Nė vitin 2045, njerėzit nuk do tė jenė specia kryesore nė botė

Shko poshtė

Nė vitin 2045, njerėzit nuk do tė jenė specia kryesore nė botė

Mesazh  Luli prej 08.07.14 0:06Nė mė pak se 30 vjet, ekziston mundėsia qė raca njerėzore tė pėrkulet pėrpara njė specie tė re qė do tė sundojė botėn, robotit. Pėr kėtė, ka mjaft shkencėtarė tė cilėt janė tė shqetėsuar pėr zhvillimin qė po merr teknologjia nė fushėn e inteligjencės artificiale.

Fizikanti Louis Del Monte thotė se ai beson se nė tė ardhmen, inteligjenca do tė jetė pjesė e makinerive dhe robotėve tė cilėt do tė jenė mė tė zgjuar se raca njerėzore.

Deri nė fund tė kėtij shekulli,  tha Del Monte pėr “Business Insider ", pjesa mė e madhe e racės njerėzore do tė mund tė pėrdorė makineritė.  Kėto makineri do tė bėjnė pėrparime nė teknologjinė mjekėsore, dhe pėr pasojė njerėzit do tė kenė mė shumė kohė tė lirė nė dispozicion.

“Shqetėsimi qė unė ngre ėshtė se kėto makineri do tė na shohin ne, si njė specie e paparashikueshme dhe e rrezikshme”, theksoi fizikani.

"Njerėzimi ėshtė i paqėndrueshėm, krijon luftėra, ka armė qė mund tė zhdukin botėn dhe  bėn viruse kompjuterike",  tha ai.  

Asnjė nga kėto nuk ėshtė domosdoshmėrish njė tipar ideal pėr njė fqinj tė mundshėm si roboti. Del Monte paralajmėron se makineritė  inteligjente mund tė pohojnė pavarėsinė e tyre.

Makineritė e sė ardhmes do tė rriten gjithnjė e mė shumė, dhe do tė marrin pėrsipėr punėt e njeriut. Komuniteti shkencor ėshtė mjaft i shqetėsuar pėr kėtė fakt, pasi sipas tyre mund tė krijohen makineri mė tė zgjuara se njeriu.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi