Qyteti legjendar qė nuk dihet nga kush ėshtė krijuar

Shko poshtė

Qyteti legjendar qė nuk dihet nga kush ėshtė krijuar

Mesazh  gjilanasi prej 22.07.14 19:55

Ēatalhöyük, qyteti turk qė nuk dihet nga kush ėshtė krijuar
Rreth 9 500 vjet mė parė ky qytet nė rajonin e Mesopotamisė mbante me mijėra njerėz dhe shumė arkeologė besojnė se ėshtė qyteza mė e hershme urbane.

Por kultura e banorėve tė tij nuk ishte aspak si ajo qė njohim sot. Si fillim, ata e ndėrtuan qytetin si hoje bletėsh, shtėpitė ndanin muret me njėra-tjetrėn. Nė shtėpi apo ndėrtesė mund tė hyje vetėm nga dyer tė cilat ishin tė ēara nė tavan.

Njerėzit leviznin nėpėr rrugė duke kaluar nga ēatitė dhe zbrisnin me shkallė pėr tė shkuar aty ku dėshironin. Dyert shpeshherė dallonin sepse kishin brirė demash dhe familjarėt e vdekur varroseshin nė dyshemenė e secilės shtėpi. Nuk ėshtė e qartė se ēfarė ndodhi me kulturėn apo njerėzit qė jetonin nė kėtė qytet.

Stili i tyre arkitekturor duket se ėshtė unik, edhe pse arkeologėt kanė gjetur shumė statueta tė perėndeshės tė pjellorisė qė ngjasojnė me tė tjera tė gjetura nė rajon. Me shumė mundėsi, kur ky qytet u braktis kultura e tij doli “jashtė” dhe u shpėrnda nė rajonin e Mesapotamisė.

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi