht dhe sa jane sot?? shuuume faleminderit...
avatar
elsa

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Zattoo prej 24.01.11 14:00

Misteret e Piramidės

Varri qė pėrmbante kodet ėshtė zbuluar, por pėrmbajtja e kodeve nuk ishte deshifruar nė mėnyrė tė rregullt pėr shume vite me radhė. Po nuk ka qenė para qershorit tė vitit 1976 kur njė grup i vogėl arriti tė hynte nė kėto dhoma gjigande tė nėndheshme, thellė nėn Piramidėn e Gizės (ose siē njihet ndryshe ajo e Keopsit).

Grupi deklaron se ka arritur tė regjistrojė me mijėra mikrofilma mbi atė qė zbuluan aty, gjėra qė provojnė vizita tė largėta nė kohėe nga jashtėtokėsorėt, civilizime tė nėndheshme dhe shoqėri shumė tė zhvilluara nė Tokė.

Mund tė duket njė deklaratė shumė fantastike ose njė bllof, por kini parasysh njė fakt qė nėse kjo ėshtė e vėrtetė, komuniteti shkencor konservativ si dhe forcat e mėdha politike qeverisėse do tė bėnin ē'ėshtė e mundur pėr tė ndaluar daljen nė publik tė kėtij informacioni.

Kjo deklaratė nuk ėshtė e pabazuar, sepse raportet e sapo nxjerra tė projektit tė zbulimit tregojnė qartė qė ata qė janė nė pushtet, kanė arritur tė mbulojnė nė mėnyrė pothuajse perfekte si dhe tė mohojnė vizitat e shumta tė jashtėtokėsorėve nė 60 vitet e fundit.

Njė tjetėr forcė e madhe qė pėrpiqet tė mjegullojė, madje dhe tė zhdukė komplet kėto zbulime, ėshtė dhe vetė kisha dhe feja perėndimore. Vetė autori ka qenė biri i njė prifti dhe ai vetė konfirmon qė bėrja publike e kėtyre fakteve do tė tregonte atė qė "Zoti" nuk ishte ai qė krijoi tokėn dhe njeriun, disa mijėra vjet mė parė, siē thuhet nė Bibėl.

Pra, kėto arsye janė mė se tė mjaftueshme pėr kėdo qė tė kuptojė pse-nė e fshehjes sė gjithė kėtyre informacioneve tė sė kaluarės sė njerėzimit dhe arritjeve qė kėto civilizime kanė patur nė shkencė dhe teknologji.


Le tė vazhdojmė me zbulimin e misterit tė madh


"Kjo ndėrmarrje e pazakontė nė kėto dhoma sekrete ishte shumė e kushtueshme, jo vetėm nė aspektin monetar, por nė atė tė katėr jetėve njerėzore qė u humbėn nė vitet qė vijuan fill mbas ekspeditės dhe qė kishin lidhje me hyrjen nė ato dhoma dhe informacionin qė u gjet aty.

Ndonėse asgjė nuk u lėviz nga dhomat, mikrofilmat treguan se ishin shumė mė tė vlefshme se ēdo metal apo vlerė monetare pėr tė cilat ka shumė veta qė i vėnė mbi jetėn njerėzore. Ėshtė tėrėsisht e dyshimtė qė kėto mikrofilma do tė vihen ndonjėherė nė dispozicion tė publikut dhe do tė vazhdojnė tė mbahen tė ruajtura me tė njėjtin fanatizėm dhe sekret si anija hapėsinore qė ėshtė kapur dhe ruhet nė bazėn tonė ajrore.

Ato qė janė tė regjistruara nė kėtė varr, janė po aq afėr pafundėsisė sa dhe vetė koha dhe, nėse do ishin arritur tė fotografoheshin tė gjitha disqet dhe pjatat (jo vetėm 2700 prej tyre), sot shumė gjėra do ishin zgjidhur dhe njeriu do tė ēlirohej pėrfundimisht nga frika qė i rėndon shpirtin prej paditurisė dhe tė panjohurės.

Ne mbase kemi arritur tė fitojmė njė njohuri tė mjaftueshme pėr tė zgjatur vitet e jetės sonė, tė ndryshojmė meėnyrėn e jetesės pėr tė gjithė ata qė popullojnė tokėn, tė ndalojmė urinė masive qė ka pėrfshirė vendet e botės sė tretė, tė gjejmė kurėn pėr sėmundjet si kanceri dhe tė tjera sėmundje tė pashėrueshme, dhe eventualisht tė krijojmė njė racė tė re njerėzore pa lakminė dhe babėzinė e kėsaj qė bėjmė pjesė tani.

Nėse do tė kishim gėrmuar mė thellė dhe do tė kishim fotografuar, mė shumė mund tė kishim arritur tė zbulonim sekretin e makinerive tė antigravitetit, tė perfeksiononim teknologjinė lazer dhe tė pėrmirėsonim shoqėrinė tonė, tė pėrmirėsonim udhėtimin brenda pėrbrenda planetit tonė, tė prodhonim ushqime tė pėrmasave shumė tė vogla, por nė gjendje pėr tė shuar urinė e miliona njerėzve, dhe sė fundi do tė mund tė gjenim pėrdorimin e tingullit nė telekinezi dhe teletransportim.

Ajo ēfarė keni lexuar nė faqet paraardhėse ėshtė vetėm baza e vėrtetė e ekspeditė dhe njė pėrmbledhje e shkurtėr e tė dhėnave tė marra.

Duke qenė se piramida ėshtė njė evidencė e tė kaluarės sė njerėzimit dhe nuk mund tė dublikohet, atėherė mund tė themi me plot gojėn se Arka e Nohas, UFO-t dhe atlantidasit futen nė tė njėjtėn kategori, pra pjesė e njė teknologjie shumė tė avancuar e njė civilizimi qė dikur popullonte tokėn tonė.

Pra, nėse kėto tė vėrteta thelbėsore tashmė janė tė dukshme, atėherė si ėshtė e mundur qė tė mohohet pėrmbajtja e kėtij varri (nė themelet e piramidės) ose vetė fakti i ekzistences sė varrit?

Nuk ėshtė dhe aq e vėshtirė tė imagjinosh teknologjitė e tė parėve tanė, nė krahasim me kėto tonat tani. Pėrparimi i tyre ishte i bazuar nė njohurinė supreme tė transmetuar nga tė tjerė pėr miliona vite, ndėrsa pėrparimi ynė ėshtė i bazuar nė endjet pa fund tė trupave tanė pėr tė arritur tė fitojmė njė pjesė fare tė pallogaritshme zhvillimi.


Udhėtimi pėr nė varr


... ajo qė do tė lexoni tani, mund tė habisė shumė prej jush, mund tė ofendojė dhe krijojė mosbesim tek pjesa tjetėr, por ajo qė do tė lexoni ėshtė fakt dhe ka rezultuar nga njė ekspeditė aktuale nė njė dhomė tė ndaluar dhe njė sekreti madhėshtor - tė ndėrtuara nga njė racė inteligjente shumė shekuj pėrpara se sa besimi aktual qė Adami dhe Eva ishin njerėzit e parė tė vendosur nė Tokė.

Pėr tė gjithė ata qė kanė njė bindje tė theksuar fetare, nuk jam duke u paraqitur faktet e gjetura nė formėn e njė sakrilegji kur i referohem Adamit apo Evės, sipas standardeve biblike (vetė babai i autorit ka qenė prift).

Pak javė pėrpara zbulimit tė kėsaj ekspedite tė hyrjes sė fshehtė nė pjesėn e jashtme tė Piramidės, njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti i Californias sapo kishin mbaruar ekzaminimin e jashtėm tė strukturės, duke pėrdorur aparatura me rreze infra pėr tė pėrcaktuar nėse kishte ose jo ndonjė kalim sekret ose dhomė sekrete nė brendėsi tė Piramidės tė padiktuar nga vėzhgimet e mėparshme.

Nė momentin qė kėto rreze fokusoheshin nė Piramide, ēdo pjesė solide do t'i kthente kėto pjesė mbrapsht dhe nė rast tė kundėrt, pra nėse do tė kishte ndonjė hapje ose hapėsirė, ato absorboheshin mė shumė se zakonisht.

Kjo mėnyrė ekzaminimi nxori nė pah ekzistencėn e rrugėkalimeve tė brendshme si dhe tė dhomave qė dihen nga studiuesit. Por ajo qė shkencėtarėt nuk dinin, ishte fakti i absorbimit tė rrezes nė njė tė miliontėn e sekondės, e cila nė fakt tregonte pėr shkallėt sekrete, tė cilat ndodheshin fill mbrapa dhomės sė mbretit dhe mbretėreshės.

Nė kėtė rast jemi duke folur pėr njė hapje tė madhe prej 74 cm si rrugėkalim, qė ishte nė linjė direkte me kėto rreze infra. Njė rrugėkalim kaq i ngushtė ėshtė e natyrshme qė s'do arrihej tė diktohej dhe poshtė kėtyre dhomave, struktura rrethuese ishte shumė e ngjeshur qė tė lėshonte rrezet qė pėrmendėm. Pra, me pak fjalė, ky eksperiment i universitetit nxori nė pah asgjė mė shumė se hapjet e zakonshme qė ishin parė dhe asnjė nga kalimet e brendshme.

Sidoqoftė, njė grup i zgjedhur njerėzish tė kėsaj ekspedite (pėrfshi kėtu dhe vetė autorin e librit) kishin dijeni mė sė miri pėr njė hyrje tė fshehtė dhe njė lloj kalimi tė brendshem, i cili deri nė qershor tė vitit 1976 i kishte shpėtuar pikasjes nga specialistėt qė kishin skanuar sipėrfaqen me instrumenta nga mė tė sofistikuarit. Siē e kam nėnvizuar nė hyrje tė kėtij libri, vetė hyrja pėr nė tunel u zbulua mbas 40 vjet kėrkimesh intensive, gabime, dėshtime dhe ndėrhyrjesh nga qeveria egjiptiane.

Duke hyrė nė Piramidė nėpėrmjet kėtij kalimi sekret, duhet tė kuptoni qė nėse ky fakt do tė zbulohej nga zyrtarėt egjiptianė ose nga rojet e shumta qė ishin aty, grupin e shkencėtarėve e priste burgu i sigurt ose dhe ekzekutimi me vdekje pa asnjė mundėsi amnistie, pasi do tė konsiderohej si njė mizori ndaj qeverisė sė vendit.

Sa pėr t'ju dhėnė njė informacion paraprak mbi hyrjen sekrete pėr nė dhomat e nėndheshme, ka dy rrugė tė panjohura (pėr shumicėn dėrrmuese tė lexuesve tė kėtyre rreshtave). Njėra nga hyrjet ndodhet afėr majės sė Piramidės ku forcat magnetike luajnė njė rol vendimtar nė hapjen e dyerve (vendndodhja e saktė do tė mbahet e fshehtė) dhe hyrja tjetėr ndodhet poshtė bazės sė varrit tė fshehtė nė Dhomėn e Regjistrimeve (kėshtu u quajt dhoma ku u gjetėn materialet historike).

Armin Tirana
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Luli prej 26.05.11 0:24

Teknika 3D zbulon dy dhoma sekrete

Zbulimi mbetet njė hipotezė e arkitektit Jean-Pierre Houdinit, kurse e vetmja provė e tij ėshtė simulimi nė tre dimensione i ambientit tė brendshėm tė piramidės Khufu.

Arkitekti francez Jean-Pierre Houdin njohton se nė piramidėn e famshme tė Egjiptit, Khufu, ekzistojnė dy dhoma tė fshehura, pėr ekzistimin e tė cilave nuk ėshtė ditur asgjė.

Houdin ka vėrejtur se njė gur nė dhomėn ku gjindet varreza qėndrore, nuk mbėshtetė asnjė peshė, qė shpie tek pėrfundimi, se i njejti ka qenė njė lloj pasazhi nė tė kaluarėn.

Ai i ka deklaruar agjencisė Rojters, se nė piramidė gjinden dy dhoma sekrete, ekzistimi i tė cilave ėshtė nė pėrputhje me ritualet e varrimit. Si thuhet, nė Egjipt, varrimi i faraonėve ka qenė ritual i madh, i shoqėruar me shumė lux. ‘Pėrveē dhomės varrezė, preferohej qė faraonit ti ndėrtohen edhe hapėsira tjera, si dhomė dite e dhomė pune, nė tė cilat vendoseshin tė gjitha gjėrat, me tė cilat i ndjeri ka qenė i rrethuar edhe gjatė jetės’. pohon arkitetkti nga Franca.

Nė prezentimin, Houdin pėrdori teknikėpn tre dimensionale tė simulimit, pėr ti dėshmuar agjencisė Rojters se ngjitur me varrezėn, brenda piramidės ekzitojnė kthina dhe dhoma sekrete, tė pazbuluara deri mė tani.

Mirėpo, arkitektė tė tjerė nuk janė tė sigurt, nėse ky ‘zbulim’ dot tė provohet si i vėrtetė, pasiqė i gjithė zbulimi edhe mė tej mbetet njė hipotezė e Jean-Pierre Houdinit, kurse e vetmja provė e tij ėshtė simulimi nė tre dimensione i ambientit tė brendshėm tė piramidės Khufu.

Hulumtimet pėr hipotezėn e ngritur nga Houdin, janė marrė seriozisht nga bota shkencore, dhe grupe tė shumta shkencėtarėsh, kanė filluar punėn pėr tė nxjerrė nė shesh tė vėrtetėn.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulohen simbole nė Piramidė

Mesazh  Xhemajl prej 27.05.11 12:56

Pėr herė tė parė pas mė shumė se 4500 vitesh, syri i njeriut pa brendėsinė e hapėsirave sekrete nė brendėsi tė Priamidės sė Madhe nė Giza dhe zbuloi – edhe mė shumė sekrete, shkruan New Scientist.
Roboti i cili pėrshkoi kanalin e brendshėm tė piramidės, tė gjatė 63 metra, zbuloi nė brendėsi disa simbole misterioze, pėr tė cilat ekspertėt nuk kanė pėrgjigjie se ēfarė janė dhe nga rrjedhin.

Pasi rruga drejt dhomės sė veēantė nė brendėsi tė piramidės ėshtė e komplikuar dhe gjendet 146 metra nė thellėsi tė piramidės – nuk ėshtė pėr tu habitur se aty askush nuk ka mundur tė futet.

Piramidėn e Madhe, sipas tė dhėnave historike, e ka ndėrtuar faraoni egjiptian Kufu, i njohur me emrin grek Keops. Kjo piramidė pėrbėhet prej 2.3 milionė blloqeve tė granitit dhe gurėve. Pėrveē simboleve tė panjohura, tė cilat nuk janė tė ngjashme me hieroglifet, janė gjetur edhe disa copa tė pazakonta metali, tė cilat janė vendosur nė bllokun e parė tė madh i cili mbron njė dhomė brenda piramidės. Deri mė tash nuk janė zbuluar kurrfarė artefakte. /Telegrafi/
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Neo prej 20.06.11 8:54

Zbulohen piramidat mė tė vjetra nė PeruArkeologėt peruanė kanė zbuluar kohė mė parė nė veri tė xhunglave tė Perusė dy komplekse piramidale tė vjetra mbi 4.000 vjet, tė cilat nėse pėrcaktimi i datės sė vjetėrsisė sė tyre ėshtė i saktė, atėherė ato janė tempujt mė tė vjetėr tė zbuluar nė kėtė vend tė Amerikės Jugore.

Zbulimi i dy komplekseve antike, i cili ėshtė bėrė nė afėrsi tė qytetit Haen, ėshtė dėshmi se arkitektura monumentale me mijėra vite para ardhjes sė spanjollėve, ishte pėrhapur pėrtej Andeve dhe kishte ardhur deri te xhunglat, shkruan revista “Arkeologjia”.
Tė dyja zbulimet, Monte Grande dhe San Isidro, ishin tė mbuluara me vegjetacion dhe banorėt lokalė i kishin pėrdorur si vend pėr hedhjen e mbeturinave para se arkeologėt tė nisnin gėrmimet.

Udhėheqėsi i ekipit, arkeologu peruan Kvirinjo Olivera thotė se tempujt janė pjesė e kulturės sė hershme Brakamoros – konfederata e fiseve amazone, tė cilat kanė jetuar nė kufirin e sotėm ndėrmjet Perusė dhe Ekuadorit.

Sipas tij, zbulimi i kėtyre tempujve paraqet njė fakt pėr ekzistimin e civilizimeve mė tė hershme nė Peru.

“Njė gjė kaq e vjetėr nuk kemi gjetur as nė Ande dhe askund tjetėr”, ka thėnė Olivera.

Arkeologėt kanė gjetur pjesė tė komplekseve gjigante – mure tė trasha, rampa dhe dėshmi tė ndėrtimit qė ka zgjatur tė paktėn 2.800 vjet.

“Njerėzit kanė menduar se arkitektura monumentale kurrė nuk ka arritur deri nė xhungėl. Ky zbulim tregon se kjo nė fakt ka ndodhur”, ka thėnė Olivera.

G.E
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Zattoo prej 23.02.12 20:05

Sė shpejti del nė dritė Anija e DiellitAnija e Diellit, e groporsur nė tokė para 4500 viteve pranė piramidave nė Gizė, pritet tė dal nė sipėrfaqe, duke e zėvendėsuar tokėn me njė atraksion muzeal.

Punėn pėr nxjerrjen e saj janė duke e bėrė ekspertė egjiptianė dhe japonezė.

Sipas legjendės, perėndia e Diellit, Amon Ra, kishte lundruar me kėtė anije drejt jetės sė amshueshme, ku do tė luftonte me perėnditė dhe bishat.

Nxjerrja nga toka tė Anijes sė Diellit nė Egjipt, tashmė ka hyrė nė fazėn e dytė.

“Baza dhe pjesėt anėsore tė anijes kanė mbetur tė paprekura. Tani mė e rėndėsishmja ėshtė qė tė nxirren pjesė tė vogla tė drunjta, por pa e dėmtuar anijen, nė mėnyrė qė tė konstatohet struktura dhe pėrbėrja e kėpurdhave qė kanė gėrryer mbetjet e anijes”, deklaroi ministri egjiptian pėr Antikitete, Mostafa Amin.

Ekspertėt supozojnė se faraoni Keopsi e ka pėrdorur anijen pėr pelegrinazh nė vendet e shenjta.

Ndryshe, projekti qė kapė vlerėn prej 10 milionė dollarėsh, pritet tė pėrfundojė brenda disa viteve.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  benijuli prej 23.02.12 21:20

i gjithe ky informacion mbi piramidat eshte me i bukuri qe kam lexuar ndonjehere ! flm dhe respekte atij qe e publikoi !
avatar
benijuli

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  aqua prej 30.10.13 0:12

Ndėrtimi i Piramidės sė Madhe SOT !
Edhe po ti kishit te gjitha parat e botės.Teknologjinė me te avancuar pajisje dhe makineri tė kohės moderne.
Ju nuk do te jeni ne gjendje per te ndertuar Piramiden e Madhe me persosjen e saj.
Kjo duhet tė ju jap njė pauzė pėr tė menduar?
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Anon prej 30.10.13 0:14

Dedolo shkruajti:Ndėrtimi i Piramidės sė Madhe SOT !
Edhe po ti kishit te gjitha parat e botės.Teknologjinė me te avancuar pajisje dhe makineri tė kohės moderne.
Ju nuk do te jeni ne gjendje per te ndertuar Piramiden e Madhe me persosjen e saj.
Kjo duhet tė ju jap njė pauzė pėr tė menduar?
 
Ke plotesisht te drejte!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Jetmira prej 26.12.13 12:09

PIRAMIDAT Enigma yjore
Egjiptianėt e lashtė ishin ndėr vėzhguesit mė kuriozė tė qiellit, sipas disa autorėve mund tė konsiderohen madje edhe tė parėt astronomė tė vėrtetė. Nė Nabta Playa, njė zonė depresive qė ndodhet nė shkretėtirėn e Nubias, afro 100 kilometra larg nga Abu Simbel, ruhet njė kompleks i madh megalitik, njė bashkėsi gurėsh tė vendosur nė formė rrethi, qė i pėrkasin mijėvjeēarit V para Krishtit. Ky Stonehenge nė mesin e dunave tė shkretėtirės duket i orientuar sipas pikave tė ngjitjes dhe rėnies sė diellit nė periudha tė caktuara tė vitit. Pėr njerėzit e lashtė, studimi i trupave yjorė dhe lėvizjeve tė tyre kishte njė pėrdorim praktik. Rregullimi i njė kalendari nė bazė tė lėvizjeve qiellore ishte nė fakt i domosdoshėm pėr tė planifikuar festat dhe veprimtarinė bujqėsore. Nė mėnyrė tė veēantė, pėr egjiptianėt, kishte rėndėsi jetike spiralja nė ngjitje, domethėnė fenomeni i daljes, nė lindje, i njė ylli menjėherė pėrpara Diellit. Dhe ylli mė i rėndėsishėm ishte Sopdet, Siriusi i sotėm. Ylli lidhej me perėnditė Hathor dhe Iside, dhe spiralja e tij e ngjitur pak javė pėrpara solsticit veror dukej se paralajmėronte pėrmbytjen e bekuar verore tė Nilit.Yje monumentalė

Duke marrė parasysh lidhjen e ngushtė mes studimit tė trupave qiellorė dhe fesė (astronomėt e lashtė ishin nė tė njėjtėn kohė priftėrinj, ėshtė e natyrshme qė rezultatet e vėzhgimeve reflektoheshin edhe nė ndėrtimin e monumenteve tė shenjtė. Po tė njėjtat piramida, nė fakt, duket se janė ndėrtuar duke iu referuar pozicioneve tė yjeve. Nė fakt, ėshtė hedhur hipoteza qė, pėrveēse pėrfaqėsonin monumente funeralė tė ngritur mbi varrin e sovranit, piramidat shėrbenin pėr tė lehtėsuar ngjitjen nė qiell tė shpirtit tė faraonit tė vdekur. Pra, si tė thuash makina shumė tė mėdha pėr tė “hedhur” sovranin nė botėn e pėrtejme. Virginia Trimble, astronome e Universitetit tė Kalifornias, nė vitin 1964 demonstroi se si kanali nė jug tė dhomės sė mbretit nė piramidėn e Keopsit tregonte, nė periudhėn e ndėrtimit tė piramidės, mes viteve 2620 dhe 2500 para Krishtit, pėr nga zona e qiellit ku lėviznin yjet e Brezit tė Orionit, ndėrkohė qė ai verior tregonte pėr nga ylli polar. Duke kujtuar se si egjiptianėt e lidhnin me konstelacionin e Orionit hyjshmėrinė e Osiridit, me tė cilin identifikohej faraoni i vdekur, aėherė ngrihej spontane hipoteza qė kanali ishte i destinuar tė vendoste njė lloj komunikimi tė drejtpėrdrejtė mes dhomės ku ndodhej i vdekuri dhe destinacionit yjor tė faraonit. Qė nė vitet 800 njė tjetėr astronom kishte mbetur i magjepsur nga saktėsia e piramidave, madje deri nė atė pikė sa tė formulonte megjithatė teori mė tė diskutueshme. Skocezi Charles Piazzi Smyth kreu matje tė sakta nė Piramidėn e Madhe dhe arriti nė konkluzionin qė pėrmblidhte nė vetvete njė dije mė tė lartė tė universit. Nga matjet dhe llogaritjet e tij, ai deduktoi se mund tė nxirreshin gjėra tė mėdha astronomike dhe madje data shumė tė rėndėsishme pėr historinė e njerėzimit, si ajo e mėrgimit tė hebrenjve apo e lindjes sė Krishtit. “Nė tė vėrtetė”, shpjegon astrofizikani Steno Ferluga i Universitetit tė Triestes “metoda e pėrshtatur nga Piazzi Smyth do tė lejonte tė siguronim rezultate analoge edhe
ėse do tė aplikohej nė ēfarėdolloj ndėrtese moderne. Nė fakt, duke elaboruar nė mėnyrėn e duhur ēfarėdolloj objekti, mund tė arrihet ēfarėdolloj rezultati”.

Yje nė Tokė

Megjithatė, hipoteza e njė korrespondimi mes pozicionit tė piramidave dhe atij tė yjeve nuk gjendet veē aty. Autorėt e Greqisė sė lashtė na zbulojnė se pėr egjiptianėt Rruga e Qumėshtit, fasha e yjeve qė pėrshkon qiellin, ishte korresponduesi qiellor i Nilit.

Dhe nėse Rruga e Qumėshtit mund tė ishte reflektimi qiellor i lumit, dhe e anasjellta, pėrse pika tė tjera mbi Tokė nuk do tė mund tė korrespondonin me pika specifike nė qiell? Ishin Robert Bauval dhe Adrian Gilbert, nė librin “Misteri i Orionit” qė parashtruan tezėn sipas tė cilės piramidat ishin ndėrtuar nė mėnyrė tė tillė qė tė riprodhonin kupėn qiellore. Ideja e Bauval merr shtysė nga observacioni qė pozicioni i 3 piramidave tė mėdha tė Gizės duket sikur riprodhon atė tė 3 yjeve nė Brezin e Orionit, domethėnė Osiridin, perėndinė e tė vdekurve.Kėnde tė ndryshėm

Megjithatė, kjo hipotezė ka mangėsi tė ndryshme. Pohime tė tilla janė vėnė nė provė mbi tė gjitha nga dy astronomė, amerikani Ed Krupp dhe afrikanojugori Anthony Fairall. Si pėr fillim, korrespondimi ėshtė vetėm i pėrafėrt: vija e tre piramidave kryesore ėshtė e drejtuar pėr nga veriu, ndėrsa ajo e yjeve pėr nga jugu; pėr t’i pėrputhur duhet tė rrotullohet njė nga tė dyja. Megjithatė, edhe kėshtu kėndi i drejtimit ėshtė i ndryshėm. Nėse pastaj pėrfshijmė edhe piramidat e tjera, siē bėn Bauval, nuk gjendet mė asgjė dhe mbi tė gjitha mungojnė pikėrisht piramidat qė i korrespondojnė dy yjeve mė tė shdnritshėm tė tė gjithė konstelacionit: Betelguese dhe Rigel.

“Bauval dhe tė tjerė”, thotė Robert Chadėick, historian i McGill University nė Montrea, “nuk kanė arritur asnjėherė tė ēiftojnė mė shumė se 3 piramida dhe po kaq yje. Duke qenė se janė afro 30 piramida nė zonėn mes Abu Ruwash dhe Dashur, ky pėrkim ėshtė gjithėsesi i hamendėsuar. Kombinimi i 10 % tė piramidave me 3 yje nė mijėra yje tė dukshėm nė kupėn qiellore nuk ėshtė provė e njė korrelacioni bindės”.

Ndoshta mundet qė, pėr egjiptianėt e lashtė, Orioni ishte i pėrbėrė thjeshtė nga 3 yje tė Brezit. Nė varrin e Senmut, njė arkitekt i dinastisė XVIII, konstelacioni i Orionit pėrfaqėsohet nga tre yje nė rresht dhe jo nga 7 qė formojnė konstelacionin siē e njohim ne. Kinezėt e lashtė e quanin Orionin Shen che, dhe jo rastėsisht ndoshta. Ky term pėrkthehet “Bashkimi i treshes”. Pra, mund tė mos ketė asnjė kuptim tė kėrkosh tek piramidat korrespndimin e tė shtatė yjeve. Ndoshta, me 3 piramidat e Gizės egjiptianėt pėrpiqeshin tė riprodhonin nė mėnyrė tė pėrafėrt vendosjen e yjeve tė brezit dhe asgjė mė shumė.Jashtėtokėsorė?

Por pėr Bauval dhe njė tjetėr studiues mbėshtetės tė kėsaj teze, Graham Hancock, kjo nuk mjafton. Tė dy thonė nė fakt se njė herė e njė kohė tė tre piramidat e Gizės kanė qenė pozicionuar me saktėsi milimetrike. Dhe qė, bazuar vetėm nė konfigurimin e tyre, mund tė arrihesh tek mosha e tyre reale. Arsyetimi ėshtė ky: pėrllogaritet raporti mes kėndit tė reshtimit tė piramidave tė mėdha dhe Nilit me kėndin e Brezit tė Orionit dhe Rrugės sė Qumėshtit. Me anė tė njė simulimi nė kompjuter pėrllogaritet mė pas rrotullimi i kryer nga konstelacioni gjatė mijėvjeēarėve dhe arrihet nė njė koinēidencė tė pėrsosur mes 2 kėndeve diku rreth vitit 10 500 para Krishtit. Konkluzioni: piramidat janė 8 mijė vite mė tė lashta nga sa ėshtė menduar deri sot. Dhe pikėrisht mbi kėtė bazė, shumėkush ka hedhur hipotezėn e ekzistencės sė qytetėrimeve shumė tė lashta dhe tė panjohura (pėr disa edhe jashtėtokėsorė) qė mendohet tė kenė ndėrtuar piramidat nė kohė shumė tė largėta.

Asnjė provė

Por ekzistojnė prova nė gjendje tė pėrgėnjeshtrojnė ato historiko-kulturore tė akumuluara me kalimin e kohės nga arkeologė qė e shohin ndėrtimin e piramidave tė mėdha tė Gizės nga faraonėt e dinastisė IV? Fatkeqėsisht jo. E vetmja “provė” ėshtė ajo ngjashmėri mes pozicionit tė tre piramidave dhe tre yjeve tė brezit tė Orionit.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  gjilanasi prej 27.07.14 15:40

Piramidat dhe pazgjidhshmėria enigmatikeShumė arkeologė nė SHBA, Angli dhe Gjermani, tė cilėt kėrkojnė pėr tė vėrtetėn dhe larg qėndrimeve fetare, politike dhe interesave materiale, janė tė mendimit se ekziston njė civilizim qė ka depėrtuar nė tė shkuarėn e lashtė dhe tė largėt, i cili ka qenė i zhvilluar pėr shkaqe tė panjohura. Hamendja shkon drejt kontinentit tė zhdukur, Atlantis, i cili gjatė pėrmbytjes, shumė njerėz qė arritėn tė shpėtonin u larguan drejt Egjiptit dhe ishin pikėrisht ata qė kanė ndėrtuar piramidat marramendėse.

Pas zhdukjes sė tyre pėrgjatė kohėrave tė gjata, ishin faraonėt ata qė trashėguan ndėrtesat dhe gdhendėn nė to ē’ka dėshironin.

Shumė shkencėtarė tė gjeologjisė kanė konfirmuar se analizat e bėra mbi shtresat e Sfeniksit tregojnė se ujėrat e shumta kanė shkrirė shumėēka nga trupi i tij, kjo tregon se trupi i tij i ka kaluar periudhat e shirave, tė cilat mbaruan afėrsisht 11000 vjet pėrpara. Kjo tregon se koha e tij (Sfeniksit) nuk ka asnjė lidhje me periudhėn e Faraonėve.

Disa prova inxhinierike:

Madhėsia e gurėve tė pėrdorur nė ndėrtimin e kėtyre ndėrtesave fillon nga 1m kub deri nė disa metra kub nė disa raste dhe pesha e tij mund tė mbėrrij deri nė 1000 ton. Largėsia mes vendit ku janė prerė gurėt deri nė vendin qė janė vendosur mbėrrin deri 650 km. Lartėsia e ndėrtesės nė disa raste mbėrrin deri nė 160 metra.

Tė gjitha kėto janė bėrė pa asnjė mjet. Pėrsa i pėrket pretendimeve tė disa shkencėtarėve tė antikės egjiptiane se janė pėrdorur litarė, apo punėtorė dore nga Faraonėt, kanė bėrė botėn tė qeshė. Ndėrkohė gjatėsia e popullit tė Adit mbėrrinte deri nė 15 metra, siē na pėrcillet nė disa transmetime islame dhe kjo gjatėsi pėrputhet plotėsisht me madhėsinė e gurėve, tė cilėt nuk ishin veēse disa blloqe balte pėr ta.

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  aqua prej 20.07.17 5:19

kja njohurija ktyre esht me tvertet pertej asasaj se ĒKA logjikojm ne
..........
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  beginning prej 20.07.17 12:15

Piramidat janė ndertuarė nga thoti ,esh nje trashgimi qe njeriu te kujtoi kush esh pasi njeriu ka ren ne gjum ,ata nuk kan pasur asnje lloi fuqie sic pershkruajne medjat e huaja por kan qen ashtu si duhet te jet njeriu ,pasi esh e kunderta njeriu nuk esh sic duhet te jet

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  aqua prej 20.07.17 18:50

kjo dekada qe krijuan ju dhe te permendurin atje me lart + (un nuk i perkas )avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  beginning prej 20.07.17 19:07

....


Edituar pėr herė tė fundit nga beginning nė 21.07.17 13:33, edituar 1 herė gjithsej

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Pansophia prej 20.07.17 22:16

Nje here kam pare ne nje vend jashte kohes dhe hapesires 3D, Piramiden e madhe te dale nga poshte duke kaluar permes nje Obelisku te ndare ne disa pjese vertikale. Kurse nje here tjeter kam pare ndertimin e nje piramide njerezore, besoj se e Djoserit duhet te jete. Shume interesante dhe kjo.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  aqua prej 20.07.17 22:46

piramida nuk esht trashegimi qe njeriju te kujtoj se kush esh pasi ka ren ne gjum!


pleiadiasit jan ata qe tkan ber te japesh ate shkrim...

avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Pansophia prej 20.07.17 22:48

aqua shkruajti:piramida nuk esht trashegimi qe njeriju te kujtoj se kush esh pasi ka ren ne gjum!


pleiadiasit jan ata qe tkan ber te japesh ate shkrim...

Kush tha qe kam qene ne gjume?

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  aqua prej 20.07.17 22:54

tmos mu perziej
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Pansophia prej 20.07.17 23:00

aqua shkruajti:tmos mu perziej
heres tjeter behu me specifik kujt i drejtohesh per te shmangur keqkuptimet.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  beginning prej 21.07.17 2:02

aqua shkruajti:piramida nuk esht trashegimi qe njeriju te kujtoj se kush esh pasi ka ren ne gjum!


pleiadiasit jan ata qe tkan ber te japesh ate shkrim...

...


Edituar pėr herė tė fundit nga beginning nė 21.07.17 13:31, edituar 1 herė gjithsej

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  beginning prej 21.07.17 2:22

[quote="Omnipresent13"]Nje here kam pare ne nje vend jashte kohes dhe hapesires 3D,  Piramiden e madhe te dale nga poshte duke kaluar permes nje Obelisku te ndare ne disa pjese vertikale. Kurse nje here tjeter kam pare ndertimin e nje piramide njerezore, besoj se e Djoserit duhet te jete. Shume interesante dhe .....


Edituar pėr herė tė fundit nga beginning nė 21.07.17 13:34, edituar 1 herė gjithsej

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi