Zbulohet varri i nje faraoni te panjohur

Shko poshtė

Zbulohet varri i nje faraoni te panjohur

Mesazh  Agamemndon prej 30.01.14 16:42


Egjipt, zbulohet varri i njė faraoni tė panjohur, sundoi 3600 vjet mė parė
Arkeologėt egjiptianė dhe amerikanė thonė se kanė zbuluar varrin e njė faraoni tė panjohur, i cili ka sunduar nė Egjipt rreth 3600 vjet mė parė.

Ministri egjiptian i Antikave, Muhammad Ibrahim, ka thėnė se zbulimi ėshtė bėrė pranė qytetit Sohag, njė provincė rreth 500 kilometėr nė jug tė Kajros, ku ėshtė gjetur skeleti i Mbretit Senebkay.

 I padėgjuar mė parė nga historianėt qė kanė studiuar epokėn e Egjiptit tė lashtė, identiteti i mbretit ėshtė pėrcaktuar nga deshifrimi i hieroglifeve nė muret e varrit.
Fotografėt shfaqėn pamje tė sarkofagut nė tė cilėn ishte varrosur faraoni 3600 vjet mė parė, seriozisht tė dėmtuar dhe skeletin e tij tė mbėshtjellė me njė copė tė bardhė. Sipas specialistėve, ai ka qenė i mumifikuar, por trupi i faraonit ėshtė dėmtuar nga hajdutėt e varreve antike.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi