Shkencėtarėt nuk ia kanė idenė se si formohen planetėt

Shko poshtė

Shkencėtarėt nuk ia kanė idenė se si formohen planetėt

Mesazh  Berti69 prej 04.07.14 22:04

Zbulimi i planetėve tė rinj i ka lėnė tė hutuarPėr disa dekada astronomėt ishin shumė tė sigurt se e dinin se si formohen planetėt.

Bazuar nė sistemin tonė diellor ata mendonin se planetėt shkėmborė formoheshin afėr yllit tė tyre, ndėrsa ata tė akullt dhe tė gaztė nė njė distancė tė largėt.

Por, kur zbuluan planetė qė nuk konfirmojnė asnjė prej kėtyre teorive, ata u bėnė konfuzė.

A ėshtė e gabuar teoria e formimit tė planetėve? Revista “Nature”, raporton se nė 2- vjet janė zbuluar botė qė as mendoheshin qė janė tė mundura.

Pėr shembull janė gjetur planet qė janė aq afėr yllit sa qė pėrshkruajnė orbitėn nė pak ditė dhe kėto planet janė tė pėrbėrė dhe nga akulli.

Teza aktuale e formimit tė planetėve ėshtė se ato lindin nga pluhuri dhe gazi qė gjithashtu krijojnė yllin nė zemėr tė sistemit planetar.

Me rrotullimin e yllit qendror, rrotullon materialet pėrreth dhe i nxeh ato. Kėto material bashkohen me materiale me temperaturė tė lartė si ēeliku dhe shkėmbinj.

Ndėrsa nė distancė tė largėt nga ylli formohen planetė tė akullta qė gjithashtu kanė nė pėrbėrje gaz, siē ėshtė rasti i Jupiterit dhe Saturnit.

Por ka disa pyetje qė astronomėt nuk i japin dot pėrgjigje. Pasi janė zbuluar se ka planet gjigantė gazi qė ndodhen nė njė distancė tė afėrt me diellin. Ka planetė qė rrotullohen nė orbita eliptike

Kjo na bėn tė mendojmė se procesi i formimit tė planetėve mund tė jetė mė kaotik seē e kemi menduar. Gjithashtu kjo na bėn tė kuptojmė se sistemi unė diellor ėshtė unik nė krahasim me sistemet e tjera planetare.

Por ajo mund tė jetė se kėto teori tona pėr mėnyrėn se si planetėt formuar nė vendin e parė, dhe ēfarė lloj tė sistemeve ata banojnė, mund tė kenė nevojė tė rishikohen.

"Ndoshta pyetja mė interesante, dhe njė nga mė tė vėshtirė tė pėrgjigjem, Shqetėsimet e veēanta e Tokės," pėrfundon NASA.

'A ka planetėt e ngjashme me Tokėn rreth yjeve tė tjerė dhe ekziston jeta nė ndonjė planet tjetėr pėrtej Toka jonė? "

Ndoshta teoria e formimit tė planetėve duhet rishikuar, por pyetja mė interesante dhe mė e vėshtira pėr tė marrė pėrgjigje ėshtė: A ka planetė tė tjera si Toka dhe a ekziston jeta nė njė planet tjetėr?
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi