Ēfarė e shkaktoi Ditėn e Zezė mė 19 maj 1780?

Shko poshtė

Ēfarė e shkaktoi Ditėn e Zezė mė 19 maj 1780?

Mesazh  Odin prej 21.07.14 19:59

Tre shekuj mė parė nė pjesė tė Amerikės Veriore, njė ngjarje misterioze ktheu mėngjesin nė darkė. Ēfarė shkaktoi Ditėn e Zezė?
Gjatė mėngjesit qielli u kthye i verdhė. Kafshėt vraponin tė fshiheshin dhe shumė shpejt ra errėsira. Njerėzit ndezėn qirinj dhe nisen tė luteshin. Nė dreke ishte ende errėsirė. Kishte ardhur fundi i botes?

Dita e Zezė, ndodhi nė 19 maj 1780 nė New England dhe pjesė tė Kanadasė. Qė atėherė historianet dhe shkencėtarėt kanė hedhur hipoteza tė ndryshme nė lidhje me origjinėn e kėsaj ngjarje.Sot, ka shumė teori. Ishte rezultat i njė shpėrthimi vullkanik, zjarr, meteor apo diēka tjetėr mė e ēuditshme?

Mė shume pak njohuri shkencore nė atė kohe njerėzit menduan menjėherė se kishte ardhur dita e gjykimit. Ndjesia qė kishte ardhur njė moment vendimtar ishte me e theksuar pasi nė ditėt e mėparshme dielli dhe hėna shndrisnin tė kuq.

Mike Dash, njė historian, i cili shkruan pėr paranormalen, thotė qė kur u pėrballen me errėsirėn e papritur, njerėzit filluan tė kėrkonin pėr precedente biblike.

“Ka disa gjėra qė mund t’i bėnin ata tė besonin qė kjo ishte ardhja e dytė e Krishtit. Nė atė kohė, eventėt natyrore – edhe zogjtė qė fluturonin nė qiell – ishin shenjė e Zotit.”

Pra, ēfarė do tė mund tė shpjegonte Ditėn e Zezė?

Mund tė hiqet menjėherė nga lista njė eklips diellor pasi dihet se kur ky do tė ndodhė, dhe gjithmonė eklipset zgjasin vetėm pėr disa minuta.

Shpėrthimi i vullkanit Eyjafjallajokull nė vitin 2010 shkaktoi mjaftueshėm hi, por qė Thomas Choularton, profesor i shkencės atmosferike nė Universitetin e Manchester tha qė rėtė e hirit vullkanik shpesh shkaktojnė ‘ditė tė verdha’.

Dhe megjithatė nuk ka asnjė regjistrim pėr aktivitet vullkanik nė vitin 1780, kėshtu qė edhe ky shpjegim do tė ishte i kotė.

“Mund tė hiqet edhe hipoteza e njė meteori, megjithėse nuk mund tė hiqet plotėsisht”, tha Choularton.

Nderkohė, shumė shkencėtarė besojnė qė pėrgjigja e misterit qėndron tek pemėt.

Akademiket nė universitetin e Misurit, analizuan trungjet e pemėve nė New England dhe gjeten shenja tė ngelura nga flaket nėpėr trungjet e pemėve qė datojnė nė atė periudhė. Ėshtė gjithashtu e njohur qė ka pasur njė thatėsirė nė vitin 1780 qė e bėn kėtė hipotezė mė tė besueshme.

Por a mundet njė zjarr nė pyll tė shkaktojė kaq shumė ndryshime nė dritė?

Sa me i madh tė jete zjarri aq mė errėsirė do tė bėhet. Mjegulla ėshtė e zakonshme nė bregun lindor. Sipas Dr. Blake, pėrzjerja e mjegullės dhe bloza nga zjarri i pyllit do tė kombinoheshin se bashku dhe errėsira do tė binte.

Regjistrimet e dėshmitarėve mbėshtesin hipotezėn e zjarrit nė pyll. Nėpėr lumenj ka pasur blozė.

Ėilliam Corliss, fizikanti dhe kronisti i ngjarjeve tė pashpjeguara, gjeti 46 raste tė ditėve tė zeza nėpėr botė ndėrmjet viteve 1091 dhe 1971.

Nė ditėt e sotme njerėzit mund tė mbėshtetėn tek njohuritė shkencore, fotografitė e sateliteve dhe tek mediat. Megjithatė, Ditėt e Zeza kanė vazhduar tė shqetesojnė njerėzit edhe shumė vonė.

Njė Dite e Zezė e ngjashme me atė tė 1780 ndodhi nė vitin 1950. Ishte shkaktuar nga njė pyll nė Alberta dhe solli alarm dhe konfuzion.

David Philips, klimatolog, tha qė nėse do tė zgjoheshit pasdite do tė mendonit qė ishte mesi i natės. Njerezit menduan mos ishte ndonjė eklips apo ndonjė sulm bėrthamor.

/GazetaExpress/
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi