Kujdes! Televizori i shtėpisė mund tė ju monitorojė?!

Shko poshtė

Kujdes! Televizori i shtėpisė mund tė ju monitorojė?!

Mesazh  Zattoo prej 18.07.14 13:45

Edhe pse duket e pabesueshme!!! Lexoje me kujdes!

Siē bėri tė ditur njė kompani malteze,televizori i shtėpisė tuaj mund tė funksionoj si “Vėllai i Madh” – “Big Brother” dhe tė regjistroi ēdo lėvize tė pjestarėve tė familjes, pa e ditur askush!

Kompania publikoi madje dhe njė video, nė tė cilėn mund tė shikoj gjithkush se si realizohet sulmi-spiunazhi dhe pėrgjimi optik. “Mund tė instalojmė malware, me tė cilėn mund tė pėrfitojmė qasje totale nė televizorin e gjithkujt!”,referohet nė video, ndėrsa theksohet se kjo “dobėsi”, nuk ndeshet vetėm nė model tė caktuar televizori, por edhe nė 11 modelet e gjeneratės sė re tė Samsung.

Siē dhe shpjegojnė specialistėt, televizorėt smart, kanė shumė karakteristika tė pėrbashkėta me kompjuterėt, por nuk kanė tė njėjtin nivel mbrojtje…! P.sh: televizorėt nuk disponojnė tė ashtuquajturin “murin mbrojtės”-“firewall”,ose antiviruset specifike dhe softwaret e pėrshtatshme.

Vlen tė theksohet se hakerat, do duhet tė thyejnė rrjetin tė cilin janė lidhur televizorėt, si dhe tė njohin pasaportėn e identifikimit tė rrjetit IP-nė.

Ma pak fjalė, ka shumė gjasa qė shkelja e ligjit tė bėhet e qėllimshme dhe jo aksidentalisht apo pa qėllime tė dėmshme. Kompania Re Vuln, e cila ka selinė e saj nė Maltė, njoftoi se teknikėt e saj, duke funksionuar si hakera, ia arritėn tė marrin kontrollin e njė televizori qė qarkullon nė treg dhe qė disponon hard disk, mikrofon dhe kamerė.

Gjithnjė sipas anėtarėve tė bordit tė kompanisė, nėse dikush pėrfiton qasje nė kėtė model do mund tė monitoroj dhe spiunoj – sigurisht pa dijeninė e disponuesit - poseduesit e kėtyre televizorėve. Mund tė shikojė dhe tė dėgjojė ēdo gjė qė ndodh dhe zhvillohet nė ambientin ku ėshtė vendosur televizori, si dhe mund tė vjedh ēdo tė dhėnė qė ėshtė e arshivuar nė hard diskun e pajisjes elektronike.

Pėr mė shumė hollėsira dhe detaje nė videon nė vijim.

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Televizori i shtėpisė mund tė ju monitorojė?!

Mesazh  syri i art prej 20.07.14 18:46

edhe nese nuk na monitoron,per me manipulu me jeten ton gjithsesi,me anen hipnozes,qe as nuk e kuptojm...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Televizori i shtėpisė mund tė ju monitorojė?!

Mesazh  Luli prej 09.02.15 21:36

Televizorėt “smart” tė Samsung regjistrojnė bisedat e pėrdoruesvePolitikat e reja tė privatėsisė pėr televizorėt e “zgjuar” tė Samsung, lejojnė qė firma dhe partnerėt e saj tė dėgjojnė gjithēka thonė pėrdoruesit e tyre.

Kjo politikė  e re privatėsie, mė saktė mungesė privatėsie  ka nxitur zemėrimin e pėrdoruesve tė internetit. Aktivistėt e privatėsisė thanė se teknologjia e Samsung ėshtė si ajo qė pėrdori George Orwell nė vitin 1984 pėr tė spiuniua qytetarėt.

Paralajmėrimi doli nė dritė nėpėrmjet njė historie nė revistėn e lajmeve nė internet DailyBeast, e cila botoi njė ekstrakt nga njė seksion i “Privacy policy”  i Samsung pėr lidhjet me televizorėt “smart”.

Politika ( manuali) shpjegonte  se ky opsion i televizori do tė mund tė dėgjonte  njerėzit nė tė njėjtėn dhomė kur komandat janė aplikuar.  Mė tej vazhdonte paralajmėrimi: “Nėse bisedat tuaja pėrfshijnė tė dhėna personale ose infromacion tjetėr tė ndjeshėm, ky informacion do tė jetė nė mesin e tė dhėnave tė kapura dhe tė transmetueshme tek njė palė e tretė“.

Lidhur me kėtė Samsung ka lėshuar njė deklaratė, ku ka sqaruar se si punon aktivizimi i kėtij oposioni pėr zėrin.
Samsung tha se  “privacy policy” ishte njė pėrpjekje pėr tė qenė transparent me blerėsit e Tv-ve, nė mėnyrė qė t’i ndihmojė ata tė bėjnė zgjedhje tė informuara nė lidhje me “Smart Tv sets”, duke shtuar se privatėsinė e konsumtorėve tė tij e merr shumė seriozisht.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Televizori i shtėpisė mund tė ju monitorojė?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi