Kėrkojnė luftė tė re botėrore, qė tė zgjidhet kriza ekonomike

Shko poshtė

Kėrkojnė luftė tė re botėrore, qė tė zgjidhet kriza ekonomike

Mesazh  Luli prej 18.06.14 0:22

Shokuese: profesorėt amerikan kėrkojnė luftė tė re botėrore, qė tė zgjidhet kriza ekonomike, shkruan New York TimesSa do qė tė tingėllojė si e pabesueshme, kapitali ėshtė mė i rėndėsishėm se njerėzimi. Ekspertėt e Nju Jork Tajms konsiderojnė se ėshtė e nevojshme njė luftė e madhe botėrore pėr t’u parandaluar njė krizė e re botėrore.
Kėrkesa e dobėt, rritja e dallimeve shoqėrore, si dhe zhdukja e klasės sė mesme, kontrollimi i madh i tregėtisė, konkurenca e Kinės, mungesa e ideve… kėto janė shkaqet qė me vite ekspertė ekonomik tė ndryshėm i pėrmendin duke u pėrpjekur t’i shpjegojnė rritjet e dobėta ekonomike si dhe kėrcėnimet e vazhdueshme pėr njė krizė tė re botėrore.

Megjithatė, kohėve tė fundit po vėrtetohet se paqja nė botė ėshtė shkak i stagnimit ekonomik. Kaluan shumė vite, shkruan pėr Nju Jork Tajms profesori dhe eksperti ekonomik Tajler Koen, dhe gjatė kėsaj kohe popullata po rritet dhe nuk ka rishpėrndarje tė burimeve dhe pasurisė. Edhe pse lajmet nga Sudani, Lindja e afėrt, Afganistani… flasin pėr luftė dhe viktima, kjo gjė as qė i afrohet kėrcėnimit tė paqės nė botė, si dhe numri i viktimave ėshtė i parėndėsishėm nė krahasim me Liftėn e Dytė Botėrore ku vetėm nė Europė, jetėn e humbėn mbi 80 milion njerėz.

Tajler Koen, i cili ligjėron ekonomi nė Univerzitetin Xhorxh Mejson, thotė se ky argument nuk duhet tė jetė i lidhur drejtėprdrejtė, se secila luftė e madhe pa rezerva mė pas shkakton njė rritje tė madhe ekonimike nė botė dhe rritje tė punėsimit dhe pasurisė… por se historia ka treguar ndėrsa pėrvoja ka konfirmuar, kur shfaqen stagnime tė gjata ekonomike, luftėrat mė saktėsisht periudhat pas tyre kanė qenė lėvizėse dhe produktive pėr ekonominė.

Ai thekson se kėrcėnimet pėr luftė, dhe situatat luftarake, i detyrojnė qeveritė qė tė pėrqėndrohen nė shkencė, teknologji dhe prodhimtari. Pėrvojat e SHBA-sė, thotė profesori Koen, se tė gjitha shpikjet dhe teknologjitė e mėdha, nga interneti e deri tek aeroplanėt, pėrparimet mjekėsore nė shkencė, fizika dhe ekonomia…kanė ndodhur gjatė periudhave tė luftėrave dhe pas tyre.

Tė gjitha kompanitė e mėdha nė SHBA, dhe zgjerimi i tyre, futjet dhe rritjet e tyre nė treg e kanė falė kontratave me ushtrinė, apo pėrdorimi i shpikjeve tė cilat janė tė bėra pėr ushtrinė, ndėrsa pastaj janė transformuar nė produkte dhe shėrbime pėr pėrditshmėrinė.

Bota ėshtė shokuar nga koncepti i kėtij shkencėtari amerikan, dhe konsiderohet se kjo ėshtė njė shprehje publike pėr strategjitė e fshehura tė Uashingtonit tė cilat tashmė i hsohim nė shumė vende tė botės.

Parashtrohet pyetja, kur professor Koen mendon se janė tė nevojshme luftėrat, a do tė thotė se luftė do tė ketė edhe nė territorin e SHBA-sė apo vetėm nė vendet tjera tė Botės, ku SHBA nė dhe pas Luftės sė Parė dhe Tė dytė Botėrore tė marin pjesė nė vendet e tjera si bashkėpunues luftarak, dhe mė pastaj tė shesin tepricėn nga tregu amerikan dhe me kėtė ta pėrmirėsojnė ekonominė e tyre.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi