Lutje Shpirtit tė Madh

Shko poshtė

Lutje Shpirtit tė Madh

Mesazh  Zattoo prej 10.07.14 10:20

Oh, Shpirt i Madh, me zėrin qė ta ndjej pėrmes erės e me frymėmarrjen qė i jep jetė ēdo gjėje mbi tokė, dėgjomė: unė kam nevojė pėr fuqinė tėnde e pėr urtinė tėnde, lejomė te eci pėrmes kėsaj bukurie dhe bėj qė sytė e mi tė kundrojnė tė kuqen e purpurt tė perėndimit.

Bėj qė duart e mia ta respektojnė natyrėn nė ēdo formė tė saj dhe qė veshėt e mi ta dėgjojnė pėrnjėherėsh zėrin tėnd. Mė bėj tė urtė, qė tė mund t’i kuptoj gjėrat qė ke menduar pėr popullin tim.

Ndihmomė tė ruaj qetėsinė e forcėn pėrballė atyre qė do tė vėrsulen kundėr meje. Lejomė ta pėrvetėsoj dijen qė ke fshehur nė ēdo gjethe e nė ēdo gur.

Bėj tė mundur qė ta kem veprime e mendime tė dėlira, ashtu qė tė mund t’i ndihmoj tė tjerėt. Mė prij kah mėshira dhe mirėsia, pa adhurimin ndrydhės tė vetvetes.

Unė kėrkoj nga ti fuqinė jo pėr tė qenė mė i madh se vėllai im, po pėr tė luftuar armikun tim mė tė madh: Vetveten.

Bėj qė tė ndihem gjithmonė gati pėr tė ardhur drejt teje me duar tė pastra e me vėshtrimin lart, ashtu qė kur jeta tė mė venitet siē venitet dita nė perėndim, shpirti im tė vijė drejt teje pa u ndjerė i turpėruar.

Pėrktheu Shpėtim Kelmendi
Zattoo

626

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutje Shpirtit tė Madh

Mesazh  syri i art prej 10.07.14 11:00

Zattoo shkruajti:Oh, Shpirt i Madh, me zėrin qė ta ndjej pėrmes erės e me frymėmarrjen qė i jep jetė ēdo gjėje mbi tokė, dėgjomė: unė kam nevojė pėr fuqinė tėnde e pėr urtinė tėnde, lejomė te eci pėrmes kėsaj bukurie dhe bėj qė sytė e mi tė kundrojnė tė kuqen e purpurt tė perėndimit.

Bėj qė duart e mia ta respektojnė natyrėn nė ēdo formė tė saj dhe qė veshėt e mi ta dėgjojnė pėrnjėherėsh zėrin tėnd. Mė bėj tė urtė, qė tė mund t’i kuptoj gjėrat qė ke menduar pėr popullin tim.

Ndihmomė tė ruaj qetėsinė e forcėn pėrballė atyre qė do tė vėrsulen kundėr meje. Lejomė ta pėrvetėsoj dijen qė ke fshehur nė ēdo gjethe e nė ēdo gur.

Bėj tė mundur qė ta kem veprime e mendime tė dėlira, ashtu qė tė mund t’i ndihmoj tė tjerėt. Mė prij kah mėshira dhe mirėsia, pa adhurimin ndrydhės tė vetvetes.

Unė kėrkoj nga ti fuqinė jo pėr tė qenė mė i madh se vėllai im, po pėr tė luftuar armikun tim mė tė madh: Vetveten.

Bėj qė tė ndihem gjithmonė gati pėr tė ardhur drejt teje me duar tė pastra e me vėshtrimin lart, ashtu qė kur jeta tė mė venitet siē venitet dita nė perėndim, shpirti im tė vijė drejt teje pa u ndjerė i turpėruar.

Pėrktheu Shpėtim Kelmendi
Falenderim nga ana ime per te gjith ata qe kujdesen,qe te na i sjellin keto shkrime...lutje... te thjeshta,e te fuqishme...
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180

Mesazh  Muneer prej 09.10.15 21:12

E bukur.
Muneer

سلام موعد المغرب

187

Mesazh  Argjentina prej 08.12.16 13:01

Cdo fjale eshte e ndier dhe e vertet !!