Shifra 4

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shifra 4

Mesazh  Equinox prej 18.06.14 23:57Shpesh konsiderohet si shifėr qė pėrfaqėson stabilitetin material, shifra katėr shihet si njė numėr pozitiv. Shihet si njė figurė e realizimit material nga shumė tradita dhe pėr kėtė arsye gjithmonė sjell lajme tė mira.

Kjo shifėr, megjithatė, ka edhe njė dimension tė madh shpirtėror.Shifra Katėr ėshtė simbol i realizimit shpirtėror nė zhvillim e sipėr.

Dmth kur e shohim nė ėndėrr apo vizion ėshtė njė inkurajim pėr tė vazhduar pėrpjekjet nė drejtimin e treguar nga konteksti nė tė cilin numri shfaqet.

Nė nivelin personal, njerėzit tė cilėt janė gjetur nė shifrėn katėr shpesh e kanė mendjen mes dy botėve, botės materiale dhe botės shpirtėrore.

Ata janė shpesh artistė apo njerėz tė frymėzuar nė jetėn e pėrditshme qė janė shumė tė mėrzitur nga komoditeti dhe njėtrajtshmėria.
Kjo mund tė jetė e vėshtirė pėr tu menaxhuar nga njerėzit qė i rrethojnė ata..

Ata mund tė bėhen shpejt tė ēuditshėm apo djallėzor nėse ata dėshtojnė tė gjejnė ekuilibrin qė u pėrshtatet atyre, sepse ata duhet qe ta ndjejnė ekzistencėn e tyre nė tė njėjtėn kohė nė tė dy botėt.

Shifra Katėr ėshtė numėr i stabilitetit nė njė drejtim, por jo diēka qė bie nga qielli. Ju duhet vetė tė shkoni dhe ta kėrkoni atė.
avatar
Equinox

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi