Eksperimentet me njerėz

Shko poshtė

Eksperimentet me njerėz

Mesazh  Luli prej 09.07.14 10:34

Tredhjet kimike dhe shoku elektrikUshtria afrikano jugore e aparteidit detyroi shumė ushtarė homoseksualė, qė t’i nėnshtroheshin operacioneve tė “ndryshimit tė seksit” nė vitet ’70 dhe ’80, dhe shumė prej tyre iu nėnshtruan tredhjes kimike, shokut elektrik si dhe eksperimenteve tė tjerė mjekėsorė joetikė

Ndonėse numri i saktė nuk dihet, ish kirurgė tė ushtrisė sė aparteidit thonė se afro 900 vetė u detyruan tė ndėrrojnė seks, nė operacionet e zhvilluara mes viteve 1971-1989 nė spitalet ushtarakė, si pjesė e njė programi top-secret pėr tė ērrėnjosur homoseksualizmin nga shėrbimi.

Psikiatėr tė ushtrisė tė ndihmuar nga kapelanė rrėmonin agresivisht tė dyshuar pėr homoseksualė nė ushtri dhe i dėrgonin fshehtėsisht nė njėsi psikiatrike ushtarake, kryesisht nė Pavionin 22 apo Spitalin Ushtarak Nr. 1 nė pranė Pretorias. Ata qė nuk “kuroheshin” me ilace, terapi shoku, trajtim me hormone dhe tė tjera mjete radikale, triheshin kimikisht apo i nėnshtroheshin operacioneve.

Ndonėse janė dokumentuar shumė raste tė ushtareve lesbike, shumica e viktimave duket tė kenė qenė meshkuj tė moshės 16-24 vjeē, tė thirrur nė ushtrinė e aparteidit. Dr. Aubrey Levin (kreu i studimit) ėshtė sot Profesor nė Departamentin e Psikiatrisė nė Shkollėn e Mjekėsisė tė Universitetit tė Kalgarit. Ai ushtron profesionin edhe privatisht, si pjesėtar i Kolegjit tė Mjekėve dhe Kirurgėve tė Albertės.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi