Asnjė qeveri e huaj nuk ėshtė jashtė rrezes sė pėrgjimeve tė NSA-sė

Shko poshtė

Asnjė qeveri e huaj nuk ėshtė jashtė rrezes sė pėrgjimeve tė NSA-sė

Mesazh  Odin prej 02.07.14 21:17Asnjė qeveri e huaj nuk ka qenė jashtė rrezes sė programit tė pėrgjimeve dhe survejimit tė Agjencisė Kombėtare tė Sigurisė (NSA), e cila ėshtė autorizuar tė interceptojė informacione kudo, pėrvec katėr shteteve, sipas dokumentave top-secret, bėn tė ditur The Washington Post.

SHBA kishte patur prej kohėsh marrėveshje mos-spiunimi me kėta katėr shtete – Britaninė, Kanadanė, Australinė dhe Zelandėn e Re – nė njė grup qė bashkė me SHBA njihen si Pesė Sytė.

Por njė dokument i vitit 2010 si dhe tė tjerė qė e pasojnė tregojnė se NSA-sė i ėshtė dhėnė njė autoritet shumė mė elastik nga sa dihej mė parė, i cili i lejon qė pėrmes kompanive amerikane tė pėrgjojė jo vetėm komunikimet e shėnjestrave tė veta jashtė Amerikės, por edhe cdo komunikim mbi shėnjestrat e veta.

Dokumenti rendit 193 shtete qė do tė ishin me interes pėr shėrbimin e fshehtė tė SHBA. Ai lejon gjithashtu agjencinė qė tė mbledhė informacione pėr institucione si Banka Botėrore, Fondi Monetar Ndėrkombėtar, Bashkimi Europian dhe Agjencia Ndėrkombėtare e Energjisė Bėrthamore.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi