Derinkuju, qyteti i stėrmadh nėntokėsor turk

Shko poshtė

Derinkuju, qyteti i stėrmadh nėntokėsor turk

Mesazh  gjilanasi prej 22.07.14 19:52

Derinkuju ėshtė njė qytet i stėrmadh nėntokėsor i cili shkon pas nė kohė qė prej fillimive tė Perandorisė Bizantine. Nuk dihet saktė se kur ka filluar ndėrtimi i qytetit, disa kanė ngritur hipoteza rreth shekullit tė 7 para erės sonė.Megjithatė qyteti do tė ketė marė trajtėn e tij tė plotė nga viti 500 deri ne vitin 1000, kur ishte 5 kate i thellė me hapsirė pėr tė mbajtur 20 000 njerėz, plus bagėti, kuzhina, njė kishė dhe njė hapsirė pėr tė bėrė verė. Vendasit gėrmuan tunele nėn shtėpitė e tyre, thellė nė shkėmbinjtė e butė vullkanikė tė rajonit qendror tė Turqisė.

Njė qytetėrim i tėrė nėntokėsor lulėzonte kėtu gjatė kohėrave mesjetare, i cili mund tė na japė njė model pėr komunitetet e tė ardhmes tė cilėt pėrpiqen t’i mbijetojnė njė apokalipsi.

Pėr shekuj me radhė, njerėzit arratiseshin drejt kėsaj zone pėr tė gjetur njė parajsė tė sigurtė prej romakė anti-kristianė, banditėve dhe mė vonė prej myslimanėve anti-kristianė. Gurė masivė shėrbenin si dyer nė hyrjet e qytetit dhe tuba ajrosės e mbanin vendin me ajėr tė freskėt pėr njerėzit qė jetonin me muaj tė tėrė nėn tokė. Diku pas shekullit tė 10 qyteti u mbyll dhe ekzistenca e tij ishte e panjohur derisa njė turk nė vitin 1969 nė punimet e shtėpisė sė tij, padashur, hapi njė mur qė e futi nė njė nga tunelet e qytetit.avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi