A (s’) ekzistojnė shputėmadhi dhe jeti?

Shko poshtė

A (s’) ekzistojnė shputėmadhi dhe jeti?

Mesazh  Zattoo prej 03.07.14 12:32Legjenda pėr ekzistimin e shputėmadhit dhe jetit tė Himalajeve sot ka marrė njė goditje pas analizave tė ADN-sė tė gjoja qimeve tė kėtyre qenieve mitike. Analizat kanė dėshmuar se bėhet fjalė pėr qime tė krijesave tė kėsaj toke siē janė arinjtė, ujqėrit, lopėt dhe rakunėt.

Te ky rezultat arritėn hulumtues nga Universiteti nė Oxford dhe nga Muzeu i Zoologjisė nė Lozanė pasi ata analizuan 30 ekzemplarė tė gjoja flokėve tė shputėmadhit e tė jeti t, majmunit legjendar qė endet nėpėr Himalaje.

Shkencėtarė tė Lozanės e tė Oksfordit nė vitin 2012 u kanė dėrguar ftesė tė hapėt muzeve, shkencėtarėve dhe ithtarėve tė ekzistimit tė shputėmėdhenjve e tė jetit qė tė dėrgojnė dėshmi tė ekzistimit tė kėtyre krijesave.

Rezultate e hulumtimit pėr shputėmadhin, jetin dhe pėr “primatet tjera anomale” janė publikuar sot nė internet, nė revistėn “Proceedings of the Royal Society”.

"Kam menduar se ekzistojnė pesė pėr qind tė shanseve tė gjejmė ekzemplarin e ndonjė neandertali apo jeti “, tha udhėheqėsi i ekipit Bryan Saix nga Oxfordi.

Saix me bashkėpunėtorė ka testuar 36 ekzemplarė flokėsh mbledhur nė Butan, Indi, Indonezi, Nepal, Rusi e SHBA dhe ADN–ja e tyre ėshtė pėrputhur nė tėrėsi me ADN –nė e kafshėve.

Shumica qimeve janė tė ariut, por ka edhe nga ato tė tapirit malajzian, kalit, derrave, kaprollit, deleve dhe tė njeriut.

Edhe pse Saix thotė se nuk ka gjetur dėshmi se ka krijesa nė trajtė tė shputėmadhit a tė jetit, ai ka pranuar se rezultatet e hulumtimit nuk kanė dėshmuar se kėto krijesa nuk ekzistojnė.

"Fakt se asnjėri nga kėta ekzemplarė nuk i pėrkasin jetit, nuk do tė thotė se ekzemplari tjetėr nuk do tė jetė i tij”, ka thėnė Saxi .

Sipas fjalėve tė tij, shkencėtarėt nė Himalaje kanė gjetur dy ekzemplarė tė arinjve polarė tė lashtė pėr tė cilėt nuk dihej tė jetonin atje. Kjo dėshmon se nė Himalaje ekziston njė lloj i ri arinjsh ose njė hibrid tjetėr i tyre.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi