Kujdes - Rrezik nga Mikrovalėt !

Shko poshtė

Kujdes - Rrezik nga Mikrovalėt !

Mesazh  Equinox prej 18.06.14 0:50Rrezatimi elektromagnetik

Edhe kur nuk ėshtė nė pėrdorim por ėshtė e kyēur, emeton njė fushė elektromagnetike brenda 4 deri nė 5 metra, e cila ėshtė shumė e dėmshme. (Prof Luis Miro).


Emetimit i mikrovalėve nga ushqimi i dalur nga furra

Ju duhet tė dini se ushqimi qė del nga mikrovala nuk duhet tė konsumohet para 10 deri 15 minutash pas largimit nga ajo! Kjo do tė thotė se ushqimi juajdo tė ketė kohė pėr tu ftohur ... Nė tė vėrtetė, njė ushqim qė del nga kjo furrė lėshon mikrovalė tė paktėn 10 minuta! Kėto mikrovalė djegin ēdo gjė nė rrugėn e tyre. Kriteret e sigurisė janė tė bazuara nė studimet e kryera nga standardet e pėrdorimit tė fabrikantėve. Megjithatė, shumica e pėrdoruesve nuk i lexoni udhėzimet ... udhėzimet qė shpesh nuk janė tė plota.

Kurrė nuk duhet tė pėrdorni furrė me mikrovalė ... duke mos e lėnė dhe as tė kyēur nė rrymė!

Njė ndėr kontribuesit qė do ju ndihmojė qė tė keni njė ditė KANCERIN.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes - Rrezik nga Mikrovalėt !

Mesazh  Equinox prej 18.06.14 0:57

Ja njė shembull i pėrdorimit tė ujit qė ėshtė nxehur njė herė nga mikrovala nė njė enė plastike dhe pastaj pasi ėshtė ftohur ėshtė pėrdorur pėr ujitjen e njė bime dhe nė anėn tjetėr bima tjetėr e ujitur  me ujė normal!

Kėtu e shihni zhvillimin kronologjik tė ndikimit nė bimė.avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi