Do tė ishte mirė qė edhe nė Kosovė tė kishte masonė

Shko poshtė

Do tė ishte mirė qė edhe nė Kosovė tė kishte masonė

Mesazh  Zattoo prej 23.07.14 0:11Frank Durham, epror nė lozhėn masonike britanike, ka treguar hapur detajet mė tė fshehta lidhur me historinė, ritet dhe angazhimet e njė prej organizatave mė misterioze tė njerėzimit.

Masoni Durham, thotė nė emisionin Rubikon tė KTV-sė se kjo shoqėri e cila nė opinion njihet si tejet sekrete, ndihmon tė gjitha vendet me financa nė rast tė fatkeqėsive.

“Ne jemi tė parėt qė dėrgojmė para nė ndonjė fatkeqėsi, por nuk i tregojmė askujt pėr kėtė. Ju duhet ta bėni kėtė nė mėnyrė sekrete, sepse ėshtė vepėr e mirė dhe jo pėr tė tjerėt”, ka thėnė ai.

Gazetari Adriatik Kelmendi thotė se edhe rotarianėt bėjnė vepra tė mira po i njohin.

“Ne duhet tė jemi ndryshe”, thotė ai.

Sipas tij, mason bėhet ai qė ėshtė i ndershėm dhe se nuk do tė thotė qė duhet tė jesh i pasur.

“Por, kemi sekrete”, thotė ai, duke iu shmangur pyetjet pėr “agjendėn pėr sundimin e botės” dhe duke shtuar se i pėlqen Kosova pėr ēka do tė ishte mirė qė kėtu tė kishte njė lozhė tė masonėve.

“Ėshtė njė kosovar qė dėshiron ta bėj kėtė, por duhet tė jetė e kujdesshme”, thotė ai duke shtuar se kjo do tė ishte mirė pėr bamirėsi.

I pyetur pse gratė janė tė pėrjashtuara, ai thotė se ato kanė pėrgjegjėsi, ndėrsa pėrmend njė legjendė pėr “pėrgjimin”.

“Megjithatė, gratė kanė masonerinė e tyre nė Angli”, thotė ai, duke shtuar se masoneria pėrfshinė tė gjitha religjionet.

I pyetur pėr teoritė e komplotit se masoneria lidhet me Izraelin, ai thotė: “Kemi tė tė gjitha religjioneve”!


Durham mė tutje ka thėnė se nė Kosovė ka takuar vetėm njė mason. Ai ka thėnė se nuk e di se sa masonė ka nė Kosovė. Durham ka thėnė se nuk e di se a ka ndonjė lozhė nė Kosovė, por mendon se do tė ishte mirė tė kishte lozha masonerike.

(E plotėsuar)

Durham: Masonėt nuk sundojnė botėn, ky ėshtė vetėm njė mit i pakuptimtė

Duke folur pėr fenė dhe masonėt Durham tha se pjesė e masonerisė janė pjesėtarė qė u pėrkasin tė gjitha feve. Kėtu ai nuk ka bėrė dallime edhe pėr izraelitet, tė cilėt pėrmendėn shumė nė lidhje me masonė.

Ai tha se secili qė ėshtė pjesė e Masonerisė fillimisht ėshtė mason e pastaj ka profesionin e tij.

Por, ai tha se masonėt nuk kontrollojnė institucionet, ashtu siē flitet

Durham tha se Masonėt ende nuk kanė arritur tė sundojnė botėn.

“Jo, ky ėshtė vetėm njė mit i pakuptimtė”, tha ai.

Do tė ishte mirė qė Kosova tė ketė shumė masonė dhe ndonjė lozhė, thotė Durham (Video)

Durham mė tutje ka thėnė se nė Kosovė ka takuar vetėm njė mason. Ai ka thėnė se nuk e di se sa masonė ka nė Kosovė. Durham ka thėnė se nuk e di se a ka ndonjė lozhė nė Kosovė, por mendon se do tė ishte mirė tė kishte lozha masonerike.

Ai ka thėnė se nė Serbi ka disa tė tilla.

“E kam takuar njė mason, mendoj se ishte kosovar por nuk i pėrket ndonjė lozhe kėtu. Do tė ishte shumė mirė tė kishte lozhė kėtu”, ka thėnė Durham.

“Nuk jam i sigurtė pėr Kosovė por nuk mendoj se ka, do tė ishte shumė mirė tė kishte. Nė Serbi ka, por nė Kosovė nuk mendoj se ka”, ka thėnė ai.

Durham: Njerėzit janė kundėr masonerisė, por nuk ėshtė e vėrtetė se ndėrhyjmė nė ēdo gjė

Ai ka thėnė se nuk ajnė tė vėrteta ato qė thuhen se masoneria ndėrhynė nė politike dhė nė ēdo pore tė jetės sė njerėzve. Madje ka thėnė se nuk janė tė vėrteta edhe ato qė thuhen nėpėr libra, pėr ritualet e tyre.

“Kurrė se kam parė dikė tė pijė verė nga njė kafkė. Ne kemi atė qė quajmė “filxhan dashurie”. Nė mbarė botėn ka lozha qė janė nėn juridiksionin e lozhės angleze. Personalisht nuk kam parė kurrė diēka tė tilla. Njerėzit janė kundėr “freemasonerisė”, ka thėnė ai.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi