10 parashikimet pėr botėn nė vitin 2025

Shko poshtė

10 parashikimet pėr botėn nė vitin 2025

Mesazh  Odin prej 02.07.14 21:28A jeni kuriozė tė dini se si do tė jetė bota nė vitin 2025?!
Ja ku janė 10 parashikimet pėr botėn dhe njerėzimin:


1. Ulje e lindshmėrisė

Sipas raportit, ata qė dikur janė quajtur “Baby Boomers”, personat tė cilėt kanė pasur numrin mė tė lartė tė lindshmėrive, do tė arrijnė moshėn 80-vjeēare, dhe bota do tė ketė mė tepėr nevojė pėr njė natalitet tė lartė. Fonde tė shumta do tė menaxhohen pėr mėnyrėn se si kjo tė arrihet.


2. Energjia diellore do tė jetė burimi mė i madh i energjisė nė planet

Metodat pėr tėrheqjen, ruajtjen dhe konvertimin e energjisė diellore do tė bėhen kaq tė pėrparuara dhe efikase, sa qė energjia diellore do tė bėhet burimi kryesor i energjisė nė planetin tonė.


3. Diabeti i tipit 1 do tė jetė i parandalueshėm

Nėpėrmjet modifikimit tė gjeneve njerėzore, i cili do tė bėhet i mundur nė realitet, do tė mundet tė parandalohen sėmundje tė tilla si Diabeti i tipit 1.


4. Do tė marrė fund mungesa e ushqimit

Nė sajė tė avancimeve nė teknologjinė e ndriēimit dhe teknikat e imazhit, sė bashku me modifikimin e kulturės gjenetike, mungesa e ushqimit dhe luhatjet e ēmimeve tė ushqimit do tė bėhen gjėra tė sė kaluarės.


5. Transporti elektrik ajror

Inxhinieria e hapėsirės ajrore dhe bateri tė teknologjive tė reja do tė mundėsojnė transportin e automjeteve elektrike nga toka nė ajėr. Avionėt mikro-komercialė do tė fluturojnė drejt qiellit nė udhėtime tė shkurtra.


6. Ēdo gjė do tė jetė dixhitale

Nga makina dhe shtėpia qė i pėrgjigjen ēdo dėshire, deri te pajisjet qė mendojnė pėr veten e tyre, tė gjitha do tė drejtohen nė mėnyrė dixhitale.


7. Karburantet bazė qė janė sot nuk do tė ekzistojnė mė

Do tė ndryshojnė metodat e furnizimit dhe pajisjes me karburantet bazė, siē ėshtė nafta pėr shembull.


8. Trajtimet e kancerit do tė kenė mė pak efekte anėsore

Zhvillimi i barnave do tė jetė shumė herė mė i saktė, duke pėrdorur antitrupa pėr tė dhėnė mekanizmat e sakta tė veprimit, mė tepėr se efekte tė mėdha negative tė kimikateve toksike pėr pacientėt, tė cilat do tė reduktohen nė mėnyrė tė konsiderueshme.


9. Krijimi i hartės sė ADN-sė qė nė lindje

Evolucioni i nanoteknologjisė, sė bashku me teknologjitė mė tė pėrhapura tė tė dhėnave, do tė arrijnė qė tė ndjekin hap pas hapi ēdo fazė tė jetės sė njeriut, duke parandaluar sėmundjet qė nė formimin fillestar tė tyre.


10. Transporti nė hapėsirė

Edhe pse nė vitin 2025 njerėzit nuk do tė jenė ende nė gjendje pėr transport nė hapėsirė, njė investim i rėndėsishėm nė kėtė fushė do tė zhvillohet.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi