Mite Azteke - Krijimi i Botės

Shko poshtė

Mite Azteke - Krijimi i Botės

Mesazh  Zattoo prej 05.07.14 11:01Nėma e Aztekėve nė tokė, Coatlicue (fustan gjarpėrinjsh) pasqyrohej nė njė mėnyrė tė atillė saqė shkaktonte tmerr e frikė, duke mbajtur veshur njė gjerdan me zemra dhe duar njerėzish, si dhe me njė fustan gjarpėrinjsh, ashtu siē dhe tregon emri i saj.

Coatlicue mbeti shtatzėnė prej njė thike e krijuar me xham vullkanik dhe lindi Coyolxauhqui, perėndeshė e Hėnės dhe 400 djem tė cilėt u shndėrruan nė yjet e qiellit jugor.

Mė vonė, prej qiellit ra njė sferė e pėrbėrė prej krahė dhe Coatlique e mblodhi dhe e fshehu atė nė brezin e saj, kėshtu ajo mbeti pėrsėri shtatzėnė.

Por, si Coyolxauhqui dhe vėllezėrit e saj, u kthyen kundėr tė ėmės sė tyre, tė mėrzitur, tė irrituar, tė zemėruar ngaqė e ėma e tyre mbeti pėrsėri shtatzėnė pėr herė tė dytė, gjė qė ata nuk e dini se si ndodhi.

Ndėrkohė, fėmija qė gjendej nė barkun e saj, Huitzilopochtli, perėndia e luftės dhe e Diellit, shpėrtheu prej barkut tė saj, i rritur tashmė dhe i armatosur. Ai sulmoi Coyolxauhqui dhe e vrau atė edhe me ndihmėn e njė zvarraniku tė flakėt. I preu kokėn dhe ia hodhi nė qiell, prej tė cilės u krijua Hėna, gjė qė ēlirojė dhe mėmėn nga ankthi.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mite Azteke - Krijimi i Botės

Mesazh  syri i art prej 05.07.14 18:51

krijimi i botes nuk do te mesohet asnjehere,te gjitha qka thuhen,jan hipoteza...njih veten do ta njohesh te verteten...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi