Ana e errėt e maceve dhe fenomeni i tyre paranormal ABC

Shko poshtė

Ana e errėt e maceve dhe fenomeni i tyre paranormal ABC

Mesazh  Odin prej 07.07.14 0:25Ėshtė bėrė njė debat kohėve tė fundit, sidomos nė Britani, ēėshtja e Maceve tė Mėdha qė quhen aliene (apo njihen me emrin fenomeni paranormal ABC)ku shumė apo pak njerėz janė tėrbuar pėr kėtė cilėsim. Jo vetėm se ky ėshtė njė fenomen qė duket shumė i vjetėr pėr ne, por tani ėshtė aktualizuar sepse i ėshtė dhėnė hapėsirė teorisė sė ABC qė nė Britani besohet se ka origjinė paranormale – kjo varet pėr ēfarė ėshtė aftėsia paranormale po fitet.

Ka pasur njė referencė qė nė kohėrat antike pėr aktivitetet paranormale tė maceve.

“Ka njė teori pėr bishat misterioze qė kanė origjinė paranormale”, kanė thėnė njerėz qė merren me kėtė gjė.

Kjo ėshtė e tėra: 12 fjalė! Qartė, pėr disa njerėz, megjithatė nuk vlejnė 12 fjalė pėr tė pėrshkruar njė fenomen paranormal.

Madje ka pasur mesazhe nė drejtim tė njerėzve qė merren me kėtė fenomen ku kanė kėrkuar qė tė jepet mė shumė hapėsirė fenomenit ABC, nė raport me mishin dhe gjakun e tyre.

Sė pari dhe kryesore pėr tė gjithė ėshtė ajo e cila lejon gjakun e tyre tė vlojė dhe presionin e tyre tė gjakut nė atė qė i bėn ato tė ngjiten lehtėsisht, e tėrė kjo nė njė referencė tė shkurtėr pėr atė ēfarė pamohueshėm tregon njė aspekt kontrovers tė tėrė fenomenit ABC, por qė nė tė vėrtetė duhet qė tė analizohet mė shumė.

Nė konsideratė merret ajo ēfarė konkludohet nga hulumtuesit ABC besojnė qė faktet janė mė shumė se rastet qė thuhen – sė fundi – njė teori ėshtė ngritur qė ABC nuk ka tė bėj me mishin dhe gjakun e kafshėve – ashtu qysh kuptohet.

A do tė thotė kjo qė i tėrė ky rast dėrgojnė tek njė botė e supernatyrale? Natyrisht qė kjo nuk ekziston! Ka shumė numra, raporte tė kualitetit ėt lartė qė japin indikacione tė mėdha qė macet nė tė vėrtetė bredhin nė Britani – edhe pse nuk duhet ta bėjnė kėtė. Por kjo nuk e largon faktin e njė gjejė tė frikshme, shumė tė frikshme.

Tani mund tė themi se ato gjithmonė janė bėrė pjesė e raporteve “si mashtruese sepse ėshtė shkruar nė tema tė ndryshme pėr tė kaluarėn e tyre (gjendet edhe nė librin “Monster Diary”. Me fjalė tė tjera, dėshmitarėt e kėsaj ane supernatyrore tė fenomenit ABC mund tė bien nė fund para dikujt qė nuk ka dėshirė qė tė lexoj pėr gjėra kontroverse.

Por kjo nuk duhet tė ju shqetėsoj sepse nė asnjė rast nuk ka njė dosje, por ka shembuj klasik – tė cilėt kanė origjinė nga britanikėt, e tė cilat demonstrojnė pse duhet tė mbetemi sy hapur me kontroverset tė ABC.

E para vjen nga gruaja e quajtur Mandy Cockayne, e cila ka pasur njė pėrvojė kuptimplote me fenomenin ABC mė 1989, vendi ishte afėr qytetit Chudleigh, Devon, England. Nė kėtė kohė, Mandy dhe burri i saj (i cili ishte martuar disa muaj mė parė mė tė) po vizitonin njė shkollė me shokėt nė njė zonė dhe bėn njė udhėtim afėr Kėshtjellės Dyke Iron Age Fort – e cila gjendet nė mes tė Chudleigh dhe Dawlish.

Ata po bėnin njė shėtitje rreth hartės antike ku Mandy dhe burri i saj ua zuri syri njė gjė qė ata e quajtėn “pantera e zezė”. Njė terminologji e tillė nuk ėshtė e saktė, por pėrdoret shpesh madje edhe nga mediat e Britanisė. Njė pėrshkrim mė i saktė do tė ishte njė leopard apo jaguar mistik. Nuk ka dyshim qė nė mendjen e Mandyit dhe ajo ēfarė ka parė bashkė me burrin e saj ėshtė 100 pėr qind fenomen paranormal ABC.

Kafsha ishte e madhe, muskulore, krejtėsisht e zezė, me lėkurė tė ndritur dhe – ndoshta ogurzi pėr tė ardhmen – qė i ka parė ēiftin pėr shkak se i ka parė me qėllim nga njė distancė prej 70 metrash, apo mė afėr. Pas disa sekondave, fenomeni ABC paranormal bėri diēka tė pazakonte: u zhduk. Kėshtu mund tė thuhet se zhduket.

E pyeta Mandyin nėse ishte e mundur qė kjo krijesė misterioze vetėm i kishte kaluar afėr. Ajo ishte e paepur se nuk ishte kėshtu. Ajo insistonte ishte vetėm e dyta prej tyre...ajo ishte aty. Esencialisht e dematerializuar. Nė fakt ABC u kthye nė njė kuptim mė shumė arkeologjik dhe historik; nė kohėn e hekurit para kėshtjellės. Hartat antike dhe fenomenet paranormale, nė shumicėn e studimeve qė nuk dihen duhet tė jemi tė kujdesshėm dhe tė dimė saktėsisht pėr ēka po flasim.

Largohemi nga ky rast dhe shkojmė tek rasti i Barry Llewellyn, i cili ndodhi nė mes tė vitit 1993. Vendin ėshtė kontrovers ashtu si edhe ngjarje. Nga kjo ėshtė vėshtirė tė marrim vesh a kemi parė ndonjė ABC: njė tension nė njė rrugė nė tė djathtė nė zemrėn e qytetit Lichfield. Sipas Barryit ngjarja ndodhu gjatė kohės sė drekės dhe ajo ishte duke ecur nėpėrmes qytetit nė stacionin e trenit kohė tė cilėn ai e quan “njė turn qesharak”. Fatmirėsisht, ajo ndodhi nė kohėn kur Barry ishte nė stacion pėr kohė tė gjatė nė mesditėn e trafikut.

Pėr njė minutė apo mė shumė Barry u ndie i dezorientuar, i turbullt dhe ishte pushtuar nga njė ndjenjė e rėnies. Kėshtu “turni qesharak” e goditi atė, Barry ishte ēuditur kur kishte parė njė mace tė zezė tė madhe nė qoshen tjetėr tė rrugės nga e majta nė tė djathtė e cila ishte larguar si hije qė nuk ekzistonte. Si nė rastin e Mandy Cockayne, fenomeni paranormal ABC e shokoi frikshėm Barryin i cili thotė “mė shikonte sikurse kėrkonte diēka nga unė”. Ēfarė ėshtė kjo “shikim mė qėllim” mund tė mendojnė tė gjithė sipas mendjes sė tyre”.

Pėr tė thėnė ndryshe, skeptikėt mund tė thonė se kjo ėshtė mė shumė njė mėnyrė e brendshme e shpjegimit, qė buron nga “turni qesharak” (e njė tipi qė duhet tė theksohet ku Barry asnjėherė nuk kishte pasur pėrvojė tek to). Edhe nėse kjo ngjarje ishte e brendshme pėr Barryin, pse duhet nė tė tė involvohet njė mace e madhe e cila pėrshkruhet prapė si “pantere e zezė”?

Nė fund kemi njė tregim tė Dave Barnaby. Nė fund tė viteve 1970, Dave – njė fans i madh i garave me makina – gjithmonė ishte pėr tė shikuar gara nėpėr male por edhe atij i ndodhi njė fenomen i kėtillė paranormal. Ėshtė njė vend qė njihet mirė e qė ėshtė vetėm 14 minuta nga Hednesford Hills ku ai ishte rritur qė fėmijė.

Ashtu siē e quan Dave nė njė mėngjes tė zakonshėm i sė dielės ai ishte duke vozitur nė Hednesford qė gjendet afėr qytetit Rugeley. Gjithēka ishte normale: ishte njė ditė e mirė dhe me diell, e pėrsosur pėr tė dal mė shokėt e tij dhe tė kalonte pak orė duke shikuar gara tė makinave. Duke ju afruar qytetit, Dave e ngadalėsoi makinėn e tij Ford Cortina pasi qė ishte shokuar kur kishte parė njė mace tė madhe dhe me ngjyra e cila kaloi nė mes tė rrugės, qė sipas Dave vraponte me njė shpejtėsi tė pamundshme tė njė mace.

Pasi kishte arritur buzė rrugės, megjithatė ajo ishte zhdukur. Ishte njė moment qė kaloi por cili ishte tjetri. Jo befasisht, ėshtė njė kujtim qė vazhdon tė jetė nė mendjen e Dave sikurse tė ndodhte sot, edhe pse ka afėr 40 vite qė ai ka kaluar. Kur pyetėt Dave nėse maca ka dalė thjesht nga ndonjė shkurre, ai pėrgjigjet. “Jo, nuk ka mundėsi. Ishte sikurse po del nga njė dritė”.

Kėshtu kemi tre nga mė shumė se 20 raporte tė cilėt janė nė dosje. A mendoni se kėto janė aspekte paranormale tė fenomenit ABC qė mund tė shpjegojnė ēdo aspekt tė misterit. JO, aspak. Kemi pėr shembull njė numėr tė rasteve tė verifikuar ku mace tė mėdha janė zėnė apo mbytur nė Britani.

Por, kėto ngjarje mashtruese duhet tė mohohen sepse nuk janė pjesė e kuptueshme e misterit, njė nga tė cilėt meriton vėmendje qė ne kėrkojmė pėr atė se ēka ėshtė mish edhe gjak. Nėse hulumtuesit e ABC zgjedhin tė reagojnė nė armiqėsi, apo me negativitet apo “nuk dua t’ja di” si modė e tillė nė llogari tė ngjarjeve kontroverse, kjo thotė mė shumė pėr hulumtuesit qė tė zgjedhin vet fjalėkryqin.

Nė mėnyrėn e njėjtė si pėr UFO-tė, fenomenin e fantazmave dhe aktivitetet paranormale kanė shumė pika tė origjinės sė tyre, mė shumė se sa duhet pėr Macat e Mėdha jashtėtokėsore. Mendimi nuk do ėt thotė qė mos tė merremi me kėtė gjė. Nėse, megjithatė, e “fusni kokėn nė rėrė” ndiheni tė lirė dhe mund tė shkruani nė facebook mė vonė por do tė shihni se shtypjen e gjakut e keni mė tė madhe.

/G.Express/
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi