Relaksimi fizik dhe psiqik

Shko poshtė

Relaksimi fizik dhe psiqik

Mesazh  gjilanasi prej 27.06.14 0:05

Disa teknika pėr ta arritur relaksimin fizik dhe psiqik

A keni ngritur ndonjėherė lartė nga toka macen e fjetur nėn rrezet e Diellit? Nėse po, me siguri keni vėrejtur se trupin e ka aq tė butė dhe tė ēliruar, ngjashėm si njė kukull nga lecka. Mėsuesit e Jogės thonė se studimi i maces ėshtė tejet i rėndėsishėm pėr ta zotėruar teknikėn e relaksimit. Vėrtet: nuk mė kujtohet tė kem parė ndonjėherė mace tė lodhur, mace qė ka pėrjetuar thyerje nervore, mace e cila vuan nga pagjumėsia, ērregullimet apo ujqerja nė lukth.


Metoda e parė


-Shtrihuni apo uluni nė vendin ku do tė ndiheni tė rehatshėm, ēlirohuni nga gjėrat qė e shtrėngojnė trupin tuaj; rripi, ēorapet, ora e dorės etj. Lėshoni muzikėn pėr relaksim. Merrni frymė qetė dhe thellė. Rėndėsi duhet t'i kushtoni harmonisė mes frymėmarrjes dhe frymėnxjerrjes. Mos mendoni asgjė. Nėse nėpėr kokė ju bredhin mendimet, asgjė pėr kėtė, le tė bredhin ato, ndėrsa ju asnjė veprim tė 'dhunshėm' mos e ndėrmerrni. Vėshtroni ato sikur tė ishit vėshtrues pasiv. Pra mos gjykoni, por vetėm vėshtroni pasivisht. Do tė vėreni se si rrjedhin mendimet, ndryshojnė, bile edhe formėsohen dhe paraqiten si video klipe nė formė tė fotografive. Ėshtė mirė qė ēdo ditė sė paku 30-60 minuta t'i kushtoni relaksimit tuaj. Pas njė kohe disa ditėsh do tė arrini qė pa problem ta kontrolloni gjendjen tuaj emocionale.


Metoda e dytė


-Metodė tjetėr pėr relaksim ėshtė edhe pėrmes vizualizimit (pėrfytyrimit). Gjatė kėtij lloji tė meditimit sė pari harmonizohet frymėmarrja me tė rrahurat e zemrės pėrmes pulsit te dorės. Nė fillim me gishtin tregues tė njėrės dorė mateni pulsin nė dorėn tjetėr. Pėr gjashtė (6) tė rrahura tė pulsit merrni frymė thellė dhe qetė. Mbaje frymėn pėr njė kohėzgjatje sa tre (3) tė rrahura tė pulsit, dhe pas kėsaj e kryeni frymėnxjerrjen pėr periudhė kohore sa gjashtė tė rrahura te pulsit.

Pra, thjeshtė: 6 tė rrahurat e para tė pulsit- frymėmarrja thellė dhe qetė (le tė bėhet frymėmarrja e plotė gjersa tė mbushe mushkėritė dhe tė ngitet kraharori, regjioni i barkut dhe shpatullat). 3 tė rrahura tė pulsit-mbaje frymėn. Pėr 6 tė rrahurat e pulsit mė pastaj, nxjerre frymėn ngadalė dhe qetė. Kėshtu duhet tė veproni, duke matur vazhdimisht pulsin me njėrėn dorė gjersa tė arrini qė ta mbani ritmin e frymėmarrjes dhe tė pulsit pa problem dhe vetvetiu. Kur ta arrini kėtė, lėshoni muzikėn e zgjedhur pėr relaksim psikik e fizik, vendosni pozitėn mė tė pėrshtatshme qė ju pėrgjigjet dhe vazhdoni relaksimin duke filluar vizualizimin (paramendimin). Se ēka do tė vizualizoni, kjo ėshtė ēėshtje e juaj, varet nga imagjinata e juaj. Gjatė vizualizimit duhet t'i vėreni qartė fotografitė e paramenduara. Ne fillim do tė keni vėshtėrsi, ndoshta do t'ju rrjedhin mendimet nė kahe tė padėshiruar, apo ndoshta nė kokė do t'ju shfaqen fotografi tė pa kėrkuara, ndoshta do tė keni vėshtirėsi tė vizualizoni qartė dhe me ngjyra... por, asgjė pėr kėtė. Kjo nuk guxon tė jetė problem. Ē'do gjė nė fillim ėshtė e vėshtirė, e mė pastaj bėhet e lehtė.

Pėr shembull: Paramendoni se ndodheni nė njė vend me gjelbėrim, e ndieni cicėrimėn e zogjve dhe rrezet e ngrohta tė Diellit kudo nė trupin tuaj. Jeni po e zėmė nė njė kopsht pėrplot lule tė llojllojshme e tė bukura. Aty pranė rrjedhė uji (proi, lumi...) duke gurgulluar. Shėtiteni nėpėr atė vend. Pranė ujit e ndieni freskinė dhe flladin e ajrit. E ndieni aromėn e luleve, fluturat... Nėse gjatė vizualizimit ju zė gjumi, nuk ėshtė problem. Vetė gjumi do t'ju relaksoj. Pra vazhdoni nesėr sėrish. Gjatė relaksimit dhe vizualizimit pėrdorni tema tė llojllojshme, sipas dėshirės. Ne kėtė mund t'ju ndihmojnė zėrat e llojllojshme me muzikėn relaksuese. Pra ndėrroni ēdo ditė (sipas mundėsive dhe dėshirės) temat muzikore pėr relaksim qė tė i ikni me sukses monotonisė. Nė asnjė rast, gjatė relaksimit mos mendoni pėr punėt tuaja tė nesėrme, pėr obligimet, problemet etj.

Pra nėse dėshironi t'i pėrkushtoheni relaksimit, atėherė punėt tjera leni anash. E nėse megjithatė vetvetiu ju shfaqen mendime tė padėshiruara, problemet, obligimet... e dini si duhet vepruar. Pa ndikuar fare, vėshtroni nė mėnyrė pasive sikur tė mos kanė tė bėjnė me ju. Nuk ėshtė me rėndėsi se ē'ka do tė paramendoni apo si do tė arrini tė relaksoheni. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė: ēlirojeni trupin nga ē'do pozitė e pa lakmuar, gjeni pozitėn e lirė (ulur apo shtrirė) dhe lejoni qė mendimet tuaja t'i bartin tingujt e muzikės relaksuese. Sė shpejti do t'i publikojmė disa aplikacione me muzikė qė do t'ju ndihmojnė rreth relaksimit dhe nė fazėn e mėvonshme tė meditimit tuaj.

Arsim Gjinovci
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi